Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Imprimantă laser color (CLX6260FW), zonă verticală unde nu imprimă

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Posted Image  nicio idee despre ce o avea? Să fie ceva mecanic? Din soft?

#20
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Vezi ca se gaseste manualul de service pe net. Macar iti arata unde sunt si cum se demonteaza diverse componente, poate gasesti ceva anormal (bucatica de hartie rupta si blocata acolo, acumulari de reziduuri de toner, etc).

Inafara de tonere, imprimanta mai are un Intermediate Transfer Belt (care trasfera imaginea de pe cilindrii tonerelor pe hartie) si Fuser (care fixeaza prin incalzire si presare tonerul pe hartie). Insa acestea sunt comune pentru toate culorile iar traseul hartiei nu difera in functie de culoare, deci nu vad cum ar putea ca un defect al lor sa afecteze exclusiv negrul.

Suspectul de serviciu imi pare a fi Laser Scanner Unit care formeaza imaginea pe cilindrii fotosensibili. Unitatea pare sa fie una singura, comuna, dar posibil/probabil are 4 ferestre cate una pentru fiecare culoare. Daca exista murdarie in calea razei laser ‘pe drumul’ catre cilindrul de la negru, atunci poate sa apara ceea ce constati tu. LSU este pozitionata deasupra tonerelor (formeaza ‘tavanul’ de deasupra lor).

#21
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Incredibil, dar de necrezut!!!!

În adevăr, „tavanul” era de vină! L-am curățat cu un șervețel îmbibat în alcool sanitar, în zona de deasupra cartușului de negru, și am obținut print-ul atașat. Probabil am murdărit un pic zona din stânga și/sau probabil am murdărit un pic cilindrul (imprimă mai estompat din 6 în 6 cm aproximativ), dar e clar că am rezolvat problema!!!.
Înainte, curățasem și unitatea de transfer, dar degeaba, de la „tavan” era.
Mulțumesc sags și Savi0r26 !!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate