Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Imprimantă laser color (CLX6260FW), zonă verticală unde nu imprimă

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 08.03.2006
Mulțumesc de pe acum pentru sprijin!
Am imprimanta și problema din titlu, care se poate observa și din foto atașată (la negru e o zonă unde nu imprimă).
Ce să aibă, ce să fac, dacă o demontez ce să caut să remediez?

Attached Files


Edited by GILOFFICE, 07 November 2017 - 14:19.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca cere alt tambur.

Nu stiu cum e cu consumabilele la modelul asta - la unele e separat, la altele e cu tot cu tonerul.

L.E. Am gasit acum poze cu unitatile de la ea - se schimba cu totul unitatea de negru.
Attached File  V0280_wh.jpg   27.29K   8 downloads

#3
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 08.03.2006
Am uitat să spun, imprimanta e ca și nouă, abia am reumplut cartușele color prima oară, negrul l-am umplut odată cu celelalte a doua oară dar nu fiindcă se terminase, ci fiindcă tot eram la operațiunea de umplut cartușe. Ce tambur să caut, cum îi zice în engleză? Mulțumesc!

Edited by GILOFFICE, 07 November 2017 - 14:23.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Schimbi cu tot "cartusul de negru" daca e cu tot cu rola aia verde.
Ori nu e bun praful pe care il pui, ori s-a dus rola aia. Se schimba cu totul.

#5
smart_reset

smart_reset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.05.2014
Problema nu e la cilindru fotosensibil. Daca era uzat imprima ”in plus” pe pagina , nu ”in minus cum este cazul tau!
Lamela doctor blade iti face problema asta!
Dezasambleaza cartusul, scoate cilindrul fotosensibil, si sub el gasesti lamela dr. blade.
Scoate afara si curata lamela. Vei observa depuneri de toner pe portiunea respectiva  care bareaza/nu permit tonerului sa fie livrat catre cilindru fotosesibil
Curatarea se face cu alcool izopropilic sau sanitar.
In cazul in care e intarit , foloseste varful unei surubelnite drepte
Cu grija ca e foarte sensibila lamela .
Daca si la urmatoarea reumplere/urmatorul cartus reumplut face aceeasi problema ar fi cazul sa schimbi tonerul.

Ps. Regula generala pentru refill cartuse color. Nu amesteca tonerul compatibil cu tonerul original Samsung  (compromite calitate imprimarii)
Fie utilizezi cartusul pana la epuizare fi scoti tonerul ramas,  afara !

Edited by smart_reset, 07 November 2017 - 14:39.


#6
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 08.03.2006
:) Mulțumesc smart_reset, sunt clientul vostru, voi ați resoftat imprimanta acum câteva luni. De atunci am făcut un refill la cartușul negru și nu am avut nicio problemă până când a trebuit să fac refill și la celelalte, ocazie cu care, dacă tot eram murdar pe mâini, am mai pus și în cel negru. După câteva zile, a început să facă problema asta. Mulțumesc tuturor, o să postez de urmare.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Asta poate fi o problema cu incarcarile.
Am si eu o imprimanta laser Xerox - e practic Samsung inauntru, doar ca e alb negru. N-am gasit pana acum pe cineva sa incarce cum trebuie tonerul - ba dupa 1000 de pagini incepe sa scoata alb pe margini si trebuia luat la suturi cartusul de toner, ba iese fara contrast, ba cu portiuni albe, pana la urma am renuntat si folosesc doar originale.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 GILOFFICE, on 07 noiembrie 2017 - 14:15, said:

Mulțumesc de pe acum pentru sprijin!
Am imprimanta și problema din titlu, care se poate observa și din foto atașată (la negru e o zonă unde nu imprimă).
Ce să aibă, ce să fac, dacă o demontez ce să caut să remediez?

Tre sa duci tonerul la niste baieti sa-ti schimbe cilindrul.  Iar, decat sa apelezi la niste baieti, mai bine iei toner nou, compatibil.

Edited by rosix, 07 November 2017 - 15:53.


#9
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 08.03.2006
Am curățat lamela, din păcate n-a mers, sau poate n-am făcut eu ce trebuia, cum trebuia.. :( Problema a rămas identică, atunci foarte probabil e cilindrul.
Am comandat un cartuș compatibil, la 200 de lei.

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Asemenea urme vin de la cilindrul fotosensibil epuizat: portiunile care si-au trait traiul nu se mai incarca electrostatic cum trebuie, nu mai retin toner pentru a-l trasfera pe hartie, de unde dâre/ pete albe. Cand cilindrul e parte integranta din cartusul de toner el facut sa tina minim cat tonerul dar nu neaparat [mult] mai mult. Problema cu reincarcarile este ca torni toner dar cilindrul il consideri nemuritor - din ce spui al au a trait deja doua vieti si ceva…

Edited by sags, 07 November 2017 - 17:22.


#11
smart_reset

smart_reset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.05.2014

 GILOFFICE, on 07 noiembrie 2017 - 16:57, said:

Am curățat lamela, din păcate n-a mers, sau poate n-am făcut eu ce trebuia, cum trebuia.. Posted Image Problema a rămas identică, atunci foarte probabil e cilindrul.
Am comandat un cartuș compatibil, la 200 de lei.
Ataseaza o poza cu lamela !

 sags, on 07 noiembrie 2017 - 17:18, said:

Asemenea urme vin de la cilindrul fotosensibil epuizat: portiunile care si-au trait traiul nu se mai incarca electrostatic cum trebuie, nu mai retin toner pentru a-l trasfera pe hartie, de unde dare/ pete albe. Cand cilindrul e parte integranta din cartusul de toner el facut sa tina cat minim cat tonerul dar nu neaparat [mult] mai mult. Problema cu reincarcarile este ca torni toner dar cilindrul il consideri nemuritor - din ce spui al au a trait deja doua vieti si ceva…
Din experienta , acest model de cartuse functioneaza peste 3 reincarcari !

#12
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 08.03.2006
După desfacerea capacelor din capete, cartușul se demontează în două părți: una care conține cilindrul și cealaltă. Prima oară curățasem o lamelă care avea contact sub un anumit unghi cu cilindrul, lamela fiind situată pe jumătatea de cartuș care nu conține cilindrul.
Acum, a doua oară, am desfăcut cartușul din nou, de data asta dezmembrând și jumătatea de cartuș care conține cilindrul. Am mai găsit încă o lamelă, aceasta din poză marcată cu galben, am curățat-o și pe ea fără să o demontez căci cred că e lipită, dar rezultatele sunt chiar mai proaste decât la început, adică dacă înainte imprimarea se pierdea oarecum treptat, în degrade, acum zona albă e și mai clar pronunțată. Și mie mi se părea firesc să fie de la lamelă, dar... nu știu ce să zic. Drept e că la reumplere am manipulat neglijent cartușele, am pus degetele pe cilindri, a curs toner din belșug peste tot, a intrat prin toate cotloanele... foarte probabil de acolo mi se trage. La câteva zile după ce le-am găurit și umplut pentru prima dată pe cele color și re-umplut (deși nu dădea semne că ar fi nevoie) pe cel negru, au apărut problemele astea cu cartușul negru.

Attached Files


Edited by GILOFFICE, 07 November 2017 - 20:28.


#13
anub

anub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.06.2014
Aia e lamela de curatare a cilindrului si chiar e recomandat ca la reincarcare sa o scoti si sa aspiri rezidualul de sub ea( multe probleme de aici apar ca nimeni nu le curata pe alea). Lamela de cauciuc sa nu o aspiri doar indepartezi tonerul intarit daca are, chiar poti sa pudrezi cu toner partea de contact cu cilindrul. Nu ai si o rola lunga de cauciuc sau burete ceva care vine de-a lungul cilindrului?  O cureti cu o carpa putin umezita. (La cea din partea dreapta sus a imaginii ma refer, e rola de incarcare.

Edited by anub, 07 November 2017 - 21:53.


#14
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 08.03.2006
Din câte bag seama, nu am curățat ce trebuie :( Da, am și o rolă lungă de burete, nu știam că e de încărcare, am curățat-o cam agresiv cu un disc demachiant îmbibat în alcool sanitar și au cam rămas scame pe ea. Poate chiar ea să fie problema, nu încarcă pe o anumită porțiune?
Am să desfac din nou cartușul și am să caut mai bine lamela dr.blade, pare că am curățat cu totul altceva :)  Am primit ajutor chiar și pe PM, sunt convins că am să o rezolv, revin de urmare.

#15
smart_reset

smart_reset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.05.2014

 GILOFFICE, on 08 noiembrie 2017 - 00:33, said:

Din câte bag seama, nu am curățat ce trebuie Posted Image Da, am și o rolă lungă de burete, nu știam că e de încărcare, am curățat-o cam agresiv cu un disc demachiant îmbibat în alcool sanitar și au cam rămas scame pe ea. Poate chiar ea să fie problema, nu încarcă pe o anumită porțiune?
Am să desfac din nou cartușul și am să caut mai bine lamela dr.blade, pare că am curățat cu totul altceva Posted Image  Am primit ajutor chiar și pe PM, sunt convins că am să o rezolv, revin de urmare.
Da. Asta din poze este lamela de curatare (din silicon) si are rolul doar de stergere/curatare a cilindrului fotosensibili.
Lamela dr blade o gasesti sub rola magnetic, e din material fieros si e foarte ascutita la un capat (la fel ca o lama de barbierit) cu grija la curatat cate poti taia in ea.
O metoda ciudata dar pectica de curatare a lamele  dr blade este cu unghia; ( suna ciudat dar e cel mai  practic deoarece se simt toate depunerile si risti mai putin sa o deformezi

#16
anub

anub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.06.2014
Dupa ce cureti dr.blade si o montezi la loc invarti rola de developare si te asiguri ca ai un strat uniform de toner pe ea.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

 GILOFFICE, on 08 noiembrie 2017 - 00:33, said:

am curățat-o cam agresiv cu un disc demachiant îmbibat în alcool sanitar

Nu folosi alcool sanitar ptr curatat piese din plastic sau cauciuc la imprimanta.
Intaresc suprafata si nu mai functioneza cum trebuie.

Doar apa calduta - eventual cu o picatiura de sapun lichid.

#18
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 08.03.2006
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image   șoc și groază, stimați cititori!! Am fost plecat din țară de urgență, n-am mai apucat să fac nimic la cartuș. Între timp, a sosit cartușul compatibil comandat, l-am montat și...... face la fel!!!!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate