Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tele greu si BlackRapid?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017
Buna ziua, va rog un sfat.

Urmeaza sa cumpar de BF Nikkor-ul 200-500mm si caut o varianta sigura si comoda de mers si pozat cu el. Pe un body D7200/7100 greutatea totala ajunge la aprox 3,5 kg.

M-am uitat la curele BlackRapid insa n-am vazut nicaieri in specificatii greutatea recomandata iar in pozele exemplificative sunt aparate mici. Banuiesc ca tine totusi.

Tine? Care strap de la ei? Street, Cross, Curve sau Sport?

http://www.blackrapi.../Street-Breathe

http://www.f64.ro/bl...urea-negru.html

http://www.blackrapi...m/Curve-Breathe

http://www.blackrapi...m/Sport-Breathe

Cureaua se fixeaza direct in talpa pt. trepied a obiectivului sau mai am nevoie de vreun accesoriu, placuta etc?
Sunt si alte variante (eventual mai bune) de purtat un combo greu?

Deocamdata merg la pasari cu un Tamron 70-300 VC si dupa 3-4 ore de mers cu el la gat devine enervant desi car doar 1,5 kg.
Cu Nikkor-ul ajung la aproape 3,5 kg si sunt un pic ingrijorata.

#2
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Crossshot breathe sau Curve breathe as zice eu.

Eu folosesc un RS-7 (https://www.amazon.c...p/dp/B002WR7VSS) cu 300mm f4, D810 + TC (~2.7kg) si e foarte comoda pe perioade lungi.

Prinderea se face pe piciorul de trepied al obiectivului in cazul de fata, fie cu surubul cauciucat cu care vine cureaua (plus carabina, pe care eu as schimba-o cu ceva mai dur daca ai de gand sa tii un 200-500mm in ea), fie cu o placuta de trepied (Manfrotto si Benro de exemplu au inele pt insurubarea placutei de trepied prin care trece carabina black-rapid-ului).

Problema e dupa cum urmeaza:
Daca tii piciorul de trepied al obiectivului orientat spre baza camerei, vei ridica usor obiectivul la ochi dar nu vei putea sa faci priza cum trebuie cu mana pe el (te incurca piciorul si cureaua). Daca rotesti piciorul de trepied cu 180 de grade (la nivelul blitului de pe camera) atunci va fi mai greu de ridicat obiectivul la ochi, dar faci priza mai usor pe obiectiv.

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Nu se balangane cand mergi?

#4
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postcrokodilu, on 03 noiembrie 2017 - 15:04, said:

Nu se balangane cand mergi?
Surprinzator, nu Posted Image.
Fiind foarte lunga si grea la capat, atarna tensionat, lipita de pulpa piciorului. Plus ca i-am pus doua cleme care ii limiteaza miscarea.
(vb de combinatia curea RS-7 cu 2.7kg de camera si obiectiv, minti bolnave).

Edited by StefanSC, 03 November 2017 - 15:41.


#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Multumesc.


View PostAfrikaner76, on 03 noiembrie 2017 - 15:05, said:

Sry de offtopic, nu m-am putut abtine...
Dece? Tie nu ti se balangane? Nasol...


View PostStefanSC, on 03 noiembrie 2017 - 15:40, said:

Fiind foarte lunga si grea la capat, atarna tensionat, lipita de pulpa piciorului...
Scuze, dar nu m-am putut abtine... :)

Edited by crokodilu, 03 November 2017 - 15:49.


#6
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Tu ai inceput... :P

#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Nu am inceput eu, chiar mi se balangane, dubios dar se balangane in contratimp si din cand in cand trebuie sa schimb ritmul mersului ca intra in rezonanta, asa ca prefer sa tin in mana aparatul (vorbesc de un 70-200, agatat cu cureaua default). Pana acum nu mi-a trecut prin cap sa caut solutie.

Edited by crokodilu, 03 November 2017 - 16:08.


#8
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Am BlackRapid (CrossShot) pentru 150-450... greutate totala peste 3kg. Recomand - nu neaparat BR dar ceva similar.
Sunt si dezavantaje - balanganitul, ce spunea Stefan despre ridicatul aparatului la ochi; dar nu vad o alta solutie pentru asemenea obiective. Cureaua de gat chiar nu este o varianta... nici orice altceva care s-ar atasa de aparat si nu de obiectiv.

#9
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@crokodilu:
Bine bre, imi asum ca am eu mintea foarte bolnava Posted Image.

Cu 200-500, care e foarte greu de la mama natura si se mai si extinde mult, eu as lua asa ceva:
http://www.f64.ro/gi...ied-carbon.html
si
http://www.f64.ro/ma...eobiective.html
Si l-as purta cum cu monopiedul pe umar si obiectivul sprijinit pe spate/gat. (gen: http://www.shltrip.c...pod-998x763.jpg)

Edited by StefanSC, 03 November 2017 - 16:19.


#10
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017
Multumesc mult pentru sfaturi.

Trepied/monopied plus Gumbal iese din discutie la acest moment. Obiectivul o sa fie probabil 5700 lei, atat a fost de BF pro. Eu speram la ceva mai putin pt. ca acum, inainte de BF, este 1400$ pe la mai toate marile magazine online adica 5600 lei neredus!

Strap-ul este deja peste buget...

La BlackRapid am citit pe net cateva patanii cu surubul care se poate slabi/desuruba desi are garnitura de cauciuc sau carabina care poate si ea scapa/deschide.

Un sistem de prindere foarte sigur mi se pare cel de la RRS http://www.reallyrig...4-Dual-QD-Sling dar e scump rau pt. ca presupune si alte accesorii cumparate separat gen http://www.reallyrightstuff.com/LCF-12


Am gasit varianta aceasta  http://www.sunsniper...LL-PRO::61.html

Pret convenabil, rulmenti care permit rotirea surubului, o clema antidesurubare etc. Pare bine din descriere, parca il prefer celui BlackRapid. Daca stiti ceva negativ despre SunSniper sau credeti ca BlackRapid ar fi mai bun din anumite motive va rog sa imi spuneti.
Nu trimit in Romania din pacate, ramane sa mai caut; cel mai apropiat magazin ar fi in Ungaria.

#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postflor77, on 03 noiembrie 2017 - 18:08, said:


La BlackRapid am citit pe net cateva patanii cu surubul care se poate slabi/desuruba desi are garnitura de cauciuc sau carabina care poate si ea scapa/deschide.

Mai legi cordelula de urechiusele de unde e prinsa acum cureaua. In plus mai poti lega o alta curelusa de obiectiv, ca masura suplimentara.

#12
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am folosit cu D750 si 70-200VR2. Nicio problema. Mai mare si mai mult nu am sa pun sa verific.

#13
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Modelul meu de Black Rapid are un soi de protectie la carabiniera, impotriva deschiderilor accidentale. Sunt atent - la cat costa aparatul si obiectivul, cred si eu; verific mereu si surubul ala; insa nu-mi fac prea multe griji.
Pana la urma, un accident se poate intampla oricand.

Dupa mine avantajul Black Rapid este ca-i usor de gasit.

#14
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017

View Postcrokodilu, on 03 noiembrie 2017 - 18:28, said:

Mai legi cordelula de urechiusele de unde e prinsa acum cureaua. In plus mai poti lega o alta curelusa de obiectiv, ca masura suplimentara.

Ca o sa fie SunSniper sau BlackRapid da, o sa pun oricum o cordeluta suplimentara legata la prinderea (urechiusele) de pe body. Nu stiu cum as putea sa pun o alta cordeluta pe obiectiv: prinderea pe talpa de trepied e ocupata cu surubul strap-ului.

View PostTS030, on 03 noiembrie 2017 - 21:59, said:

Modelul meu de Black Rapid are un soi de protectie la carabiniera, impotriva deschiderilor accidentale.
Dupa mine avantajul Black Rapid este ca-i usor de gasit.

View PostStefanSC, on 03 noiembrie 2017 - 14:56, said:

Crossshot breathe sau Curve breathe as zice eu.
...plus carabina, pe care eu as schimba-o cu ceva mai dur daca ai de gand sa tii un 200-500mm in ea...

Am vazut ca dupa istoriile neplacute cu SR-7 au adaugat in pachet protectia aceea care blocheaza carabiniera. Trebuie schimbata oricum carabiniera?

Intre Cross recomandat de TS030 si Curve breathe recomandat de StefanSC diferenta este aceea curelusa care trece pe sub brat si leaga cureaua din fata cu cea din spate. Pare mai comod de purtat asa pt. timp mai lung pt. ca freaca mai putin cureaua pe umar/gat in mers, e mai fixa cumva.

Sunt de acord ca BlackRapid se gaseste la noi iar variantele SunSniper sau RRS nu se gasesc.
Pt. obiectiv nu am incotro pt. ca il iau cu un card de credit deci pica variantele mai ieftine de pe Ebay sau Amazon. Mai ieftine cu 200 euro!!
Pt. strap exista si varianta sa platesc Paypal deci nu ma feresc de asta.

Nici o parere despre http://www.sunsniper...LL-PRO::61.html ?

#15
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
FTR: eu nu recomand neaparat Cross Shot; am spus ca asta am. Am vrut mobilitate, altii s-ar putea sa prefere Curve Breathe sau ceva similar.

#16
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@flor77:
te amăgești dacă speri că scapi cu un strap, oricât ar fi de ingenios, la aparatură de +3kg. de altfel atât linkurile arătate de tine cât și majoritatea sfaturilor colegilor se referă la sisteme mai mici. 70-200, chiar cu f/2,8, e din categoria "cocoș" față echipamentul tău țintă.

StefanSC ți-a dat un sfat bun: monopied + gimbal. asta se cară comod și se poate disponibiliza rapid la nevoie. există soluții care nu sunt foarte scumpe. gimbal cu review-uri bune (incl. în lumea vestică) fac niste chinezi la cca. 70 usd. monopiedul nu-i așa scump și poți găsi și sh. îmi voi lua și eu unul în curând, poate revin cu impresii.

momentan folosesc o soluție simplă care mă servește destul de bine. am pus un strap (cât să încapă mâna prin el) agățat ferm pe talpa inelului de trepied de la obiectiv; talpa trebuie să aibă o fantă pentru asta. car obiectivul, cu camera montată, de strap. vei spune că voi avea mereu o mâna ocupată. așa e. dar cu strapurile din link-uri tale nu-i la fel? că trebuie tot timpul să stai cu mâna pe aparatură să nu se bălăngăne sau, mai rău, să nu se lovească de ceva. plus că soluția mea m-a costat fix 0,00 lei.

Edited by calexe, 04 November 2017 - 21:09.


#17
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Depinde de ce vrei sa scapi.
Eu am vrut sa scap de tinut 3Kg+ in mana, exceptand fix momentul in care trag.

Ideea cu monopiedul este probabil cea mai buna; din pacate eu am luat un cap cu bila, cu care nu ma prea impac.
Trecerea de la 70-300mm la un 200-500 nu trebuie subestimata.

#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postflor77, on 03 noiembrie 2017 - 14:18, said:

Urmeaza sa cumpar de BF Nikkor-ul 200-500mm si caut o varianta sigura si comoda de mers si pozat cu el. Pe un body ...
N-ai un prieten? Dragule, daca ma iubesti cara-mi si mie aparatul asta..

Depinde si unde mergi, daca esti pe carari de munte l-as tine in rucsac, daca mergi prin parc l-as tine in mana.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate