Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

O tehnica noua de marit rezolutia pozelor

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postcrokodilu, on 03 noiembrie 2017 - 11:53, said:

Incarca un Picaso in Ai si vezi ce iese!
Am intrat pe site , m-am logat cu facebook si cerea sa urc o poza ceva. Am urcat si de acolo habarnam ce trebuie sa fac.

#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Nu stiu ce iese ca n-am incercat, dar despre procedura poate ne lamureste katran. Oricum nu am asteptari prea mari. Intre doua puncte in care am informatie lipsa nu prea poate veni cu informatia, oricat de AI este, decat daca a fost antrenat fix cu acea informatie. Altfel, da, ca si impact vizual poate sa faca un resize/upsize mai bun, sa pacaleasca ochiul. In poza anterioara arata misto, poate sub cioc sa se vada niste artefacte..dar invata si cazurile astea :)
In plus faptul ca stai ore pt. un rezultat inseamna si asta ceva.

Edited by crokodilu, 03 November 2017 - 12:37.


#21
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
poate doar sa il pacaleasca de la distanta, in postere, bannere si alte asemenea englezisme
hai, nu va imbatati cu apa rece

#22
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostDSops, on 03 noiembrie 2017 - 12:20, said:

Ce iese?

Un Van Gogh Posted Image

Edited by StefanSC, 03 November 2017 - 12:41.


#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostTaxon, on 03 noiembrie 2017 - 12:39, said:

hai, nu va imbatati cu apa rece
Adevarul e pe la jumate: de ex ai o linie, dai upsize 4x ies niste patratoaie, dai cu Ai, el se prinde ca e linie si face o liniei continua fina...fara Ai e cam greu, doar sa dai manual cu pensulica. E un pas inainte, desigur mai e mult pana departe, doar ca se pare ca limitele sunt destul de departe cu noile tehnologii de AI, deci este doar inceputul, pana prinde lumea gustul si deja nu mai trebuie sa ne chinuie pe noi talentul, se ocupa aparatul sa faca tot, inclusiv sa posteze automat pe facebook cadrul gata prelucrat otpimizat sa placa la...la..la alte AI-uri care sa aprecieze noua noastra poza cu apus de soare, si sa ne de-a likeuri. Weeelcome to the future!

Edited by crokodilu, 03 November 2017 - 12:47.


#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postkarax, on 03 noiembrie 2017 - 11:27, said:

Adica sa dai o definitie pentru orice "copac, casa , masa etc etc" si ce se aseamana cu respectiva definitie (se dau niste range-uri aproximative in ceea ce priveste caracteristicile obiectului) se considera ca fiind un astfel de obicet. Apoi se inlocuie pixelii lipsa cu altii tinand cont de dimensiunea , forma, culoare si ce alta proprietate are obiectul ala, tinandu-se cont ca la sfarsit trebuie sa se incadreze in ceea ce spune definitia respectiva.

Bine si asa insa ce faci cu desenele mai ciudate, arta nu stiu de care si desene facute de amatori foarte proaste?
Apreciez faptul ca ai inteles ce am vrut sa spun. Big up!
Foarte probabil algoritmul va funcționa selectiv. In unele cazuri, cand nu va fi nevoie sa reflecte fidel realitatea, va fi OK. Ina altele, va esua.

#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
M-as multumi daca ar exista (poate exista si nu stiu eu) un program care sa elimine dezavantajele filtrului Bayer, sa arate o poza captata la 20 MP ca una redusa la 50% de la 80 MP.

#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdani.user, on 03 noiembrie 2017 - 20:31, said:

M-as multumi daca ar exista (poate exista si nu stiu eu) un program care sa elimine dezavantajele filtrului Bayer, sa arate o poza captata la 20 MP ca una redusa la 50% de la 80 MP.
Exista*.

* doar la camerele pentax/olympus/sony

#27
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Si sigma...

#28
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostYOUR_GOD, on 03 noiembrie 2017 - 20:26, said:

Apreciez faptul ca ai inteles ce am vrut sa spun. Big up!
Foarte probabil algoritmul va funcționa selectiv. In unele cazuri, cand nu va fi nevoie sa reflecte fidel realitatea, va fi OK. Ina altele, va esua.
Well am o tehnica ce ar putea arata inclusiv problemele pe care le are softul si unde le are. Sa zicem ca bagam in acest soft zeci si sute de poze pe minut. La fiecare face resize sau ce nevoie. Apoi un alt soft analizeaza fiecare poza/imagine creata si se uita unde sunt parti blurate, neregulate etc etc prin comparatie cu originalul. Ne uitam apoi exact la bucatile de cod care au creat aceste distorsiuni (totul se face in laborator in regim open source in care avem acces la baza de date cu codurile folosite pe fiecare iimagine generata, care acestea inca de la inceput se inregistreaza...stiu necesita o baza mare  de date si o putere de calcul enorma insa aplicabil si la alte AI-uri asa ai putea verifica AI-ul) si corectam ce e gresit. De asemenea acelasi lucru se poate face prin apreciere de catre oameni care fiecare sta la  un birou verifica fiecare poza/imagine generata si se uita in codul sursa. Apreciaza exact unde e greseala si exact pe partile alea se gasesc noi algoritmi capabili sa retuseze.

#29
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkarax, on 04 noiembrie 2017 - 08:50, said:

...Ne uitam apoi exact la bucatile de cod care au creat aceste distorsiuni (totul se face in laborator in regim open source in care avem acces la baza de date cu codurile folosite pe fiecare iimagine generata..
Senzatia mea e ca reteaua neuronala nu e asa simplu de analizat, posibil sa aiba 1TB de "coduri", ponderi ale neuronilor, nu se repara dand Open in Notepad si modificand cateva linii.

#30
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postkarax, on 04 noiembrie 2017 - 08:50, said:

Nu cred ca vom putea vreodata sa recream realitatea. Cred ca va fi ceva in genul programelor care reconstruiesc un chip, oglindind jumatate de fata.

#31
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postcrokodilu, on 04 noiembrie 2017 - 09:07, said:

Senzatia mea e ca reteaua neuronala nu e asa simplu de analizat, posibil sa aiba 1TB de "coduri", ponderi ale neuronilor, nu se repara dand Open in Notepad si modificand cateva linii.
Ai putea avea ceva similar view source de la html-ul paginii de internet unde in dreapta iti apare fereastra in care faci hoover pe cod si in main window iti arata bucata pe de-a intregul.

#32
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Nu exista cod.

#33
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Eu nu sunt asa de incantat de aceste tehnologii, inclusiv ultimele variante de fill inteligent pe care le-a prezentat adobe. Sunt bune pentru fun, dar cam atat. Niciun fotograf care se respecta nu va pune un lac in fata universitatii din bucuresti, incercand sa scoata niste pietoni, chiar daca acesta se potriveste si este de efect. La fel si cu tehnologia din topicul de fata. De exemplu, datorita conditiilor de fotografiere si a dimensiunii cadrului, o pasare a pierdut detalii in penaj. Prim marire, aceste detalii ar trebui refacute, deci consultam baza de date, gasim un curcan de aceeasi forma si copiem de acolo detaliile de penaj. Din nou, merge la fun: "bai ce chestie a iesit"! Dar procedeul, oricat de inteligent ar fi, distruge chiar elementele prin care o fotografie este unica si tinde sa uniformizeze cadrele, tocmai datorita procesului de invatare.

Edited by DSops, 04 November 2017 - 11:43.


#34
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Am inceput sa-mi pun o alta intrebare, intr-o directie usor diferita: mai are vreun viitor fotografia de produs, sau va fi tot mai mult inlocuita de randari 3D?

#35
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostDSops, on 04 noiembrie 2017 - 11:42, said:

.. De exemplu, datorita conditiilor de fotografiere si a dimensiunii cadrului, o pasare a pierdut detalii in penaj. Prim marire, aceste detalii ar trebui refacute, deci consultam baza de date, gasim un curcan de aceeasi forma si copiem de acolo detaliile de penaj. Din nou, merge la fun: "bai ce chestie a iesit"! Dar procedeul, oricat de inteligent ar fi, distruge chiar elementele prin care o fotografie este unica si tinde sa uniformizeze cadrele, tocmai datorita procesului de invatare.
Partea misto e ca si creierul se comporta tot cam asa, invata, presupune, ne minte, triseaza, totul ca sa fim noi fericiti, nimic nou sub soare aici.

View Postdani.user, on 04 noiembrie 2017 - 11:46, said:

Am inceput sa-mi pun o alta intrebare, intr-o directie usor diferita: mai are vreun viitor fotografia de produs, sau va fi tot mai mult inlocuita de randari 3D?
Pai tot timpul se manaresc pozele fashion/beauty/produs..ce mai conteaza o noua manarie.

Edited by crokodilu, 04 November 2017 - 11:53.


#36
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postcrokodilu, on 04 noiembrie 2017 - 10:05, said:

Nu exista cod.
Nop n-ai inteles. Computerul va pastra niste log-uri cu pozitia si codurile folosite de AI pentru modificare la fiecare poza in parte. In asa fel stii exact unde si cand a facut o modificare.

View Postcrokodilu, on 04 noiembrie 2017 - 11:47, said:

Partea misto e ca si creierul se comporta tot cam asa, invata, presupune, ne minte, triseaza, totul ca sa fim noi fericiti, nimic nou sub soare aici.

Pai tot timpul se manaresc pozele fashion/beauty/produs..ce mai conteaza o noua manarie.
Cine te opreste la ceva gen un site "we like human made photos"? Uite asa oricine apreciaza munca facuta de om se va limita la asta. Cine nu, well va inventa civilizatia galactica ce traieste numai prin intermediul AI-ului si a robotilor. Oricum pana la sfarsitul secolului masinile vor face absolut orice si atunci well, no sa mai avem de munca. Ce vom face atunci? Ne vom distra. Si ghici ce , pana acum 1000 de ani era de munca numai gen vanat si construit case + mobilier deci na pe atunci mai mult stateam degeaba. Deci de fapt adn-ul nostru ne va multumi ca ne vom intoarce la modul de viata cu care de fapt ne obisnuisem inca de cand eram animale. Adica in afara de vanat si ceva munca mai mult stai.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate