Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

O tehnica noua de marit rezolutia pozelor

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
https://www.dpreview...-low-res-images

https://petapixel.co...hoto-csi-style/

Edited by katran, 02 November 2017 - 07:13.


#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Adica mai simplu spus AI-ul analizeaza imaginea si , uitandu-se la forme, marimi , linii, intreruperi, calculeaza ce ar lipsi de acolo cand mareste numarul de pixeli. Spre exemplu avem o linie neagra, AI-ul se uita unde se termina si care e tendinta ei de continuitate pentru a pune in loc  ceea ce lipseste.
PS S-ar putea oare face un soft pentru ca monitoarele neHD sa poata avea imagini HD si full HD la dimensiunea normala a imaginii? Ma gandesc ca s-ar rezolva prin scoaterea interpolarii pentru benzile negre de pe margini pentru a castiga pixeli pentru film. Cu alte cuvinte negrul benzilor laterale sa fie de proasta calitate.

#3
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Inovatia are aproape un an de cand a fost publicata prima data aici https://arxiv.org/pdf/1612.07919v2.pdf , ca si articol de specialitate.
...si da, se pare ca am ajuns sa traim in realitate ceea ce vedeam prin filmele anilor '90, cand dintr-o imagine cu 4 pixeli era reconstituita o fata umana!

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Doar din 4 pixeli? Hai sa fim seriosi ! O fi SF dar nici chiar asa....

#5
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Era o ironie Posted Image

#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkarax, on 02 noiembrie 2017 - 07:40, said:

Adica mai simplu spus AI-ul analizeaza imaginea si , uitandu-se la forme, marimi , linii, intreruperi, calculeaza ce ar lipsi de acolo cand mareste numarul de pixeli. Spre exemplu avem o linie neagra, AI-ul se uita unde se termina si care e tendinta ei de continuitate pentru a ...
Nu chiar asa, mai curand invata niste patternuri pe care le aplica ulterior.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nici dintr-un milion de pixeli. Nici dintr-un trilion. Doar elementele simetrice ale imaginilor vor putea fi lucrate.

Eu as folosi dicționare. Nu am citit stirea pe larg. Unele elemente pot fi astfel prelucrate, dar, deși vor arata cum trebuie, putin probabil sa reflecte realitatea.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asteptam cu nerabdare sa apara imbunatatirile de la copiatoarele destepte care iti fac OCR si iti tiparesc dupa aia imaginea "imbunatatita". Astfel incit un 3 cam sters se transforma intr-un 8 perfect sau invers. Dupa care te scarpini in cap de ce sint cifre care nu se potrivesc sau cuvinte scrise gresit, doar printr-o simpla copiere.

#9
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Aia au dat drumu deja la un site, unde incarci poza si ti-o maresc folosind algoritmul asta.
Probabil ca este foarte suprasolicitat.
Am incarcat o poza si nici dupa 10 ore nu era gata.

Edited by katran, 02 November 2017 - 11:17.


#10
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Viitorul arată cam așa:
Fotograful fixează strategic o cameră cu 10.000MP dotată cu un obiectiv de 50mm la 100m de țintă, sau pe o dronă. Cameră cu 5.000 puncte AF care acoperă tot senzorul. Fotograful va sta într-un fotoliu, cu umbreluță + cocktail + fetițe, dar cu o mână pe declanșator totuși (atunci când mâna nu e ocupată fetițele - dar și așa poate utiliza telecomanda cu neuro-declanșare din creier, din dotarea camerei). Din când în când declanșează cu o rafală de 1000 cps. Apoi apasă pe un buton și un PC cu CPU i79 va băga algoritmul acesta minunat, de care se vorbește aici, și va scoate poza cu Ivan Pescarul frame-fill. De fapt cu acest algoritm nici nu e nevoie de cameră cu 10.000MP, cred că una cu 1 pixel ar fi suficientă. Dacă totuși nu iese, puțin probabil, poate băga un generator de desene animate. Și asta chiar de acasă, din pat. Rezultate garantate în toate cazurile!

A! Era să uit (pentru croco): camera este bineînțeles o Pentax K3v516-22, cu senzor cu dinamică de 544 de stopuri (Canon, Nikon, etc. nu mai există demult în acest viitor).
Posted Image

Eu unul prefer altfel.

Edited by calexe, 02 November 2017 - 12:36.


#11
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Ai gresit ceva. Senzorul organic din slanina de mangalita este 3d si nu mai este nevoie de focalizare.

#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

A! Era să uit (pentru croco): camera este bineînțeles o Pentax K3v516-22, cu senzor cu dinamică de 544 de stopuri (Canon, Nikon, etc. nu mai există demult în acest viitor).
Deja camera nu mai conteaza, e suficient sa stiu ca in viitor nu va mai exista Canon, Nikon, etc.... Posted Image

Idee e ca cel puitin pentru inceput algoritmii AI invata din experiente anterioare, deocamdata nu prea stiu sa produca experiente noi, adica poate sa repare sau sa (re)produca ceea ce au invatat si cam atat, capdopere originale mai greu sa poata face dar cine stie..poate cu generatiile viitoare de CPU i80, CPU i81..
Descoperirile recente doar au dus la un nou nivel partea de invatare, pana acum le dadeai murangura si se modelau dupa chipul si asemanarea ta, acum invata singure cumva intr-un mod mai apropiat de creierul uman, dar tot ghidat de ce ii dai tu ca si material. O sa vedem pe viitor daca plecand de la asta sa ajunga sa aiba propria personalitate, propriul stil si sa produca capdopere originale.

Edited by crokodilu, 02 November 2017 - 13:52.


#13
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postcrokodilu, on 02 noiembrie 2017 - 13:49, said:

O sa vedem pe viitor daca plecand de la asta sa ajunga sa aiba propria personalitate, propriul stil si sa produca capdopere originale.

De ce nu chiar acum... Fa cunostinta cu AIVA Posted Image
https://soundcloud.com/user-95265362

Si daca discutam despre AI, un pic de off-topic (merita):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WSKi8HfcxEk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by StefanSC, 02 November 2017 - 14:11.


#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 02 noiembrie 2017 - 14:09, said:

Si daca discutam despre AI, un pic de off-topic (merita):
"Caut fotograf profesionist care sa imi configureze AI-ul Pentax 645 ZY sa imi faca poze de nunta, pozele sa fie misto, clare, sa surprinda toti prietenii si sa faca si poante ca sa rada lumea, sa ne simtim bine la toti invitatii, dar sa nu se dea la invitati, mai ales la domnisoara de onoare, ca cu ea am io o treaba, nu spui care.."

Edited by crokodilu, 02 November 2017 - 14:32.


#15
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Hai ca mi-au procesat pozele.
Mi le-au marit la 400%. Aratau artificial la rezolutia asta si am zis ca e o porcarie.
Dar...am coborat rezolutia la jumatate, adica 200% fata de rezolutia initial si am dat un sharp usor. Arata binisor.
Am incercat si eu sa urc rezolutia cu alte programe si am ajuns la concluzia ca oamenii aia chiar au facut treaba buna. Nu pot sa ridic rezolutia si sa ma apropii de ce au scos ei.

Pun originalul si decupaj din poza marita la 200% fata de original, respectiv la 400%.

Attached File  x_01.jpg   117.84K   42 downloadsAttached File  x_02.jpg   169.19K   44 downloadsAttached File  x_03.jpg   214.6K   44 downloads

Stiu, nu arata natural.
Dar imediat ce am incercat sa ridic eu rezolutia cu alte softuri, rezultatele au fost si mai nenaturale. Am ajuns sa apreciez ce au scos oamenii astia.

Cine-i curios, poate sa incerce :

https://letsenhance.io/boost

Edited by katran, 02 November 2017 - 21:48.


#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostYOUR_GOD, on 02 noiembrie 2017 - 09:34, said:

Nici dintr-un milion de pixeli. Nici dintr-un trilion. Doar elementele simetrice ale imaginilor vor putea fi lucrate.

Eu as folosi dicționare. Nu am citit stirea pe larg. Unele elemente pot fi astfel prelucrate, dar, deși vor arata cum trebuie, putin probabil sa reflecte realitatea.
Adica sa dai o definitie pentru orice "copac, casa , masa etc etc" si ce se aseamana cu respectiva definitie (se dau niste range-uri aproximative in ceea ce priveste caracteristicile obiectului) se considera ca fiind un astfel de obicet. Apoi se inlocuie pixelii lipsa cu altii tinand cont de dimensiunea , forma, culoare si ce alta proprietate are obiectul ala, tinandu-se cont ca la sfarsit trebuie sa se incadreze in ceea ce spune definitia respectiva.

Bine si asa insa ce faci cu desenele mai ciudate, arta nu stiu de care si desene facute de amatori foarte proaste?

View Postf300, on 02 noiembrie 2017 - 10:35, said:

Asteptam cu nerabdare sa apara imbunatatirile de la copiatoarele destepte care iti fac OCR si iti tiparesc dupa aia imaginea "imbunatatita". Astfel incit un 3 cam sters se transforma intr-un 8 perfect sau invers. Dupa care te scarpini in cap de ce sint cifre care nu se potrivesc sau cuvinte scrise gresit, doar printr-o simpla copiere.
Si aici ai putea avea AI inteligent care cauta sa zicem acelasi numar in text, aceeasi fraza, potriveste cuvintele dupa regulile gramaticale. Spre exemplu sa n-ai greseli gen "noi e prosti" pe care le vezi in google translate. In cazul literelor sau cifrelor total sterse sau imposibil de descifrat se face analiza textului si se pune ceea ce lipseste, se cauta fraza pe net ar fi alta posibilitate, se cauta definitii pe wikipedia (asta cam greu s-ar realiza ar presupune un AI care completeaza texte in functie de definitiile pe care trebuie sa le si inteleaga de pe wikipedia ceea ce ar implica un database enorm) , se trimite textul online la n useri conectati simultan care poate stiu fraza din minte sau pot traduce/completa.

#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkarax, on 03 noiembrie 2017 - 11:27, said:

Bine si asa insa ce faci cu desenele mai ciudate, arta nu stiu de care si desene...
Incarca un Picaso in Ai si vezi ce iese!

#18
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Ce iese?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate