Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Problema retea Suedia-Danemarca

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015
Va salut!

Este vorba de un s8+ ce l-am achizitionat la cutie dar blocat intr-o retea din UK.

Telefonul l-am decodat pe baza unui cod primit de la un service de telefoane si el functioneaza acum in orice retea in majoritatea tarilor din Europa.

Problema este ca in Suedia si in Danemarca telefonul nu ma lasa sa efectuez/primesc apeluri si sa trimit/primesc sms-uri cu toate ca el se conecteaza la retea, apare R-ul de la roaming si culmea datele mobile functioneaza, se poate naviga fara probleme pe internet.

Asta daca am o cartela Vodafone Romania in aparat, in cazul cartelei Digi de ex nici macar nu se conecteaza la retea, aici vorbim doar de Danemarca si Suedia, in restul tarilor functioneaza normal si cu Digi si cu Vodafone.

Cartelele Digi si Vodafone functioneaza normal daca sunt introduse in alt terminal pe teritoriul acestor doua tari.

Am resetat telefonul la setari de fabrica de cateva ori, am incercat sa ma loghez manual in diferite retele, am incercat in 4g, 3g, 2g si nimic, face exact la fel.

Acum as vrea sa va intreb care credeti ca este problema si cum as putea sa o rezolv ca acest telefon sa functioneze normal?

Multumesc anticipat!

Edited by Wess, 01 November 2017 - 11:49.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 07.11.2006
Folosind un alt telefon care functioneaza corespunzator in Suedia si Danemarca.

Edited by adisz, 01 November 2017 - 11:48.


#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Am mai mentionat de citeva ori, cu Vodafonila am patit si eu in anume tari (Olanda, Elvetia, Franta) sa nu mearga SMS si voce dar sa mearga datele. Asta de mult timp, un an-doi (cam de cind au introdus planurile cu roaming inclus, de ceva timp inainte de circoteca de anul asta din iunie). Cum incercai sa suni dadea "not registered", SMS-urile de welcome veneau dupa ce veneam acasa, etc. Schimbat telefonul sau fortat reteaua nu schimba nimic (in cazul meu).

Le-am facut reclamatie de citeva ori dar n-au rezolvat nimic, cica sa sun de acolo (cind nu merge sa sun...). Gluma nu le-a mers ca imi mergeau datele si i-am sunat de pe un cont voip, bineinteles ca n-au reusit sa faca nimic, ca totul e in regula, bla bla - mi-au schimbat SIM-ul. Pe care n-am apucat sa-l testez decit sub o zi in roaming, jumate n-a mers (am dat vina pe faptul ca abia intrasem) si jumate a mers.

Nu cred ca ai ce sa faci, de cind nu mai pierd bani (ba chiar cistiga) daca nu-ti merge bine telefonul in roaming nu cred ca are nimeni interesul sa mearga bine treaba. Pus whatsapp (sau ceva similar), daca nu merg si datele exista acum (in fine, inclusiv prin tari unde traditional era pustiu) wifi-uri gratis pe unde vrei si pe unde nu vrei, asta e.

Edited by f300, 01 November 2017 - 12:02.


#4
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

 f300, on 01 noiembrie 2017 - 12:01, said:

Am mai mentionat de citeva ori, cu Vodafonila am patit si eu in anume tari (Olanda, Elvetia, Franta) sa nu mearga SMS si voce dar sa mearga datele. Asta de mult timp, un an-doi (cam de cind au introdus planurile cu roaming inclus, de ceva timp inainte de circoteca de anul asta din iunie). Cum incercai sa suni dadea "not registered", SMS-urile de welcome veneau dupa ce veneam acasa, etc. Schimbat telefonul sau fortat reteaua nu schimba nimic (in cazul meu).

Le-am facut reclamatie de citeva ori dar n-au rezolvat nimic, cica sa sun de acolo (cind nu merge sa sun...). Gluma nu le-a mers ca imi mergeau datele si i-am sunat de pe un cont voip, bineinteles ca n-au reusit sa faca nimic, ca totul e in regula, bla bla - mi-au schimbat SIM-ul. Pe care n-am apucat sa-l testez decit sub o zi in roaming, jumate n-a mers (am dat vina pe faptul ca abia intrasem) si jumate a mers.

Nu cred ca ai ce sa faci, de cind nu mai pierd bani (ba chiar cistiga) daca nu-ti merge bine telefonul in roaming nu cred ca are nimeni interesul sa mearga bine treaba. Pus whatsapp (sau ceva similar), daca nu merg si datele exista acum (in fine, inclusiv prin tari unde traditional era pustiu) wifi-uri gratis pe unde vrei si pe unde nu vrei, asta e.
Problema este ca la mine functioneaza daca introduc cartele in alt telefon, doar in s8 nu functioneaza...

#5
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 07.02.2011
-da, unele telefoane se inregistreaza mai greu in unele retele
Problema ta cu s8 e doar cu cartele in roaming, in zona respectiva, sau si cartelele din zona?
Am inteles ca in Suedia inca se distribuie gratuit sim-uri.
Daca pui un sim local ce se intampla? Poti primi apeluri?

Edited by costeld69, 01 November 2017 - 12:26.


#6
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 adisz, on 01 noiembrie 2017 - 11:48, said:

Folosind un alt telefon care functioneaza corespunzator in Suedia si Danemarca.
cum ar telefoanele publice nevandalizate ! ...

#7
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 Wess, on 01 noiembrie 2017 - 11:38, said:

Va salut!

Este vorba de un s8+ ce l-am achizitionat la cutie dar blocat intr-o retea din UK.

Telefonul l-am decodat pe baza unui cod primit de la un service de telefoane si el functioneaza acum in orice retea in majoritatea tarilor din Europa.

Problema este ca in Suedia si in Danemarca telefonul nu ma lasa sa efectuez/primesc apeluri si sa trimit/primesc sms-uri cu toate ca el se conecteaza la retea, apare R-ul de la roaming si culmea datele mobile functioneaza, se poate naviga fara probleme pe internet.

Asta daca am o cartela Vodafone Romania in aparat, in cazul cartelei Digi de ex nici macar nu se conecteaza la retea, aici vorbim doar de Danemarca si Suedia, in restul tarilor functioneaza normal si cu Digi si cu Vodafone.

Cartelele Digi si Vodafone functioneaza normal daca sunt introduse in alt terminal pe teritoriul acestor doua tari.

Am resetat telefonul la setari de fabrica de cateva ori, am incercat sa ma loghez manual in diferite retele, am incercat in 4g, 3g, 2g si nimic, face exact la fel.

Acum as vrea sa va intreb care credeti ca este problema si cum as putea sa o rezolv ca acest telefon sa functioneze normal?

Multumesc anticipat!

Ar fi bine sa dai un mesaj catre Vodafone Helper.  Aceeasi problema am avut si eu cu Vodacom. E ceva legat de operatorul de roaming, parca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate