Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Configurare PC

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
zooperX

zooperX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2010
Buna seara!
As dori sa va intreb ceva legat de configurarea unui nou pc. De curand am achizionat o placa video "nvidia quadro 4200k" care nu a fost in planul meu pentru noul pc de la bun inceput, dar am gasit-o la un pret bun; asadar, acum, doresc sa va intreb ce componente compatibile ar trebui sa achizitionez in continuare (placa de baza, cpu, carcasa, sistem de racire, sursa si un hdd) pentru ca pc-ul meu sa indeplineasca functia de pc pentru activitatile de procesare vizuala/ rendering/ proiecte de arhitectura?
Bugetul meu maxim pentru restul componentelor este in jur de 4-5000 lei.
Vechiul meu sistem dispune de:

*Placa de baza ASUS H81M-K
*Placa video GIGABYTE GeForce GTX 750 Ti OC WindForce 2X 2GB DDR5 128-bit
*Memorie HyperX Savage 8GB DDR3 1866MHz CL9 Dual Channel Kit
*Procesor Intel Pentium Dual-Core G3250 3.2GHz
*Cooler CPU Arctic Cooling Freezer

Sunt curios daca pot folosi ceva din componentele vechi (ex: memoria ram). De asemenea doresc sa mentionez ca doresc un procesor i7 - 7700k, de exemplu sau orice alt procesor care indeplineste o performanta de minim 4.0 Gh.
In prima ipostaza m-am gandit sa fac un sistem de tip SLI si sa ma folosesc de ambele placi video: gtx 750 ti si quadro 4200k, dar stiu ca nu este posibil acest lucru daca placile video sunt diferite si vreau sa va intreb daca este posibila o astfel de combinatie (deoarece in timpul liber mi-ar placea sa ma folosesc de acest pc pentru gaming) daca utilizez cate o placa video pentru cate un monitor in parte, adica quadro pentru proiecte si gtx pentru gaming. Pot fi multumit si daca imi fac sistemul doar cu placa video "quadro" si este posibil si ultilizarea lui la gaming in conditii decente.

Doresc sa achizitionez inca un monitor oricum, wide screen, asemanator cu ce am sau din aceeasi gama de min 24"( acum am un HP LP2065 20") .

Chipsetul meu initial era si care da mai mult spre un gaming pc :
Placa baza : asus h170m / asus prime h270
procesor: i7 7700k/6700k /i5 7600k
ram: hyper fury 8gb
placa video: gtx 1070

Nu doresc statie grafica stiind ca pe ea nu pot rula jocuri Posted Image

Edited by zooperX, 31 October 2017 - 20:48.


#2
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Nu am reușit să găsesc nvidia quadro 4200k, poate lași un link sau mai verifici odată.

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu te complica cu SLi si vrajeli daca folosesti sistemul la nivel profesional.In acelasi timp,nu stiu de ce esti fixat pe un procesor cu minim 4 ghz.Monitorul intra in bugetul unitatii?
@nelson,e k4200.

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostzooperX, on 31 octombrie 2017 - 20:45, said:

Buna seara!
As dori sa va intreb .... ce componente .... sa achizitionez ... pentru ca pc-ul meu sa indeplineasca functia de pc pentru activitatile de procesare vizuala/ rendering/ proiecte de arhitectura?
Bugetul meu maxim pentru restul componentelor este in jur de 4-5000 lei.
Spoiler
Doresc sa achizitionez inca un monitor oricum, wide screen, asemanator cu ce am sau din aceeasi gama de min 24"( acum am un HP LP2065 20") .
Nu doresc statie grafica stiind ca pe ea nu pot rula jocuri Posted Image
Vinde tot ce ai si cumpara o platforma socket 1151 v2 Coffe Lake !

#5
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Intrebarea este ce soft folosesti- ca exista softuri de CAD de exemplu care utilizeaza maxim 2 nuclee fizice si niciunul virtual sau din contra utilizeaza si nuclee fizice si virtuale - asa din avion arhitectura nu stim ce soft folosesti tu intr-adevar.

#6
zooperX

zooperX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2010

View Postmarius_fenchea, on 01 noiembrie 2017 - 11:58, said:

Intrebarea este ce soft folosesti- ca exista softuri de CAD de exemplu care utilizeaza maxim 2 nuclee fizice si niciunul virtual sau din contra utilizeaza si nuclee fizice si virtuale - asa din avion arhitectura nu stim ce soft folosesti tu intr-adevar.

Softurile folosite des sunt : CAD, PS, Ai , Archicad , revit, sketchup, 3ds MAX.

View Postxeleron, on 31 octombrie 2017 - 21:12, said:

Monitorul intra in bugetul unitatii?

Asa as vrea, dar cred ca pot mari bugetul putin daca imi dati o recomandare pentru 2 monitoare asemanatoare si sa nu il mai folosesc pe cel actual.

View PostNelsonMandela, on 31 octombrie 2017 - 21:10, said:

Nu am reușit să găsesc nvidia quadro 4200k, poate lași un link sau mai verifici odată.

https://www.pcgarage...b-ddr5-256-bit/

**Considerati ca daca merg pe o "platforma socket 1151" pot folosi pc-ul si la gaming cu o performanta medie?

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
mergi pe i7 8700K si z370,e foarte bun procesorul.Daca nu,ryzen 7 1700 cu overclock minor,e acelasi lucru cu 1800x.

#8
zooperX

zooperX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2010

View Postxeleron, on 01 noiembrie 2017 - 22:53, said:

mergi pe i7 8700K si z370,e foarte bun procesorul.Daca nu,ryzen 7 1700 cu overclock minor,e acelasi lucru cu 1800x.

Mersi! spre astea 2 ma indreptam si eu.. un sistem de racire recomandat pentru chipetul asta? La sursa nu ma pot decide dintre "Antec TruePower Classic 650" si "EVGA BQ, 80+ Bronze, 750W"

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu ai nevoie de asa sursa.P.S:nu ai mentionat ce hard-diskuri/ssd-uri ai si ce carcasa,plus sursa actuala.

#10
zooperX

zooperX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2010

View Postxeleron, on 02 noiembrie 2017 - 11:06, said:

Nu ai nevoie de asa sursa.P.S:nu ai mentionat ce hard-diskuri/ssd-uri ai si ce carcasa,plus sursa actuala.

Din pc-ul vechi am de gand sa pastrez doar hard-disckul de 1tb, nu tin minte exact ce am cumparat dar parca era sata3 pe 64mb cu 7200 rotatii, trebuie sa caut factura sau sa desfac unitatea sa vad . Sursa si carcasa, le-am luat la repezeala atunci si nu au relevanta, adica carcasa e SH si nu o mai pot folosi, am luat-o moca de la un prieten.
La sistemul de racire nu stiu ce sa aleg, nu ma prea pricep insa am vreo 2 exemple: Corsair H55; Arctic LIQUID FREEZER 240...nu stiu cat de ok sunt, astept sfaturi.

#11
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008

View PostzooperX, on 01 noiembrie 2017 - 12:33, said:


Softurile folosite des sunt : CAD, PS, Ai , Archicad , revit, sketchup, 3ds MAX.



Asa as vrea, dar cred ca pot mari bugetul putin daca imi dati o recomandare pentru 2 monitoare asemanatoare si sa nu il mai folosesc pe cel actual.



https://www.pcgarage...b-ddr5-256-bit/

**Considerati ca daca merg pe o "platforma socket 1151" pot folosi pc-ul si la gaming cu o performanta medie?

Omule CAD vine de la Computer Aided Design - deci tu vrei sa folosesdti Auto Cad?

#12
zooperX

zooperX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2010

View Postmarius_fenchea, on 02 noiembrie 2017 - 17:13, said:


Omule CAD vine de la Computer Aided Design - deci tu vrei sa folosesdti Auto Cad?

Am enumerat cam toate programele pe care le folosesc in prezent, si da, ma folosesc si de autocad... probabil nu m-am exprimat cum trebuie.

#13
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
am intrebat fiindca CAD e generic, CAD inseamna si Solid Works si Creo 4.0 i Catia V5 ....si  Inventor Autodesk si o gramada de altele...

#14
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009

View PostzooperX, on 31 octombrie 2017 - 20:45, said:

Bugetul meu maxim pentru restul componentelor este in jur de 4-5000 lei.
Vechiul meu sistem dispune de:

*Placa de baza ASUS H81M-K
*Placa video GIGABYTE GeForce GTX 750 Ti OC WindForce 2X 2GB DDR5 128-bit
*Memorie HyperX Savage 8GB DDR3 1866MHz CL9 Dual Channel Kit
*Procesor Intel Pentium Dual-Core G3250 3.2GHz
*Cooler CPU Arctic Cooling Freezer

Sunt curios daca pot folosi ceva din componentele vechi (ex: memoria ram). De asemenea doresc sa mentionez ca doresc un procesor i7 - 7700k, de exemplu sau orice alt procesor care indeplineste o performanta de minim 4.0 Gh.
Memoria nu. Buna dar putin. In ziua de azi si in gaming cam trebuie 16GB dar in celelate activitati. Vinzi memoria, procesorul, placa video si iei:

Un i7-4790k 850RON pe OLX

2x8GB RAM 570RON
https://www.emag.ro/...6/pd/DR4P1BBBM/

Placa video GTX1070 2060-2200RON
https://www.pcgarage...b-ddr5-256-bit/
https://www.emag.ro/...d/pd/DFYJD2BBM/
https://altex.ro/pla...-zt-p10700g-10m

2 SSD unul de 240 -256GB de preferat Samsung Evo si unul de 120-128GB pt scratchdisk la programele adobe.

Singura chestie care beneficiaza de mai mult de 4 nuclee in detrimentul frecventei este renderingul. In Revit, Sketch-up si 3ds Max. Dar Revit si 3ds Max permit solutii de randare pe placa video (de ex V-ray RT GPU) unde GTX1070 se descurca f bine.

View PostzooperX, on 02 noiembrie 2017 - 01:51, said:

Mersi! spre astea 2 ma indreptam si eu.. un sistem de racire recomandat pentru chipetul asta? La sursa nu ma pot decide dintre "Antec TruePower Classic 650" si "EVGA BQ, 80+ Bronze, 750W"

Da ce faci dai la tot blocul? PT GTX1070 este suficienta o sursa de 500W.

Edited by paulicamic, 02 November 2017 - 19:47.


#15
zooperX

zooperX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2010

View Postmarius_fenchea, on 02 noiembrie 2017 - 19:31, said:

am intrebat fiindca CAD e generic, CAD inseamna si Solid Works si Creo 4.0 i Catia V5 ....si  Inventor Autodesk si o gramada de altele...

Probabil in viitor voi vrea sa invat si acele programe de modelare .

View Postpaulicamic, on 02 noiembrie 2017 - 19:42, said:

Memoria nu. Buna dar putin. In ziua de azi si in gaming cam trebuie 16GB dar in celelate activitati. Vinzi memoria, procesorul, placa video si iei:

Un i7-4790k 850RON pe OLX

2x8GB RAM 570RON
https://www.emag.ro/...6/pd/DR4P1BBBM/

Placa video GTX1070 2060-2200RON
https://www.pcgarage...b-ddr5-256-bit/
https://www.emag.ro/...d/pd/DFYJD2BBM/
https://altex.ro/pla...-zt-p10700g-10m

2 SSD unul de 240 -256GB de preferat Samsung Evo si unul de 120-128GB pt scratchdisk la programele adobe.

Singura chestie care beneficiaza de mai mult de 4 nuclee in detrimentul frecventei este renderingul. In Revit, Sketch-up si 3ds Max. Dar Revit si 3ds Max permit solutii de randare pe placa video (de ex V-ray RT GPU) unde GTX1070 se descurca f bine.



Da ce faci dai la tot blocul? PT GTX1070 este suficienta o sursa de 500W.

Mersi de sfat, dar am spus mai sus ca am deja placa video cumparata "nvidia quadro k4200" ... si eu am vrut sa merg pe 1070 dar s-a intamplat sa gasesc o oferta buna la asta si e deja achizitionata.
Dintre i7-4790k si i7-8700k ce crezi ca ar fi mai ok? Ma gandesc ca 8700 are si o frecventa mai buna + nuclee si este mai de actualitate, poate ii fac un overclock la 4.0 ghz de la 3.7 cat are ea.. ambele sunt bune dar m-as indrepta spre ceva mai nou.
Cat despre ssd ma gandeam sa achizitionez unul de 256 pentru OS si programe si sa pastrez hdd-ul de 1 tb pentru restu' (proiecte finale/ filme / poze / muzica / eventuale jocuri / resurse).. Poate pe viitor ma voi gandi sa mai achizitionez inca unul, dar momentan cred ca imi este suficient.

#16
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Bine- acum este mai clar - vis a vis de CAD cam toate programele de mai sus folosesc cam maxim 4 nuclee si unele mai folosesc si cele virtuale dar maxim 4 fiind optimizate pentru Intel si arhitectura de pana acum 4 x 2.
Pe viitor sigur ca vor aparea si soft-uri de CAD care se vor folosi de nucleele virtuale si fizice suplimentare - asigurate acum de Ryzen si Intel Generatia a 8-a.
Deci ai 2 posibilitati fie platforma Ryzen fie Intel 8xxxx si nu o sa ai probleme pe viitor.
Despre seria Intel 8xxx problema sunt placile de baza care sunt scumpe fiindca nu a aparut B-ul asa ca trebuie sa iti iei placi cu chipset-ul Z.
Tu alegi, ambele variante sunt foarte bune si nu cred ca ai nevoie de minim 4 GHz fiindca arhitecturile noi sunt oricum mai rapide decat cele vechi.

#17
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Sfatul meu - poti pastra si platforma veche si schimba doar procesorul cu un I7 - urmatorii 2 -3 ani nu cred ca vei avea probleme cu el. Asta este solutia cea mai low budget. Intre timp AMD si Intel is mai dau la gioale cu preturile si o sa poti sa iti iei ceva mult mai potent pe masura ce progresezi in programele de CAD.

Scuze - mea culpa asa nu o sa poti utiliza 2 placi video daca ramai pe acest sistem actual.....sorry.

daca placa video profesionala este K 4200 Nvidia nu este chiar asa wow la jocuri dar nici rea nu este, esti sigur ca ai avea nevoie de 2 placi video?
https://www.videocar...2944&cmp[]=3521

Edited by marius_fenchea, 03 November 2017 - 11:04.


#18
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Uite de exemplu pe AM4 - Ryzen - ai placa de baza cu 2 sloturi PCI - E x 16 la pretul de 443 lei:  https://www.emag.ro/...g/pd/D0X2Z7BBM/

Si alta la PC Garage 500 lei : https://www.pcgarage...ab350-gaming-3/

La intel....1151 V2 nu stiu daca gasesti echivalent asa ieftin.

Uite si la Intel nu mai e chair asa de scump pe cat am crezut 604 lei : https://www.pcgarage...byte/z370m-d3h/
Deci platformele sunt comparabile ca pret la placa de baza acum este doar alegerea ta cu privire la cat vrei sa dai pe procesor.

Edited by marius_fenchea, 03 November 2017 - 11:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate