Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Configurare PC

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
zooperX

zooperX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2010

View Postmarius_fenchea, on 03 noiembrie 2017 - 10:44, said:

Sfatul meu - poti pastra si platforma veche si schimba doar procesorul cu un I7 - urmatorii 2 -3 ani nu cred ca vei avea probleme cu el.

Scuze - mea culpa asa nu o sa poti utiliza 2 placi video daca ramai pe acest sistem actual.....sorry.

daca placa video profesionala este K 4200 Nvidia nu este chiar asa wow la jocuri dar nici rea nu este, esti sigur ca ai avea nevoie de 2 placi video?
https://www.videocar...2944&cmp[]=3521

Mersi de ajutor!
Nu cred ca o sa mai pastrez nimic din sistemul vechi, o sa il vand ca atare si nu mai am de gand sa folosesc 2 placi video, quadro va fi de ajuns, oricum am nevoie de cerinte medii la jocuri, nu sunt un gamer inrait.
Voi merge pe intel. Nu am avut amd pana acum si sunt mai familiarizat cu intel.

Pana acum cred ca am facut o mica lista cum o sa arate pc.ul :

Placa video: Nvidia quadro k4200
Placa de baza : Z370 (gygabite este aproape identica cu cea de la ASUS si este mai ieftina cu 200 lei)
Memorie RAM : HyperX Fury Black 16GB DDR4 2133MHz (vad ca placa de baza nu citeste memorii pe 1866)
Sursa : Sursa Antec TruePower Classic 650
Cooler procesor : Arctic LIQUID FREEZER 240

Acum as mai avea nevoie de o carcasa si monitoare daca se poate - sugestii, sa iau sh monitoarele?

#20
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Iti recomand memorii cat mai rapide, ajuta destul de mult: https://www.pcgarage...al-channel-kit/

La sursa poti sa mergi pe Focus Plus daca nu esti fixat pe Antec, este mai ieftina, ai wattage suficient, 10 ani garantie si modularitate completa.

Te-ai decis pe 8700K? Daca vrei sa faci un OC usor, poti sa mergi alegi linistit un cooler pe aer cum trebuie, cum ar fi Scythe Mugen 5 sau Thermalright Macho 120 SBM. Ambele au design asimetric si nu vor fi probleme cu radiatoarele memoriilor.

#21
zooperX

zooperX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2010

View Postjegmihai, on 03 noiembrie 2017 - 15:28, said:

Iti recomand memorii cat mai rapide, ajuta destul de mult: https://www.pcgarage...al-channel-kit/

La sursa poti sa mergi pe Focus Plus daca nu esti fixat pe Antec, este mai ieftina, ai wattage suficient, 10 ani garantie si modularitate completa.

Te-ai decis pe 8700K? Daca vrei sa faci un OC usor, poti sa mergi alegi linistit un cooler pe aer cum trebuie, cum ar fi Scythe Mugen 5 sau Thermalright Macho 120 SBM. Ambele au design asimetric si nu vor fi probleme cu radiatoarele memoriilor.

Mersi! memoriile sunt puse pe lista Posted Image
Da, m-am decis pe 8700k si in ce priveste racirea, banuiesc ca ar trebui sa mai adaug cateva ventilatoare pentru un flux bun daca merg pe aer si pe exemplele tale.
Sursa este ok, dar ma gandesc ca daca pe viitor voi vrea sa fac un upgrade sau ceva sa nu intampin dificultati cu puterea acesteia.. oricum voi face o suma a incarcarilor (componentelor) si voi vedea ce este mai bine sa cumpar la momentul respectiv..dupa ce ma decid sigur cu toate piesele.

#22
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Componentele tale nu ar trebui sa treaca de 350W in full-load. Consider ca sursa de 550W este arhisuficienta. Totusi, exista si varianta de 650W in jurul a 510 lei.

Hai sa rezumam putin lucrurile. Mentioneaza bugetul total (ce ai acum + ce vei obtine dupa vanzarea actualului PC) si componentele pe care le vei pastra.

#23
zooperX

zooperX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2010

View Postjegmihai, on 03 noiembrie 2017 - 16:42, said:

Componentele tale nu ar trebui sa treaca de 350W in full-load. Consider ca sursa de 550W este arhisuficienta. Totusi, exista si varianta de 650W in jurul a 510 lei.

Hai sa rezumam putin lucrurile. Mentioneaza bugetul total (ce ai acum + ce vei obtine dupa vanzarea actualului PC) si componentele pe care le vei pastra.

Bugetul este de 4-5000 lei pentru ram/sistem racire/sursa/placa de baza/ cpu /carcasa / monitoare/ + 1 ssd de 256; Din vanzare cred ca voi obtine in jur de 1000-1500 lei, dar nu stiu cand le voi vinde, ..probabil voi pastra procesorul pentru un pc mai vechi de al meu pe care il folosesc ai mei la contabilitate.. ma gandesc ca bugetul meu actual e suficient pentru ce am deja pe lista, probabil voi face noul pc inainte de a-l vinde pe cel vechi.

#24
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Bugetul este suficient doar pentru PC: https://www.pcgarage...shlist/2981622/

Ai neaparat nevoie de 2 monitoare? Ti-as recomanda un monitor Ultrawide, ai avea spatiu de lucru suficient de mare, la care se adauga FoV-ul extins in jocuri si refresh rate-ul de 75Hz disponibil si pe placile nVidia.

#25
zooperX

zooperX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2010

View Postjegmihai, on 03 noiembrie 2017 - 18:03, said:

Bugetul este suficient doar pentru PC: https://www.pcgarage...shlist/2981622/

Ai neaparat nevoie de 2 monitoare? Ti-as recomanda un monitor Ultrawide, ai avea spatiu de lucru suficient de mare, la care se adauga FoV-ul extins in jocuri si refresh rate-ul de 75Hz disponibil si pe placile nVidia.

cred ca voi cumpara monitorul dupa ce voi vinde vechiul pc... si procesorul cred ca o sa il iau de pe olx..poate un pack procesor+z370
In schimb, imi place carcasa .

Edited by zooperX, 03 November 2017 - 21:43.


#26
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
OK, revino atunci.

In principiu, un Ultrawide iti ofera avantajele enumerate mai sus (spatiul de lucru, FoV-ul din jocuri), dar trebuie sa stai la o anumita distanta fata de el. Cele mai bune solutii sunt folosirea unui brat sau montarea pe perete. Bineinteles, vine si cu anumite neajunsuri: materialele nu sunt cele mai premium, stand-ul permite doar tilt (nu are swivel si pivot out of the box).
O alta optiune ar fi un Dell din seria U, cu panou calibrat din fabrica, diferite reglaje (pe inaltime, pivot, tilt), conectivitate sporita (porturi USB) si constructie mult mai buna. Dezavantajele ar fi urmatoarele: pierzi aspect ratio-ul de 21:9 si spatiul de lucru aferent si ai un refresh rate standard, de doar 60 Hz.

8700K este relativ nou aparut si sunt sanse mici sa-l gasesti pe OLX. Daca chiar il gasesti pe OLX/Okazii, diferenta de pret fata de unul nou ar trebuie sa fie foarte mica si nu merita. Placa de baza SH nu recomand.

#27
zooperX

zooperX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2010
Credeti ca ar trebui sa astept pana la BF? sau nu prea am sanse sa gasesc reduceri la ce vreau eu..

#28
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
La monitor, SSD si sursa poate, dar poate, o sa prinzi ceva reduceri. La CPU, Mobo si RAM nu prea, mai ales daca vorbim de Coffee Lake.

#29
zooperX

zooperX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2010
Am dat comanda de componente... urmeaza procesorul pe care nu l-am gasit in stoc.

*Memorie Corsair Vengeance White LED, 16GB (2x8GB) DDR4, 2666MHz, CL16
*Solid State Drive (SSD) Samsung 850 EVO, 2.5", 250GB, SATA III
*Cooler procesor Arctic LIQUID FREEZER 240
*Placa de baza Gigabyte Z370M D3H, Socket 1151, DDR4
*Sursa Modulara Corsair RMi Series RM750i, 80 PLUS® Gold, 750 W, PFC Activ, ATX 2.4, 13.5 cm fan, Negru, retail
*Carcasa Sharkoon S25-W, ATX Mid Tower, Window, Fara Sursa, Black
*I7 - 8700k urmeaza

Este ok?..credeti ca ar trebui sa mai iau cateva ventilatoare? pentru o mai buna aerisire?

Edited by zooperX, 18 November 2017 - 01:02.


#30
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
La cooler se putea o idee mai bine, daca tot ai vrut pe lichid: https://www.pcgarage...ain-240-ex-rgb/

Sursa este overkill, prin urmare nu te vei afla in zona de eficienta maxima. Altfel modelul ales este OK.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate