Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Verificare capacitate acumulator

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Dorin_2k...nu ai nevoie de aparatura sofisticata si de calcule cu integrale.Vrei sa afli cu aproximatie capacitatea bateriei (care sigur va fi foarte mica,in niciun caz 8.8Ah).Nu folosi bec!...Pune o rezistenta (un rezistor:)) de 10ohmi la minim 5W si cronometreaza timpul de descarcare.Poti face un grafic,cu un voltmetru pus pe R (e simplu) si cand observi ca U o ia repejor la vale,opresti descarcarea.Poti considera valoarea medie a curentului,calculat pe la mijlocul curbei. Succes si sa ne spui rezultatul!

LE: ...la R=10ohm vei avea un I=400-300mA...daca pui R=100ohmi (0.25W), I=40-30mA,dar timpul va fi de 10 ori mai mare.

Edited by danpet, 29 October 2017 - 09:05.


#38
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdorin_2k, on 28 octombrie 2017 - 18:48, said:

Azi am cumparat 2 acumulatori Li-Ion 18650 la 4,2V ce au scris pe ei 8.800 mAh. Mi se pare foarte mare aceasta capacitate.
La greutate sunt f usori comparabili cu cei ce i-am scos dintr-o baterie de laptop sau fata de cei de 3.400 mAh cumparati din China.

Pai.. ai capatat jumatate din raspuns. Daca ai un cantar de bucatarie si cantaresti unul autentic, are cam 46 grame iar unul fake (pe care l-ai simtit deja la mana) are 30-40 grame.
Vezi pe Youtube, sunt o multime de filmulete despre "fake 18650"

#39
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
el vrea sa stie si ce capacitate reala au...
nu stiu la ce il ajuta :)
e ca si cum iti iei un stick din ala fake si vrei sa stii cat are real. ce mai conteaza?
la astea e si mai aiurea ca pe langa capacitate mai sunt si alte proprietati care trebuie sa fie in anumiti parametri, altfel se poate trezi ca ii ia foc..

#40
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Pentru a estima capacitatea unui acumulator se incarca acumulatoru Li in jur de 4,1v nu dpasi aceasta tensiune pentru ca distrugi acumulatoru
pune o sarcina rezistiva de 10-12 R  masoara curentu de descarcare cu un ampermetru conecteaza un volmetru pe acumulator si cand tensiunea ajunge la 3 volti deconectezi acumulatoru calculezi tinpu de descarcare si curentu si afli aproximativ capacitatea.

#41
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View Postrumegus, on 29 octombrie 2017 - 07:25, said:

Sunt tigari electronice de peste 70-80w, rezistente mult sub 1 ohm, invertoare ce ridica tensiunea bateriei la 8-10v, poate chiar mai mult, de asta au nevoie de amperaj mare.
Insamna ca sunt mai multe categorii de vaperi din astia.
La mine la servici sunt cativa vaperi, dar din ce am vazut eu, au tigari mult mai mici, nici vorba sa incapa un acumulator 18650.
Ba mai mult, am vazut si tigari subtiri de nu incapea cred nici un AAA.
De unde am concluzionat eu ca nu au nevoie de 20A, de unde naiba sa scoata aia 20A ca le explodeaza tigara in bot?
Adevarat, nici nu mi-am pus problema alimentarii, in subconstient credeam ca merg cu baterii din alea de ceas.
In fine, nici nu stiu care-i principiul la deviceurile alea, credeam ca "fierb" o cantitate infima de substanta, gen 2mg sau ceva, la fiecare "fum".
Oricum un 80W mi se pare imens pentru un dispozitiv atat de mic, in max 5 minute ar trebui sa fie incins ca dracu.
Au si ventilator sau ce?
:D
Pai in conditiile astea, mai bine stai linistit pe tigara normala. Fara bataie de cap.
:D

#42
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postrosix, on 29 octombrie 2017 - 09:22, said:

Pai.. ai capatat jumatate din raspuns. Daca ai un cantar de bucatarie si cantaresti unul autentic, are cam 46 grame iar unul fake (pe care l-ai simtit deja la mana) are 30-40 grame.
Vezi pe Youtube, sunt o multime de filmulete despre "fake 18650"
Care e jumatatea de raspuns?
Nu vreau sa stiu ca e original sau fake. Asta o stiu.
Vreau sa aflu capacitatea acumulatorului.
Ca e 5 mAh sau 500 mAh? Sau cat o fi, dar vreau valoarea.
Nu am intrebat unde e fabricat sau ce are inauntru.

Edited by dorin_2k, 29 October 2017 - 13:09.


#43
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Vaporizatoarele au acumulator intern, built in baterry ,maxim 1500mA, cele declarate ca avand 2000mA au in realitate sub 1500 ,am schimbat v-o 4 in 2 ani si nu am gasit nimic de capacitate mai mare .Folosesc un charger Ultramat 25 ,cu soft ,asa ca testarea capacitatii nu e o problema !

#44
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdorin_2k, on 29 octombrie 2017 - 07:32, said:

Care e metoda propusa te tine sa aflu capacitatea lui reala?
Daca il luam gratis cat avea? 1 mAh?
Daca plateam pe el 100 lei era de 8.800 mAh?
Nu pretul conteaza la un produs.

Propune o metoda de verificare prin care raspunzi intrebarii din titlu!
Simplu de tot. Folosesti o rezistenta ohmica de 36 ohmi si vei lega la capetele acumulatorului ( sa fie incarcat full) si cronometrezi in cat timp ajunge la 3 volti. Curentul de descarcare va fi in jurul a 100 mili Amperi , daca se descarca in 10 ore inseamna ca are 1 Ah . . .  si tot asa . . . in 20 ore descarcare inseamna 2 Ah .Daca nu ai rabdare  poti pune rezistenta mai mica, de 3,6 ohmi prin care se va descarca 1A , intr-o ora descarcare inseamna 1Ah .
Lamurit ?Posted Image

#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
In acest moment i-am incarcat si au 4,31V.
Sunt in cautarea unui rezistor de putere acum si intre 10-20 ohmi. De 5 W cred ca e de ajuns.

#46
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Daca voltmetrul cu care ai masurat e bun,atunci,i-ai supraincarcat...Normal,nu trebuie sa aiba mai mult de 4,2,maxim 4.25V!...cu un Mavo35 n-ai cum sa vezi zicimi,sutimi...
Pe o R de 10 ohmi se disipa in medie aprox 1.5W,deci de 5W e ok.
Ar fi bine si cum a zis @pacopaco1967,dar...R de 36 ohmi e mai greu de gasit.Valorile standardizate sunt 27,33,39,etc...desigur,un electronist stie sa faca "din bucati" orice valoare,conectand serie sau paralel mai multe R.

Edited by danpet, 29 October 2017 - 19:42.


#47
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postdorin_2k, on 29 octombrie 2017 - 18:55, said:

In acest moment i-am incarcat si au 4,31V.
Sunt in cautarea unui rezistor de putere acum si intre 10-20 ohmi. De 5 W cred ca e de ajuns.
tocmai i-ai "cocosit" ! ... poti cumpara altii ! ...Posted Image

View Postdorin_2k, on 29 octombrie 2017 - 18:55, said:

In acest moment i-am incarcat si au 4,31V.
Sunt in cautarea unui rezistor de putere acum si intre 10-20 ohmi. De 5 W cred ca e de ajuns.
cum "ai calculat" puterea ? ... chiar m-ai facut curios !
imi spuneai deunazi ca Legea lu' Ohm e o tampenie, fara practica ! ...Posted Image
era sa uit:

Attached Files


Edited by realduc, 29 October 2017 - 19:50.


#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Am gasit un coleg ce are un incarcator inteligent cu functie de incarcare/descarcare.
I-am dat 6 tipuri de acumulatori ce ii aveam prin casa sa ii testeze.
Revin la finalul saptamanii cu rezultatul.

#49
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Majoritatea fabricanţilor recomandă tensiunea finală de încărcare de 4,2V +/-0,05V, deci poate fi şi 4,25V.
Pe unele baterii de la telefoanele Samsung scrie chiar 4,35V. Probabil că 0,15V cad pe protecţia internă a bateriei.

#50
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Revin cu update. Rezultatele testarii pe un incarcator inteligent pt 6 acumulatori ce i-am gasit prin casa.
Cel de 8.800 are 550 mAh !!! ;)

Am scris capacitatea reala/capacitatea scrisa in mAh si masa in g
Attached File  bat.png   2.12MB   110 downloads

1 din lanterna
2 cel cumparat recent
3 din lanterna
4 din baterie laptop vechi
5 din power bank ce nu mai tinea mult
6 de pe Aliexpress

#51
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
O jucarie ieftina si buna de la chinezi pentru testarea capacitatii acumulatoarelor.

#52
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Mari mincinoşi şi chinezii ăştia, s-au obrăznicit rău de tot. Deşi nu cred că pune cineva botul la orice trece de 2.000mAh şi este no-name.

#53
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Observati si masa lor. ;)

#54
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu ai vazut clipul? Masa era ok, doar ca avea doar un element subtire in mijloc, restul umplut cu nisip.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate