Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Verificare capacitate acumulator

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Gata. Priceput. Sunt Fake.
Vreau sa aflu adevarata lor capacitate. 500 mAh, 700 mAh. Cat o fi. Insa sa o stiu fara aparatura de laborator superperformant.
Pot face rost de aparate de masura siml!e: voltmetru, ampermetru, wattmetru. Da! wattmetru dedicat.
Rezistori calibrati nu prea cred ca gasesc. Doar ceva becuri auto.

#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Deocamdata nu exista acumulatori 18650 industriali mai mari de 3,5 Ah capabili de amperaj mare ( 20 A), si acestia de abea au aparut recent, pt ca sunt destul de noi si cei de 3 Ah.
De amperaj mic ( 2 - 5 A ) tot cam asa se plafoneaza pe la 3,6 Ah, maxim 4 Ah dar in general deja majoritatea celor specificati 4 sunt teapa.

La celulele construite clasic cu manta metalica greutatea este in jur de 50 grame pe celula, 48-52.

Am vazut mai multe teste de care incerci sa faci, in care modele specificate fals la 8800-9900 aveau in realitate intre 50 mAh ( cinci zeci ) si 650 mAh.

Edited by loock, 28 October 2017 - 19:59.


#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
@rumegus.Le cam incurci.
Capacitatra e unica.
Indiferent ca e LED cu consum de 7mA sau bec cu consum de 3A.
Timpul! Acolo e cheia!

Acum apar noi "probleme"
Cum determin daca e Li-Ion si nu Ni-Mh?
Sau altceva?
Luni disec unul. Sa vad ce piramidon are in el.

#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Nici pe un led n-ai capacitate astronomica. Dar sa zicem ca pe o sarcina mica, capacitatea cedata sarcinii e aproape egala cu capacitatea stocata, putin se pierde prin incalzirea acumulatorului.
Daca pui o sarcina setrioasa pe el, mai mult se va incalzi acumulatorul decat va ceda sarcinii si vei scoate o capacitate mult mai mica.
Ce scriu ei pe eticheta e capacitatea stocata. Mai corect ar fi fost sa-i dea in Wh, nu in Ah, dar.. in fine, nu inteleg de ce o dau asa, cred ca spre comparatie.

View Postloock, on 28 octombrie 2017 - 19:57, said:

Am vazut mai multe teste de care incerci sa faci, in care modele specificate fals la 8800-9900 aveau in realitate intre 50 mAh ( cinci zeci ) si 650 mAh.
Lolo, nu m-as mira prea mult sa fie 50mAh in realitate.
Daca erau acumulatori "cinstiti" nu cred ca aberau atat de mult cu capacitatea aia imensa.

#23
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postdorin_2k, on 28 octombrie 2017 - 19:56, said:

Gata. Priceput. Sunt Fake.
Vreau sa aflu adevarata lor capacitate. 500 mAh, 700 mAh. Cat o fi. Insa sa o stiu fara aparatura de laborator superperformant.
Pot face rost de aparate de masura siml!e: voltmetru, ampermetru, wattmetru. Da! wattmetru dedicat.
Rezistori calibrati nu prea cred ca gasesc. Doar ceva becuri auto.
Legea lu Ohm iti spune ce si cum ... 😊

#24
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007

View Postdorin_2k, on 28 octombrie 2017 - 19:56, said:

Rezistori calibrati nu prea cred ca gasesc. Doar ceva becuri auto.
In primul rand becul e cea mai proasta sarcina.
Rezistivitatea lui depinde de temperatura filamentului, nu e fixa.

Cel mai bine e sa pui un rezistor de putere (10-20-50W) sau chiar un calorifer electric.
Ii poti masura rezistivitatea si aia se va pastra.
Nu tre sa fie cine stie ce precis. Oricum capacitatea pe care o vei masura e afectata puternic de erori.
Sa zicem un 5% eroare minim.

Deci, pui un rezistor de putere si faci graficul tensiunii pe acel rezistor in timpul descarcarii.
Si apoi sumezi puterile. in fiecare interval de 5min(sa zicem).

Ca s-o faci precis, tre sa urmaresti si comportamentul rezistentei interne a acumulatorului. Si aia se modifica odata cu gradul de descarcare si chiar cu valoarea sarcinii.
Pentru asta, tre sa-l masori pe sarcini diferite, nu ai cum pe o singura sarcina.
Deci, e mai complicat.
Dar poti estima capacitatea debitata in felul in care am zis.

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Capacitatea testata variaza in f. de sarcina.
La sarcina mai mare ( mai multi amperi trasi), capacitatea testata scade pt. ca se incing acumulatorii si sunt pierderi semnificatice de energie.

Celulele industriale de 3Ah  (care tin 20 A in sarcina) au aparut de un 1-2 ani in pakuri cu doua randuri de celule ( 6 Ah) la Makita si Bosch si de abea la inceputul acestui an in pakuri cu un singur rand de 18V @ 3,1Ah (Festool) si de o luna-doua abea la Bosch de 10,8 ( 12 Max) @ 3Ah si @ 6Ah.

Cele  de 3,5 Ah au aparut practic de cateva zile in packuri Metabo de 7Ah si 3,5Ah.

Cele comerciale de amperaj mic ( 1 - 2,8- 5 A ) existau pana la 3,4-3,5 Ah si acum 2 ani la Panasonic.

O problema majora cu achizitionarea de acumulatori consta nu atat in specificatia mincionoasa a capacitatii - chiar nu ma asteptam de la dorin-2K sa creada asa ceva..., ci in contrafacerea cu totul a acumulatorilor, care imita designul exterior al acumulatorilor originali produsi de Sony, LG, Samsung, Panasonic, inclusiv denumirea si specificatia tiparita pe ei, dar in interior sunt chinezerii de proasta calitate, uneori fie de capacitate reala mai mica, dar chiar si atunci cand au capacitate apropiata nu au celelalte performante de fiabilitate, nr. de cicluri, valoare curent tinut in sarcina, etc.
Si piata este invadata de falsuri, existand o adevarata industrie in care sunt implicati multi producatori.

Pt. capacitate mai mare si greutate mai mica urmeaza sa apara celule cu alta tehnologie, dual-carbon-litiu, dual-carbon-sodiu, dual-carbon-potasiu, sodiu-ion, potasiu-ion, etc.
John B. Goodenough - inventatorul acumulatorilor litiu-ion, care are 94 de ani, lucreaza in prezent la dezvoltarea unor celule noi care au electrolit din sticla in loc de forma lichida, si care promit capacitate marita pana la 3X fata de cele contemporane si o rezistenta mult marita la ciclurile de incarcare deoarece sticla opreste formarea mustatilor la incarcarea celulelor.
Si tehnologia potasiu-ion mareste spectaculos nr de cicluri de incarcare, de la 300-500 pana la un milion, insa doar ea in sine nu creste capacitatea, si nici nu scade greutatea. Pt. cresterea capacitatii si scaderea greutatii este nevoie de tehnologia dual-carbon si eliminarea mantalei metalice - insa manataua are si rol structural, si aici e o problema destul de mare, pt. compozitul din fibre de carbon este scump si are propietati electrice limitate de rasina.
Probabil se poate utiliza o carcasa din polimeri, eventual armata, si care sa fie separata doar pt rol structural.

Edited by loock, 28 October 2017 - 20:38.


#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Nu dau quote ca mi-e greu de pe tableta

Nu am crezut ca sunt 8.800. Avea la magazin o gramada de tipuri de acumulatori. Toti foarte usori. Tot luni aduc un cantar de laborator. Am acasa vreo 50 acumulatori. De pe la lanterne led, baterii de laptop, cumparati de pe net, power bank, etc.
Vreau sa verific cat mat tine fiecare

Cred ca rezistenta trebuie sa o stiu, nu rezistivitatea.
Ca la rezistivitate tre sa stiu lungimea, sectiunea...
La un rezistor tre sa ii stiu rezistenta electrica nu rezistivitatea materialului din care e confectionat. Zic si io Posted Image

Edited by dorin_2k, 28 October 2017 - 20:34.


#27
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Masurarea capacitatii bateriei e lucru dracului.
Spre comparatie, gandeste-te la un leptop care are un smart battery inauntru care sc ocupa cu estimarea capacitatii stocate(printre altele) si.. tot nu estimeaza perfect.
Pe asta se si bazeaza producatorii de scriu ce vor pe bateriile alea, ca e greu de masurat si valoarea rezultata e foarte dependenta de conditiile de masurare.

View Postdorin_2k, on 28 octombrie 2017 - 20:28, said:

Cred ca rezistenta trebuie sa o stiu, nu rezistivitatea.
Corect, scuze!

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View Postrealduc, on 28 octombrie 2017 - 20:08, said:

Legea lu Ohm iti spune ce si cum ... ��
Ia detaliaza, sau doar aduni postari aiurea?
Baga formula lui Ohm prin care determini capacitatea unui acumulator.
Esti off total.

#29
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Uite de exemplu ce cirrcuit am eu in bateria de la leptop care se ocupa cu (in mare masura) estimarea parametrilor bateriei, pentru a decide cum trebuie incarcata, cat tine pe o anumita sarcina, etc..
Are memorie in care stocheaza numaru de cicluri, calculeaza cat "a bagat" in ea, cat ma va tine, etc.. Cat de utilizata e bateria, etc..
Valorile sunt citite prin SMBus de catre un alt circuit(pe aceiasi magistrala) care se ocupa cu protectia bateriei(in mare parte) si cu deschiderea tranzistorilor CMOS de incarcare, descarcare baterie.
Si magistrala SMBus intra si in leptop si comunica cu alt circuit de incarcare. Algoritmul de incarcare e complex si se bazeaza pe parametrii bateriei.
http://www.ti.com/ge...08&fileType=pdf

#30
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016

View Postloock, on 28 octombrie 2017 - 20:17, said:

Capacitatea testata variaza in f. de sarcina.
La sarcina mai mare ( mai multi amperi trasi), capacitatea testata scade pt. ca se incing acumulatorii si sunt pierderi semnificatice de energie.

Celulele industriale de 3Ah  (care tin 20 A in sarcina) au aparut de un 1-2 ani in pakuri cu doua randuri de celule ( 6 Ah) la Makita si Bosch si de abea la inceputul acestui an in pakuri cu un singur rand de 18V @ 3,1Ah (Festool) si de o luna-doua abea la Bosch de 10,8 ( 12 Max) @ 3Ah si @ 6Ah.

Cele  de 3,5 Ah au aparut practic de cateva zile in packuri Metabo de 7Ah si 3,5Ah.

Cele comerciale de amperaj mic ( 1 - 2,8- 5 A ) existau pana la 3,4-3,5 Ah si acum 2 ani la Panasonic.

O problema majora cu achizitionarea de acumulatori consta nu atat in specificatia mincionoasa a capacitatii - chiar nu ma asteptam de la dorin-2K sa creada asa ceva..., ci in contrafacerea cu totul a acumulatorilor, care imita designul exterior al acumulatorilor originali produsi de Sony, LG, Samsung, Panasonic, inclusiv denumirea si specificatia tiparita pe ei, dar in interior sunt chinezerii de proasta calitate, uneori fie de capacitate reala mai mica, dar chiar si atunci cand au capacitate apropiata nu au celelalte performante de fiabilitate, nr. de cicluri, valoare curent tinut in sarcina, etc.
Si piata este invadata de falsuri, existand o adevarata industrie in care sunt implicati multi producatori.

Pt. capacitate mai mare si greutate mai mica urmeaza sa apara celule cu alta tehnologie, dual-carbon-litiu, dual-carbon-sodiu, dual-carbon-potasiu, sodiu-ion, potasiu-ion, etc.

Nu-i adevarat. Nu stiu de ce tot repeti povestea asta pe o gramada de subiecte.
Celulele "industriale" exista bine mersi pe piata de cel putin 4-5 ani. Ca producatorii la care faci referire abia acum au inceput sa le foloseasca nu inseamna ca ele nu existau.
Si nu e nimic industrial la o celula Sony sau Samsung care suporta curent de descarcare de 20A sau 30A

#31
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View PostAlexaLesby, on 28 octombrie 2017 - 20:38, said:

Nu-i adevarat. Nu stiu de ce tot repeti povestea asta pe o gramada de subiecte.
Celulele "industriale" exista bine mersi pe piata de cel putin 4-5 ani. Ca producatorii la care faci referire abia acum au inceput sa le foloseasca nu inseamna ca ele nu existau.
Si nu e nimic industrial la o celula Sony sau Samsung care suporta curent de descarcare de 20A sau 30A

Era vorba de celulele de 3Ah capabile sa sustina 20+ A in sarcina pe celula si 40+A cu doua randuri de celule.
Celule 18650 de 3Ah existau si acum 4-5 ani facute de Panasonic, insa productia ajungea in pakurile pt. Tesla model S, nu erau disponibile comercial.
Daca niste celule nu sunt folosite de Hilti, Festool, Panasonic, Makita, Bosch, Milwaukee, DeWalt, ele practic fie nu exista fie nu sunt disponibile comercial la bucata. Tesla le avea in pakuri, nu le vanzare la bucata, si nici panasonic nu le vindea cu toate ca le producea. Nici macar pt sculele Panasonic nu erau disponible, si capacitatile mari erau atinse doar utilizand doua randuri de celule.
De ex. Hilti si Festool, avea de 5,2 Ah cu doua randuri de celule de 2,6Ah, tot asa cum avea si Bosch si Makita de 5Ah.
Milwaukee are acum si de 9A cu 3 randuri de celule de 3Ah, si probabil ca o sa scoata de 10,5Ah cu 3 randuri de celule de 3,5Ah care de abea au aparut foarte recent - deocamdata doar Metabo a scos foarte recent packuri de 3,5 cu un rand si de 7 Ah cu doua randuri.

In momentul in care apar celule de serie care sunt disponibile, imediat sunt utilizate de Hilti, Festool, Makita si ceilalti, pt. ca au tot interesul sa fie mereu in top ca sa nu piarda din vanzari.
Hilti a utilizat destul de repede celule de 3Ah in pakuri compacte de 22V cu 6 celule in serie, in timp ce Makita lansa pakuri de 18V de 6Ah cu doua randuri de celule - si care erau destul de rare, mai comune fiind cu celule de 2 si 2,5Ah in pakuri de 5Ah.
Ce ma enerveaza la Hilti e ca nu fac pakuri compacte si pe 14,4V cu celule de 3Ah, si nu upgradeaza SFC 14A care nu e bine optimizata la cuplu si turatie. Degeaba fac pakuri compacte pe 22V pt ca sculele pt care sunt oricum sunt f. grele, chiar si SFC-urile de 18-22V.

Celulele uzuale sustin in sarcina ( lejer si fara se se deterioreze abrupt) in f de model si tehnologie, maxime care variaza intre 1A, 2,8A si 5A.
Exista si modele care sustin 10A, dar deja sunt mai deosebite si mai putin comune.
Cele care sustin 20A ( au existat si de 30+ A pt celule Sony de 1,5Ah) insa sunt celule speciale pt scule profesionale si industriale, si evental si industria auto electrica.
Sunt folosite si de vaperi, insa piata e invadata de modele contrafacute care sunt majoritatea teapa.
Cele mai contrafacute au fost cele de 2Ah, in special cele denumite Sony dar si LG si Samsung.
Sony nu mai fabrica acumulatori 18650 de 4-5 ani si erau/sunt magazine care le vindeau de noi, cu toate ca productia de exemplare adevarate era vanduta de ani de zile catre producatorii de scule si chiar si stocurile micilor magazine erau solicitate de vaperi care ar fi curatat rafturile de mult...

Edited by loock, 28 October 2017 - 22:08.


#32
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
De 3Ah la 30A exista de multi ani, nu stiu de ce tot insisti.
Uite aici niste postari de peste 1 an cu cele mai populare 3 modele de 20A .. 30A
https://www.e-cigare...hootout.757553/

Tesla foloseste Panasonic NCR18650 care dau 6-7A. Si alea sunt deja foarte vechi.

Dupa cum vezi ultimele modele apar prima data la consumatori, in special la vaperi, si abia dupa 2-3 ani le vezi si la Bosch, Makita etc.
Sony VTC6 are cel putin 2 ani de cand e disponibil si astia abia folosesc VTC5

#33
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Pff, am auzit si eu acum de termenul asta, "vaper". lolo.
Dar alora de ce naiba le trebe 20A?

#34
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdorin_2k, on 28 octombrie 2017 - 18:48, said:

Azi am cumparat 2 acumulatori Li-Ion 18650 la 4,2V ce au scris pe ei 8.800 mAh. Mi se pare foarte mare aceasta capacitate.
La greutate sunt f usori comparabili cu cei ce i-am scos dintr-o baterie de laptop sau fata de cei de 3.400 mAh cumparati din China.
Attachment WP_20171028_19_33_03_Pro.jpg
Asta e unul cumparat azi doar cu 10 lei bucata.
Cum pot verifica capacitatea lor reala?
Pun un consumator puternic (bec de mare putere) si masor intensitaea I? Cronometrez timpul? Las pana se descarca complet? (cred ca moare cu totul astfel acumulatorul).
La 10 lei sigur nu are 8000 mAh , nici jumate nu  au . Poate 800 mAh ?!

#35
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View Postmaccip, on 29 octombrie 2017 - 01:41, said:

Pff, am auzit si eu acum de termenul asta, "vaper". lolo.
Dar alora de ce naiba le trebe 20A?
Sunt tigari electronice de peste 70-80w, rezistente mult sub 1 ohm, invertoare ce ridica tensiunea bateriei la 8-10v, poate chiar mai mult, de asta au nevoie de amperaj mare.

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View PostBaxon, on 29 octombrie 2017 - 02:21, said:

La 10 lei sigur nu are 8000 mAh , nici jumate nu  au . Poate 800 mAh ?!
Care e metoda propusa te tine sa aflu capacitatea lui reala?
Daca il luam gratis cat avea? 1 mAh?
Daca plateam pe el 100 lei era de 8.800 mAh?
Nu pretul conteaza la un produs.

Propune o metoda de verificare prin care raspunzi intrebarii din titlu!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate