Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Verificare capacitate acumulator

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,320
  • Înscris: 01.12.2001
Azi am cumparat 2 acumulatori Li-Ion 18650 la 4,2V ce au scris pe ei 8.800 mAh. Mi se pare foarte mare aceasta capacitate.
La greutate sunt f usori comparabili cu cei ce i-am scos dintr-o baterie de laptop sau fata de cei de 3.400 mAh cumparati din China.
Attached File  WP_20171028_19_33_03_Pro.jpg   962.64K   118 downloads
Asta e unul cumparat azi doar cu 10 lei bucata.
Cum pot verifica capacitatea lor reala?
Pun un consumator puternic (bec de mare putere) si masor intensitaea I? Cronometrez timpul? Las pana se descarca complet? (cred ca moare cu totul astfel acumulatorul).

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013
Ai garantie la acesti acumulatori? Posted Image

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Il incarci, pui un consumator pentru care cunosti puterea si masori timpul in care acumulatorul moare.

#4
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
nu exista acumulatori 18650 de 8000 pe piata. cauta pe careva care vapeaza tigari electronice. mai mult ca sigur ca are un incarcator ce poate masura si capacitatea,

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,320
  • Înscris: 01.12.2001
Ce garantie? Magazin cu de toate cu produse cumparat din bazar si revandute aici.
Le cumpara en goss la pret mai mic si le revinde in oras la mine.
Eu daca merg in bazar le iau la acelasi pret sau chiar mai mare.

Chiar asa de usoare sunt ca prca sunt din polistiren expandat.

View Postbilti, on 28 octombrie 2017 - 18:54, said:

nu exista acumulatori 18650 de 8000 pe piata.
8.800 !!! ;)
Incarcatoare am si eu cateva dar niciunul NU arata capacitatea reala. Nici macar nu am vazut asa ceva.
Am unul ce indica cat de incarcate sunt doar. Insa nu capacitatea in mAh.

#6
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Asa acumulator am eu la o lampa solara . 2 bucati , sunt usori de nici nu credeam ca pot retine curent .

#7
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
le poti verifica cu un incarcator "inteligent" care are functie de descarcare si iti afiseaza curentul descarcat

[ https://des.gbtcdn.com/uploads/2014/201404/heditor/201404161403028677.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

il incarci pana la 4.2V apoi il descarci la 1A sau la ce curent planuiesti sa il folosesti si vezi cati miliamperi iti afiseaza cand e gata.

capacitatea max. in momentul asta e vreo 3500, deci nu are cum sa aiba 8000 mah :)

#8
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Crezi ca este mare problema sa scrie putere mai mare?
Treaba de comert, mai putin conteaza calitatea, conteaza sa se vinda,  si asta se face prin sclipiciuri si ambalaje frumoase + parametrii umflati.

#9
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Poate ai noroc si ai in interior o celula de capacitate mai mica si ceva umplutura, pe care le poti folosi la altceva, cum s-a mai gasit in acumulatori 18650 facuti de chinezi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eOshOXcSkDA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Poti face calculul si invers. Descarci acumulatorul pana la 3-3.1V(celula descarcata), il lasi vreo jumate de ora sa se odihneasca, dupa care il cuplezi la un incarcator Li-ion la care ii stii curentul de incarcare pe faza de curent constant (sau il masori). Cronometrezi cat timp t[ore]  ii ia sa incarce la un curent I[mA] pana in momentul cand tensiunea la borne ajunge la 4.2V, punct in care ai un acumulator incarcat la 85%.  Capacitatea reala ar fi aproximativ C=t*I/0.85.

Edited by gabyxm, 28 October 2017 - 19:21.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,320
  • Înscris: 01.12.2001
Am luat acum un an de 3400 mAh din China si erau TOP.
De asta ma mir de ei.
Insa vreau sa stiu cat au real.
Fara 'inteligentu" de incarcator, pot cu un MAVO 35? Sau trebuie o scula moderna digitala la 10 lei?

View Postalx42, on 28 octombrie 2017 - 19:11, said:


il incarci pana la 4.2V apoi il descarci la 1A sau la ce curent planuiesti sa il folosesti si vezi cati miliamperi iti afiseaza cand e gata
Cred ca le-ai incurcat si tu.
Ce mA sa imi afiseze cand e gata?

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Ca sa masori capacitatea, n-ai cum decat sa-l descarci si sa masori energia stocata.
Poti concepe un circuit daca e, dar tre sa stai pe faza sa poti "integra" puterea manual.

Capacitatea in Wh= Integrala(Putere(t) dt)= Integrala (I(t)2R dt) daca o faci pe un rezistor R cunoscut.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,320
  • Înscris: 01.12.2001
Asa de simp!u?
Credeam ca trebuie o integrala pe suprafata sau chiar de volum. ;)
Merg sa caut cursurile din facultate.

#13
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
iti afiseaza cat a descarcat in miliamperi pe ora (mAh)

sau daca ai tu ceva care stii sigur ca iti cunsuma, sa zicem 1A, faci cum ti-a zis pasilla, inmultesti cu timpul pana la descarcare completa (in ore) si ai capacitatea.
dar ai grija ca e periculos. asigura-te ca daca explodeaza sa nu iti ia foc casa :)

#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
La un rezistor de valoare mica, iti va da o capacitate mai mica, conteaza si rezistenta interna a acumulatorului.
Si te opresti la un 3V, dupa aia il strici si oricum, nu mai are mare capacitate dupa aia. Sa zicem un 5-10% daca-l vrei mort de tot.

View Postdorin_2k, on 28 octombrie 2017 - 19:26, said:

Asa de simp!u?
Hahaa m-am dat in spectacol un pic, dar in esenta cam aia e.
U^2/R e puterea debitata pe rezistorul de sarcina.
Chestia e ca U scade treptat de la 4V pana pe la 3V, deci nu prea ai cum sa-i masori capacitatea decat verificand din cand in cand tensiunea si sa faci o "curba de descarcare" cu pixu pe foaie.

Sau..
Vezi cum arata o curba tipica de descarcare pentru LitiuIon. Problema e ca depinde mult de rezistorul de sarcina vs rezistenta interna care si ea creste odata cu gradul de descarcare.

Sau o faci cu un incarcator de LiIon "inteligent" care-ti arata "cat a bagat" in acumulator.
Unele au functie de refresh care-ti arata si "cat a scos" din acumulator dupa un ciclu de incarcare.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,320
  • Înscris: 01.12.2001
Incerc metoda clasica din fizica
Pun un bec de 6V la vreo 20W.
Incarc la 4,2V. Conectez si monitorizez I si U.
Notez din 5 in 5 minute valorile.
Vor scadea ambele, la 3,7V ma opresc (in sarcina).
Altfel nu prea am cum.
Apoi sa vad cum le interpretez.

Acolo cred ca trebuie integralele.

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Ah, acu vad, acumulatorul tau  are 8800mAh ceea ce e enorm pentru un acumulator 18650.
Tipic ei tre sa aiba undeva pe la 3000mAh, deci al tau e cam facatura, probabil ca nu au  nici 3000mAh si, tot asa de probabil ca nu vor rezista la mai mult de 10 cicluri de incarcare descarcare.
Spre comparatie, aia din leptop, neoriginali au cam 2200mAh, aia originali au cam 2800mAh.
La Thinkpadul t520 al meu, tocmai m-am uitat am 8.4Ah la 9 celule, adica cate 3 seturi de 3 in paralel, deci 2.8Ah pe celula. Si rezista cam 1000 cicluri incarcare descarcare.
Al tau exclus sa aiba 8.8Ah. lol
Daca are mai multisor (adica 3000) insamna ca sigur nu tin multe cicluri.

View Postdorin_2k, on 28 octombrie 2017 - 19:35, said:

Notez din 5 in 5 minute valorile.
La inceput vor scadea destul de repede catre 3.8V, vor sta multicel pe la 3.6V si cand ajung pe la 3.3V or sa scada repede iarasi, insamna ca-si dau duhul.
La becul de 6V 20W, o sa ai cam 6W putere, la 8800mAh cat zic ei ca au, la 3.6V nominal(sa zicem), ar trebui sa tina peste o zi intreaga "experimenttul".
Ma indoiesc insa. lol.

Edited by maccip, 28 October 2017 - 19:43.


#17
giuli

giuli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.09.2004
FAKE 18650 foto

#18
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cum nu exista o standarizare, poti scrie minciuni grosolane fara sa minti. Capacitatea bateriei depinde de curentul de descarcare. Poate avea capacitate astronomica pe un led de 20mA, alta e situatia la un consum de X amperi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate