Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Telefon pentru bunicu' (telefon senior, persoane in varsta, batrani)

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004
Bunicu' implineste in decembrie 81 de ani, deci pe bunic nu-l interseaza telefoanele cu touch and shit.

Bunicul ar vrea un telefon cu butoane fizice si un ecran mai mare. Din toti care  mi-ati recomandat, nu prea am vazut persoane care le-au luat celor cunosti telefoane. Asta m-ar interesa mult: pareri personale. :)

In orice caz, apreciz deranjul fiecaruia de a pierde cateva minute din timpul lor sa posteze.

#20
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Dar telefonul care l-am recomandat cu abonament gratuit 12 luni SOS, Asistență medicală nonstop etc l-ai văzut? E cel mai recomandat telefon. Pare scump dar foarte util Attached File  Screenshot_20171022-105113.jpg   51.44K   78 downloads

#21
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004
E mult prea scump. De abia am reusit sa-l facem sa ia in considerare sa dea mai mult de 200 lei pentru telefon. Nah, l-as forta sa dea si 300, dar daca e mai scump, pot la fel de bine sa iau doua conserve si o ata pentru comunicare. (connecting people)

Arata ok Nokia ala 320. Mai astept cateva pareri.

#22
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Reducere la evomag
https://www.evomag.r...paign=09f4fd6e1
186 lei

#23
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Era un telefon cu butoane mari si pe ecran se impartea numarul in doua sa poata fi vizibil. Cand intrai in meniu, zicea pe romana: setari, citire mesaje, etc. Ecranul telefonului era invers, adica negru si doar cifrele iluminate. Bateria tinea si o luna.

#24
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Aceiasi dilema am avut-o si eu anul trecut si i-am luat Alcatelul de pe pagina anterioara. Merge brici, se vede bine ecranul, tastele sunt mari si au si ceva perforatii. In cazul in care vede nu prea bine, poate... pipai butoanele pentru a forma un numar sau a raspunde. Nu stiu cum sta bunicul tau cu vederea. Al meu are un inceput de cataracta si vede mai incetosat. Dar i-am pus tonurile de apel separate si stie cand sun eu, parintii mei, sora mea, unchii. Daca suna o melodie pe care nu o recunoaste, sa nu raspunda. :)

#25
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004
Catalin care din ele? Ca sunt mai multe Alcatel-uri pe prima pagina. :)

#26
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 cris_ncs, on 21 octombrie 2017 - 23:33, said:

Ciudat rau, Myria MY9018 Senior.
Ooops,  e cu 'incarcator', cred...
Myria MY9018 Senior are stand pt. incarcare ca la telefoanele dect.

Edited by super8, 24 October 2017 - 08:39.


#27
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004

 predatus, on 22 octombrie 2017 - 09:28, said:

Bunicu' implineste in decembrie 81 de ani, deci pe bunic nu-l interseaza telefoanele cu touch and shit.

Bunicul ar vrea un telefon cu butoane fizice si un ecran mai mare. Din toti care  mi-ati recomandat, nu prea am vazut persoane care le-au luat celor cunosti telefoane. Asta m-ar interesa mult: pareri personale. Posted Image

In orice caz, apreciz deranjul fiecaruia de a pierde cateva minute din timpul lor sa posteze.


#28
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Eu i-am luat tatălui meu S6 Samsung și după vreo 2-3 săptămâni s-a obișnuit.  Gioarsele alea cu butoane de care se tot pomenește ba aveau acran mic,  ba crăpa ceva la ele,  ba nu aveau semnal,  ba nu se auzea bine la ele.

Dacă nu dă nici 200 de lei pe un telefon,  poate e suficient un fix.  Poate omul nu mai umblă toată ziua prin oraș.

#29
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 predatus, on 24 octombrie 2017 - 08:38, said:

Catalin care din ele? Ca sunt mai multe Alcatel-uri pe prima pagina. Posted Image

Alcatel 2004C se pare. Adica cel negru. Nici nu mai stiam cum se numeste. :D

Edited by LauCalin, 24 October 2017 - 10:54.


#30
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Din cele mai ieftineala de la emag pentru seniori a luat cineva ?

https://www.emag.ro/...8/pd/DZN24KBBM/

https://www.emag.ro/...0/pd/DY4Z27BBM/

As vrea ceva pentru o bunica care e total speriata de orice tehnologie, daca se poate telefonul sa accepte apelul automat de la anumite numere pentru a vorbi cu ea, si sa apeleze automat 1-2 numere de la butoane si bineinteles functia de SOS care sa sune la anumite numere .

#31
Marioux

Marioux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.07.2016
Caută butonul vieții pe eMag

#32
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Prea scump, sanse mari sa nu-l foloseasca si atunci sunt bani aruncati ...

#33
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
@predates : nu stiu daca te-ai hotarat la un anumit telefon, dar in caz ca mai sunt si altii care citesc topical asta:
- eu am luat pt un pensionar modelul alcatel , arata ca cel 2004, dar parca mai avea un sir de taste verticale...

Pensionarul nu scrie si nici nu citeste sms, vroia doar sa sune si sa fie sunat
Feedback: PRO:
-meniul e 'antic' dar are pictograme mari pe ecran , usor vizibile si fara ochelari de vedere; meniu in limba romana
-sunetul e clar atat in modul normal de operare, cat si difuzor ( hands free loudspeaker )
-tastele sunt mari, in relief  ( usor bombate)  ; parca are modelul care are si taste : de SOS ( programabila sa sune n anumit numar ) si de FM radio
- incarcatorul e pe micro usb , dar e foarte utl pt ca are un stand , ca la telefoanele DECT, pe care sta la incarcat ( foarte util : pensionarul nu nimereste gaura de microusb nici cu ochelarii de vedere )

Feedback contra:
- camera foarte slaba, cam 2mp, dar are slot microsd suplimentar
-meniul cam 'neintuitiv'
- majoritatea modelelor ( inclusive asta ) sunt doar gsm/2G, NU 3G

Edited by marmota_vasi, 22 November 2017 - 11:55.


#34
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Punctele contra:
- camera oricum nu-si are rostul pe un asemenea telefon
- de 3G are nevoie numai dacă îl va folosi în rețeaua DIGI (DIGI nu are 2G)
- cu meniul ar putea să fie o problemă, dacă ar folosi majoritatea funcțiilor telefonului.
Important e să aibă tastele mari, ușor vizibile (în relief - un mare avantaj); ecranul să aibă caracterele mari (nu e necesară o diagonală mare, pentru că în agendă au de obicei maxim 20 contacte, cu nume sau prenume scurte); sonorul să fie puternic. Pentru vârstnici e suficient să știe că apasă butonul x pentru a intra în lista de contacte, derulează de la două butoane, apelează de la butonul verde și închide de la butonul roșu. Dacă are și apelare rapidă, să apese un buton și să sune pe una din cele câteva persoane mai apropiate, e perfect. Pentru anumite persoane în vârstă care (încă) văd destul de bine și au dat în boala Facebook, trebuie un smartphone cu ecran de minim 5" (un Samsung mai bengos, ceva, că nu se coboară la chinezării, de preferință făcut cadou de copii sau nepoți), la pachet cu un asistent personal care să "repare" aproape zilnic "ce are telefonul ăsta, că nu știu ce i-am făcut și nu mai știu să umblu la el". Posted Image

#35
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Am o soacra pasionata de pozat si filmat nepotii, iar batrinul ei Sony din preistoria Androidului e pe duca.
Ce telefon cu Android, cu ecran sub 5", cu baterie de 2-3 zile in light use si decent pe partea de poze as gasi in cca 500 lei?

Edited by Taxon, 24 November 2017 - 10:33.


#36
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Huawei Y5 sau Nokia 2.
Huawei pare mai bine configurat (2GB RAM), dar Nokia face telefoane mai bune. În sensul că (cică) rezista bine la tăvăleală". Și 2 are un acumulator zdravăn, de vreo 4000 mah. Plus Android curat... teoretic ar face față și 1 GB RAM.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate