Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Lanterna PNI Adventure F10 din aluminiu cu led 500lm pana la 200m focus, cu acumulator si port micro USB - Pareri, testare, Suport

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postkarapok, on 20 octombrie 2017 - 19:37, said:


Vezi ca la Dedeman costa 86 de lei, daca baiatul asta spune ca il da la jumatate din pretul de pe site ar insemna 50 de lei ( aproape) la pretul asta as cumpara si eu una !

Pai da... mai pui 20 lei posta si cam tot pe acolo ajungi... Incearca, ce sa zic?

#20
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Mi-ar plăcea o lanternă mişto, dar aleg ce e foarte ieftin.
Sunt de acord că este performantă dar eu sunt mulţumit cu un power-bank(vreo 20 lei) de 2500mAh a cărui lanternă(led, fără focalizare) luminează de poţi să numeri ţânţarii la 50 m; şi asta după ce îmi încarcă telefonul(cu baterie de 1900mAh) de la 20% la 100% în circa 2 ore.
Aşa că lanterna asta frumoasă ar trebui să lumineze tare dacă se descarcă în 3 ore.

#21
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/1000x1000/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/1/0/1046321_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Scula arata bine si face lumina puternica.....Posted Image

#22
alecsallblacks

alecsallblacks

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.10.2017
Am lasat azi lanterna sa lumineze la intensitate maxima (bateria incarcata complet) timp de peste 3 ore. Atasez imagini realizate la intervale de cate o ora.

Attached Files



#23
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ia un amarat de masura si vezi ce curent trage cand ledul lumineaza. Formula de calcul a puterii se invata in clasa a X a, daca nu gresesc.

#24
alecsallblacks

alecsallblacks

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.10.2017
Nu am la mine acum dar o sa verific, am acasa un Fluke...

#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,132
  • Înscris: 30.04.2007

View Postalecsallblacks, on 22 octombrie 2017 - 13:26, said:

Am lasat azi lanterna sa lumineze la intensitate maxima (bateria incarcata complet) timp de peste 3 ore. Atasez imagini realizate la intervale de cate o ora.
poti sa pui si o poza cu imaginea perfect focalizata pe perete a ledului,

#26
alecsallblacks

alecsallblacks

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.10.2017
In imaginile atasate mai sus este focalizat la maxim, distanta lanterna-dulap este de aprox 2m.

#27
alecsallblacks

alecsallblacks

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.10.2017
Dupa 4 ore de functionare la intensitate maxima.

Attached Files



#28
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
astea cu zoom is aiurea. calitate slaba a razei de lumina.
se vede si din pozele puse de alecsallblacks

View Postrosix, on 20 octombrie 2017 - 16:38, said:

Da... si mie imi pare cam trasa de par.
Ai aici data-shit-ul ledului Cree XP-G3... Nu am rabdarea necesara.. Dar, te cred pe cuvant.

http://www.cree.com/...ents/dsXPG3.pdf
http://www.cree.com/...ete/xlamp-xp-g3

intensitatea poate fi reala, din cauza ca producatorii de lanterne tind sa supraalimenteze ledurile si cu 70-80%.
dar nu merge pentru mult timp, ca ledul se incalzeste prea tare si atunci trebuie trecut la un nivel inferior.
eu am dubii ca lanterna asta are protectie pentru supraincalzire si altele..

#29
alecsallblacks

alecsallblacks

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.10.2017
Am acasa mai multe tipuri de lanterne, printre care si ( http://www.varta-con...tt-led-light-3c ) dar lanterna PNI adventure f10 este mult mai puternica. Este mai puternica si decat ( https://www.amazon.c...t/dp/B00GOJWEGY ) care o am la bicicleta de ma injura toata lumea care vine din fata, chiar si soferii...

https://www.amazon.c...t/dp/B00GOJWEGY aceasta este mai puternica decat farurile de la masina pe faza scurta.

Edited by alecsallblacks, 22 October 2017 - 15:22.


#30
alecsallblacks

alecsallblacks

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.10.2017
http://www.cree.com/...ete/xlamp-xp-g3, led-ul poate scoate max 777 lumeni, specifcatiile lanternei spun ca are 500 lumeni, de unde rezulta ca la PNI nici vorba de supraalimentare.

Mentionez ca nu-i fac reclama lanternei PNI, si eu am cumparat-o din Dedeman...

#31
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu stiu daca ii sau nu, eu ziceam ce fac majoritatea producatorilor de lanterne.
si nu e neaparat un lucru rau sa fie supraalimentat ledul, ca iti da mai multa lumina. dar sa aiba protectie Posted Image

si intensitatea nu e totul, sunt si alte lucruri importante.
cat de bine imprastie lumina, sau cat de departe si de bine o focalizeaza. astea cu zoom nu-s asa bune nici la imprastiat nici la focalizat ca si alea dedicate.
de aia ai lumina patratoasa si cu inele.
apoi mai e si reflectorul, nu-i tot una sa fie din plastic sau din sticla acoperita cu ceva strat pt anti-reflexie..
in poze se vede o tenta de verde, iti place asa? Posted Image

Edited by alx42, 22 October 2017 - 16:35.


#32
alecsallblacks

alecsallblacks

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.10.2017
Sincer nu am stat sa analizez toate detaliile, asta e prima mea lanterna cu zoom, toate celelalte sunt fixe, dar in teren se vede diferenta, eu zic ca merita banii, desi daca stateam sa caut pe ebay poate gaseam ceva mai puternic la banii astia sau chiar mai ieftin. Chestia e ca ebay sunt trecute caracteristici "umflate" din considerente de marketing chinezesc si nu prea poti sa le compari. Dar am o lanterna no name cumparata din Kaufland in urma cu vreo 2 ani (la reducere cu vreo 20 lei)si se apropie de cea Varta din link-ul de mai sus pe care am dat cam 150 lei.

#33
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postalecsallblacks, on 22 octombrie 2017 - 13:48, said:

In imaginile atasate mai sus este focalizat la maxim, distanta lanterna-dulap este de aprox 2m.

La 2 m? Bine că n-ai pus-o la 2 cm; trebuia la 50 - 100 m dacă nu chiar la 200 m cum zice în descriere(#1)!

#34
alecsallblacks

alecsallblacks

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.10.2017
Daca te uiți cu puțină atenție la imagini vei putea observa că test-ul a fost efectuat ziua( ora 13 nu poate să fie noaptea). Așa, acum ia tu o lanterna cat mai puternică,la miezul zilei și pune-o sa lumineze un perete de la 200 de metri (se presupune că ești undeva in exterior, asta daca nu cumva locuiești la palat și ai o sala de bal) vei observa cu stupoare că nu apare nicio pata luminoasă pe acel perete . Alte considerente... Cu cât distanta este mai mare, lumina se dispersează tot mai tare ( e lanterna, nu pointer laser) și nu se observă diferențele de la o ora la alta. Eu unul nu am timp sa stau noaptea 4 ore sa păzesc lanterna care sa lumineze de la 50/100/200 m un perete...

#35
alecsallblacks

alecsallblacks

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.10.2017
Lucifer76, am masurat  1,2-1,3A la intensitate maximă adică undeva pe la 4,5W

#36
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 21.01.2013
Eu va astept cu solicitarile de testare, mai ales pe cei care au o doza de scepticism, :) .
O sa va lamureasca toate curiozitatile, si o sa va ajute sa acordati o parere obiectiva aspra produsului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate