Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Sacadare imagine Samsung UE43MU6102

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
588 replies to this topic

#235
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Folosirea unui decodor când ai posibilitatea ci+ nu e nici un progres... O cutie în plus de băgat în priză, altă telecomandă.

#236
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
Danyxp
S-a spus că prin ci nu se observă sacadarea.
Deci tunerul tv-ului e irelevant.
Acum testez si eu un 6072 . Revin cu impresii.

#237
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Am ci+ și sacadează.... Sacadează și dacă îl scot.
Cu tvbox / decodor nu mai sacadează, am zis mai sus

#238
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View Postdba, on 27 decembrie 2017 - 17:14, said:

Inițiatorul topicului avea card CI.
Oamenii au raportat cu lux de amănunte și tu spui că nu au argumentat. Este că nu te-ai obosit să citești macar prima pagina?
Și în recenziile de afara scrie că seria 7 are problema respectivă. Te las pe tine sa găsești informația.
Citește titlul topicului măcar.
Sacadare imagine Samsung UE43MU6102
Se vorbește de tvurile din seria mu6000. Nu am găsit nici măcar un forum extern în care să se menționeze probleme de sacadare la modelele mu6000.
Repet, depinde de mai multi factori. Tunerul tv-ului e irelevant.

#239
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
De ce e irelevant dacă în momentul folosirii unui decodor problema dispare? Semnalul intră în decodor și de acolo în tv prin hdmi. Alt televizor pe același cablu nu sacadează. Dar am mai spus toate astea... Mă doare la bască daca e de vină tunerul sau softul, dar au fost 4 update-uri până acum și nu s-au schimbat nimic. Dacă descopăr că e de la semnal sau orice altceva o sa fiu primul care o recunoaște, nu am nici o problemă cu asta, dar atâta timp cât alte televizoare merg ok cu același cablu...

Edit:
Attached File  20171227_134039.png   417.63K   57 downloads

Probabil alea care nu sacadeaza sunt defecte :))

Edited by danyxp, 27 December 2017 - 18:07.


#240
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,847
  • Înscris: 01.09.2006
Nu cred ca realizeaza la ce foloseste tunerul, de-aia i se pare irelevant.
El are impresia ca tunerul foloseste doar la decodarea semnalului analogic.

Quote

Televiziunea prin cablu analogic a murit demult!!!
Avem iptv, acces la filme online. tunerul tv-ului pentru cablu e pentru vremuri apuse!!!

Edited by megafanro, 01 June 2018 - 15:07.


#241
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 08.10.2007
Nu mi-ați răspuns, aduce ceva schimbări vizibile noul update?

#242
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,292
  • Înscris: 06.12.2006

View PostSommerby, on 27 decembrie 2017 - 17:39, said:

Citește titlul topicului măcar.
Sacadare imagine Samsung UE43MU6102
Se vorbește de tvurile din seria mu6000. Nu am găsit nici măcar un forum extern în care să se menționeze probleme de sacadare la modelele mu6000.
Repet, depinde de mai multi factori. Tunerul tv-ului e irelevant.

Am vrut sa spun ca si seria 7 sufera de aceeasi problema, dar ca sa-ti fac un hatar, n-am citit titlul topicului.
mu6, mu7, mu8 nu difera foarte mult, iar problema era cunoscuta de anul trecut de la seriile KU si KS
Vizoneaza aici (cu sonor - people reporting...) si citeste aici si aici.

Edited by dba, 27 December 2017 - 18:29.


#243
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Înainte de update daca voiam sa intru în internet la favorite (bookmarks) browserul se închidea, ieșea din aplicație. Acum, nu mai face treabă asta. Altceva nu am băgat de seamă, dar nici nu am stat să-l puric foarte mult. Am impresia că e o idee mai puturos la comenzile vocale, dar e posibil sa fie doar doar faptul că mi-am cam pierdut eu  răbdarea cu petarda asta.

Edited by megafanro, 01 June 2018 - 15:10.


#244
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View Postech, on 27 decembrie 2017 - 18:08, said:

Nu cred ca realizeaza la ce foloseste tunerul, de-aia i se pare irelevant.
El are impresia ca tunerul foloseste doar la decodarea semnalului analog.
Eu zic că vorbești in plus. Fă referire la discuție, nu la capabilitatile unor useri sau nu.
Discutia in cauza este dacă este nevoie de tunerul dvb-c (pentru cablu) pentru vizionare canale tv in anul 2018 deja.
Pentru cultura ta generală tunerul dvb-c folosește DOAR pentru decodare semnal de pe cablu tv. Atât!!!
Tv-ul poate avea (si majoritatea au si tuner decodare dvb-s pentru decodare semnal transmisie prin satelit si dvb-t pentru canale ce emit semnal terestru. Mai este si dvb-t2.
Acum ca ai afirmat că tunerul dvb-c mai folosește si la altceva, numește acele lucruri, pentru noi ăstia mai neștiutori!

L
P.S. Am "testat" 3 modele tv samsungul 55mu6102, 40mu6072 si 50mu6172. Canalele tv testate: Digisport hd 1-4, Eurosport hd, digi hd, prox hd. Nu am remarcat nicio agățare/sacadare/freezing. Semnalul hd era rulat de pe cablu direct care avea o groaza de splitere (deci se putea altera semnalul). Am rulat de asemnea si câteva materiale hd si 4k de pe un hdd adus de mine (secvente meciuri liga campionilor la rezolutie mare). Nimic.

View Postdba, on 27 decembrie 2017 - 18:28, said:

Am vrut sa spun ca si seria 7 sufera de aceeasi problema, dar ca sa-ti fac un hatar, n-am citit titlul topicului.
mu6, mu7, mu8 nu difera foarte mult, iar problema era cunoscuta de anul trecut de la seriile KU si KS
Vizoneaza aici (cu sonor - people reporting...) si citeste aici si aici.
Linkurile postate sunt pentru serii ks si unul singur pentru mu7000. Nimic despre mu6000.
Raman in picioare astea:

View PostSommerby, on 27 decembrie 2017 - 16:58, said:

Eu nu am citit nimic în postările cu răspunsul de la Samsung cum că își asuma existența problemei semnalate de tine.
Cauza acelei sacadări poate fi multiplă:
-fie calitatea semnalului tv prin cablu;
-fie calitatea de transmisie al unui anume canal tv (semineul ăla e un exemplu irelevant,dat fiind faptul că e un post tv fără audiență și doar la UPC); dar acest lucru trebuie argumentat din mai multe rețele (digi, Telekom, etc)
-Nu am văzut niciun filmuleț cu sacadarea respectivă așa cum ați spus aici pe niciun post tv de sport (indiferent de retea)
-poate calitatea conectarii mufe/cablu poate genera o calitate mai slabă a semnalului;
-din moment ce cu decodor sau și card se vede bine, poate UPC-ul (sau celelalte retele ) nu pot/vor sa asigure o calitate la fel de buna ca și prin decodor sau card extern, ceea ce mi se pare corect (nu se pot respecta anumite standarde de calitate prin coaxial):;;
-si nu cel din urmă motiv, posibil ca unii useri să fi nimerit niste exemplare tv cu probleme dintr-un anume lot. In acest caz aveți retur-ul la îndemână.
-Folosirea unui media box de decodare canale sau un card (mult mai avantajos) înseamnă progres, utilizați-o! Televiziunea prin cablu analogic a murit demult!!!

@danyxp
Te superi prea tare când esti pus în fața unor argumente.
O recomandare, cere la upc o reinitializare card, poate se va rezolva ceva.
Ai totusi dreptul la retur.
Repet, părerea mea este că e o problemă izolata, atat timp cât nu am vazut nicun topic deschis pe acest issue la modelele mu6000. În mod sigur se sesizau cei de la samsung in urma unei "avalanse" de nemultumiri legate de aceeasi problemă.
Este posibil să fie de la calitatea semnalului prin cablu decodad de tunerul tv-ului. E doar o părere, asta dupa ce si eu am fost si am testat.
Mult succes.

Edited by Sommerby, 27 December 2017 - 19:00.


#245
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Pacat ca nu ai filmat testele alea; le spuneam si eu celor de la samsung ca mananca rahat cand spun ca sacadarea este "o manifestare normala" si poate asa se indurau sa onoreze garantia...
Cel putin la mine nu sta in picioare nimic din ce ai sugerat (semnal, mufe etc). Pentru ca alte televizoare merg ok. Si nu eu spun ca toata seria (sau si altele) are (au) problema asta, ci cei de la samsung o fac cand spun ca asta este ceva normal, chiar de asteptat la orice televizor.

#246
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View Postdanyxp, on 27 decembrie 2017 - 19:13, said:

Pacat ca nu ai filmat testele alea; le spuneam si eu celor de la samsung ca mananca rahat
NU este permis sa filmezi intr-un magazin. regulile casei.
La tine acasa poti filma, dar deh....ai spus ca nu ai camera capabila sa filmezi acele sacadari

#247
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,292
  • Înscris: 06.12.2006

View PostSommerby, on 27 decembrie 2017 - 18:53, said:

Linkurile postate sunt pentru serii ks si unul singur pentru mu7000. Nimic despre mu6000.

Samsung The Frame - Micro stutter
Samsung Q9 - Micro stutter
Samsung MU7000 - Micro stutter; iar acolo scrie: Picture quality should be roughly identical on MU7000 and MU8000, regardless of your region. We have tested the European version.
Samsung KS800 - Micro stutter

Mergi cu incredere pe seria MU6 - garantat nu sacadeaza.

#248
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View Postdanyxp, on 27 decembrie 2017 - 19:13, said:

Pacat ca nu ai filmat testele alea; le spuneam si eu celor de la samsung ca mananca rahat cand spun ca sacadarea este "o manifestare normala" si poate asa se indurau sa onoreze garantia...
Cel putin la mine nu sta in picioare nimic din ce ai sugerat (semnal, mufe etc). Pentru ca alte televizoare merg ok. Si nu eu spun ca toata seria (sau si altele) are (au) problema asta, ci cei de la samsung o fac cand spun ca asta este ceva normal, chiar de asteptat la orice televizor.
Esti singurul care insisti ca tv-urile samsung sunt, te citez: de rahat
Ai solutie retur-ul. de ce ne mai repeti???
De lectura pentru tine:

View Postsorin_g, on 25 decembrie 2017 - 10:46, said:

Să fie oare totuși de la semnal? Am fost ieri în Altex unde mai multe TV-uri erau conectate prin receiver pe hdmi pe Digi Sport (tenis). Samsung 6272 de 65" sacada destul de rău. Alt Samsung full hd sacada, dar mai puțin, la fel și Sony xe70. Singurul care nu sacada deloc era un Philips 4K, dar la ăla imaginea era cea mai slabă. Cred că problema e mai vizibilă la diagonale mari 4K, într-adevăr pe Samsunguri e și mai pronunțată, dar încep să cred că și transmisia e de vină.
Gata, sa recunoasca si SONY ca are probleme la sacadare...si ne luam toti philpsuri d-alea smechere!!!Posted Image

#249
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Nu ma supar, atat ca nu am vazut nici un argument valid in cazul meu; cei de la upc au venit in locatie, verificat si totul e ok; la insistentele mele s-au schimbat mufe si splitere, degeaba.
Cu acelasi card si pe acelasi cablu alte televizoare merg ok
A fost luat din magazin altex, deci kanci retur; oricum a trecut ceva timp pana am vazut cateva meciuri; initial am dat vina pe transmisie dar cu timpul m-am lamurit ca nu este cazul. Crezi ca mai apelam la garantie daca puteam sa fac retur ?!?
Am mers cu el unde am stat pana acum 6 luni, unde am digi, cablu tv din ont direct in televizor, face exact la fel.
Esti sigur ca unde ai testat tu cablul ala venea direct de la operatorul de cablu si nu mai trecea prin altceva ?
Poftim, ca sa ma corectez : EU am un televizor Samsung de tot rahatul; in cazul MEU suportul tehnic a fost jenibil.
PS: unul din celelalte televizoare pe care le am este tot samsung, mai vechi, si nu are nici cea mai mica problema.

Edited by danyxp, 27 December 2017 - 19:39.


#250
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Dani nu te mai agita cu toți. Lasă-i in plata lor. Le-am zis clar de la început ce am avut de zis. Tot MU6 face , asta pot eu sa confirm. Cine zice ca nu, nu are ochiul destul de format sa observe , deci mai bine pentru ei, doar ca poate in viitor nu își mai reînnoiesc nici carnetul de sofer. Punct.

#251
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 28.11.2005
Vă certați de pomană, Samsung știe de problemă, prima data au crezut ca e de la UPC. Nu pot spune mai mult...

#252
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View PostSommerby, on 27 decembrie 2017 - 18:53, said:

Linkurile postate de tine sunt pentru serii ks si unul singur pentru mu7000. Nimic despre mu6000.

View Postdba, on 27 decembrie 2017 - 19:21, said:

Samsung The Frame - Micro stutter
Samsung Q9 - Micro stutter
Samsung MU7000 - Micro stutter; iar acolo scrie: Picture quality should be roughly identical on MU7000 and MU8000, regardless of your region. We have tested the European version.
Samsung KS800 - Micro stutter
Mergi cu incredere pe seria MU6 - garantat nu sacadeaza.
Posted Image Posted Image
damn, nici cifrele nici literele nu seamana!!! dar tu insisti!!Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate