Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Au persoanele spirituale un grad de inteligenta mai scazut decat cei care nu sunt spirituali?

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#37
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

View Postmario_bril, on 18 octombrie 2017 - 14:48, said:

Nu. Ai spus că practica Reiki, atenție la exprimare, deci. Iar dacă nu practica Reiki are legătură cu respectiva îndrumare, de a-și bea propria urină, nu văd de ce ai mai fi adus-o în discuție.
Nu am spus ca din cauza ca practica reiki a facut asta. Ci am spus ca practica si reiki sau asta dustine ca practica , eu nu m-am interesat din moment ce am auzit de energii si alte vrajeli nu aveam la ce sa imi pierd timpul

#38
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcalle, on 18 octombrie 2017 - 13:56, said:

Pot sa iti dau un exemplu care m-a facut sa cred ca o anumita persoana , autointitulata spirituala, este proasta. Persoana respectiva(femeie) avea niste probleme la organul sexual si a apelat in urma unor recomandari ale altor experti spirituali , la cineva care spunea ca poseda anumite puteri de vindecare si poate sa prezica si viitorul si sa indrume un om , practica o vrajeala numita reiki etc. Asta , prezicatoarea, ia spus femeii sa bea in fiecare dimineata o sibstanta formata din propria urina si tot felul de amestecaturi , iar femeia a luat-o de buna. Acum pot sa te intreb, e femeia asta proasta sau nu?
Acuma daca eu constat ca tu nu înțelegi avertizările voalate ale unui moderator al ariei, ce părere ar trebui sa imi fac despre inteligenta ta?

#39
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

View Postrichelieu, on 19 octombrie 2017 - 06:53, said:

Acuma daca eu constat ca tu nu înțelegi avertizările voalate ale unui moderator al ariei, ce părere ar trebui sa imi fac despre inteligenta ta?
Cu ce anume le-am incalcat? Am schimbat titlul topicului.
Daca un adult crede in mos craciun si plateste sa asiste la seminarii despre mos craciun si e cuminte ca sa ii adu a mos craciun cadouri, nu se numeste prost, sau naiv sau care e definitia? Este o jignire sa afirmi un adevar?

#40
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009




Iti faci ce parere doresti. Nu ma deranjeaza.

#41
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Pe tine ce te intereseaza de fapt? Sa afli cat esti de inteligent in raport cu alti oameni?

#42
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcalle, on 18 octombrie 2017 - 23:49, said:

Nu am spus ca din cauza ca practica reiki a facut asta. Ci am spus ca practica si reiki sau asta dustine ca practica , eu nu m-am interesat din moment ce am auzit de energii si alte vrajeli nu aveam la ce sa imi pierd timpul
Din moment ce ai susținut un lucru care este clar neadevărat, povestea ta nu mai poate fi veridică, să știi. Îmi pare rău.

View Postrichelieu, on 19 octombrie 2017 - 11:11, said:

Pe tine ce te intereseaza de fapt? Sa afli cat esti de inteligent in raport cu alti oameni?
Să-și afișeze superioritatea intelectuală, deoarece, crede el, ateismul este forma sublimă de exprimare a acestei superiorități.

#43
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009


View Postmario_bril, on 19 octombrie 2017 - 11:44, said:

Din moment ce ai susținut un lucru care este clar neadevărat, povestea ta nu mai poate fi veridică, să știi. Îmi pare rău.
Să-și afișeze superioritatea intelectuală, deoarece, crede el, ateismul este forma sublimă de exprimare a acestei superiorități.

Citeste din nou ce am scris si daca intelegi semnificatia virgulei atunci o sa intelegi ca persona practica reiki si alte practici dinastea spirituale care nu ajuta la nimic. Dar nu stiu daca asta are legatura cu ceea ce a indemnat-o pe femeie sa faca. Hai sa iti mai spun ce sfat a mai prinit femeia de la vindecatoarea pwlii. Spiridusa a spus sa caute pe internet o imagine care reprezinta vaginul si in fiecare zi sa vizualizeze imaginea in minte si sa isi spuna ceva de genul"sunt perfect sanatoasa, sunt vindecata..." si daca face asta se va vindeca.

Nu am nevoie sa afisez nimic, eram curios sa aflu cum considera unii ca sunt persoanele spirituale din punct de vedere intelectual fata de cei mai putini spirituali. Si am si aflat oarecum. Pana acum am inteles ca sunt un mincinos si ca de fapt spiritualii nu sunt naivi , ca reiki e o practica pe care nu o pot executa persoanele naive.
Singura speranta ca lumea se echilibreaza e ca unele persoane spirituale nu sunt ipocrite, ele chiar pun in practica ceea ce cred -beau pisat se vindeca cu energii si poate uite asa mai dispare cate unul.

#44
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View Postmario_bril, on 19 octombrie 2017 - 11:44, said:

Să-și afișeze superioritatea intelectuală, deoarece, crede el, ateismul este forma sublimă de exprimare a acestei superiorități.
S-au perindat atatia pe aici....ca le-am si pierdut sirul :)
Doream doar sa stiu daca merita sa mai las topicul, sau il inchid.

#45
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrichelieu, on 19 octombrie 2017 - 13:15, said:

S-au perindat atatia pe aici....ca le-am si pierdut sirul Posted Image
Doream doar sa stiu daca merita sa mai las topicul, sau il inchid.
După părerea mea nu avea rost de prima oară, dar în fine...

#46
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcalle, on 19 octombrie 2017 - 12:33, said:

Spiridusa a spus sa caute pe internet o imagine care reprezinta vaginul si in fiecare zi sa vizualizeze imaginea in minte si sa isi spuna ceva de genul"sunt perfect sanatoasa, sunt vindecata..." si daca face asta se va vindeca.
Efectul placebo este unul real, pe care oamenii de știință îl iau la modul serios în considerare. Deci?

#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Sunt o grămada de cazuri de oameni vindecați prin metode spirituale, după ce medicina alopata s-a declarat învinsă. O fi placebo, o fi vreun trafic de “energii” pe acolo, habar nu am. Cert este ca organismul nostru are niște capacitați de autovindecare fantastice, trebuie doar activate cumva.
Dar....ce știm noi? Noi suntem mai tampitei așa.... 😇

#48
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postrichelieu, on 20 octombrie 2017 - 06:35, said:

Sunt o grămada de cazuri de oameni vindecați prin metode spirituale...

Da da.. cunoastem... mantaua mantuirii, vata sfanta.. o multime de metode de vindecare tinute secret de "big pharma" care ne indoapa cu otravuri.

Minuni neamule, minuni pentru tot poporul...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JJEkRidqcgI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by oMariusRO, 20 October 2017 - 07:27.


#49
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

View PostoMariusRO, on 20 octombrie 2017 - 07:00, said:


Da da.. cunoastem... mantaua mantuirii, vata sfanta.. o multime de metode de vindecare tinute secret de "big pharma" care ne indoapa cu otravuri.

Minuni neamule, minuni pentru tot poporul...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JJEkRidqcgI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Crestinii deja sunt copii mici in comparatie cu metodele spiritualilor. Orgoni, spirale, ceacre etc.

#50
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View PostoMariusRO, on 20 octombrie 2017 - 07:00, said:



Da da.. cunoastem... mantaua mantuirii, vata sfanta.. o multime de metode de vindecare tinute secret de "big pharma" care ne indoapa cu otrăvuri.
Mai citește o data ce am scris eu.
Pe urma mai citește o data. Și încă o data.

#51
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Poti sa citesti de 1000 de ori, tot un nonsens ramane...

"Sunt o grămada de cazuri de oameni vindecari prin metode spirituale.".. "habar nu am"

Ori stii sigur ca vindecarea a fost "prin metode spirituale" (si care anume), ori habar nu ai ce s-a intamplat.

Oricum, si aia din filmulet tot prin metode spirituale s-au "vindecat"

Edited by oMariusRO, 20 October 2017 - 08:16.


#52
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

View PostoMariusRO, on 20 octombrie 2017 - 07:57, said:

Poti sa citesti de 1000 de ori, tot un nonsens ramane...

"Sunt o grămada de cazuri de oameni vindecați prin metode spirituale.".. "habar nu am"

Ori stii sigur prin ca vindecarea a fost "prin metode spirituale" (si care anume), ori habar nu ai ce s-a intamplat.

Oricum, si aia din filmulet tot prin metode spirituale s-au "vindecat"
Ce parere aveti despre aia care pupau pamantul in urma lui Osho cand el se plimba intre spirituali cu masinile lui de lux?

#53
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View PostoMariusRO, on 20 octombrie 2017 - 07:57, said:

Poti sa citesti de 1000 de ori, tot un nonsens ramane...

"Sunt o grămada de cazuri de oameni vindecari prin metode spirituale.".. "habar nu am"

Ori stii sigur ca vindecarea a fost "prin metode spirituale" (si care anume), ori habar nu ai ce s-a intamplat.

  Nu ti se pare ca e cam....pesedistic, ca sa fiu blând, sa scoți o fraza din context și sa îți fabrici dovezi, atunci când nu ai unele? E mai ușor sa arunci cu noroi decât sa incerci sa studiezi anumite chestii care ti se par aiurea, însă asta nu te face mai deștept. Doar mai ignorant. Mintea umană e capabilă de lucruri de care noi nu suntem conștienți, cel puțin nu intr-un mod explicat deocamdată, prin metoda științifică. In fine....consider discuția fără sens, e doar un alt topic de genul credincioșii e prosti și noi ateii e deosebit de deștepți. Îl voi Închide când voi ajunge la un computer.

#54
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu am scos nimic din context, recitește ce ai scris..

Întâi ai spus ca exista cazuri de vindecare prin metode spirituale, după care ai spus ca poate fi placebo, sau ceva "schimb de energii", ca să închei prin a spune ca de fapt habar nu ai ce este. Dacă ai dovezi de vindecari prin metode spirituale fa cum ai spus, adu dovezi. Placebo nu e o metoda de vindecare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate