Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Despre conștiință, stări de conștiință și trancendență

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#91
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016

 altnume, on 05 noiembrie 2017 - 11:13, said:

Deci, in functie de nivelul de constienta avut in timpul transcenderii si de capacitatea de a realiza o transpunere (traducere cum ii zici tu) corecta in cadrul propriilor capacitati apreciatoare a ceea ce este constatat transcendental (fie si comunicarea a ceva anume), transpunerea poate fi una corecta, urmand ca mai apoi prin intermediul propriilor capacitati prin care aceasta transpunere corecta poate fi comunicata, cel in cauza sa o faca transmisibila/comunicabila altora si chiar sa o comunice, da?

In concluzie, in opinia ta exista oameni care transcendental pot sa isi da seama direct de ceea ce constata, intrinsec si deci absolut corect, adica cele de care isi da el seama sa fie exact "obiectul observarii" (fie si comunicarea a ceva anume)?
In plus, probabil ca nici nu se pune problema ca cele observate transcendental sau comunicate transcendental (adica ceea ce provine dinspre sursa), sa nu fie ceva de netagaduit, nu (asa consideri)?

Asta cu sensuri noi, nebanuite, mai profunde, o stie aproape oricine.
Cred că ai înțeles la un nivel acceptabil ce am vrut să spun Posted Image
Trebuie să adaug însă că și în zona transcedentalului iluzia este prezentă, la un nivel mult mai sofisticat; din acest motiv am repetat de atătea ori că este necesar un sistem cât mai complex de validare, care să fie în stare să eșaloneze percepțiile pe nivele de relativitate.
Aș mai adăuga că există și posibilitatea ca "Observatorul" să se contopească cu "Observatul" , ceea ce înseamnă că observarea trece la un nivel superior : identificare și percepție intrinsecă .

Edited by Zalmoxis10, 05 November 2017 - 11:51.


#92
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Acuma,
Exemplul  
Daca reducem realitatea strict la subiectul experimentului, la un singur obiect si la o singura actiune: "Eu, creanga, contact (vizual si tactil). O creanga m-a lovit si simt durere".
Pe un anumit nivel eu consider astfel:
Faze,
1 - Constatarea efectiva a realitatii faptice fara nici un fel de sens/transpunere/traducere; o constati dar nu stii ce e, ce simti, nu stii ca tie ti s-a intamplat ceva, ce anume si cu ce efecte,..., doar constati vizual, tactil si dureros (binenetels ca eu am utilizat capacitatile necesare intru a fi posibil intr-un final sa iti comunic tie acestea, le-am transpus/tradus).
2 - Acordarea unui sens primar celor constatate, sens necesar mie (transpunerea lor prin intermendiul capcitatilor de a da sens/valorizarea), raportarea mea la actul de realitate cu pricina; asta neimplicand neaparat utilizarea limbajului articulat (nici in aspectele lui psihice gen perceptii, intuitii, ganduri, intelesuri,... si nici vorbit ori scris)*.
3 - Acordarea unui sens care implica limbajul articulat (a se vedea mai sus)*, fie din obisnumita de a utiliza si acest tip secundar de a da sens (specific uman), fie intru a fi posibila comunicarea celor constatate si care au primit deja un prim sens pentru mine constatatorul lor.
Cate faze consideri a avea procesul si daca transcendenta se regaseste in exemplu?

#93
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005

 altnume, on 06 noiembrie 2017 - 02:57, said:

Acuma,
Exemplul  
Daca reducem realitatea strict la subiectul experimentului, la un singur obiect si la o singura actiune: "Eu, creanga, contact (vizual si tactil). O creanga m-a lovit si simt durere".
Pe un anumit nivel eu consider astfel:
Faze,
1 - Constatarea efectiva a realitatii faptice fara nici un fel de sens/transpunere/traducere; o constati dar nu stii ce e, ce simti, nu stii ca tie ti s-a intamplat ceva, ce anume si cu ce efecte,..., doar constati vizual, tactil si dureros (binenetels ca eu am utilizat capacitatile necesare intru a fi posibil intr-un final sa iti comunic tie acestea, le-am transpus/tradus).
2 - Acordarea unui sens primar celor constatate, sens necesar mie (transpunerea lor prin intermendiul capcitatilor de a da sens/valorizarea), raportarea mea la actul de realitate cu pricina; asta neimplicand neaparat utilizarea limbajului articulat (nici in aspectele lui psihice gen perceptii, intuitii, ganduri, intelesuri,... si nici vorbit ori scris)*.
3 - Acordarea unui sens care implica limbajul articulat (a se vedea mai sus)*, fie din obisnumita de a utiliza si acest tip secundar de a da sens (specific uman), fie intru a fi posibila comunicarea celor constatate si care au primit deja un prim sens pentru mine constatatorul lor.
Cate faze consideri a avea procesul si daca transcendenta se regaseste in exemplu?
La chestia asta as compara, mi-a trecut un glont prin cap, comparatia cu o creanga e o iluzie ce SE POATE constientiza, pocnitul creierului din pacate nu. Dar pot sa constientizeze cei din jur ca esti gramada de carne moarta si gata de putrefactie. Personal: reveniti cu picioarele pe pamant, nu in iluzii si "scapari".

#94
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016

 altnume, on 06 noiembrie 2017 - 02:57, said:

Acuma,
Exemplul  
Daca reducem realitatea strict la subiectul experimentului, la un singur obiect si la o singura actiune: "Eu, creanga, contact (vizual si tactil). O creanga m-a lovit si simt durere".
Pe un anumit nivel eu consider astfel:
Faze,
1 - Constatarea efectiva a realitatii faptice fara nici un fel de sens/transpunere/traducere; o constati dar nu stii ce e, ce simti, nu stii ca tie ti s-a intamplat ceva, ce anume si cu ce efecte,..., doar constati vizual, tactil si dureros (binenetels ca eu am utilizat capacitatile necesare intru a fi posibil intr-un final sa iti comunic tie acestea, le-am transpus/tradus).
2 - Acordarea unui sens primar celor constatate, sens necesar mie (transpunerea lor prin intermendiul capcitatilor de a da sens/valorizarea), raportarea mea la actul de realitate cu pricina; asta neimplicand neaparat utilizarea limbajului articulat (nici in aspectele lui psihice gen perceptii, intuitii, ganduri, intelesuri,... si nici vorbit ori scris)*.
3 - Acordarea unui sens care implica limbajul articulat (a se vedea mai sus)*, fie din obisnumita de a utiliza si acest tip secundar de a da sens (specific uman), fie intru a fi posibila comunicarea celor constatate si care au primit deja un prim sens pentru mine constatatorul lor.
Cate faze consideri a avea procesul si daca transcendenta se regaseste in exemplu?

In exemplul tau nu este nici o urma de transcendență.
Transcendența inseamna perceptia directa si nemijlocita, cu un minim de constiență, a unor evenimente / fenomene care ramân intangibile unui om obișnuit și care depășesc limitarea spațio-temporală, limitarea senzoriala si limitarea mentala specifice realității umane.

#95
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005

 Zalmoxis10, on 27 februarie 2018 - 00:57, said:

In exemplul tau nu este nici o urma de transcendență.
Transcendența inseamna perceptia directa si nemijlocita, cu un minim de constiență, a unor evenimente / fenomene care ramân intangibile unui om obișnuit și care depășesc limitarea spațio-temporală, limitarea senzoriala si limitarea mentala specifice realității umane.
Moartea e intangibila, ramai amintire pentru 2generatii maxim, asta daca nu esti vreun savant.
Mai departe, fiecare e liber sa viseze. Dupa mintea mea nu exista limitare, in vise sunt orice, dar in lumea aia tangibila nu prea. Pana in prezent nu s-a coborat nici o alta entitate, alta fata de cea umana, care sa inventeze roata, aburul, masina, bitii, electricitatea etc etc. Iar realitatea umana, zice fata de individul de rand ca e tinut minte maxim 2 generatii, asta exceptant cazul celor care lasa istorie omenirii.

PS: cred ca e un loc prost in a aduna adepti, sunt alte locuri unde se pot gasi si aduna toti tristii care sa iti umple ego-ul de importanta de care nu au unii parte.

Edited by smardu, 29 August 2018 - 02:32.


#96
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 smardu, on 18 ianuarie 2018 - 23:57, said:

La chestia asta as compara, mi-a trecut un glont prin cap, comparatia cu o creanga e o iluzie ce SE POATE constientiza, pocnitul creierului din pacate nu. Dar pot sa constientizeze cei din jur ca esti gramada de carne moarta si gata de putrefactie. Personal: reveniti cu picioarele pe pamant, nu in iluzii si "scapari".

Eu cred ca totul este așa după cum se vede, insa sfârșitul ne trimite la naștere, apoi o luam de la început.

Cata vreme avem inca timp biologic, ne putem întoarce in momentul sfârșitului si sa il săltam in alta dimensiune visandu-l doar.

Omul nu poate transcende religios deoarece legile naturale sunt împotriva, dar si limitările biologice, dar anumite scurgeri de reziduri informatice pot avea loc sub forma unor vise, frânturi de film, samd.

#97
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005

 Infinitty, on 04 septembrie 2018 - 17:49, said:

Eu cred ca totul este așa după cum se vede, insa sfârșitul ne trimite la naștere, apoi o luam de la început.

Cata vreme avem inca timp biologic, ne putem întoarce in momentul sfârșitului si sa il săltam in alta dimensiune visandu-l doar.

Omul nu poate transcende religios deoarece legile naturale sunt împotriva, dar si limitările biologice, dar anumite scurgeri de reziduri informatice pot avea loc sub forma unor vise, frânturi de film, samd.
Daca ai facut un profil real si ai un atasament secure, sigur nu cred ca ai gandi asa, zic eu. Mai departe, dupa multa filozofie si psiho si experiente de viata, prin lume, nu printr-un sat, ar trebui sa pricepem ca ramanem amintiri max 2 generatii, sau file de istorie (asta e valabil pentru cei care au realizari memorabile), restul, suntem doar muribunzi care in functie de "defectiuni" o dam rau rau rau pe aratura. Vorba din popor, fiecare nas isi are nasu lui. A te pierde in imaginar, religii, energii, nu e ceva rau, atata timp cat nu atragi adepti si te folosesti de ei ca si adunatura moleculara biologica, gen haideti femeilor sa va arat eu cat de guru sunt intrucat am citit ca atunci cand omul e relaxat are parte punctual de placeri and so on. Cam tot ce e scris prin cultura asiatica. Accept teoria ta pana in punctul in care incep textele legate despre femei si ce mai "Seducem", cam asta e si in manastirile din Asia. Daca tu ca barbat aduni secta si nu ai parte de nici o placere carnala, de la mine ai doar un +1. In rest toate expuse de catre tine pentru mine sunt 0. Doar iti pot pomeni urmasilor numele si invataturile.

Edited by g0t0g0, 09 September 2018 - 23:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate