Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Despre conștiință, stări de conștiință și trancendență

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016
“Moda actuală care vrea să aplice vieții umane axiomele științifice nu este numai o eroare profundă; este în același timp un lucru dezaprobator” ( Einstein )

“Omul e făcut – ca toate vietăţile – pe măsura unor anumite senzaţii. Or, se întîmplă ca ele să nu-şi mai facă loc una alteia, în succesiunea normală, ci să năpădească toate într-o furie elementară, roind în jurul unei epave – din plenitudine – care e eul. Unde să mai fie loc atunci pentru pata de vid care e conştiinţa?” ( Cioran )

“În orice caz, nimic, în fizică sau chimie, nu ascunde cea mai mica trăsătură, chiar îndepărtată , de conștiință. Totuși, știm cu toții că există conștiință pentru că o posedăm noi înșine. Ea trebuie deci să facă parte din natură, sau într-un sens mai general, din realitate; aceasta înseamnă că, într-un mod distinct de legile fizico-chimice așa cum sunt ele enunțate de teoria cuantum-ului, trebuie să acceptăm în același timp, existența unei legi cu totul diferite. ” ( Niels Bohr)

“Căutând secretul vieții, am descoperit atomi și electroni care sunt total lipsiți de viață. Într-o oarecare măsură, în afara cercetărilor mele , probabil că viața mi-a scăpat printre degete. Iată de ce acum, când sunt bătrân, mă întorc în timp …” ( Albert Szent-Gyorgyi – laureat al premiului Nobel în fiziologie și medicină )

“Mi se pare destul de normal existența unui al treilea element în acest univers, și anume conștiința, pe care (…) nu o pot considera materie  ca o energie sau o transformare oricât de reală a acesteia”
( Thomas Huxley )

  O conștiință normală ( profană, neiluminată ) este în permanentă activitate. Fiecare eveniment care are loc  în realitatea înconjurătoare produce o modificare  în conștiință, producând ceea ce putem numi o stare de conștiință.
Aceste stări de conștiință pot să fie împărțite în 4 mari categorii :
  1) Stări de conștiință corespunzătoare experiențelor psihologice normale, în stare de veghe ( tot ceea ce simte, percepe sau gândește omul obișnuit );
  2) Stări de conștiință corespunzătoare unor percepții denaturate, în starea de veghe ( halucinații, percepții eronate ale omului  obișnuit );
  3) Stări de conștiință corespunzătoare experiențelor normale în afara stării de veghe  ( vise și alte percepții ale omului obișnuit );
  4) Stări de conștiință corespunzătoare transcederii realității înconjurătoare ( inaccesibile omului obișnuit decât întâmplător, pentru scurt timp și necontrolat )
  Subconștientul este cel care condiționează atăt experiența umană, cît și predispozițiile sale native ( care duc la luarea deciziilor ). Cu alte cuvinte, am putea să definim subconștientul ca totalitatea  latențelor psihomentale.
Pentru a putea controla stările de conștiință, trebuie mai întăi să cunoaștem relația subconștient - conștiință.
  Conștiința intră în această dimensiune vibrațională într-o stare latentă, pentru manifestare având nevoie de un vehicul-interfață ( somă / corp ). Treptat, conștiința își transformă vehiculul conform cu necesitățile sale ce rezultă  din capacitatea de conștientizare a latențelor sale. Fluxul mental rezultat este direct proportional cu nivelul de transpunere a latențelor în realitatea specifică momentului prezent.
  Primele trei categorii de stări de conștiință sunt efectul direct sau indirect al fluxului mental.
  În mod paradoxal, dacă conștiința își continua expansiunea numai pe dezvoltarea capacității de analiză mentală   (dezvoltând tot felul de teorii complexe … ale Iluziei ) se va auto-limita și nu va putea transcede realitatea în care care a devenit captivă.
  A patra categorie de stări de conștiință poate fi accesată prin oprirea conștientă și naturală a fluxului mental.
În acest moment, are loc o decondiționare, limitele sunt desființate și expansiunea conștiinței poate continua în alte niveluri vibraționale.

Edited by Zalmoxis10, 15 October 2017 - 15:11.


#2
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
new age-isme

Attached File  native-american-lady-in-traditional-dress-1800s_orig.jpg   197.73K   17 downloads


Edited by 3sat, 15 October 2017 - 15:10.


#3
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Un subiect naspa. Inca n-au aparut mesterii care zic ca totul e rezultatul proceselor fizico-chimice care au loc in creier? Ma mir. :D
Omuletul asta zice ca ar fi...cica...pe acelasi plan cu fotosinteza.
Sunteti plante si nu stiati.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j_OPQgPIdKg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016

View PostXlander, on 21 octombrie 2017 - 18:48, said:

Un subiect naspa. Inca n-au aparut mesterii care zic ca totul e rezultatul proceselor fizico-chimice care au loc in creier? Ma mir. Posted Image
Aveam de gând să propun un subiect interesant , dar nu prea văd să fie cineva interesat de altceva decât de povești ( unele științifice, altele fantastice ) Posted Image

Edited by Zalmoxis10, 21 October 2017 - 20:12.


#5
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016
Și paranormalul unde e?

#6
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostZalmoxis10, on 21 octombrie 2017 - 19:52, said:


Aveam de gĂąnd să propun un subiect interesant , dar nu prea văd să fie cineva interesat de altceva decĂąt de povești ( unele științifice, altele fantastice ) Posted Image
Pai da, eh, lasa ca-l dezvoltam noi. :)
Un alt punct de vedere. Atentie, e sf..(pentru unii).
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3ry_nZVW_fY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
LE Era sa uit, prezentarea asta a fost banata de TEDx. Nu a fost pe placul lor, prea sf. :)

Edited by Xlander, 21 October 2017 - 20:21.


#7
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016
Numai provocatori pe aici Posted Image ... și multe clone Posted Image

Xlander, nu avem cum. Or să apară imediat cei specializați în distrugerea unui subiect :)

Edited by Zalmoxis10, 21 October 2017 - 20:19.


#8
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016
Îmi răspunzi la întrebare?

#9
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016

View Postclasique, on 21 octombrie 2017 - 20:19, said:

Îmi răspunzi la întrebare?
Dacă postezi cu celălalt nick Posted Image

Edited by Zalmoxis10, 21 October 2017 - 20:21.


#10
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostZalmoxis10, on 21 octombrie 2017 - 19:52, said:

Aveam de gând să propun un subiect interesant , dar nu prea văd să fie cineva interesat de altceva decât de povești ( unele științifice, altele fantastice )
Consideri ca exista transcendenta?

Daca da, ce considereri a fi?

#11
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016

View Postaltnume, on 21 octombrie 2017 - 20:23, said:

Consideri ca exista transcendenta?
Evident :)

#12
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View PostZalmoxis10, on 21 octombrie 2017 - 20:21, said:


Dacă postezi cu celălalt nick Posted Image
Bobiță, n.am nicio clonă. Nu mă crezi, dă raport. Acum îmi spui legătura dintre o TeoriE de a ta și fenomenul de paranormal?

#13
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Repet; ce consideri a fi transcendenta?

#14
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016
Nu intru în replici de copii cu tine :)

Îți răspund cu o întrebare. În ce secțiune a forumului ar putea fi postat un astfel de subiect ?

#15
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View PostZalmoxis10, on 21 octombrie 2017 - 20:28, said:

Nu intru Ăźn replici de copii cu tine :)

Îți răspund cu o Ăźntrebare. În ce secțiune a forumului ar putea fi postat un astfel de subiect ?
În secțiunea Teorii/Previziuni/Ipoteze.
Greu...

#16
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
MA distreaza dialogul asta in trei, in care fiecare apare a raspunde cui nu raspunde de fapt.Posted Image

#17
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016

View Postaltnume, on 21 octombrie 2017 - 20:28, said:

Repet; ce consideri a fi transcendenta?
Nu văd că repeți nimic,
În definiția mea, trecerea dincolo de percepția obișnuită, bazată pe cele 5 simțuri.

@clasique
Am avut acea reacție față de tine, fiindcă stau bine cu Atenția.
Revenind la inteligență, îți dau un exercițiu mental : unde ai făcut eroarea ? :)

#18
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Nu e suficient.
De exemplu emotia nu este constatata prin vreunul din cele 5.

Edited by altnume, 21 October 2017 - 20:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate