Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Este constatarea amiabila obligatorie ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

View Postcdsoft, on 14 octombrie 2017 - 19:08, said:

barbatul ei destept a dat pe mana ei o barca desi o stia incepatoare Posted Image
stii melodia Regrete de la 3 sud est ? La mine NU se aplica, eu AM regrete haha Posted Image

Edited by cristel81, 14 October 2017 - 19:11.


#20
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Asa este, dar una era mai rabla decat cealalta :D

View Postioppo, on 14 octombrie 2017 - 19:09, said:

Rable erau amandoua.


#21
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010
De fapt daca ma gandesc mai bine, el NU are cum sa mearga la politzie. Cu ce dovada ? El nici nu era afara cand s-a intamplat. In afara de sotie nu a fost nici un martor Posted Image
Ca doar nu are masina amprente Posted Image Si e zgarietura nu deformare sa se poata stabilit dupa forma.
Deci bazat pe asta presupun ca nu o fi tzepar dansul ...asa ca cred ca merg totusi pe datul banilor decat sa stau 4-5 ore pe la asigurator, plus ca imi creste asigurarea cine stie cat.

Edited by cristel81, 14 October 2017 - 19:20.


#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Tu nu intelegi ce e scris in acest topic?

#23
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Am trecut prin asta anul trecut in iarna. M-a lovit un batranel, la mine s-a zgariat bara fata si a sarit vopseaua, lui i s-au indoit aripa si usa. Initial am facut amiabila si am programat vizita la asigurare. Apoi mi-am dat seama ca pentru o bara zgariata (sarita vopseaua) mai mult alergam.
M-am interesat cat ar costa sa o vopsesc si am gasit cu ~200 lei (prin prietenul varului prietenului, nu reprezentata). I-am zis ca lui sigur ii creste prima de asigurare cu mai mult de 200 lei si i-am propus 150 si scapam de drumuri. Nu am vrut nici sa ii cer prea mult, n-ar mai fi avut rost. Si vorba unui prieten, "e o vopsea sarita, el saracu schimba usa si aripa". A fost de acord, am anulat programarea la constatare si toata lumea a fost fericita.

Nu toata lumea se gandeste la tepuit. Daca zici ca sunteti vecini si poti avea incredere in el...de ce nu? Oricum banii ii dai la asigurare si mai si alergi..

Edited by Maryus89, 14 October 2017 - 20:00.


#24
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postcdsoft, on 14 octombrie 2017 - 19:01, said:

E teapa, oricine iti propune sa dai bani din buzunar te tepuieste.
Am asistat si eu la o astfel de scena unde victima avea o rabla cred ca dinainte de 2000, cred ca era o frantuzeasca gen Clio iar vinovatul avea un BMW de prin 2004.
Ala cu rabla i-a cerut 500 lei pentru busitura, in conditiile in care rabla toata ar fi fost norocoasa daca gasea un fraier sa ofere 2000 lei pe ea. Cealalta cu BMW, fiind femeie a sunat barbatul sa ii spuna ce sa faca...
Isi lua mega teapa daca platea din buzunar... la ce naiba ai RCA, nu ca sa nu platesti din buzunar orice santajist din asta?
Daca cresterea rca e mai mare decat suma pe care o dai din buzunar dai din buzunar si gata.Cat despre autorizatie de reparatie, nu te intreaba nimeni pentru o zgarietura, poti merge cu masina rupta in doua, daca ai bani o face.
In situatia de fata, e probabil ca cel care cere bani ii baga in buzunar si lasa masina zgariata, dar e mai convenabil decat sa ii creasca rca.

#25
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

View Postdorin_2k, on 14 octombrie 2017 - 19:50, said:

Tu nu intelegi ce e scris in acest topic?
Care parte mai exact ?
Am intzeles ca am de ales in a merge pe incredere sau in a petrece ore intregi la asigurator... Mai era vreo varianta ?

#26
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postdorin_2k, on 14 octombrie 2017 - 19:50, said:

Tu nu intelegi ce e scris in acest topic?
a inteles ce iam spus eu :)

#27
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu e nicio problema sa faci ce spui tu dar doar daca te duci la politie sa declari accidentul.
Declari pur si simplu accidentul, iti asumi vina (sotia) si spui ca il despagubesti fara sa apelezi la asigurare. Mai departe va vedeti de treaba ca doar sunteti oameni, nu caini.

Partea cu politia este obligatorie daca, indiferent de motiv nu vreti sa faceti amiabila. Altfel risti sa ramai fara permis.

#28
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015

View PostBaxon, on 14 octombrie 2017 - 18:50, said:

Sfatul meu e sa faci amiabila pt ca tu nu trebuie sa mergi nicaieri ci el , tu semnezi amiabila in cele 2 exemplare , unul il pastrezi si cu asta tu ai incheiat .

Se prezinta amandoi la asiguratorul care plateste, cu masina pentru constatare si dat cu subsemnatul.

#29
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
@underb
Da, doar ca politistul daca tot se oboseste sa il inregistreze, o sa vrea sa dea si o amenda...

Edited by fqx, 14 October 2017 - 20:39.


#30
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
nevasta ce a zis ? e de acor cu amiabila ?

#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postfqx, on 14 octombrie 2017 - 20:38, said:

@underb
Da, doar ca politistul daca tot se oboseste sa il inregistreze, o sa vrea sa dea si o amenda...
Nu va inregistra nimic. Va fi multumit ca l-au bagat in seama si le va zice sa-si vada de treaba. Ideal ar fi sa mearga amandoi si vinovatul si pagubitul ca sa nu ia pagubitul amenda dar nu obligatoriu.

Eu m-am dus singur. Am lovit usor pe cineva, oglinda in oglinda. A mea s-a crapat, a lui nu a avut nimic (cel putin din ce se vedea in mom ala, noaptea). El si-a vazut de treaba dupa aia dar nu aveam chef sa vada a 2a zi ca nu-i merge reglajul sau ceva. Am fost la politie, am explicat situatia si am dat numerele ambelor masini. Parca le-a trecut intr-un carnetel si cam atat.

Alta data m-a lovit usor in bara din spate cineva chiar de fata cu politia. Politistul a deschis geamul si zis sa ne intelegem. I-am cerut 30 de lei pt polish si-o cafea si am plecat. Totul a durat 1 minut.

#32
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Las ca ne spune el ce a hotarat:)Eu la o treaba mai grava, a trebuit sa schimb o aripa spate si o usa, si nu am mers nicaieri.Am dat 200 lei celuilalt pentru vopsit bara, ca la el atata era paguba si masina mi-am facut-o fara sa ma intrebe nimeni nimic.Putea fi teapa, dar si situatia prezentata de tine se poate transforma in teapa, ptca daca prinzi un politist mai zelos te amendeaza.
Nu sustin ca e normalitate sau legalitate sa nu declari un accident minor, dar nici sa iei 500 lei amenda si sa iti creasca rca pentru o bara zgariata, cu siguranta nu e normal.

#33
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postcristel81, on 14 octombrie 2017 - 19:06, said:


asta intrebam, daca e posibil asa ceva... deci mergem la asigurator cu amiabila si spun ca platesc eu ?
E posibil. La observatii el scrie ca a primit suma de X lei si nu are pretentii de despagubire RCA, semneaza si primeste banul.
Asa am scris eu cand o tanti mi-a zgariat bara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate