Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Este constatarea amiabila obligatorie ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010
A lovit sotzia pe cineva foarte usor in parcare (vina ei), masina mea e doar usor zgariata, o pot acoperi singur cu vopsea la el s-a indoit tabla.
El a zis sa nu mai mergem la asigurare, sa ii dau 250 lei. Mie imi convine sa ii dau ca sa nu mai pierd o zi stand pe la asigurator si pe deasupra sa
imi creasca si politza de asigurare. Dar este legal ? Adica eu pot sa imi acopar cu vopsea si nu mai stie nimeni , dar dansul presupun ca are nevoie de autorizatie de reparatie, nu ? Sau poate se baza ca si-o repara la vreun prieten ...
Maine merg sa-l intalnesc si vroiam sa vad niste pareri la ce pot sa ma astept...
Multzumesc

Si alta intrebare...doar de curiozitate..daca el a parcat pe un drum de tzara lat de maxim 3 metri in fata portzii facandu-i sotziei astfel foarte dificila intrarea in curte nu este vina lui ?

Edited by cristel81, 14 October 2017 - 18:46.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si el isi repara masina cum? Fara dovada de reparatii?  Riscant!

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nasol! Daca merge la politie intre timp?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Iti creste polita cu mai mult de 250 lei?

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca e de buna credinta va declara ca asa a gasit-o in parcare si atunci primeste autorizatie de reparare , dar daca e de rea credinta iti ia cei 250 lei si merge la politie si te denunta ca i-ai lovit masina si nu ai vrut sa faci amiabila .
Sfatul meu e sa faci amiabila pt ca tu nu trebuie sa mergi nicaieri ci el , tu semnezi amiabila in cele 2 exemplare , unul il pastrezi si cu asta tu ai incheiat .

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Nu e vina lui ca sotia ta i-a lovit masina. Astepta, claxona, o muta el si trecea ea.

Edited by dorin_2k, 14 October 2017 - 18:52.


#7
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

View Postarab, on 14 octombrie 2017 - 18:45, said:

Nasol! Daca merge la politie intre timp?
Pai ne-am intzeles ca ne intalnim maine sa ii dau banii. Apropo pana atunci expira cele 24 de ore in care am auzit ca trebuie mers la asigurator .. :D

View Postdorin_2k, on 14 octombrie 2017 - 18:49, said:

Iti creste polita cu mai mult de 250 lei?
Nu stiu

View PostBaxon, on 14 octombrie 2017 - 18:50, said:

Daca e de buna credinta va declara ca asa a gasit-o in parcare si atunci primeste autorizatie de reparare , dar daca e de rea credinta iti ia cei 250 lei si merge la politie si te denunta ca i-ai lovit masina si nu ai vrut sa faci amiabila .
Sfatul meu e sa faci amiabila pt ca tu nu trebuie sa mergi nicaieri ci el , tu semnezi amiabila in cele 2 exemplare , unul il pastrezi si cu asta tu ai incheiat .
Pot face amiabila dar totusi sa nu apelez la asigurator ? Cam asta era de fapt intrebarea initiala dar m-am complicat...

View Postdorin_2k, on 14 octombrie 2017 - 18:51, said:

Nu e vina lui ca sotia ta i-a lovit masina. Astepta, claxona, o muta el si trecea ea.
El era in biserica :) Funny fact cand a iesit s-a apucat de injurat haha :)

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostBaxon, on 14 octombrie 2017 - 18:50, said:

Daca e de buna credinta va declara ca asa a gasit-o in parcare si atunci primeste autorizatie de reparare , dar daca e de rea credinta iti ia cei 250 lei si merge la politie si te denunta ca i-ai lovit masina si nu ai vrut sa faci amiabila .
Sfatul meu e sa faci amiabila pt ca tu nu trebuie sa mergi nicaieri ci el , tu semnezi amiabila in cele 2 exemplare , unul il pastrezi si cu asta tu ai incheiat .
De ce-ar fi? E strain, nu e "roman"?

#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postcristel81, on 14 octombrie 2017 - 18:37, said:

A lovit sotzia pe cineva foarte usor in parcare (vina ei), masina mea e doar usor zgariata, o pot acoperi singur cu vopsea la el s-a indoit tabla.
El a zis sa nu mai mergem la asigurare, sa ii dau 250 lei. Mie imi convine sa ii dau ca sa nu mai pierd o zi stand pe la asigurator si pe deasupra sa
imi creasca si politza de asigurare. Dar este legal ? Adica eu pot sa imi acopar cu vopsea si nu mai stie nimeni , dar dansul presupun ca are nevoie de autorizatie de reparatie, nu ? Sau poate se baza ca si-o repara la vreun prieten ...
Maine merg sa-l intalnesc si vroiam sa vad niste pareri la ce pot sa ma astept...
Multzumesc

Si alta intrebare...doar de curiozitate..daca el a parcat pe un drum de tzara lat de maxim 3 metri in fata portzii facandu-i sotziei astfel foarte dificila intrarea in curte nu este vina lui ?
de reparat o repara cam oricine, fara autorizatie, am patit treaba asta cu o firma de transport cu un autobus si am rezolvat asa.singurul risc e ca omul sa iti ia banii si apoi sa mearga la politie sa declare accidentul, si atunci pierzi si banii si asigurarea si iti iei si amenda.daca ai incredere in el, mergi asa.

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcristel81, on 14 octombrie 2017 - 18:56, said:

Pot face amiabila dar totusi sa nu apelez la asigurator ? Cam asta era de fapt intrebarea initiala dar m-am complicat...


Nu tu apelezi la asigurator ci el , pagubitul !

P.S. Ce preferi : sa-i dai 250 de lei si sa stai cu morcovul in fund ca te reclama si mai iei si o amenda de vreo 500 de lei sau oferi asigurarea si platesti la anu RCA cu 50 de lei mai mult , dar dormi linistit si impacat ??

Edited by Baxon, 14 October 2017 - 19:01.


#11
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
E teapa, oricine iti propune sa dai bani din buzunar te tepuieste.
Am asistat si eu la o astfel de scena unde victima avea o rabla cred ca dinainte de 2000, cred ca era o frantuzeasca gen Clio iar vinovatul avea un BMW de prin 2004.
Ala cu rabla i-a cerut 500 lei pentru busitura, in conditiile in care rabla toata ar fi fost norocoasa daca gasea un fraier sa ofere 2000 lei pe ea. Cealalta cu BMW, fiind femeie a sunat barbatul sa ii spuna ce sa faca...
Isi lua mega teapa daca platea din buzunar... la ce naiba ai RCA, nu ca sa nu platesti din buzunar orice santajist din asta?

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcristel81, on 14 octombrie 2017 - 18:37, said:

A lovit sotzia pe cineva foarte usor in parcare (vina ei), masina mea e doar usor zgariata, o pot acoperi singur cu vopsea la el s-a indoit tabla.
El a zis sa nu mai mergem la asigurare, sa ii dau 250 lei. Mie imi convine sa ii dau ca sa nu mai pierd o zi stand pe la asigurator si pe deasupra sa
imi creasca si politza de asigurare. Dar este legal ? Adica eu pot sa imi acopar cu vopsea si nu mai stie nimeni , dar dansul presupun ca are nevoie de autorizatie de reparatie, nu ? Sau poate se baza ca si-o repara la vreun prieten ...
Maine merg sa-l intalnesc si vroiam sa vad niste pareri la ce pot sa ma astept...
Multzumesc

Si alta intrebare...doar de curiozitate..daca el a parcat pe un drum de tzara lat de maxim 3 metri in fata portzii facandu-i sotziei astfel foarte dificila intrarea in curte nu este vina lui ?

Mergi la amiabila si spui ca platesti tu.
In felul asta esti legal 100% si nu-ti va creste nimic

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Amiabila in maxim 24 ore. Fara niciun leu. Altfel e rau pt nevasta ta.

#14
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

View PostBaxon, on 14 octombrie 2017 - 18:59, said:

Nu tu apelezi la asigurator ci el , pagubitul !

P.S. Ce preferi : sa-i dai 250 de lei si sa stai cu morcovul in fund ca te reclama si mai iei si o amenda de vreo 500 de lei sau oferi asigurarea si platesti la anu RCA cu 50 de lei mai mult ??
aha...ma gandeam sa fac intzelegerea amiabila ca o dovada ca i-am dat banii . dar intzeleg acum ca aceea e doar pentru RCA.
Ok am intzeles idea...se merge pe incredere... Sper sa fie ok totusi...sotzia a fost colega de liceu cu nevasta lui, s-au busit in satul natal...

#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Dar vezi tu ala cu rabla circula corect..

#16
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

View PostTsunnnami, on 14 octombrie 2017 - 19:03, said:


Mergi la amiabila si spui ca platesti tu.
In felul asta esti legal 100% si nu-ti va creste nimic
asta intrebam, daca e posibil asa ceva... deci mergem la asigurator cu amiabila si spun ca platesc eu ?

#17
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

View Postsilesax, on 14 octombrie 2017 - 19:05, said:

Dar vezi tu ala cu rabla circula corect..
Stationa. Rabla nu prea era folosita (era a doua masina din familie abandonata in parcare), era in parcare, unde a fost busita de maestra cu BMW, care n-a apreciat prea bine distanta ca barbatul ei destept a dat pe mana ei o barca desi o stia incepatoare Posted Image

Edited by cdsoft, 14 October 2017 - 19:09.


#18
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,428
  • Înscris: 20.02.2008

View Postcdsoft, on 14 octombrie 2017 - 19:01, said:

E teapa, oricine iti propune sa dai bani din buzunar te tepuieste.
Am asistat si eu la o astfel de scena unde victima avea o rabla cred ca dinainte de 2000, cred ca era o frantuzeasca gen Clio iar vinovatul avea un BMW de prin 2004.
Ala cu rabla i-a cerut 500 lei pentru busitura, in conditiile in care rabla toata ar fi fost norocoasa daca gasea un fraier sa ofere 2000 lei pe ea. Cealalta cu BMW, fiind femeie a sunat barbatul sa ii spuna ce sa faca...
Isi lua mega teapa daca platea din buzunar... la ce naiba ai RCA, nu ca sa nu platesti din buzunar orice santajist din asta?
Rable erau amandoua.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate