Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Suzuki SX4 S-cross 1.4T AT Luxus

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
372 replies to this topic

#361
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,982
  • Înscris: 01.02.2006

View PostTribunul32, on 04 iunie 2022 - 15:43, said:

Salutare, mi-am luat eu Scross 2022. Comandat ianuarie,  livrat aprilie, conform precontract. Allgrip, Passion. Sunt incantat de ea.

S-o stapanesti sanatos! Poate-i faci un jurnal ceva, sau macar ne spui niste impresii despre masina.

View PostScurthea211, on 08 octombrie 2022 - 11:25, said:

Salutare. Sunt foarte indecis legat de spirit vs luxus. Pe de o parte trapa aia pare destul de misto, dar poate aduce si batai de cap suplimentare. Tu ai folosit o in anii astia de cand ai masina? Sau a fost doar asa o bucurie de inceput si acum sta tot timpul acoperita?

Eu nu prea o folosesc, nu am folosit-o nici la masina anterioara, insa copiii sunt foarte incantati de ea, deci de cateva ori pe saptamana e deschisa/inchisa. Pana acum nu are nicio pb si n-a fost niciodata curatata/unsa.

Chiar daca n-o folosesti ca trapa, e misto si senzatia de plafon vitrat, si cu toate ca eu la nicio masina n-am vrut trapa/plafon panoramic neaparat, la ultimele 2 masini asa s-a nimerit, datorita echiparii.


In alta ordine de idei, pentru ca masina era plina de zgarieturi minore, i-am facut cate un dosar pentru fiecare parte si am vopsit-o complet pe Casco :)
Am avut atatea planuri s-o inlocuiesc, insa la preturile de acum nu mi se pare ca merita o masina noua in niciun caz. Iar ca sa iau una care sa aiba cel putin dotarile ei, trec de 35k E. Deci mai asteptam, momentan n-are decat vreo 50k KM, inca 2 ani garantie, deci merge...

(Poza cu masina curata nu prea am, ca la exterior vede vreo 3-4 spalari pe an, daca e norocoasa :) )

Attached Files



#362
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Frumoasă culoare, Mineral Grey.
Aceeași poveste legată de trapă și la mine, după 5 ani nici o problemă.


#363
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Garett, a ta sta afara? Si eu aud povesti cu probleme de trapa la toate mărcile însă mie nu mi s-a întâmplat. Însă a mea doarme în garaj nu-i expusa.
Nici eu n-o deschid prea des însă cum mașina mea e destul de înghesuita trapa aia creează iluzia de spațiu.

#364
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Afară, sub copaci, găinățată, spălată ocazional etc. Nici o problemă. Am fost un pic reticent înainte să o iau, partea din spate a plafonului se deschide și ea, mă gândeam să nu apară neetanșeități între panourile de sticla, so far so good.
Nici pe forum n-am auzit să se plângă careva.

#365
medgidia1971

medgidia1971

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.02.2016
Buna seara,
Nu am gasit nici o postare despre problema cu care ma confrunt si am spus sa postez aici.
Am o Suzuki SX4 S-Cross 2019, 1,4 Luxus.
Masina are 14000 de km, este aproape noua si este folosita de sotie pentru deplasarea la serviciu.
De cateva zile am observat ca prezinta un fenomen ingrijorator si anume pedala de frana se intareste brusc, in special la plecarea la rece din garaj, si nu mai raspunde la comenzi nici cutia automata. Adica o treci in ”M” (manual), ”D” (drive) sau chiar in ”R”, si nu mai se opreste masina in momentul cand calci pedala de frana.
Nu se mai decupleaza cutia si masina continua sa se deplaseze pe directia inainte, sau inapoi, fara sa poti sa o opresti......
Ca sa opresc trebuie sa trec levierul in ”N” si sa folosesc frana de mana!!!!
Prima data am crezut ca fac eu ceva gresit, mai ales ca nu o conduc eu de obicei, dar dupa ce s-a intamplat si a doua oara nu mai pot spune asta.
Oricum sunt obisnuit cu cutiile automate deoarece si masina mea are tot cutie automata.
Sotia nu a fost pusa in aceasta situatie si sper sa nu se intample deaorece nu stiu cum ar reactiona, mai ales daca este in trafic. Masina are inclusiv sistemul de franare autonoma.
Intrebarea este daca a mai intampinat cineva aceasta problema? Am de gand sa o duc la service deoarece este inca in garantie, motorul si transmisia au 10 ani.

Edited by medgidia1971, 13 February 2024 - 20:50.


#366
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 09.05.2009

Vizualizare mesajmedgidia1971, pe 13 februarie 2024 - 20:49, a scris:

De cateva zile am observat ca prezinta un fenomen ingrijorator si anume pedala de frana se intareste brusc, in special la plecarea la rece din garaj, si nu mai raspunde la comenzi nici cutia automata. Adica o treci in ”M” (manual), ”D” (drive) sau chiar in ”R”, si nu mai se opreste masina in momentul cand calci pedala de frana.
Nu se mai decupleaza cutia si masina continua sa se deplaseze pe directia inainte, sau inapoi, fara sa poti sa o opresti......
Ca sa opresc trebuie sa trec levierul in ”N” si sa folosesc frana de mana!!!!

Am de gand sa o duc la service deoarece este inca in garantie, motorul si transmisia au 10 ani.
Eu zic sa nu te mai gandesti ci sa o duci de urgenta la service, problema poate provoca accidente grave!

Edited by DannyMC, 13 February 2024 - 21:21.


#367
grabitul

grabitul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 13.05.2020
e o problema stiuta, fugi la service
ordinarii nu vor sa faca rechemare

#368
medgidia1971

medgidia1971

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.02.2016

View Postgrabitul, on 13 februarie 2024 - 23:50, said:

e o problema stiuta, fugi la service
ordinarii nu vor sa faca rechemare
Ai mai gasit undeva scris de problema aceasta? Eram curios sa vad ce au spus altii.

#369
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013

 medgidia1971, pe 14 februarie 2024 - 09:01, a scris:


Ai mai gasit undeva scris de problema aceasta? Eram curios sa vad ce au spus altii.

Este o problema cunoscuta, pt care exista si o rechemare in service, cu pompa vacuum de la frana. Cutia nu are nimic. Am trecut prin asta. Nu v-a sunat nimeni de la reprez. de unde ati luat-o? Atunci, cand mergeti la ei sa le bateti obrazul. Se rezolva gratis asa ca mergeti cat mai urgent.

Edited by blackiesasha, 14 February 2024 - 18:41.


#370
grabitul

grabitul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 13.05.2020
https://www.suzuki-c...p?topic=11744.0

#371
medgidia1971

medgidia1971

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.02.2016
Am fost la Suzuki Constanta (Kamsas). Problema a fost rezolvata prin inlocuirea supapei de la pompa de vaccum, asa cum a spus un coleg mai sus.
Intrucat facea parte din programul de rechemare nu a costat nimic, chiar daca masina are mai mult de 3 ani, adica este in perioada de garantie extinsa (motor si transmisie).
Totul a durat 30-40 de minute.
Profesionisti oamenii.

#372
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,982
  • Înscris: 01.02.2006
Pare ca nimeni nu a fost anuntat de service-uri...
Eu am ajuns la service saptamana trecuta pentru ca am gasit o pata de ulei sub masina - o garnitura a imbatranit si trebuie schimbata, si mi-au zis cei de acolo: ah, si este si o rechemare in service pt pompa de vacuum. Dar daca nu ma duceam eu, nu ma anunta nimeni...

#373
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,874
  • Înscris: 16.04.2007
Exista pe siteul Suzuki.ro o rechemare in service.
https://suzuki.ro/se...are-in-service/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate