Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sifon pardoseala - help

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 sandel1, on 12 octombrie 2017 - 08:20, said:

În general sifonul face fata la debitul de apa si numai prostii lasa robinetii de colt deschisi la maxim.


Am ajuns eu sa va invat cum e cu instalatiile, care nu-s de meserie.Posted Image
Ai ajuns sa postezi tampenii . Tu confunzi presiunea cu debitul .

#38
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011
Exista minicentrala cu senzori de pardoseala și valva electrica ce oprește apa de la principal imediat ce simte ud pe jos. Pe mine ma costat 380 lei . Am senzori in bucătărie, băi și camera centralei .

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
e cumva centrala electrica? si ce cauta in baie?

 Baxon, on 12 octombrie 2017 - 08:58, said:

Ai ajuns sa postezi tampenii . Tu confunzi presiunea cu debitul .
un robinet pe juma' deschis in caz ca se sparge ceva sau sare vreun racord ar trebui sa lase mai putina apa decat unul complet deschis, sa ajunga pe jos sau la vecini... cel putin teoretic...

#40
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 fabian7ro, on 12 octombrie 2017 - 10:42, said:

Exista minicentrala cu senzori de pardoseala și valva electrica ce oprește apa de la principal imediat ce simte ud pe jos. Pe mine ma costat 380 lei . Am senzori in bucătărie, băi și camera centralei .
Aproape o prostie .
Un sistem de siguranță , care este sifonul de pardoseala , trebuie sa " funcționeze" cit mai independent de alte surse de energie
Ai înlocuit ceva simplu și eficient , cu ceva aiurea.

#41
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
In general un raspuns in doi peri, din cateva cuvinte si neargumentat, nu valoreaza doi bani.Posted Image Exemplific cu o perla de pe prima pagina, a unui individ care se considera mare scula in constructii:

 petre69, on 11 octombrie 2017 - 19:58, said:

renunta la sifon
Daca sifonul este acoperit cu un covor sau mai stiu eu ce carpe aruncate pe jos, atunci e posibil sa nu poata prelua toata apa scursa in caz de racord rupt sau fisurat. In schimb covorasul antiderapant din plastic poate fi pus peste sifon.
Robinetii de calitate (cum ar fi valvex) nu au absolut nici o problema dupa ani de zile, fiind deschisi la jumatate. Se inchid si se deschid la fel de usor ca la inceput. Daca cumparati cei mai ieftini, ca de exemplu https://www.dedeman....e603b/p/2016782 , atunci va puteti astepta la multe probleme.
Nu este deloc o prostie folosirea unei minicentrale cu electrovalva ca masura de siguranta contra inundatiilor. Se poate monta si in bai deoarece are posibilitatea alimentarii cu 4 baterii de 1,5 volti. Si eu mi-am pus in bucatarie unde nu am sifon si nu mai am nici o grija. Merita toti banii.Posted Image

#42
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Offff, meseriașule !Ai posibilitatea sa modifici normativul , dar pina atunci ce-ai făcut tu, este doar un amuzament tehnic .

#43
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
asta cu desfiintarea sifonului se incadreaza intr-un ciclu mai larg de activitati, dintre care amintesc: crearea de openspace intre bucatarie si living prin spargerea peretilor de rezistenta,
desfiintarea balconului prin prelungirea bucatariei, de asemenea prin spargerea pragului de rezistenta dintre ele.

#44
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu nu am sifoane la nici o baie.....am doar aerisitoare pe fiecare coloana de apa...dar alea dau afara....La bloc nu e cazul....

#45
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Oau ! Ce de informații...
Neinteresant că nu ai sifoane , neinformat că aerisirile sint pe canalizare, dar întîmplator ai nimerit ceva cu coloanele de apa , ce nimeni nu are ...

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
ei, si tu acu'
asa se face, ia mai intereseaza-te pe santiere cum se face, nu mai citi din carti ca aia de pe santier stiu ei mai bine,  (cum sa faca treaba ca sa mai fie platiti si la anul)

#47
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 86-APP, on 13 octombrie 2017 - 07:55, said:

Oau ! Ce de informații...
Neinteresant că nu ai sifoane , neinformat că aerisirile sint pe canalizare, dar întîmplator ai nimerit ceva cu coloanele de apa , ce nimeni nu are ...
Bine ca le stii tu pe toate...Cunosti tu toate retelele de canalizare din tara....bravo esti tare....

Edited by Clovis, 13 October 2017 - 09:17.


#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Clovis, on 13 octombrie 2017 - 09:15, said:

Bine ca le stii tu pe toate...Cunosti tu toate retelele de canalizare din tara....bravo esti tare....
ai putea detalia aceasta afirmatie? pana sa apara un moderator si sa ne strice "distractia"...

Edited by arg, 13 October 2017 - 09:17.


#49
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 arg, on 13 octombrie 2017 - 09:17, said:

ai putea detalia aceasta afirmatie? pana sa apara un moderator si sa ne strice "distractia"...
Foarte simplu nu peste tot canalizarile sunt ca in Bucuresti sau marile orase cu capace din 10 in 10 m ca sa aiba aerisire sau aerisitoare....si daca nu are aerisire te trezesti cu putoarea de rahat in casa ...de aia nu se pune sifon in anumite cazuri.(ca sa nu risti sa te trezesti cu putoare in casa)...dar toti vorbesc de orase si cred ca asa e peste tot....eh...uite ca nu e asa peste tot....la mine nu exista guri de aerisire ca in Bucuresti...si capacele de vizitare la canale (capace etanse fara gauri in ele) sunt din sute in sute de m....Ca sa nu mai zic ca canalizarea e doar pentru ape uzate (menajera) nu si pentru apa de pluviala.

Edited by Clovis, 13 October 2017 - 09:31.


#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
coloana de scurgere se continua, cu un diametru mai mic, pana peste acoperis, practic gazele si mirosurile ies afara pe casa unde nu derajeaza pe nimeni....
vezi tu... la asta sunt bune normativele, ca scrie acolo cum se face... "ca la carte"..

Edited by arg, 13 October 2017 - 09:34.


#51
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 arg, on 13 octombrie 2017 - 09:34, said:

coloana de scurgere se continua, cu un diametru mai mic, pana peste acoperis, practic gazele si mirosurile ies afara pe casa unde nu derajeaza pe nimeni....
vezi tu... la asta sunt bune normativele, ca scrie acolo cum se face... "ca la carte"..
o am si eu....dar crede-ma ca miros tot intra daca e sa intre...eu aveam csurgerea de la un WC neetansa si mirosea in baie.....cu toate aerisirele alera care erau peste scurgerea de la WC...am schimbat scurgerea WC-ului si am rezilvat problema (era de fapt vasul de WC cu o constructive mai speciala si a trebuit sa-l modific un pic)

Edited by Clovis, 13 October 2017 - 09:56.


#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
silion, mult silicon, si astupat orice gaurica....

ca fapt divers,
aveam un intrerupator la care se facea tot timpul negru pe langa el...
blocul fiind din placi doza intrerupatorului e de fapt o bucata de teava care trece pe partea cealalta si deadea in nisa cu teviile de la bucatarie, pe acolo venea curent de aer din subsol..., asa ca am luat pistolul cu spuma si am facut un dop de spuma peste care am pus un strat de ipsos, ca in caz de "ceva" sa nu ia spuma foc

Edited by arg, 13 October 2017 - 09:44.


#53
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 13 octombrie 2017 - 09:40, said:

silion, mult silicon, si astupat orice gaurica....
Silicon = solutia la orice a " meseriasului " ( adica carpeala ) .

#54
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Din păcate nu cunosc toate orașele .
Urmează ...că am luat în întreținere un lanț de mincatorii..
Canalizările se fac peste tot în același mod .


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate