Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Sifon pardoseala - help

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Post86-APP, on 13 octombrie 2017 - 09:46, said:

Din păcate nu cunosc toate orașele .
Urmează ...că am luat în întreținere un lanț de mincatorii..
Canalizările se fac peste tot în același mod .

Nu si cand canalizarea e facuta "la mishto". Am explicat mai sus cum e facuta la mine in sat....fara capace gaurite, fara aerisitoare si doar pentru apa menajera...

View Postarg, on 13 octombrie 2017 - 09:40, said:

silion, mult silicon, si astupat orice gaurica....

ca fapt divers,
aveam un intrerupator la care se facea tot timpul negru pe langa el...
blocul fiind din placi doza intrerupatorului e de fapt o bucata de teava care trece pe partea cealalta si deadea in nisa cu teviile de la bucatarie, pe acolo venea curent de aer din subsol..., asa ca am luat pistolul cu spuma si am facut un dop de spuma peste care am pus un strat de ipsos, ca in caz de "ceva" sa nu ia spuma foc

Am rezolvat problema pana la urma prin modificarea vasului de WC care avea o bareta pusa aiurea si pe care am taiato...acum nu mai am probleme cu mirosul...

Edited by Clovis, 13 October 2017 - 09:55.


#56
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBaxon, on 13 octombrie 2017 - 09:44, said:

Silicon = solutia la orice a " meseriasului " ( adica carpeala ) .
daaa, sa o crezi tu,
cand pui wc si are o iesre atipica si orice racord ii pui tot raman 2mm prin care sa intre miros in casa... ii pui un pic (mai mult) de sicon si gata.
cand montezi wc-ul pe podea il prinzi cu 2 suruburi si supa care ii dai o tura cu silocon intre wc si pardoseala sa nu "scartaie"... la fel si cu lavoarul...

cand montezi blatul de la bucatarie, unde e taiat la capete si la ghiuveta, nu sigilezi tot cu silicon? ca daca se uda se umfla ca la balamuc si se strica.

Edited by arg, 13 October 2017 - 10:02.


#57
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postarg, on 13 octombrie 2017 - 10:00, said:

daaa, sa o crezi tu,
cand pui wc si are o iesre atipica si orice racord ii pui tot raman 2mm prin care sa intre miros in casa... ii pui un pic (mai mult) de sicon si gata.
cand montezi wc-ul pe podea il prinzi cu 2 suruburi si supa care ii dai o tura cu silocon intre wc si pardoseala sa nu "scartaie"... la fel si cu lavoarul...

cand montezi blatul de la bucatarie, unde e taiat la capete si la ghiuveta, nu sigilezi tot cu silicon? ca daca se uda se umfla ca la balamuc si se strica.
Pt toate carpelile gen Dorel cu silicon exista solutii tehnice . Stiu , costa , dar prefer ceva facut cum trebuie si nu improvizatii . Pun pariu ca nu ai auzit in viata ta de garnituri la " ghiuveta " ( chiuveta bai !!! ) ce sa mai zic de iesirea atipica de la wc cand din start acea iesire este atipica pentru ca vasul wc a fost montat de un eletro-zugrav .
Toate efectele negative de care pomenesti tu sunt din cauze de Dorel in actiune .
Ramai tu la silicon si lasa pe cei care se pricep sa monteze instalatii s-o faca in mod profesional .

P.S. Parca e stipulat in regulament ca agramatii sa se abtina la a posta pe forum ....

Edited by Baxon, 14 October 2017 - 00:03.


#58
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Mai usor cu fumul ....
Hai sa vedem faimoasele garnituri pune linkurile.....

Siliconul e si arata nasol cand e pus prost.

Probabil nu ai vazut silicon pus cu bete de inghetata, tras de zici ca-i cheder.
Asta e, daca tie nu-ti iese nu inseamna ca altii au tot doua maini stangi ca tine.

Edited by arg, 14 October 2017 - 00:18.


#59
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postarg, on 14 octombrie 2017 - 00:13, said:

Mai usor cu fumul ....
Hai sa vedem faimoasele garnituri pune linkurile.....

... Și eu sunt curios sa vad
.
Ar fi o noutate sa văd că el are așa ceva acasă.
Varianta silicon este jegoasă rău , cheder special m-am mai văzut de ani de zile .


#60
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Am si eu o problema cu acel asa zis sifon din pardoseala de la bloc si anume s-a infundat si am pus un pliculet cu soda caustica din comert (Pipe cleaning)care se pare ca mai rau a facut deoarece s-a intarit pe teava. Intrebarea este daca pot sa dizolv acel dop cu ceva sau schimb teava cu totul?

#61
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Pune jet de apa calda pe acel dop, si se va dizolva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate