Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce facultate?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
chinezu22

chinezu22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 08.04.2017
Buna seara, dragi useri ai acestui forum. Pentru cei care stiti, care dintre urmatoarele 2 facultati e mai buna pentru un viitor domeniu It si de ce? Facultatea de Informatica din cadrul UVT sau Automatica si Calculatoare de la Poli(tot Tm).

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
IT-ul asta-i mare, tu ce te vezi profesand? In functie de asta alegi intre cele doua (sau altele).

Edited by neagu_laurentiu, 10 October 2017 - 18:27.


#3
chinezu22

chinezu22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 08.04.2017
Inca nu sunt sigur cu ce se mananca, dar sunt convins cert ca nu vreau sa fac ceva ce are legatura cu web-ul(ma refer la creare de pagini web, design-ul lor) si as fi tentat sa fac aplicatii, soft-uri, poate si de ce nu ceva inteligenta artificiata..

#4
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Sau nici una nici alta! :) Info@UBB!

#5
chinezu22

chinezu22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 08.04.2017

View PostHamdoulillah, on 10 octombrie 2017 - 18:33, said:

Sau nici una nici alta! Posted Image Info@UBB!

Sunt constient ca e bataie ff. mare pe locuri si nu am bani de dat pe meditatii(ma descurc cum pot, singur, si imi merge bine).Singur, nu reusesc sa ajung acolo.Si in plus, in Timisoara am si rude + prieteni..

#6
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Intra pe grupurile lor de studenti si intreaba... cam ce domeniu fac.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postchinezu22, on 10 octombrie 2017 - 18:32, said:

as fi tentat sa fac aplicatii, soft-uri, poate si de ce nu ceva inteligenta artificiata..
Intra pe site la cele doua (daca intre ele ai de ales) si vezi planurile de studii (materiile). Apoi alege in functie de care prinde la tine (eventual mai intrebi daca nu ti-e clara vreo materie).

#8
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Iti spun eu, la facultate nu faci decat chestii introductive indiferent pe care o alegi, iar la master toate par grozav pe hartie, inteligenta artificiala, chestii trestii,  insa toate decurg in stilul comunist, ia formula dai testul, ai invatat ca papagalul  ai trecut, anul urmator tot nestiutor esti.

Mergi la oricare , invata si alege un domeniu , sau mai bine zis o sa te aleaga el pe tine.

PS. Daca mergi la Poli iti spun si ce profesori o sa ai. :D

#9
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
https://willrobotsta...ter-programmers

#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Eu ca fost Politehnist ti-as recomanda Automatica. E multa bataie de cap sa o termini, dar iti pune niste baze pe care multe facultati nu le pun. Stai linistit, in facultate nu vei invata mai nimic relevant pentru vitorul tau job in programare, iar daca nu faci programare pot spune ca chiar nimic nu vei invata in facultate referitor la jobul tau. Lucrurile in IT se schimba mult mai repede decat s-ar putea schimba vreo data programa univeristara.

#11
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Oricare, nu e chiar asa mare diferenta. Important e ca tu sa muncesti acasa.

IT-ul se invata si fara studii superioare.

#12
chinezu22

chinezu22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 08.04.2017
Va multumesc pentru raspunsuri ! Stiu ca e multa munca individuala, si sunt dispus sa muncesc cat e nevoie ca sa ajung la nivelul dorit.

#13
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Oricare iti poate oferi oportunitati dupa in IT. Conteaza foarte mult si ce faci tu. Majoritatea colegilor mei de liceu au mers la Poli sau la UVT la facutlatile zise de tine, si de la ambele is atat oameni ce s-au realizat cat si someri.

#14
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postchinezu22, on 10 octombrie 2017 - 18:36, said:

Sunt constient ca e bataie ff. mare pe locuri si nu am bani de dat pe meditatii(ma descurc cum pot, singur, si imi merge bine).
1) Cand esti pe propriile forte iti impui ca obiectiv principal sa iei admiterea mai ales ca este o concurenta foarte mare. Parerea mea este ca de unul singur e mai usor sa inveti fizica decat informatica, dar e necesar sa ceri sfatul cuiva care sa-ti evalueze capacitatea in ambele domenii, pt ca ambele situatii prezinta si avantaje si dezavantaje. Este primul moment important in viata cand iti asumi riscuri in luarea deciziei. In informatica banii dati la meditatori conteaza mult in ierahia finala; mai mult decat la fizica.
E necesar sa studiezi subiectele pe ultimii 7-8 ani atat la automatica cat si la universitate ( Timisoara), pt a lua in final decizia optima.

2) Resurse pe internet inseamna saituri cu probleme, pe care dupa ce le rezolvi, incarci solutia pe internet. Un program automat testeaza solutia pe mai multe seturi de date si iti da o nota de la 0 la 100. Trebuie sa-ti faci un cont si totul e gratuit. Daca te uiti, gasesti noaptea la ora 24.00 , 1.00, 2.00 care rezolva probleme si trimit solutii. Cand nu ai bani de meditatii, asta ramane singura solutie.
Doua saituri pt incepatori (cu probl grupate pe ani de studiu):

https://www.pbinfo.r...tegorii&clasa=9
https://www.pbinfo.r...egorii&clasa=10
https://www.pbinfo.r...egorii&clasa=11
http://info.mcip.ro/  

Si doua pt avansati (dar se specifica nivelul de dificultate):
http://www.infoarena.ro/arhiva
http://varena.ro/

Pt acumularea de cunostinte, la primele 4 saituri trebuie sa rezovi toate problemele. Pt ultmele doua cineva trebuie sa-ti faca o selectie, pe partea de algoritmica.

Edited by RomeoM, 11 October 2017 - 07:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate