Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Posturile Look TV și Look Plus vor difuza, începând de astăzi, 21.02.2018, meciurile Ligii Campionilor și Liga Europei.

* * * * - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
240 răspunsuri în acest subiect

#163
stefan94

stefan94

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 920
  • Înscris: 09.11.2006
Noi vorbeam de Nextgen (aici sunt abonat eu), nu de RDS, nu de Telekom. La Nextgen postul Look TV HD se vede foarte bine. Cu toate acestea si eu m-am uitat pe Telekom Sport 1 si 2.
PS. Look Plus neavand varianta HD nu se vede multumitor.

#164
robert90bh

robert90bh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 981
  • Înscris: 17.02.2008
Discutia este despre cum s-a vazut LOOK TV in timpul transmisiei meciului Shakhtar - Roma, nu cum se vede acum! Pe RCS cablu digital s-a vazut execrabil!

Eu nu am inteles un lucru! De unde a achizitionat Clever Media drepturile? De la Telekom Romania, direct de la UEFA, de la alta firma detinatoare de drepturi tv?

#165
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.649
  • Înscris: 19.02.2010

 serpiko33, on 21 februarie 2018 - 23:38, said:

Cu aceasta miscare se pare ca vom vedea o retragere graduala a celor de la Telekom Sport din categoria drepturilor TV pentru competitii sportive premium. Au vazut ca au iesit pe minus. Nu inteleg nici cei de la Digi, nici cei de la Telekom ca aceste canale de sport vor trebui sa fie cu plata, altfel vom incepe sa fim vaduviti de multe competitii sportive in Romania. Mare greseala fac operatorii. Un pachet de tigari costa 15-18 Ron, la 15 Ron pe luna un pachet de canale sport complet zic ca s-ar vinde bine fara probleme.
Subscriu, la vremea respectivă cei de la Telekom au crezut că vor da lovitura și vor atrage mai mulți clienți din ograda RDS-ului,Upc-ului, dar trebuiau să vadă reacția abonaților RDS, care nu au migrat masiv către ceilalți în momentul când liga1 nu mai era la Digi. Că vrem sau nu, liga1 are audiență mai mare decât CL.
Să nu uităm că, atunci, când s-a negociat, pt drepturile CL și EL, Digi a participat la licitație pentru drepturile așa zis FTA, dar s-au retras în momentul când au aflat că participă și Pro-ul. Pro era și este în grila lor și oricum plătesc pentru el și nu avea nici un rost să mai arunce ceva bani suplimentari pt a avea câteva meciuri sub sigla lor. Pro-ul a luat drepturile pt CL,EL și naționala, fiind conștienti că pot pierde ceva bani( chiar ei au anunțat că, anterior, când au avut drepturile au pierdut bani și atunci erau lideri detașati de audiență), dar ei au făcut acest pas pentru a avea un content cât mai bogat pentru a se vinde cât mai repede și cât mai scump.
Telekom-ul a vândut drepturile, cum ai spus și tu, pentru a recupera din daună, iar modalitatea poate fi sub sistem de barter( banii pt liga 1), dar în același timp a lovit și-n Protv. Aceștia pierd ceva din audiență în seara cu meciurile și implicit bani din publicitate, astfel încât nu mai pot recupera cât mai mult din pierderi. Plus că Pro-ul nu mai poate plusa, mult, la negocieri cu reprezentații companilor de cablu, că tot umbla vorba că se negociază un nou acord. Acum va fi interesant cum vor "răspunde" cei de la Pro.

 COS_TUG, on 21 februarie 2018 - 23:06, said:

Cupa Ligii nu se mai organizeaza! PS Era sponsorizata de Adeplast!
Nu contează cine era sponsorul și dacă acesta mai dădea sau nu banii. Reprezentații drepturilor tv trebuiau să plătească pentru competiția respectivă, mai ales că ei au cerut-o.
Dupa logica lor, acum dacă Betano se retrage, liga1 se închide. Trebuiau să găsească alt sponsor sau să dea din profitul lor pentru a respecta contractul.

#166
electragrup

electragrup

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 277
  • Înscris: 20.11.2017
Parerea mea e ca pierderile de audienta la pro vor fi mici, daca vor fi,  atunci cand transmit ei meciuri. Look nu se prinde peste tot free , e un canal pay tv (exceptie rds) dar cum si la digi e disponibil doar in SD si e transmis la o calitate "digioata" :) e clar ca toti vor prefera tot pro tv hd!

#167
SuporterulX

SuporterulX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.054
  • Înscris: 08.10.2017
Pana una alta, ProTV încă are exclusivitate pentru meciul de marti(lăsând la o parte Telekomul, știu ca și ei transmit meciul) iar Look va arata doar al doilea meci. Deci pana în semifinale ProTv nu pierde prea mult.

#168
serpiko33

serpiko33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.307
  • Înscris: 16.05.2005

 robert90bh, on 22 februarie 2018 - 14:07, said:

Discutia este despre cum s-a vazut LOOK TV in timpul transmisiei meciului Shakhtar - Roma, nu cum se vede acum! Pe RCS cablu digital s-a vazut execrabil!

Eu nu am inteles un lucru! De unde a achizitionat Clever Media drepturile? De la Telekom Romania, direct de la UEFA, de la alta firma detinatoare de drepturi tv?

De la Telekom pentru ca ei au exclusivitate, Telekom incearca sa-si mai scoata din pierderi. Au fost un esec total aceste drepturi, mai bine luau Premier League, Championship, FA Cup si League Cup in exclusivitate pentru 3 ani si erau mai castigati si aveau canalele pline de fotbal weekend de weekend si stia si lumea ca la Telekom este casa fotbalului englez, se pariaza violent pe meciurile din ligile si cupele engleze in Romania si multi pariori vor sa si vada meciurile, asa UCL si UEL sunt mai rare meciurile...

 robert90bh, on 22 februarie 2018 - 14:07, said:

Discutia este despre cum s-a vazut LOOK TV in timpul transmisiei meciului Shakhtar - Roma, nu cum se vede acum! Pe RCS cablu digital s-a vazut execrabil!

Eu nu am inteles un lucru! De unde a achizitionat Clever Media drepturile? De la Telekom Romania, direct de la UEFA, de la alta firma detinatoare de drepturi tv?

Subscriu si eu: Shakhtar Donetsk - AS Roma s-a vazut execrabil si cu multe intererupei plus fluctuatii de calitate a imaginii pe Look TV varianta SD de pe Digi Cablu.

#169
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.139
  • Înscris: 26.07.2009
Cateodata spui doar prostii pentru ca preturile sunt foarte mari pentru acele competitii cu accent pe Premier League, iar audientele nu sunt asa mari cum se pare. Mai bine cumperi La Liga, Serie A si Bundesliga/Ligue 1. Daca se pariaza violent pe acele meciuri, inseamna ca ies si audiente mari cu profit? Lumea vrea sa vada din mai multe campioante puternice, nu doar din Anglia. Nu stim noi cu adevarat care a fost treaba cu Look, dar mai sunt cateva meciuri si nu mai au ce abonati sa aduca pentru ca se vad toate meciurile din UCL si UEL la Telekom Sport, asa ca au gandit foarte bine.

Telekomul a jucat alba cu neagra atunci cand a cumparat toate meciurile pentru UCL si UEL, dar a uitat ca n-are o infrastructura adevarata.. N-a adus abonati de la Digi asa cum a crezut si s-a ales cu o pierdere. Singurul canal de sport care poate sa faca audienta chiar si la Premier League este Digi Sportul pentru ca RCS RDS are acoperire mare in tara, dar nu garanteaza ca din publicitate iese pe plus. Insa e mai bine pentru un post de televiziune sa cumpere La Liga si Serie A/Bundesliga in favoarea unei singure competitii si foarte scumpa: Permier League. Digi a avut Bundesliga si Premier League si a vazut ce e bine si ce nu e pentru un raport pret/calitate.

Editat de cristinel07, 22 februarie 2018 - 16:24.


#170
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.649
  • Înscris: 19.02.2010
Look-urile se văd aproape la toți operatorii mici. Sunt sub prețurile Telekomului, mai ales că T-ul, le dau ălora,doar variantele slabe, 5 și 6, din câte știu.
Pro-ul va pierde ceva, pentru că-n seara respectivă unii pot alege celălalt meci sau se pot uita pe Look, din alte motive ( comentariu, telespectatori fideli ai posturilor respective). Iar în seara de miercuri și joi, unii din telespectatorii Pro-ului vor prefera un meci de fotbal decât Noră pentru mama !
Ideea este că pentru Pro este o pierdere, mai mică sau mare!
Nasol pentru abonații RDS este faptul că nu există variantă HD și ar fi cu atât mai grav, dacă presupunerile unora dintre noi ar fi adevărate și anume că posturile acestea sunt deține, prin interpuși, de șeful Digi.

Editat de matyred, 22 februarie 2018 - 16:55.


#171
serpiko33

serpiko33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.307
  • Înscris: 16.05.2005

 cristinel07, on 22 februarie 2018 - 16:11, said:

Cateodata spui doar prostii pentru ca preturile sunt foarte mari pentru acele competitii cu accent pe Premier League, iar audientele nu sunt asa mari cum se pare. Mai bine cumperi La Liga, Serie A si Bundesliga/Ligue 1. Daca se pariaza violent pe acele meciuri, inseamna ca ies si audiente mari cu profit? Lumea vrea sa vada din mai multe campioante puternice, nu doar din Anglia. Nu stim noi cu adevarat care a fost treaba cu Look, dar mai sunt cateva meciuri si nu mai au ce abonati sa aduca pentru ca se vad toate meciurile din UCL si UEL la Telekom Sport, asa ca au gandit foarte bine.

Telekomul a jucat alba cu neagra atunci cand a cumparat toate meciurile pentru UCL si UEL, dar a uitat ca n-are o infrastructura adevarata.. N-a adus abonati de la Digi asa cum a crezut si s-a ales cu o pierdere. Singurul canal de sport care poate sa faca audienta chiar si la Premier League este Digi Sportul pentru ca RCS RDS are acoperire mare in tara, dar nu garanteaza ca din publicitate iese pe plus. Insa e mai bine pentru un post de televiziune sa cumpere La Liga si Serie A/Bundesliga in favoarea unei singure competitii si foarte scumpa: Permier League. Digi a avut Bundesliga si Premier League si a vazut ce e bine si ce nu e pentru un raport pret/calitate.

Sunt de acord cu tine... Dar aici mai intervine o chestie, felul cum iti prezinti produsul care il oferi. Si Telekom are la La Liga dar toata lumea cauta sa vada meciurile din La Liga pe Digisport pentru ca Telekom nu stie sa isi ofere produsul. Ambalajul este mai frumos la Digi, publicitatea este mai agresiva pentru evenimentele principale. Ei trimit comentatori la fata locului pentru El Clasico de exemplu. Au corespondent local cand sunt meciuri importante in La Liga, au un Gica Craioveanu care intervine telefonic de cateva ori pe saptamana la emisiunea Fotbal European, un om recunoscut ca autoritate si cu informatii corecte si analize pertinente care este analist si la Onda Cero in Spania. In Franta au un analist care prezinta informatii de la fata locului si care vine si cu info de culise.

Pai Telekom Sport nu are in varful maxim de audienta telespectatori cati aduna emisiunea Fotbal European la o singura emisiune, pentru ca oamenii au stiut sa creeze un brand din aceasta emisiune, pentru ca au adunat niste analisti cu priza la public (gen Ilie Dumitrescu). Au un Andrei Niculescu vorbitor de spaniola care a realizat in studioul Digisport emisiuni si interviuri in exclusivitate cu Joan Laporta (cel mai bun presedinte din istoria Barcelonei) si Enrique Cerezo (presedintele lui Atletico Madrid) si exemplele pot continua.

Telekom Sport a vrut sa faca si in Romania ce a facut cu Cosmote Sport in Grecia, dar acolo au 8 canale de sport in pachet si duduie de evenimente dar sunt canale cu plata, ia sa adune Digisport sau Telekom Sport toate evenimentele sportive majore la unul dintre ei si sa fie cu plata sa vezi cum se aboneaza oamenii, dar oamenii vor sa plateasca un produs premium, asa cum este ambalat HBO gen.

Editat de serpiko33, 22 februarie 2018 - 17:02.


#172
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 25.859
  • Înscris: 07.07.2009
Un mic off-topic:

@matyred: Telekom Sport 5, 6 este aproape identic la program cu Telekom Sport 1, 2. Diferența este că pe T Sport 5, 6 nu sunt transmise CL sau EL. Posted Image

Editat de Kalman2007, 22 februarie 2018 - 17:17.


#173
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.723
  • Înscris: 02.02.2009

 Kalman2007, on 22 februarie 2018 - 17:09, said:

Un mic off-topic:

@matyred: Telekom Sport 5, 6 este aproape identic la program cu Telekom Sport 1, 2. Diferența este că pe T Sport 5, 6 nu sunt transmise CL sau EL. Posted Image

Pai nu transmit ce e mai important.

#174
SuporterulX

SuporterulX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.054
  • Înscris: 08.10.2017

 Kalman2007, on 22 februarie 2018 - 17:09, said:

Un mic off-topic:

@matyred: Telekom Sport 5, 6 este aproape identic la program cu Telekom Sport 1, 2. Diferența este că pe T Sport 5, 6 nu sunt transmise CL sau EL. Posted Image

Și încă cateva meciuri de Liga 1 și emisiuni live.

Editat de SuporterulX, 22 februarie 2018 - 17:32.


#175
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.139
  • Înscris: 26.07.2009
@serpiko33, vom vedea ce se va intampla in aceste luni ce vor fi decisive cel putin pentru urmatorii 3 ani in legatura cu drepturile pentru La Liga, Bundesliga, Serie A, Ligue 1, UCL, UEL, Formula 1. Sigur ca sunt si altele, dar eu vorbesc de ele pentru ca sunt cele mai scumpe si fara contract din mai (fotbalul), iar de anul trecut pentru Formula 1. Digi a facut si pauze, cand a pierdut Formula 1 si s-a vazut doar la Telekom, acum cu UCL 2015 - 2018 dupa ce a avut in 2012 - 2015, dar Telekom n-a renuntat niciodata la competitii scumpe gen UCL, UEL, Formula 1.

Cea mai buna solutie pentru ambele televiziuni de sport din Romania (Digi si Telekom) este sa cumpere impreuna ca in 2012: UCL, UEL, Ligue 1 si Serie A. Ma rog, atunci La Liga se vedea doar la Digi, dar vreau sa spun ca la competitiile cele mai importante si scumpe e bine pentru amandoua canalele de sport sa cumpere impreuna ca sa imparta costurile. Poate ca acum a inteles si Telekom un lucru: nu castigi nimic cu excusivitatea competitiilor sportive, cel putin nu in Romania. Daca nu, vom avea de pierdut noi romanii  care au in grila aceste posturi.

#176
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.824
  • Înscris: 02.12.2013

 Kalman2007, on 22 februarie 2018 - 17:09, said:

Un mic off-topic:

@matyred: Telekom Sport 5, 6 este aproape identic la program cu Telekom Sport 1, 2. Diferența este că pe T Sport 5, 6 nu sunt transmise CL sau EL. Posted Image
Personal, cred că aceste două canale nu iși mai au rostul. Ele au fost create pentru a păstra exclusivitațile in rețeaua telekom, oferind concurențel competiții mai puțin atractive pt publicul din Ro. Au vrut doar bani, fără a da prea mult la schimb. In locul lor aș fi creat un pachet pt concurență cu cele 4 canale principale și cu 10-15 lei lunar mulțumeam tot poporul iubitor de fotbal, dar imi mulțumeam și propriul buzunar.  Operatorii trebuie să ințeleaga că oamenii nu mai vor să se mute dintr-o barcă in alta, la 2 ani, pt niște meciuri nenorocite. S-au dus vremurile alea. Pe piața telecom s-a creat un echilibru. Fiecare mare operator are propriile avantaje. Dacă le pui pe toate intr-o balanță, ieși la același numitor, așa că schimbarea operatorului, nu prea își mai are rostul.

#177
SuporterulX

SuporterulX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.054
  • Înscris: 08.10.2017
Câștigi și din exclusivitate, dar nu numai asta contează. În weekend la ce te uiți pe Telekom Sport? Doar  La Liga și 2 meciuri PL. La ce emisiuni te uiti? Doar la cateva seara, pe care dacă le pierzi nu le poți vedea în reluare.
Pe când la Digi weekend-ul e plin de competiții live, ziua e plina de emisiuni, total altceva! Nimeni nu se abonează la Telekom doar pentru câteva seri pe an de meciuri europene.

#178
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.824
  • Înscris: 02.12.2013

 SuporterulX, on 22 februarie 2018 - 17:40, said:

Câștigi și din exclusivitate, dar nu numai asta contează. În weekend la ce te uiți pe Telekom Sport? Doar  La Liga și 2 meciuri PL. La ce emisiuni te uiti? Doar la cateva seara, pe care dacă le pierzi nu le poți vedea în reluare.
Pe când la Digi weekend-ul e plin de competiții live, ziua e plina de emisiuni, total altceva! Nimeni nu se abonează la Telekom doar pentru câteva seri pe an de meciuri europene.
Telekomul are in continuare probleme cu infrastructura. Și de ar vrea, mulți nu se pot abona la ei, decât la dth. Când ai in poartă 3 operatori cu TV și net prin FO, nu mai migrezi la tv prin satelit pt două meciuri pe săptămână.

#179
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.427
  • Înscris: 21.02.2009
Serpiko are dreptate cu ce zice despre Premier League, dar si cristinel are dreptate intr-o anumita masura, adica legat de faptul ca e foarte scumpa acea competitie si nu stiu cam cat de mult renteaza, pentru ca da, oamenii vor sa vada si alte campionate. Eu de exemplu nu sunt fanul fotbalului englez, il prefer pe cel spaniol si german, poate pentru ca am si ajuns in tarile respective si am vazut cateva stadioane si cateva meciuri. Din pacate nu am reusit sa vad stadionul din Frankfurt, cel pe care il copiaza si National Arena, cu toate ca pe acolo am ajuns cel mai des.

Revenind la subiect... Imi doresc totusi sa vad o casa (una asa cum trebuie, cu HD si cu tot ce trebuie) pentru Premier League si pentru Bundesliga. Vrajeala oferita de Eurosport cu acea transmisie a EPL mi s-a parut o mare jignire pentru fanii din Romania. De asta si sper ca ei sa ramana doar cu olimpiadele, turneele de ciclism si mondialele de snooker, ca in rest strica orice competitie transmit. Cel mai bun exemplu e MotoGP, care as fi preferat sa ajunga la Telekom decat la Eurosport, si asta din postura de abonat RCS/RDS.

Salut initiativa luata de Look TV si Look Plus. Ramane de vazut cum ramane si cu rebranduirea dupa treaba asta. Sper ca sa vina si variantele HD la RCS/RDS, ca asa e frumos. Posted Image
Un minus pe care l-am observat la reluarea derbyului etern: unul dintre comentatori a zis din suflet si din inima "hai Gamane", aratand cat de mare fan al echipei ros-albastre este. Sper ca sa-si aleaga cum trebuie comentatorii de acum inainte.

Editat de AleXXander00, 22 februarie 2018 - 17:53.


#180
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.351
  • Înscris: 29.05.2017
Cel mai bine ar fi daca noul Profit.ro TV s-ar lansa ca post de sine statator, si sa ramana LOOK TV și LOOK PLUS! Stiu ca e imposibil insa!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate