Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Redmi Note 5/5 Pro - discutii generale

* * * * * 6 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2712 răspunsuri în acest subiect

#2233
idicomes

idicomes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 573
  • Înscris: 25.04.2016

View PostRobert3555, on 22 iunie 2019 - 10:54, said:



Pana la urmă a trebuit să mă duc la un GSM tipul de acolo ia luat cam 2 zile sa îl resofteze spunând că primește multe erori cu ultima versiune .
A incercat cu niste versiuni mai vechi și a reușit să pună 9.5.19.0.
Acum de unde să știu când pot sa fac update la ultima versiune fara sa îl "blochez in boot loop"?
Deblochează bootloader-ul și din acel moment nu mai ai cum să-l brick-uieste din punctul meu de vedere. Poți pune și un Custom recovery dar din punctul meu de vedere nu este obligatorie.Chiar daca intră în "boot loop" poți oricând să intri înapoi în fastboot so să se scrii alt rom până găsești unul care buteaza corect. Nu am avut versiunea chinezească și nu știu ce nume de cod are. Daca este tot nume de cod whyred atunci poți scrie orice rom global pt whyred. atenție sa fie încărcat full și să ai un laptop in față. Telefonul sta aprins ore bune fastboot si poți jongla fără probleme. Calculator sa ai in fata sa poți scrie repetat diferite romuri. Eu zic sa ai deja câteva rom-uri descărcate pt fastboot inclusive versiunea aceasta cu care funcționează acum. In caz de forță majoră o rescrii pe aceasta iar și mai studiezi problema. Dar personal nu cred că vei avea problema. Caut acum sa vad daca versiunea china nu este tot whyred.

#2234
idicomes

idicomes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 573
  • Înscris: 25.04.2016
Am verificat si numele de cod este tot whyred dar exista diferente . Care sunt acelea nu am aprofundat ,ideea este ca trebuie rom pt china. Aici gasesti suficiente rom-uri pt China version (toate sunt pt china) :  https://miui.blog/re... SUCCES!  ps: Teoretic nu vad nici un motiv pt a intra in boot loop dar dupa cum stii si tu totul presupune un risc.

Editat de idicomes, 23 iunie 2019 - 08:41.


#2235
idicomes

idicomes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 573
  • Înscris: 25.04.2016
Ca o paranteza asa....de ce ar cumpara cineva versiunea China cand gasesti pe toate drumurile versiunea Global? Oricum Robert,arunca un ochi si aici: https://c.mi.com/thr...479882-1-0.html

#2236
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.149
  • Înscris: 10.06.2013
Softurile pentru china nu prea sunt bune,vin cu tot felul de bloatware,plus nu au google play instalat.cea mai buna metoda este deblocarea booloader ului ,instalare twrp si sa pui rom de pe xiaomi.eu.Xiaomi.eu este softul de china curatat de tot bloatware ul chinezesc si cu google play.apropo,cand vrei sa conectezi telefonul la pc ar trebui sa il conectezi cu ajutorul unui hub usb daca ai un pc mai nou.

Editat de geo579, 23 iunie 2019 - 09:00.


#2237
idicomes

idicomes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 573
  • Înscris: 25.04.2016

View Postgeo579, on 23 iunie 2019 - 08:58, said:

Softurile pentru china nu prea sunt bune,vin cu tot felul de bloatware,plus nu au google play instalat.cea mai buna metoda este deblocarea booloader ului ,instalare twrp si sa pui rom de pe xiaomi.eu.Xiaomi.eu este softul de china curatat de tot bloatware ul chinezesc si cu google play.apropo,cand vrei sa conectezi telefonul la pc ar trebui sa il conectezi cu ajutorul unui hub usb daca ai un pc mai nou.
Deacord cu tine. Legat de Custom recovery ,mie îmi place OrangeFox.

#2238
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.149
  • Înscris: 10.06.2013
Eu am pitch black recovery,e super usor sa o folosesti.Robert ,pune cu incredere xiaomi.eu.

#2239
idicomes

idicomes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 573
  • Înscris: 25.04.2016
Aici versiunea xiaomi.eu :  https://androidfileh...flid=292396   Ai si Pie (prima) si Oreo. Prima litera din cod indica versiunea android.

#2240
andrewyuk

andrewyuk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 715
  • Înscris: 24.02.2013

View Postidicomes, on 23 iunie 2019 - 09:34, said:

Aici versiunea xiaomi.eu :  https://androidfileh... Ai si Pie (prima) si Oreo. Prima litera din cod indica versiunea android.

recomand varianta Oreo, pie are acelasi probleme ca la ROMul official.
Imi place ca merge faceunlock aici fara sa mai pun regiunea "Russia" de exemplu sau "Hong-kong"

xiaomi.eu_multi_HMNote5Pro_V10.3.4.0.OEICNXM_v10-8.1.zip asta e OREO (recomandat)

Pie (nerecomandat,buguri) - xiaomi.eu_multi_HMNote5Pro_V10.3.1.0.PEICNXM_v10-9.zip

Editat de andrewyuk, 23 iunie 2019 - 11:03.


#2241
satyca

satyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 109
  • Înscris: 13.10.2008
Salut, pe varianta de xiaomi.eu este functional vowifi la digi?

#2242
idicomes

idicomes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 573
  • Înscris: 25.04.2016

View Postandrewyuk, on 23 iunie 2019 - 11:03, said:



recomand varianta Oreo, pie are acelasi probleme ca la ROMul official.
Imi place ca merge faceunlock aici fara sa mai pun regiunea "Russia" de exemplu sau "Hong-kong"

xiaomi.eu_multi_HMNote5Pro_V10.3.4.0.OEICNXM_v10-8.1.zip asta e OREO (recomandat)

Pie (nerecomandat,buguri) - xiaomi.eu_multi_HMNote5Pro_V10.3.1.0.PEICNXM_v10-9.zip
Confirm!

#2243
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.105
  • Înscris: 13.04.2006
Developer rom care se găsește la download mi. Com este Xiaomi.eu?

#2244
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.677
  • Înscris: 14.03.2006
Eu am versiunea ciainiz de 6gb RAM și nu am avut nici un fel de problemă cu el. Am google play instalat de când l-am luat și am primit updates întotdeauna înaintea celor cu global.

#2245
andrewyuk

andrewyuk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 715
  • Înscris: 24.02.2013

View Postadrian81, on 23 iunie 2019 - 20:13, said:

Developer rom care se găsește la download mi. Com este Xiaomi.eu?

Xiaomi.eu se gaseste pe Xiaomi.eu si e un soft neoficial dar cu mai multe optimizari
Developer rom de pe mi.com e official direct de la xiaomi

#2246
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.149
  • Înscris: 10.06.2013
Din cate stiu eu, softul de pe xiaomi.eu este recunoscut de catre abc data, care este importator și distribuitor autorizat xiaomi in europa.

#2247
niuoras

niuoras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 39
  • Înscris: 23.06.2012

View Postniuoras, on 20 iunie 2019 - 10:16, said:


Multumesc pentru informatii.
Peste cateva zile voi putea debloca bootloader-ul.
Pe care rom-uri oreo l-ai recomanda? whyred_global_images_V10.2.2.0.OEIMIXM_20190314 sau whyred_global_images_V10.3.1.0.OEIMIXM_20190426.
Multumesc.

Am procedat conform sfaturilor tale si am revenit la whyred_global_images_V10.3.1.0.OEIMIXM,fara nici un incident(fara brick-uirea telefonului),fapt pentru care iti multumesc.
Te rog sa ma mai ajuti cu un sfat privind activarea volte(uitasem cu am efectuat procedura).
Acum daca folosesc codul *#*#86583#*#* primesc informarea "aceasta nu este caseta de apelare implicita" si nu se activeaza volte.
Oare mi-a scapat vreo alta setare?
Multumesc.

#2248
idicomes

idicomes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 573
  • Înscris: 25.04.2016

View Postniuoras, on 25 iunie 2019 - 09:34, said:



Am procedat conform sfaturilor tale si am revenit la whyred_global_images_V10.3.1.0.OEIMIXM,fara nici un incident(fara brick-uirea telefonului),fapt pentru care iti multumesc.
Te rog sa ma mai ajuti cu un sfat privind activarea volte(uitasem cu am efectuat procedura).
Acum daca folosesc codul *#*#86583#*#* primesc informarea "aceasta nu este caseta de apelare implicita" si nu se activeaza volte.
Oare mi-a scapat vreo alta setare?
Multumesc.
Coduri activare: *#*#869434#*#* call over WiFi / *#*#86583#*#* voLTE  Codurile activează meniurile ,devin vizibile opțiunile in submeniul "cartele SIM și rețele". Serviciul voLTE in sine ține de operatorul de telefonie și spre exemplu Digi (operatorul meu) nu oferă suport pt Xiaomi. Teoretic trebuie sa bag cartela într-un telefon Samsung și să activez acolo apoi sa reintroduc cartela in Xiaomi. Asta e la nivel teoretic, personal nu am fost interesat niciodată de voLTE și prin urmare nu am incercat manevra . Ce pot confirma este că am introdus cele 2 coduri și au apărut meniurile.

Fișiere atașate


Editat de idicomes, 26 iunie 2019 - 22:36.


#2249
niuoras

niuoras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 39
  • Înscris: 23.06.2012

View Postidicomes, on 26 iunie 2019 - 22:34, said:

Coduri activare: *#*#869434#*#* call over WiFi / *#*#86583#*#* voLTE  Codurile activează meniurile ,devin vizibile opțiunile in submeniul "cartele SIM și rețele". Serviciul voLTE in sine ține de operatorul de telefonie și spre exemplu Digi (operatorul meu) nu oferă suport pt Xiaomi. Teoretic trebuie sa bag cartela într-un telefon Samsung și să activez acolo apoi sa reintroduc cartela in Xiaomi. Asta e la nivel teoretic, personal nu am fost interesat niciodată de voLTE și prin urmare nu am incercat manevra . Ce pot confirma este că am introdus cele 2 coduri și au apărut meniurile.

Am gasit rezolvarea:setari-gestioneaza aplicatii-apoi pe cele 3 puncte  dreapta sus-aplicatii impicite-apeleaza-contacte si apeluri(sistem)
apoi se introduc codurile de mai sus.
Foloseam Eyecon ca dialer implicit.

#2250
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.105
  • Înscris: 13.04.2006
@idicomes dacă îi fac la Pie următorul update care va fi lansat și tot nu sunt rezolvate Bug urile voi mai putea reveni mai apoi la Oreo 10.3.1 cu fastboot?
Parca as aștepta următorul update dar nici nu as risca sa nu mai pot reveni la Oreo mai apoi.
Disper cu Pie acum că nu mai merg datele câteodată când ar trebui să treacă pe 2100 la Digi de pe 2600,faza că scade câte 2% bateria aleatoriu sau că rămâne câteodată contorizarea consumului blocată.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 3

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate