Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

inlocuire panou electric vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
E o discutie sterila si repetata  care nu aduce nimic nou in tema initiatorului . Daca doriti sa continuati va rog sa o faceti in topicul Instalatii electrice casnice. Probleme frecvente .  Oricum ar fi trebuie sa apreciez ca spre deosebire de alte dispute tonul se mentine  civilizat.
Multumesc !

#56
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Salutari,
Am decis sa schimb tabloul vechi ce are 3 circuite: lumina - 16A, prize - 25A, circuit separat sufragerie iluminat si prize - 25A (cele de 16A sareau cand aveam fierul de calcat in priza de la sufragerie). Instalația electrica este cea originala, din aluminiu.
Intentionez ca in vara asta sa iau o plită pe inductie si un cuptor electric, la care am inteles ca trebuie circuit separat.
Intrebare: ce valori ar trebui sa aiba sigurantele? Ma refer la cea generala, circuit prize, circuit iluminat, circuit sufragerie si la cele 2 circuite noi pt plita si cuptor.
Printre consumatori: frigider + congelator, masina spalat vase + rufe, centala termica + 1 AC + fier de calcat de 2400w + aspirator 1700w + fierbator apa + gratar electric.
In momentul de față la prize sigurantele de 25A fac față bine, cele de 16A se decuplat cand erau doi consumatori mari conectati deodata (ex masina spalat rufe + fier calcat). Multumesc aniticipat.
P.S. fac lucrarea cu un electrician, dar as vrea sa mi se confirme ca configuratia lui este ok (25A general si celelalte de 16A).

#57
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Vezi ce putere are plita electrica si apoi discutam .  Din cate spui  inteleg ca ai instalatie de Aluminiu de 4 mmp. Cu siguranta de 25 A  deja ai sarit peste curentul  suportat de circuitul din perete. Siguranta  din tabloul  blocului de cat este ?

#58
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Unii si-au pus siguranță automată de 40A. Pe a mea de jos, n-am identificat-o încă.

Plita o să aibă in jur de 3,5 kw.

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ovys1979, on 02 martie 2019 - 17:20, said:

Unii si-au pus siguranță automată de 40A. Pe a mea de jos, n-am identificat-o încă.

Plita o să aibă in jur de 3,5 kw.
Și-au pus siguranță de 40A în firidă pe "șest" sau cu acordul furnizorului?
Nu înțeleg de ce ai opta pentru o plită electrică, dacă ai gaz.
Instalația ta a fost proiectată și executată pentru o putere instalată de 5,5 kW, protejată cu o siguranță de 25A (în cel mai fericit caz, 7kW, protejată cu o siguranță de 32 A). Deja depășești limita puterii instalate cu consumatorii enumerați,  fără a lua în calcul plita electrică, care este cel mai mare consumator constant.
Deci, ori ceri și primești de la furnizor un spor de putere(și refaci instalația electrică începând de la firidă), ori folosești aparatele de putere pe rând, ori renunți la plita electrică și folosești aparatura electrică confortabil, fără grija că-ți declanșează siguranța când ți-e lumea mai dragă.

Edited by MembruAnonim, 02 March 2019 - 18:20.


#60
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Trebuie sa renunt si la cuptorul electric?

#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ovys1979, on 02 martie 2019 - 19:42, said:

Trebuie sa renunt si la cuptorul electric?
Nu, cuptorul nu se compară cu plita electrică. La cuptor ai vârfuri scurte cu consum mare.
Pentru minim de deranj, eu aș veni din tablou cu un circuit de 3 conductori x 4mmp până într-o doză sub blat, unde aș conecta mașina de spălat vase și cuptorul electric.
Nu respectă normativul actual, dar va funcționa foarte bine.

Edited by MembruAnonim, 02 March 2019 - 21:30.


#62
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Si ce amperaj trebuie sa aiba siguranta de la cuptor si MSV?

#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ovys1979, on 02 martie 2019 - 22:45, said:

Si ce amperaj trebuie sa aiba siguranta de la cuptor si MSV?
25 A, dar dacă cea generală(din firida de pe scară ) este de 25 A,  eu aș pune de 20A pe circuitul MSV+cuptor. Puțin probabil să ai un consum cumulat care să depășească 20A (aprox. 4600W) suficient timp încât să declanșeze siguranța.

Edited by MembruAnonim, 02 March 2019 - 23:30.


#64
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Daca "sarim" din normativ, unde ar trebui minim doua trepte intre protectii pentru a functiona corect, ce recomanzi este ok in situatia data partea cu cablul de 3x4. Sub blat, la acel 3x4, ar putea sa monteze un tablou mic de 4 circuite in care sa aiba o siguranta pentru cuptor (16A) si una diferentiala pentru masina de spalat vase (10A-0.01A sau 10A-0.03A). Cablul sa fie direct din generalul de 25A. Bafta!

#65
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 loock, on 09 octombrie 2017 - 14:37, said:

Daca pui panou nou cu disjunctoare, ia bipolare.
...
musai sa fie 2p adica cu protectie si faza si pe nul,
ca-s unele declarate bipolare dar protectie au doar pe faza iar pe nul doar deconecteaza.

eu am panaou vechi cu sigurate automate dar la prize am pus sigurante cu lita si nisip-ul ala special.
ideea la automatele bipolare e ca asigura protectie pe ambele fire si cand sare opreste tot.

(pisici, acu am vazut ca e din 2017)

 curentarul, on 03 martie 2019 - 09:59, said:

...Sub blat, la acel 3x4, ar putea sa monteze un tablou mic de 4 circuite ...
nu, tragi fire separate din tabloul principal.

in bucatarie am tras 5 circuite separate.
- lumina
- priza cuptor cu microunde
- masina de spalat
- aragaz
- frigider
- etc (jucariile de pe blat)

Edited by arg, 03 March 2019 - 10:31.


#66
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 arg, on 03 martie 2019 - 10:28, said:

musai sa fie 2p adica cu protectie si faza si pe nul,
ca-s unele declarate bipolare dar protectie au doar pe faza iar pe nul doar deconecteaza.

eu am panaou vechi cu sigurate automate dar la prize am pus sigurante cu lita si nisip-ul ala special.
ideea la automatele bipolare e ca asigura protectie pe ambele fire si cand sare opreste tot.
Care-i necazul cu sigurantele P+N  comparativ cu 2P ?  E mai mare curentul pe nul si nu declanseaza ?

#67
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
poate ai un scurt intre nul si impamantare? sau poate intre null si un calorifer sau apa pe jos? sau poate un "dorel" incurca faza cu nulul si faci scurt prin faza de pe nul cu impamantarea?
(stiu ca nulul se leaga peste tot la impamantare dar exista si dorel)
plus ca daca cedeza nervos siguranta de pe faza, mai ai un backup cu sigurata de pe nul.

nu e litera de lege dar ajuta.

Edited by arg, 03 March 2019 - 11:47.


#68
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
arg   Am plecat de la premisa ca omul nu poate sa traga alte circuite si lucreaza cu ce are. Dupa normativ este alta poveste. Trebuie sa adaptam  ce spune "Biblia" noastra aka I7 / 2011 la situatia din teren.

Un scurt intre nul si impamantare? Nu au acelasi potential?

#69
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
@arg: Hai sa le luam pe rand :
- scurt intre nul si pamantare - adica aia 2-3 V care sunt , prin cuplaj capacitiv .  Or fi existand Dorei dar de legat N cu PE se leaga  inainte de contor  adica la distribuitorul de electriciate.
- Se inverseaza F cu N si faci scurt intre N sigurantei si PE .   Mda, dar uiti de siguranta din amonte , aia cu diferential  sau fuzibil care are protectie pe F si N .  
- daca cedeaza nervos F  ......pai si de ce n-ar ceda nervos si N - ca tot la numarul ala de declansari e supus ? Acu' daca utilizatorul face teste orare de declansare a sigurantei ( adica scurturi ferme ) sa stii ca nici una nu tine mai mult de 5 ani. Alea de 2 lei bucata nu tin oricum decat la max. 10-20 de declansari .
Cazurile tale tin mai degraba de folclor sau chestii preventive  anti -Dorel.  Dar ar trebui sa ai un ghinion teribil si sa fi lucrat cel putin doi Dorei ( unul la electrica in tablou si la conexiuni ) iar altul la tine in casa .
Nu e mai simplu sa faci o lucrare ca lumea si sa montezi si o protectie  diferentiala ?   Si sa folosesti echipament de calitate  ? Sau cum spunea colegul de mai sus : sa respecte normativul ala de-l avem !

#70
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
sunt de acord cu tine, dar costa chiar asa mult in plus 2p-ul fata de p+n?

2p-ul ala e mai nesigur decat p+n? sau doar aduce un 1% siguranta in plus?

si acu o poveste:
ma roaga o cunostina sa-i schimb un bec...
era filetul rupt in fasung.
scot toate sigurantele inclusiv generalul...
cand sa pun patentul sa incep extragerea zic hai sa-l pun un sucurt... ai ghicit.. m-am bronzat de la flama... bloc vechi naiba stie cine de la cine fura curent.

cand mi-o veni bine si eu trebuie sa schimb panoul... vedem atunci distractie.
plus ca 90% a ramas pe aluminiu...

Edited by arg, 03 March 2019 - 15:18.


#71
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Nu e vorba neaparat de pret  ci de spatiu , sunt duble in latime. . Daca ai doar 2 buc hai sa spui ca nu e mare lucru . Dar la o casa poti avea 3-4 circuite de prize , 3-4 de iluminat  ,  cuptor electric , plita electrica, centrala termica , iluminat exterior si brusc vezi ca tabloul electric iese cat jumatate de fereastra.  
Ai avut  inspiratie sa folosesti patent izolat . Data viitoare masoara inainte de a te apuca de lucru !  Un  multimetru banal e pana in 100 lei dar nu-ti schimbi ochelarii Posted Image !

#72
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
ma utam in alta parte nu mi-a venit flama in ochi.
de atunci tot timpul fac scurt inainte sa pun mana pe fire.

exista si 2p pe un modul
https://www.dedeman....p-20a/p/1001431

Edited by arg, 03 March 2019 - 20:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate