Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

inlocuire panou electric vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
vezi ca e separator de sarcina adica un fel de intrerupator . Poti decupla  20 A dar nu are protectie termica .

View Postarg, on 03 martie 2019 - 20:19, said:

exista si 2p pe un modul
https://www.dedeman....p-20a/p/1001431


#74
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Revin cu noutăți:
Pe casa scării am siguranță fuzibilă de 25A.
Panoul a fost înlocuit cu unul cu sigurante automate Schneider: 25A pe general si 3x16A pt celelalte trasee: prize, iluminat și prize + iluminat sufragerie.
Momentan n-a fost cazul sa decupleze in suprasarcină, dar nici n-am fortat intentionat sa vad cat duce. Poate ca ar trebui.
Cred ca o sa renunț la plita cu inducție și merg pe cuptor electric si plită pe gaz, eventual și o plită separată cu un singur ochi pentru încălzire rapidă.
O să trag un circuit separat aparent in care voi conecta cuptorul si masina de spalat vase, cel mai probabil cu o siguranță de 20 - 25A, in funcție de puterea însumată a cuptorului cu MSV.
Multumesc tuturor pentru sfaturi.

#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postovys1979, on 11 martie 2019 - 07:37, said:

Revin cu noutăți:
Pe casa scării am siguranță fuzibilă de 25A.
Panoul a fost înlocuit cu unul cu sigurante automate Schneider: 25A pe general si 3x16A pt celelalte trasee: prize, iluminat și prize + iluminat sufragerie.
Pentru circuitul de lumini trebuia o siguranță de maxim 10A. Merge și de 6A.
Ai ceva consumatori mari în sufragerie să justifice un circuit separat? E clar că s-a mai umblat la instalație, pentru că nu se puneau luminile la comun cu priza.
Siguranța generală de 25A din tabloul tău mi se pare inutilă. Ai deja o generală de 25A în firida de pe scară.

Eu aș fi făcut așa: un circuit de lumini pentru toată casa (inclusiv sufragerie), protejat cu siguranță de 10A. Celelalte două circuite de priză, protejate cu siguranțe de 16A fiecare și consumatorii mai mari distribuți astfel încât să nu se alimenteze din același circuit.
Probabil, tu acum încarci un circuit de prize cu consumatori mari (de ex, MSR + MSV + altele pe la bucatărie), iar circuitul de prize din sufragerie cu o nimica toată.

#76
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
In principiu sunt de acord cu tine, cu excepția faptului că s-a umblat pe circuite și s-a pus separat pe sufragerie.
Da, acum prizele sunt supra încărcate, dar pentru că locuiesc în apartament cu copii mici (2 ani) nu-mi permit săpături și înlocuirea totală a circuitelor electrice.
Voi veni cu un circuit aparent în bucătărie pt cuptor, MSV, hota, fierbator electric și gril electric, urmand ca circuitul de prize sa gestioneze frigider + congelator, alte electrocasnice + masina de spalat + audio-video.
AC-ul si centrala termică le voi muta pe circuitul din sugragerie, asa poate mai echilibrez încărcările.

#77
myanad

myanad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.05.2008
La un apartament cu 3 camere si la care exista un tablou cu 6 sigurante ceramice pentru schimbare cu unul modern, ce trebuie sa cumpar? Multumesc anticipat celor care au rabdare sa mi explice...

Nu am consumatori speciali....

#78
fantastykmen

fantastykmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 23.10.2007
Salutare!
Am o intrebare daca se poate sa ma "luminați"...
Am asa:
1...un separator pt fuzibile 32A
2...un RCCB 40A
3...un DigiTop pt protectie
4...un RCBO 25A
5...in rest monopolare pe circuite
Intrebarea mea este...dupa fuzibile in ce ordine pun RCCB,RCBO si DigiTop-ul?
Va multumesc



#79
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu vreau sa deschid un nou subiect, intrebarea mea este in tema discutata aici.
Din discutia avuta cu un electrician in legatura cu inlocuirea totala a instalatiei electrice dintr-un apartament de bloc ( construit in 1982), omul a zis ca trage un singur circuit (lampi+prize) pe camera.
2 camere, fiecare cu AC+lustra+prize, in bucatarie, la fel desi acolo sunt consumatori mari (mai putin AC). Fiind mult beton, a tras cablu intenc (Cu), nu am ce comenta despre asta.
I-am spus ca eu stiam de circuite separate pt lampi si prize, chiar daca e un singur circuit pt toate lampile din apartament, idem pt prize (eu propusesem 2 circuie de priza, separat pt bucatarie).
Mi-a replicat ca e un sistem vechi, el a lucrat cativa ani in Germania, acum asa se face.
Nefiind casa mea, nu eu hotaram, proprietarul s-a lasat convins de el, lucrarea a fost facuta dupa cum a spus omul "ca  asa se lucreaza acum in Germania".
Care-i adevarul, cine are dreptate, eu sau el?
Eu cred ca omul a ales varianta mai simpla pentru el, nu cea indicata pentru utilizator.
Mai adaug ca omul are o firma de amenajari, renovari. A zis ca e autorizat.
Din ce am citit pe forum, un coleg dadea si un link, l-am verificat atunci si nu l-am gasit la electricieni autorizati. Am uitat numele firmei si al "electricianului care a lucrat in Germania" dar mai stiu link-ul daca va intereseaza sa verificati:
https://portal.anre....cieniAutorizati

Edited by altuser09, 04 March 2020 - 05:18.


#80
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
5.4 Instalatii electrice pentru prize si iluminat normal
5.4.1. Circuitele iluminatului normal trebuie sa fie distincte de circuitele de prize.

#81
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

View Postgabimilo1, on 10 octombrie 2017 - 10:57, said:

salut,

@dorin_2k am facut eu asa ceva,...imposibil nu e,- tai cu flexul suportul de sigurante fuzibile, iei un tablou cu 12 sau 14 locuri  (nu mai retin cite, imi pare rau ca nu am facut o poza), ii decupezi doar fundul unde vin firele si contorul electronic si il aplici frumos peste contor, acesta intrind pina la nivelul la care ies sigurantele prin fanta. Am avut grija sa vina contorul cu displayul in dreptul fantei pentru a putea fi citit usor, doar prin deschiderea acelui capac fumuriu.
i-am cerut omului 150 de lei manopera, anul trecut in vara.
p.s. tabloul respectiv era putin mai sus fata de tocul usii.(fata de imaginea ta, dar nu cu mult).

Deci ai folosit 1 tablou ca sa maschezi contorul electric si inca un tablou electric in care ai pus sigurantele?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate