Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Black Friday 2017

* * * * - 44 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4576 replies to this topic

#559
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016

View PostJammalan-the-Prophet, on 14 noiembrie 2017 - 10:56, said:


La ultimul jumatate din topic era despre tigai si alta jumatate despre cum ar fi sa fie lovita in cap de un meteorit pisica aia de la emag care se uita din 5 in 5 minute la stele.

Da, uitasem ca, pt a-si varsa nervii pe magazine pt ca ofertele cele mai interesante se duc repede, discutiile vor include si glumele pe seama pisicii si ale iepurelui de la garaj. Macar sa ne si distram.Posted Image

#560
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Multe rapoarte pentru offtopic.
Părerea mea e că topicul nu prea poate fi controlat din punctul ăsta de vedere și că nici n-ar trebui moderat chiar sângeros, dar astfel de mesaje:

View Postcdsoft, on 14 noiembrie 2017 - 11:30, said:

Graficul ala e fals si manipulat la greu.
Am vazut zeci de produse care, de exemplu, desi saptamana trecuta au avut pret mai mic decat saptamana asta, in grafic apare ca au avut pret mai mare si ca nu s-a mai schimbat pretul de o luna de zile Posted Image Si asta se intampla pe tot parcursul anului, deci asta e scopul graficului, sa manipuleze.
E vrajeala de aruncat in ochii credulilor, nu e real graficul.
trebuie argumentate, altfel vor fi șterse.

cdsoft, nu zic că minți dar dă exemple.
La fel cei care mai postați de-astea: screenshot etc. Altfel pare doar pălăvrăgeală.

Edited by althea, 14 November 2017 - 11:46.


#561
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
O sa urmaresc de acum sa fac screenshot de fiecare data cand vizualizez produse pe site, sa nu ma mai faci mincinos :D
Altfel de unde screenshot, ca degeaba fac screenshot azi cu graficul cand eu acum 3 zile am vazut pret mai mic decat e in grafic.

#562
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postalthea, on 14 noiembrie 2017 - 11:42, said:

cdsoft, nu zic că minți
Posted Image

#563
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008
nu doar la noi, ci peste tot unde exista BF, cei care urmaresc fenomenul stiu un lucru elementar: In fiecare an vor exista asa numitele "hot ticket items" adica cele la care exista chiar o promotie si un discount real, uneori chiar substantial. De ex in ultimii 3 ani, in fiecare an, la Emag au fost console la jumatate de pret(pret real).Eu prezic ca anul asta o sa fie un PS4 500GB la 700Ron. Dar au fost si alte oferte OK la telefoane, electrocasnice s.a.s.m.d

Produsele astea is puse intentionat de comerciant, fie la pret de producator fie chiar sub, cu stoc foarte limitat, pentru a atrage lumea. Restul reducerilor...sunt in cel mai bun caz, ca si pe parcursul anului, sau mai slabe. Lumea in schimb o sa cumpere pt ca....tocmai si-a facut un buget de BF :).

Eu, personal, in fiecare an am prins cel putin 1 asemenea "hot ticket item" la Emag(un frigider, o consola, o bicicleta, un HDD, etc). Stiu ca altii le vreau pe toate ca sa faca un ban pe olx. Eu ma multumesc din multe...cu 1 :)

#564
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001
hai că vă dau eu exemple

https://www.emag.ro/...0/pd/D7ZRVYBBM/
dacă mâine prețul revine la 1.400, toți habarniștii vor lătra că, iată, emag ridică prețurile.
dar cine s-a uitat la produsul ăla de mai mult timp știe că prețul lui e 1.400 și că uneori mai apar reduceri la el, cum e cazul azi.

https://www.emag.ro/...5/pd/D87052BBM/
ghetele astea au fost o vreme 450 lei, acum sunt 530, probabil când vor apărea modele noi sau în primăvară vor fi iar 450.

Edited by althea, 14 November 2017 - 12:00.
te rog nu fa flame


#565
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalthea, on 14 noiembrie 2017 - 11:42, said:

trebuie argumentate, altfel vor fi șterse.
Rapoartele probabil ca vin de la afiliati, asociati, vanzatori. Altfel este de bun simt ceea ce spun colegii bibulus si cdsoft si trebuie sa le multumim pentru asta. Poate mai le deschid ochii si altora si astfel ca vom avea si noi un BF cat de cat real.
Primul produs de care am dat rapid> https://www.pcgarage...le-sim-4g-gold/

Edited by MembruAnonim, 14 November 2017 - 11:56.


#566
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003

View Postvali, on 14 noiembrie 2017 - 11:53, said:

hai că vă dau eu exemple

https://www.emag.ro/...0/pd/D7ZRVYBBM/
dacă mâine prețul revine la 1.400, toți habarniștii vor lătra că, iată, emag ridică prețurile.
dar cine s-a uitat la produsul ăla de mai mult timp știe că prețul lui e 1.400 și că uneori mai apar reduceri la el, cum e cazul azi.


de asta e vorba?

https://www.vexio.ro...benzina-0-7-kw/

Edited by althea, 14 November 2017 - 12:01.
citat editat


#567
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postalthea, on 14 noiembrie 2017 - 11:42, said:

Multe rapoarte pentru offtopic.
Părerea mea e că topicul nu prea poate fi controlat din punctul ăsta de vedere și că nici n-ar trebui moderat chiar sângeros, dar astfel de mesaje:

trebuie argumentate, altfel vor fi șterse.

cdsoft, nu zic că minți dar dă exemple.
La fel cei care mai postați de-astea: screenshot etc. Altfel pare doar pălăvrăgeală.
Fii draguta si lasa subiectul mai liber, asta daca vrei.

Intr-un fel aiuristic toata lumea are dreptate. Emag in 2016 nu prea a avut oferte, am deschis la prima ora pagina emag si nexam oferte, zic inafara de firme noname parca facute pentru roman...
Si trecea timpul si emag nu era cu traditionalul "stoc epuizat", cam asa mi-am dat EU seama ca emag nu are cine stie ce oferte, apoi am intrat pe forum si erau mesaje nasoale la adresa emag si restul firmelor care cica fac si ele B.F.

Cat despre cei care dau rapoarte pe subiectul asta? Mi-ar placea sa stiu ce drac de rapoarte dau pe un subiect care este offtopic despre B.F. inainte ca macar noi sa vedem vreo oferta.

Edited by Argent, 14 November 2017 - 11:55.


#568
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001

View Postoaspetele, on 14 noiembrie 2017 - 11:54, said:

dap, acum e redus peste tot, probabil de la furnizor.
furnizor care nu dă la toți același preț. de exemplu.

#569
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postvali, on 14 noiembrie 2017 - 11:53, said:

hai că vă dau eu exemple

https://www.emag.ro/...0/pd/D7ZRVYBBM/
dacă mâine prețul revine la 1.400, toți habarniștii vor lătra că, iată, emag ridică prețurile.
dar cine s-a uitat la produsul ăla de mai mult timp știe că prețul lui e 1.400 și că uneori mai apar reduceri la el, cum e cazul azi.

https://www.emag.ro/...5/pd/D87052BBM/
ghetele astea au fost o vreme 450 lei, acum sunt 530, probabil când vor apărea modele noi sau în primăvară vor fi iar 450.
Cazi in capcana pe care o intinde Stancu de la emag, el vrea SA SE FACA ca majoritatea nu inteleg cum este cu ofertele, dar el nu pricepe ca majoritatea se refera la pretul ABERANT al emagului, pret standard.
Vand un pix cu 1 leu si il pun ca pret standard, pret de referinta 10 lei, care este logica sa treci un pret aberant la care oricum nu il cumpara nimenea? Pai logica este sa dea bine oferta.
Si daca apare la oferta un P8 Lite 2017 redus la 700 de lei? Cat este reducerea reala? Aia de la 900 de lei la 700 de lei sau "reducerea" emag de la ce pret or avea ei de peste 1000 de lei, adica un pret la care nu s-a vandut NICIODATA telefonul asta, doar este un pret S.F.

Edited by althea, 14 November 2017 - 12:01.
citat editat


#570
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

View Postalthea, on 14 noiembrie 2017 - 11:22, said:

Bibulus, lasă flame-ul.
Mulțumesc.
Da, gata. Imi iau vioara si incep sa fac serenade pentru magazine -- asta e permis, nu?

Edited by althea, 14 November 2017 - 12:09.
flame


#571
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,588
  • Înscris: 10.04.2009
"€1 milion am pierdut în primul an de Black Friday"

http://www.businessm...friday-16817531


haters gonna hate... pierderi pe linie Posted Image

Edited by beavis03, 14 November 2017 - 12:03.


#572
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

View Postalthea, on 14 noiembrie 2017 - 11:42, said:

cdsoft, nu zic că minți dar dă exemple.
La fel cei care mai postați de-astea: screenshot etc. Altfel pare doar pălăvrăgeală.
Uite cateva exemple:

View Postjegmihai, on 15 octombrie 2017 - 18:35, said:

Monitor LG 23MP68VQ-P de 23" cu panou IPS, design frameless, FreeSync si refresh rate de 75Hz disponibil chiar si pentru cei cu placi video nVidia - 550 de lei : https://www.pcgarage...-freesync-75hz/

Pretul este foarte bun pentru ce ofera.
Pretul raportat 550 lei, in grafic apare ca la acea data a fost 610 lei.
Acum e 570 lei.
NEXT

View Postbeavis03, on 24 octombrie 2017 - 13:03, said:

Pretul raportat 380 lei, in grafic apare ca la acea data a fost 550 lei.
Acum e 552 lei.
Si bonus la asta e ca cineva spunea atunci:

View Postandreyvsjoker, on 25 octombrie 2017 - 06:09, said:

Unde e promotia? Articolul asta e la acelasi pret de o gramada de vreme.
NEXT

View PostAwkwardMe, on 25 octombrie 2017 - 22:51, said:

Mouse wireless Redragon la un pret bun, 90 lei: https://www.pcgarage...redragon/shark/
Pretul raportat 90 lei, in grafic apare ca la acea data a fost 180 lei.
Acum este 144 lei.

Cum era? Mint?

#573
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View PostBibulus, on 14 noiembrie 2017 - 12:00, said:

Da, gata. Imi iau vioara si incep sa fac serenade pentru magazine -- asta e permis, nu?
Fii cuminte, tu ai scris ceva ce este ok, am vazut si eu anumite bloguri care torna placinte mascate, adica promo mascat.
Doar zoso a fost corect pe partea de b.f., restul asa pe ocolite si bla bla.

Si nu te lua de moderatoare ca este oarecum ok, acceptabil, acum eu am si standarde inalte morale si etc...

#574
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001

View PostArgent, on 14 noiembrie 2017 - 12:00, said:

nu pricepe ca majoritatea se refera la pretul ABERANT al emagului, pret standard.
aici nu pot să te ajut. știu doar că lipsa porturilor de marfă și autostrăzilor, utilizatorii idioți și taxele mari fac ca prețurile să fie mai mari la noi decât în alte state.

#575
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postbeavis03, on 14 noiembrie 2017 - 12:02, said:

"€1 milion am pierdut în primul an de Black Friday"

http://www.businessm...friday-16817531

Si vorba aia... in primul an de B.F. chiar au fost oferte si chiar nu erau asa de multe persoane care au urmarit B.F. pe emag.
Si nici nu erau asa de multe telefoane cu internet sa verifici si din oras oferta emag...

Dar strict la 2016... nu prea au fost oferte, adica cum s-a dat drumu la B.F. si am observat firmele alea BUHAHAH ca sunt mai peste tot... pai ce sa fac cu allwiew? am deja tocator de ceapa.

#576
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostArgent, on 14 noiembrie 2017 - 11:54, said:

Cat despre cei care dau rapoarte pe subiectul asta? Mi-ar placea sa stiu ce drac de rapoarte dau pe un subiect care este offtopic despre B.F. inainte ca macar noi sa vedem vreo oferta.
Exact.

Altfel, rapoartele sunt și pentru flame iar unii chiar folosiți cuvinte și expresii voit iritante. Potoliți-vă. Chiar n-am chef să mă folosesc de butoane.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate