Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pasi cumparare apartament prin credit imobiliar

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016

View PostApostolulAndrei, on 06 noiembrie 2017 - 17:04, said:

Sa fie intr-un ceas bun. Vezi ca la Enel poti sa faci toata treaba online. La Taxe si Impozite ai termen 30 de zile sa il inscrii, altfel e cu amenda.
Merci frumos pentru sfat. Chiar nu stiu ce furnizor de energie sa aleg (am vazut ca si RDS-ul face acum) or avea ceva oferta daca ai net si cablu de la ei sa-ti dea curent mai ieftin) Posted Image)? Vedem

Edited by Cookie80, 06 November 2017 - 18:17.


#20
fantomel10

fantomel10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.05.2016
Stie cineva daca alegi sa cumperi un apartament care nu este finalizat.avansul de 25% de exemplu il dai la dezvoltator inainte sau mergi cu banii la banca si ii pui alaturi de banii cu care te imprumuta banca?

#21
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Avansul il dai la dezvoltator. Cu banca nu poti vorbi decat atunci cand sunt gata actele apartamentului.

#22
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
Mi se pare ca ești neprotejat dacă dai avans 25% la un apartament care nu are acte și nu știi dacă va avea vreodată.

#23
fantomel10

fantomel10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.05.2016
Si eu vad lucrurile la fel meme10 . Nu exista o varianta sa depun avansul intr-un cont gen escrow in care banii sa fie blocati si dezvoltatorul sa aibe acces la ei doar dupa predarea apartamentului.si la fel eu sa nu am acces pana la data la care am discutat cu dezvoltatorul ca apartamentul va fi gata...
Am zis 25% ca si exemplu.nu stiu exact cat e minim la un credit ipotecar sau imobiliar.

#24
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Semnezi la notar un antecontract.

#25
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
Avans poți da 500 euro. Restul banilor ii dai când are acte pe imobil și semnezi la notar și notarul înscrie suma în cartea imobilului(el nu mai poate vinde altcuiva decât dacă îți înapoiază suma). Doar asa ești protejat. NU DA avans pe promisiune de vânzare. N-are nici o valoare juridica.

#26
fantomel10

fantomel10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.05.2016
Am inteles. Multumesc.numai sa fie de acord si dezvoltatorii cu procedura aceasta.din pacate multi arunca cu banii ca nebunii si asta ii permite dezvoltatorului sa iti puna conditii sau da te refuze.

#27
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Sa-mi zici ce dezvoltator iti accepta doar avans de 500 de euro :))

#28
tankolevente

tankolevente

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.01.2014
Buna,este cineva care se pricepe la certificatele energetice?
Vreau sa cumpar o casa,am peste 50% din valoarea imobilului,restul prin credit ipotecar,certificatul energetic la casa pe care vreau sa cumpar are scorul de 62,5 adica F!!!
Casa este izolata pe exterior cu polistiren de 10 cm, geamuri termopane din lemn stratificat,centrala termica pe gaze etc. si totusi a iesit F.
Dosarul este trimis spre aprobare,am toate actele in regula,singura mea grija este acest certificat.Oare banca poate refuza creditul din acest motiv?
Din cate am citit pe net,creditele prima casa si cel ipotecar se aproba daca imobilul intra in primele trei categorii adica A B sau C.
Stie cineva ceva despre acest lucru?Multumesc anticipat.

#29
carpsilviu

carpsilviu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.05.2019
Buna ziua! Am si eu o nelamurire. Banuiesc ca procedura e cam aceeasi si acum, dar antecontractul este obligatoriu? Adica daca proprietarul nu ne postoneaza cu avasul, poate fi dat la sfarsit?

#30
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
In majoritatea cazurilor, nu o sa gasesti niciun apartament nou liber cu toate utilitatile si actele gata (eventual gasesti, dar la demisol).
Procedura e in felul urmator:
1. Platesti taxa de rezervare - 500/1000 euro.
2. Ti se pune un antecontract in fata pentru a vira diferenta pana la 5 sau 15% (depinde ce fel de credit faci).
    Daca nu iti convine antecontractul sau daca vrei sa impui niste clauze pe care dezvoltatorul nu le accepta, poti renunta, dar vei pierde banii de rezervare.

Foarte putini dezvoltatori au toti banii necesari contruirii unui bloc. Majoritatea se bazeaza pe cashul venit din avansurile date pentru niste apartamente facute in paint sau niste incaperi de caramida.

#31
carpsilviu

carpsilviu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.05.2019
@Afroditu
1. Nu caut apartament nou pentru ca nu am incredere in modul in care este construit. Si nu as da avans pentru un apartament care nici macar nu e finalizat. Sunt destule cazuri in care s-au paltit avansurile si dezvoltatorul s-a facut ca ploua.
2. Spunem de antecontract dar de fapt ma refeream la un pre-avans (un mic avans de rezervare - ce spuneai tu la pct 1). Antecontractul da...e obligatoriu si se semneaza in fata notarului in momentul in care se achita avansul de 15% (pentru creditul imobiliar).

Fie ca platesti avansul de rezervare, fie nu, cartea funciara se blocheaza si proprietarul nu il mai paote vinde altcuiva.

#32
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
In cazul unui apartament vechi, cred ca nu trebuie rezervare. Daca proprietarul e ok cu actele, mai dureaza putin pana la notar. NUmai ca exista riscul sa-l dea altcuiva care ofera mai multi bani cash.

#33
carpsilviu

carpsilviu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.05.2019
@Afroditu
Dureaza cam 1 saptamana de cand se depun toate acte la banca pana cand se duce evaluatorul la apartament si probabil undeva la 3-4saptamani pana cand se analizeaza tot dosarul.

#34
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Da, dar tu trebuie sa ai deja avansul dat. Altfel nu te baga in seama banca si nu se ajunge la evaluator

#35
Sheogorath

Sheogorath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 16.07.2009
Referitor la avans, va detaliez si cazul meu, mentionand ca am optat pentru un credit ipotecar BRD "La casa mea".
Am semnat antecontractul (promisiune vanzare cumparare) abia dupa ce evaluarea s-a finalizat si am inaintat in baza acestei promisiuni un avans de 10.000 de lei. Avansul il voi da in momentul semnarii CVC, din surse proprii, ajungand astfel la criteriul de 15% (avans antecontract plus avans). Pana in momentul evaluarii nu am avut absolut niciun document care sa ma lege de proprietate, am mers doar pe incredere reciproca. BRD a va verifica existenta acestui avans doar preliminar semnarii contractului, in ziua respectiva.

#36
Eira11

Eira11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.06.2019
Buna, buna! Uite, v-as putea veni in ajutor daca aveti nelamuriri sau solicitari despre partea de finantare si obtinerea de credite. Fiind broker de credite si colaborand cu tot ce tine de domeniul bancar din tara va pot gasi solutionari. Referitor la achizitia imobilelor mai vechi, bancile au niste conditii de incadrare a imobilului si in ultimul timp au inceput sa fie mai riguroase in privinta asta. Chiar saptamana trecuta avusesem un client caruia i-a fost respinsa cererea pentru ca in raportul de evaluare i-au gasit incadrare la U3, ceea ce pana acum 2 luni nu era luat in considerare la risc. Inca sunt in negocieri sa ii obtin aprobarea. Deci mare grija cu avansul preplatit.
Si once again, daca aveti solicitari de credite, cu mare drag va pot ajuta


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate