Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Pasi cumparare apartament prin credit imobiliar

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Intrebare.

Daca am aprobarea finala pentru credit de la banca Raiffaisen. in cat timp trebuie semnat contractul vanzare cumparare si platit dezvoltatorul?
Adica care ar fi termenul maxim?
Creditul este credit normal cu ipoteca nu prima casa

#38
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Eu sunt curios daca la vanzarea asta banca iti subevalueaza proprietatea, am vrut eu sa iau un credit ipotecar, sa pun gaj un apartament care se vindea lejer la vremea respectiva cu 42-45 de mii, adica la pretul asta pleca instant, ele erau puse la vanzare pe la 50-52 de mii de euro, banca mi-a aprobat un credit de 28 de mii, si daca dadeam o spaguta la evaluator mai primeam vreo 4 mii, nu am acceptat, pentru ca deja imi facuse pretul de porc

#39
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Daca stie cineva, am nevoie de informatie urgent :(
Cand se semneaza contractul de vanzare cumparare la notar dezvoltatorul cu ce acte trebuie sa se prezinte la notar?

Multumesc

#40
c-mA

c-mA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2019
Buna ziua, eu am depus cerere pt un credit imobiliar. Precizez ca in urma cu aprox 6 ani am avut un card de credit cu intarzieri destul de mari dar achitat si rezolvat pana la urma. Acum la banca din iasi in urma verificarilor standard: birou credit, centrala riscurilor bancare etc nu imi apare nimic, este curat istoricul. Insa doamna de la banca mi a spus ca la bucuresti se mai verifica o data toate acestea. Intrebarea mea este daca acele date negative din urma cu multi ani mai pot aparea si duce la refuzul creditului sau sunt intr adevar sterse definitiv? Evident ca voi afla dupa verificari dar..as vrea sa stiu daca vreodata cineva care a avut probleme de genul asta a mai reusit sa faca credit
va multumesc pt orice raspuns

#41
gigi20lic

gigi20lic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 16.05.2018
Aproximativ aceeasi situatie cu a ta:

- in 5 ani de la ultima intarziere dispar din biroul de credit
- NU dispar de la banca la care ai avut intarzierile, deci la ei daca faci simulare da cu virgula si e la latitudinea lor daca iti dau sau nu
- daca in timp ce aveai inregistrari cu intarzieri in biroul de credit ai facut simulari de credit la alte banci si astea au interogat biroul de credit ramane inregistrarea cu intarzierile respective in istoricul bancii respective pe o perioada nereglementata nicaieri. Patit de mine personal cu ING, nu e poveste! Nici azi nu imi dau credit imobiliar nici cu avans de 50% si salariu peste 10k ron desi ultima intarziere a fost acum peste 7 ani (la alta banca) si nu mai am nici o inregistrare negativa in biroul de credit.
- nu te avanta foarte mult in a face foarte multe interogari in biroul de credit de la fiecare banca, iti scad scoring-ul daca apar multe interogari in ultimele 30 de zile. Alege 1-2-3 banci si acolo faci simulare. Si mai indicat, apeleaza la un broker de credit!

Spor!

#42
c-mA

c-mA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2019
Ms pt răspuns însă mă întreb dacă nu ar fi apărut în momentul interogări la biroul de credit aceasta situație. Dacă ar fi fost probleme, nu le identifica imediat ce se încarcă datele de la birou? Adică la banca centrala apare altceva decât la cea regionala?

#43
gigi20lic

gigi20lic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 16.05.2018
Nu stiu sa iti raspund la aceasta intrebare din pacate, probabil doar cineva din domeniu ar putea sa te lamureasca.

#44
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
Cam vechi topicul dar sa scriu din experienta mea de pâna acum cu un credit ipotecar.

Despre brokerii de credite. Au niste contracte de colaborare dar nu cu toate bancile de pe piata. Eu am nevoie de o banca care da credit si peste 65 ani si sunt doar 3. Alpha, Cec si Libra. Brokerita direct la Alpha m-a trimis. Când am intrebat-o de CEC si Libra parca picase din luna. Clar nu are contract cu aceste doua banci, clar nu ia comision de acolo. Deci .... Va recomand Fin zoom si Conso, nu e Biblie ce zic ele dar macar stii care sunt top 5 banci. Dupa care simulari fara Birou de Credite si/sau ANAF, bancile pot face asta. Desi poti avea suprize neplacute cum am avut eu la Banca Româneasca, sa zica ok apoi sa se intoarca.

Iar cu interogarea multipla a biroului de credite, asta este o mârlanie, pur si simplu ingradeste concurenta. Ar trebui reclamatie la ANPC poate. Insa va puteti face cont la Birou si va vedeti singur scorul FICO.

Iar cu dezvoltatorii ... jale. In antecontract locul de parcare e trecut ca intravilan arabil 12mp. Azi a cam strâmbat din nas ofiterul de credite de la banca, am dat telefon la agenta dezvoltatorului sa vorbeasca cu dom' patron sa facem un aditional la antecontract care sa zica clar loc de parcare dar sunt aproape sigur ca mâine o sa zica ca nu se poate. Sa vezi ce show ii fac daca juridicul bancii o sa zica NU din cauza asta.

Edited by paulicamic, 08 February 2021 - 22:13.


#45
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 16.01.2020
Vreau sa cumpar un apartament de 3 camere, iar proprietarul actual a cumparat acest apartament prin programul “Prima Casa”. Luna aceasta a platit ultima rata din valoarea creditului si mi-a spus ca dureaza vreo 2 luni sa obtina adresa de lichidare de la fondul de garantare.
Urmeaza sa vorbesc la Raiffeisen pentru  un credit ipotecar dar de la ei o sa iau probabil doar o confirmare ca ma incadrez intr-un buget X.
Vrem sa mergem la notar sa facem un antecontract si vreau sa stiu la ce sa fiu atent si ce sa fie trecut in acest antecontract ca eu sa fiu acoperit in cazul in care el nu rezolva cu fondul de garantare sau apar diverse probleme din partea lui.  Cat avans sa dau? Cand trebuie sa depunem actele la banca? Cam cat va dura per total?
Multumesc!

#46
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Pentru credit ipotecar, avansul minim e se 15%, dar e posibil să fie mai mare sau mai mic în funcție de bancă

#47
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
15% e 15% si gata. ING crescuse la un moment dat la 25% se vroiau ei mai smecheri dar nu le-a urmat nimeni exemplul si au revenit. Cât despre Raiffeisen vad ca sunt cam scumpi. La Transilvania ai intrebat? Sau Banca Româneasca?

Cu antecontractul gasesti multe modele la un search pe Google. Gasesti acolo totul in model.

Actele le depui la banca dupa ce are el totul in ordine, altfel nici nu inainteaza ofiterul de credit actele catre Dept Juridic al bancii.

Avansul te poti intelege cu proprietarul. 5% sau 10% iar fix inainte de a semna cu banca si notarul contractul final (da trebuie sa va adunati toti 4 la banca sau notar) completezi pâna la 15%.

Edited by paulicamic, 10 February 2021 - 09:56.


#48
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 13.02.2006

 paulicamic, on 10 februarie 2021 - 09:50, said:

15% e 15% si gata. ING crescuse la un moment dat la 25% se vroiau ei mai smecheri dar nu le-a urmat nimeni exemplul si au revenit. Cât despre Raiffeisen vad ca sunt cam scumpi. La Transilvania ai intrebat? Sau Banca Româneasca?

Cu antecontractul gasesti multe modele la un search pe Google. Gasesti acolo totul in model.

Actele le depui la banca dupa ce are el totul in ordine, altfel nici nu inainteaza ofiterul de credit actele catre Dept Juridic al bancii.

Avansul te poti intelege cu proprietarul. 5% sau 10% iar fix inainte de a semna cu banca si notarul contractul final (da trebuie sa va adunati toti 4 la banca sau notar) completezi pâna la 15%.
Exact asa s-a procedat la mine,luna trecuta cand am vandut un apartament unui tanar ,cu credit ipotecar

#49
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
Stie cineva de ce banca nu ar fi de acord cu evaluarea pe motiv ca "este prea mare"?

#50
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
Daa.  Va dau tot eu raspunsul. Surprize surprize.

Dupa ce ca banca si-a bagat nasul in evaluare (din ce am inteles de la evaluator iesise peste 55k EUR) din 55000 a scazut mobila si zice "consideram ca pretul este 52500" Buun asa.

#51
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,805
  • Înscris: 14.12.2019
Cam despre ce tip de apartament e vorba?

Crezi că face mai mult? Poți da diferența "de la tine", nu?

#52
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 16.01.2020
Salut
Un evaluator nu iti evalueaza mobila pentru ca acela e un bun mobil.
Iti evalueaza bunurile fixe si anume, daca apartamentul e renovat, daca are centrala, termopane, AC.


#53
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 paulicamic, on 23 februarie 2021 - 19:36, said:

Stie cineva de ce banca nu ar fi de acord cu evaluarea pe motiv ca "este prea mare"?

Din cauza legii darii-n-plata ei trebuie sa-si asume riscul ca tu sa le pui imobilul in brate. De aceea trebuie sa isi lase marja in caz ca asta se intampla

#54
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009

 MarcoSemedo, on 24 februarie 2021 - 13:13, said:

Cam despre ce tip de apartament e vorba?

Crezi că face mai mult? Poți da diferența "de la tine", nu?

50,1 mpu din care 4mp balconul. Este in Rosu dar apa si canal Apanova, practic e la 100 metri de Bd 1864. DA face mai mult. In 55k este inclus si locul de parcare si TVA. Sigur face 55k si asta fara mobila. Bloc terminat in 2019. Da are centrala, termopane, AC, gresie, faianta tot tot tot.

Nu neaparat dau diferenta de la mine deja "se poate un credit suplimentar de nevoi personale" Posted ImageVesnica si eterna solutie. Din pacate la AlphaBank asta este politica uzuala, stiu de la un broker si de la un alt evaluator ca asa se face la ei. Se taie la greu din evaluare.

Astept si o alta oferta. Si daca iese asa satisfactie o sa am sa le dau cu flit celor de la Alfa de nu am cuvinte sa descriu.

Si alta chestie, banca finanteaza TVA sau nu?

Edited by paulicamic, 25 February 2021 - 01:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate