Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Baie comunista. Cum schimbam cada de baie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sunt si mai lungi dar depinde de spatiul la dispozitie si aici e valabil si la cada de fonta . A mea are 170 cm lungime si nu-mi ajunge dar cine are vreme de baie cand dusul e rapid si eficient ?

Edited by Baxon, 04 October 2017 - 23:32.


#20
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
va multumesc pentru raspunsuri dar as vrea sa clarific unele aspecte.
  • nu pot opta pentru dus, cabine etc, deoarece uneori am nevoie de a sta in apa calda.. probleme articulatii..rinichi. nu e neaparat o optiune.
  • intentionez sa investesc mai mult in renovare, deci ...nu e vorba ca vreau sa salvez o cada, care chiar arata jalnic ca si forma, zici ca e o troaca. nici nu-mi pasa de vreo fonta mie, sunt adeptul versiunii moderne , dar problema mea ramane inca in picioare. cum pot schimba cada?!
vreau sa pun o cada de 1500mm in locul acesteia. stiu ca sunt de 1400, dar si-asa la 1500 e mica..
va rog deci, ajutati-ma cu o idee in context daca este posibil. ar fi posibil sa sap 2-3cm intr-o parte si alta sa-mi fac loc ?...

PS: ca sa fie mai usor de inteles. ignorati ca exista actual o cada de fonta. oricum nu e o solutie barosul. Autogen scrie pe dansa...

Attached File  20170909_180632.jpg   105.96K   161 downloads

Edited by mellbo, 04 October 2017 - 23:57.


#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cu autogen o sa afumi casa , mai bine cauta un tanar da-i 20 de lei s-o sparga si s-o care la gunoi .
Tot parerea mea : o cabina din linkul dat de mine mai devreme e mai ok pt ce doresti tu pt ca o poti inchide cat stai inauntru si va fi cald mai mult timp pe cand la o cada simpla tot ce nu sta efectiv in apa " primeste " diferenta de temperatura din plin si nu cred ca asta iti doresti .
Cabina ti-o poti personaliza au mai multe tipuri si forme in acel link , vezi daca ti se potriveste ceva .
Spor .

#22
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
actual "casa" e un santier.
tot actual, am o cabina de dus, exact ca ceea ce mi-ai dat in link, si cand am probleme merg la ai mei sa pot sta in cada...

in fine, daca va fi nevoie o sa procedez planul de urgenta. fac o gaura in peretele comun cu o camera, si introduc noua cada la pozitie apoi zidesc la loc.
stiu ca suna a Stan si Bran, tocmai de-asta caut alte solutii... :(

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Baxon, on 04 octombrie 2017 - 23:22, said:

Am vazut dar majoritatea cazilor de fonta din blocuri sunt zidite si nu le poti sterge ca si pe sticla de cola si nici nu se zvanta ca nu au pe unde ..
daca nu m-am crucit numai azi si ieri la atatea posturi ale tale... ma faci sa devin religios

Ce legatura are materialul cu ziditul... si cazile din alt material sint acoperite, nu le stergi pe "fund" ca nu ai cum :)

#24
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Am avut aceeasi problema: cada de fonta care trebuia schimbata.
In primul rand, pentru cei care lauda fonta comunista: ma pis pe fonta voastra comunista.
In al doilea rand nu o sa gasesti nici pe dracu sa ti-o scoata din casa. Taica-miu s-a chinuit vreo 2-3 saptamani sa scoata cada de fonta din apartament  si asta acum 4-5 ani pe vremurile cand "feru" era la mare cautare. Acum nici atat ca "feru" s-a ieftinit grav. Apelase la t1ganii din cartier care se ocupau cu "fer" si care s-au jurat pe mama ca vin, ca fac, ca dreg. Pe dracu.
Nu mai stiu cum a scos-o din casa.
Ai doua posibilitati:
1. O spargi/tai si o scoti pe bucati, dar o sa iti pui toti vecinii in cap ca iese zgomot mare.
2. Platesti niste baieti (greu de gasit si astia) care sa isi rupa oasele cu fonta pe scari si sa o arunce la gunoi.

Cand o sa iti iei cada noua vezi sa aiba scurgerea mare.

#25
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 mellbo, on 04 octombrie 2017 - 23:46, said:

va multumesc pentru raspunsuri dar as vrea sa clarific unele aspecte.
  • nu pot opta pentru dus, cabine etc, deoarece uneori am nevoie de a sta in apa calda.. probleme articulatii..rinichi. nu e neaparat o optiune.
  • intentionez sa investesc mai mult in renovare, deci ...nu e vorba ca vreau sa salvez o cada, care chiar arata jalnic ca si forma, zici ca e o troaca. nici nu-mi pasa de vreo fonta mie, sunt adeptul versiunii moderne , dar problema mea ramane inca in picioare. cum pot schimba cada?!
vreau sa pun o cada de 1500mm in locul acesteia. stiu ca sunt de 1400, dar si-asa la 1500 e mica..
va rog deci, ajutati-ma cu o idee in context daca este posibil. ar fi posibil sa sap 2-3cm intr-o parte si alta sa-mi fac loc ?...

PS: ca sa fie mai usor de inteles. ignorati ca exista actual o cada de fonta. oricum nu e o solutie barosul. Autogen scrie pe dansa...

20170909_180632.jpg

Pentru problemele tale, vezi ca sunt cabine de dus cu abur, modele cu banca sau iti ei o sauna din aia butoi, de iti iese numai capu afara.
Cum bagi o cada de 150 in 147? Pai ai cam intuit, trebuie sa scobesti acolo.

#26
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
din imagine, deduc faptul ca blocul este de dupa 80-81, cu 4 etaje. la acele blocuri, baia, in totalitte, a fost montata la cheie. era ca un cub lego, montat in structura blocului, practic, este un fel de safe room. cada aia este montata la turnarea camerei, nu ulterior, cum se monteaza chiuvetele sau vaseele de wc.
intre timp, asa cum au mentionat si altii, s-a revenit la moda cu cazi de fonta, iar topic cu reconditionarea emailului gasesti pe forum.

#27
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Dacă îți cumperi cada de 1500 și tai cu flexul marginile astfel încât să intre în spațiul dedicat?

#28
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
La cat de mica e baia aia, daca vrei cada neaparat e mai bine sa reconditionezi ce ai acolo decat sa te chinui atat. Mi se pare de domeniul fantasiticului sa spargi in perete ca sa inlocuiesti cada, da-o dracu de cada ca nu merita banii si efortul, tot un aparament cu o baie minuscula ramane si daca pui cada de acril. Daca pui una de acril si o zgarai sau deteriorezi in orice fel iar te chinui ca naiba sa schimbi cada, pe cand fonta o mai reconditionezi odata.

Edited by filipxxx, 05 October 2017 - 04:57.


#29
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Si eu am schimbat cada acum 10 ani. Cea veche din fonta avea emailul deteriorat. Sunt foarte multumit de cea din plastic desi am avut destule retineri. Am schimbat-o deoarece nu aveam  incredere in calitatea reconditionarii celei vechi. Singurele nemultumiri ar fi ca e ceva mai zgomotoasa si trebuie protejata, in cea veche puneam tavile murdare ale aragazului la muiat in soda, in cea noua nu o mai fac. Cada mea are un suport din metal cu picioare reglabile pe inaltime si masca din plastic. Masca am lasat-o detasabila, nu am prins-o in suruburi si asfel mai pot depozita cate ceva sub cada (de ex: placile de gresie si de faianta ramase dupa placarea baii). S-a mentinut foarte bine, nu are nici o zgarietura, are sistem de scurgere cu sifon demontabil, dopul scurgerii actionat prin rasucirea unui buton de sub baterie, e ambutisata cu o placa de lemn pe fund, etc. A fost una din variantele medii ca pret in momentul achizitiei.
Sfatul meu e sa mergi pe cada din plastic (acril+fibra de sticla).
LE. La mine a fost simplu sa scap de cea veche.  Mi-a demontat-o instalatorul care a schimbat si toata tevaraia din coloana pana la baterie )baia a fost renovata total). Cada a stat pe hol la etajul meu cateva zile pana am avut noroc si a venit cel care se ocupa de gunoi si l-am intrebat daca ma poate ajuta sa o cobor. Cand m-am intors acasa, am observat ca "ma ajutase", cada disparuse, mi-au spus vecinii ca s-a chinuit sa o coboare pe scari (3 etaje) si a dus-o la centrul de colectare. mie mi-a convenit, sper ca si lui. Pentru molozul rezultat din renovarea apartamentului, tot cu cei de la salubrizare am aranjat, le-am platit in mai multe randuri sa ma scape de saci.

Edited by altuser09, 05 October 2017 - 06:07.


#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 mellbo, on 04 octombrie 2017 - 23:46, said:

va multumesc pentru raspunsuri dar as vrea sa clarific unele aspecte.
  • nu pot opta pentru dus, cabine etc, deoarece uneori am nevoie de a sta in apa calda.. probleme articulatii..rinichi. nu e neaparat o optiune.
  • intentionez sa investesc mai mult in renovare, deci ...nu e vorba ca vreau sa salvez o cada, care chiar arata jalnic ca si forma, zici ca e o troaca. nici nu-mi pasa de vreo fonta mie, sunt adeptul versiunii moderne , dar problema mea ramane inca in picioare. cum pot schimba cada?!
vreau sa pun o cada de 1500mm in locul acesteia. stiu ca sunt de 1400, dar si-asa la 1500 e mica..
va rog deci, ajutati-ma cu o idee in context daca este posibil. ar fi posibil sa sap 2-3cm intr-o parte si alta sa-mi fac loc ?...

PS: ca sa fie mai usor de inteles. ignorati ca exista actual o cada de fonta. oricum nu e o solutie barosul. Autogen scrie pe dansa...

20170909_180632.jpg
Ok, baia e vai de ea, dar cada e obiect separat, fai o inspectie si vezi cum arata sau pune o poza de aproape din interior din zona sifonului.
De scos se scoate foarte usor pe usa inclinata pe o parte..  .

 Baxon, on 05 octombrie 2017 - 00:01, said:

Cu autogen o sa afumi casa , mai bine cauta un tanar da-i 20 de lei s-o sparga si s-o care la gunoi .
Tot parerea mea : o cabina din linkul dat de mine mai devreme e mai ok pt ce doresti tu pt ca o poti inchide cat stai inauntru si va fi cald mai mult timp pe cand la o cada simpla tot ce nu sta efectiv in apa " primeste " diferenta de temperatura din plin si nu cred ca asta iti doresti .
Cabina ti-o poti personaliza au mai multe tipuri si forme in acel link , vezi daca ti se potriveste ceva .
Spor .
Se scoate pe usa pe o parte, e treaba instalatorului, face parte din schimbatul cazii.
Nu inteleg unde apare condensul ala de care tot zici...

Edited by arg, 05 October 2017 - 06:38.


#31
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Baxon, on 04 octombrie 2017 - 22:43, said:

Parerea mea :
- un ciocan de 5-10 kg  si spargi vana veche in bucati ( am facut asta deci se poate )
- montat o cabina de dus cu vana , iti dau un ex ( eu de la ei am cumparat si sunt f multumit si de pret si de prestatie ) http://www.stilnou.r...ita-inalta.html
- dpmdv nu as pune faianta pe pereti decat strict in zona lavoarului ( putin , de gust /forma ) in rest as indrepta peretii si as vopsi cu o lavabila cu teflon ( de ex Savana ) .
La bloc???? In ziua de azi cand trebuie sa ceri aprobare de la asociatie ca sa bati un cui in perete pentru un tablou ?
Vana are 1500mm la rama, forma ei permite s-o manevrezi pe verticala pentru a o aseza la locul ei

Edited by myshyk, 05 October 2017 - 07:19.


#32
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Initial cazile respective nu veneau incastrate in caramida.
2. Era o rama de plastic aplicata, care facea sa nu se vada cada in totalitate.
3. Romanii s-au apucat sa le zideasca pentru a nu fi nevoiti sa stearga apa de sub ele sau sa faca curatenie.

Cada e albastra, ceea ce e ciudat; s-ar putea sa fi fost schimbat candva.
La baia parintilor mei un perete era din BCA foarte subtire; asa de subtire ca s-a facut praf cu anii si a trebuit inlocuit cu rigips.
Ciocaneste si vezi daca toti peretii sunt de beton.

Poti totusi studia o reconditionare.

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
sambata seara pe 11 cand e liniste si nu e nimeni acasa....

am vazut cum au spart unii asa ceva dar era in timpul zilei si auvea niste scule profi... un baros de 10kg...

#34
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Practic lungimea la o vana este data in buna parte de partea inactiva , de design - marginile de la vana , care au pana la 5 cm stanga dreapta . Cu un flex de peste 1000W , disc de beton se pot face santuri in beton unde sa intre acele margini , exect ca un sertar . Pentru a permine flexarea la introducere o fanta se da in jos catre pardoseala aproximativ 3-5 cm iar alta in sus catre tavat 3-5 cm ca sa poti introduce noua cada , dupa care se repara sau se monteaza faianta .
Repararea prin vopsire a cazilor de fonta este frectie, mai mult de 5 ani nu rezista . Cada original este smaltuita prin tratament termic la mare temperatura , practic este o glazura cimentata in cuptor , firmele vin cu o vopsea bicomponent care nu are nici aderenta optima nici rezistenta in timp - testat personal cu 2 firme , mai mult de 3 ani nu a rezistat iar firmele sunt adevarate nu de colt de bloc . M-am suparat, am chemat "omul cu ciocanul" , cu un baros , a facut-o bucati si i-am dat-o sa o duca la fier vechi, practic asta a fost intelegerea, ca i-o dau lui. Partea moderna de conectica, greutatea redusa a noului model, pretul de achizitie te ajuta ca in 5-8 ani efectiv sa o scoti si sa o schimbi cu alta noua nepunand probleme de inginerie de calcul si forta de piston hidraulic pentru a schimba vana, o cumperi si in maxim 1 ora ai vana noua , exact ca un vas de wc .
La Zalau ( Jud Salaj) se produc cazi de baie acrilice si la comanda ! elimini partea cu spart/flex minuni ...

Edited by ldpe, 05 October 2017 - 07:34.


#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
spargi 5cm din beton, mai sa fie, eventual tai si armaturile daca tot te incomodeaza.....

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/49/2010_Chile_earthquake_-_Building_destroyed_in_Concepci%C3%B3n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 05 October 2017 - 07:52.


#36
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010

 myshyk, on 05 octombrie 2017 - 07:18, said:

Vana are 1500mm la rama, forma ei permite s-o manevrezi pe verticala pentru a o aseza la locul ei

da..pe asta o sa mizez...
ma gandeam sa o manevrez doar cuva, si montarea sa fie facuta pe pat de bca cu spuma, si fara plasticul ei original...
chestia ca intr-o vana se face si dus, se sta si in picioare, si intr-adevar sunt probleme pe tema fibrei.

eu actual in alta cladire, am cabina dus ceva mai scumpeanu dar montat pe picioarele lui. fara gluma s-a crapat, si-acum sta cu o reparatie facuta de mine, dar nu foarte placuta experienta cu....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate