Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Baie comunista. Cum schimbam cada de baie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
ficus

ficus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.03.2005
Sparge cada. E o mizerie. Pune alta mai mica,  una pe colt sau o cabina. Pentru ultima varianta, o sa te feliciti la batranete

#38
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010

View Postarg, on 05 octombrie 2017 - 07:35, said:

spargi 5cm din beton, mai sa fie, eventual tai si armaturile daca tot te incomodeaza.....

ce beton dom`le? am spus ca peretii sunt din caramida economica. la rosu are 1500mm, ar trebuii sa sap exact 2-3cm.

#39
gamepad

gamepad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 04.10.2017
Spargi masca, apoi bagi un piston sau cric (ca din asta are toata lumea la indemana) sub cada in partea opusa scurgerii si ridici. daca e nevoie tesesti sus pe langa margini sus cu rotopercutor, nu cu flex ca e mai greu si faci mizerie mai multa.
Dupa ce o aduci la un unghi suficient (vreo 30 grade) o ridici la verticala cu partea cu scurgerea la podea.
Daca ai spus ca ai santier acolo cu siguranta ai si muncitori pe acolo. Vei avea nevoie de minim 3 muncitori in putere (obisnuiti cu carat), desi as recomanda sa ai minim 4 pentru protectia muncii. Tot pentru protectia muncii foarte atent de ce apuca cada la transport pe scari, sa nu o apuce de elemente ruginite precum picioarele de podea. Exista riscul major de accidentare si chiar distrugere prin bloc cand cedeaza alea, asa ca ar fi bine sa fie apucata de marginile solide.

Cada noua o introduci la fel daca se incadreaza fix in spatiu, o pui la verticala, o pozitionezi in partea cu scurgerea la nivel si apoi usor o aduci la orizontala. Cu asta va fi floare la ureche, fiind usoara ca un fulg.

#40
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
fii atent, acum multi ani am vazut la cineva care locuieste in bucuresti, intr-un bloc vechi, o cada mai ciudata : avea o treapta in interior, sau doua nivele de adancime ca sa zic asa. desi era foarte mica pe lungime, cada iti permitea sa stai bine-mersi in apa calda, scufundat complet, in pozitia cumva asezat, nu stiu cum sa explic mai bine ca sa intelegi.
ca sa-ti faci o idee, cada despre care povestesc arata cam asa (cea din link este mai lunga, din pacate).
http://cazidebaie.ro...e/416/cark17585

iti spun ce am urmarit eu cand am ales a doua cada de acril, dupa ce cu prima nu am fost foarte inspirata sau atenta la detalii:
- partea din spate, cea de care te rezemi, sa NU fie foarte inclinata, iti reduce din spatiul interior si volumul de apa
- marginile cazii sa fie cat mai inguste, si drepte (plane), nu cu margine suprainaltata sau mai stiu eu ce zorzoane
- sa nu aiba pe interior acele "scobituri" pe care chipurile iti poti sprijini coatele/bratele - asta reduce din spatiul interior al cazii, daca pui mainile pe langa corp zici ca esti in camasa de forta, nu mai ai loc sa te misti, ramai intepenit intre peretii laterali ai cazii
- cada sa fie la interior cat mai adanca, iar preaplinul sa fie situat cat mai sus fata de fundul cazii; in caz contrar degeaba o umpli cu apa, esti nevoit sa te opresti la nivelul prea-plinului si vei constata ca apa nici macar nu-ti acopera corpul, practic stai in apa doar cu partile dorsale si spatele.
- cada pe care o am acum si de care sunt multumita este de la romstal, marca belform, acrilul este gros, nu se misca, nu se deformeaza, se curata foarte usor cu mr proper gel pentru baie si un burete care NU trebuie sa fie aspru, pentru ca ii ia luciul in timp. o am de 4 ani si jumatate si este ca noua.
acesta este modelul de cada pe care il am eu (dar cu lungimea de 1700), vad ca exista si cu lungimea 1500, are si acele doua "scobituri" la capat, care iti permit sa intinzi mai bine/mult picioarele
https://www.romstal....2cm-p21772.html

in cel mai rau caz, poti lua o cada asimetrica sau de colt, care iti va permite sa stai lungit in apa mai bine decat in cada dreapta, a carei lungime iti este limitata la 1450-1500. practic stai cumva pe diagonala fata de lungimea peretelui, deci ai mai mult spatiu in care sa te intinzi in apa.
https://www.romstal....2cm-p21759.html

si inca ceva : noi cand am masurat baia pentru a vedea ce lungime de cada se potriveste, inca avea faianta pusa de fostul proprietar. la masuratori ne-a iesit ca s-ar potrivi o cada cu lungimea maxima de 1700.
ei bine, dupa ce a fost data jos faianta veche, mesterii au constatat ca peretele fusese incarcat inutil si prea mult, dupa ce au pus noua faianta am mai castigat niste centimetri buni, intra fara probleme si o cada de 1800. practic la capatul cazii mi-a ramas un spatiu pe care l-am acoperit cu faianta, si pe care tin gel de dus, cosmetice pentru baie, diverse.

Edited by corinadaniela, 05 October 2017 - 09:05.


#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@corinadaniela
descri cu succes ca fiind ideala exact cada clasica/veche din fonta...

#42
gamepad

gamepad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 04.10.2017
Cada veche e o mizerie.
Si asta datorita faptului ca sub ea in timp se dezvolta un focar.

Daca o schimbi, sa ai grija sa pui faianta si gresie chiar si sub ea, unde nu se vede, pentru a evita sa se dezvolte si sub ea noua un focar.
Multi au obiceiul prost sa puna faianta si gresie doar unde se vede.

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
daca ai faiata pusa bine si imbinarea dintre cada si faiata e bine etanseizata si izolata nu se intampla nimic...
sub cada e doar un spatiu gol, uscat, inchis in care nu intra si nu iese nimic.

Edited by arg, 05 October 2017 - 09:27.


#44
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postarg, on 05 octombrie 2017 - 09:08, said:

@corinadaniela
descri cu succes ca fiind ideala exact cada clasica/veche din fonta...

cu mentiunea ca daca ai rabdare si spirit de observatie, poti gasi suficiente modele de cazi din acril sau alt material, care sa indeplineasca acele conditii de confort pe care le doreste initiatorul.
si sotul meu are aceeasi problema, face baie, simte nevoia sa stea in apa calda/fierbinte, avand o afectiune reumatica. de aceea a trebuit sa fim foarte atenti la modelul de cada ales, chiar s-a bagat in cada si a stat intins in ea la reprezentanta romstal, sa vada daca are loc sa stea intins si cam pana la ce nivel ar ajunge apa.

#45
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

View Postmellbo, on 04 octombrie 2017 - 23:46, said:

va multumesc pentru raspunsuri dar as vrea sa clarific unele aspecte.
  • nu pot opta pentru dus, cabine etc, deoarece uneori am nevoie de a sta in apa calda.. probleme articulatii..rinichi. nu e neaparat o optiune.
Attachment 20170909_180632.jpg

Daca vrei sa stai mult in apa calda, ai doua variante:
1) lasi vana de fonta, asta mentine mai mult timp apa calda in ea
2) pui vana de-asta "noua" si la o baie de 45 de minute completezi de vreo 3-4 ori cu apa fierbinte (ca apa din ea se raceste mult mai repede).

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@corinadaniela
pai asta zic si eu
sa se uite la cea de acasa in ce stare de degradare este,
sa se intinda in ea si incele din magazin  si pe urma sa ia decizia....

#47
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007

View Postgamepad, on 05 octombrie 2017 - 09:13, said:

Cada veche e o mizerie.
Si asta datorita faptului ca sub ea in timp se dezvolta un focar.

pai si? nu-i de bine? stiam ca focarul produce caldura, ceeace ii si trebuie omului ?!?!?
sau focarul este un ingrijitor la foci ?

#48
gamepad

gamepad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 04.10.2017
Focar de infectie Posted Image
E si asta bun pentru multi romani, sau asta e concluzia la care ajungi daca te uiti pe vanzarile de produse de ingrijire si igiena.

#49
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
va multumesc tuturor ca imi sunteti alaturi si veniti cu idei.
imi pare rau sa dezamagesc pe unii din voi, dar niciodata nu voi pastra aceasta cada din fonta.
in primul rand nu s-ar putea incadra in decor.

in alta ordine de idei...dedesupt de vana trebuie neaparat sa fie pusa gresie. in caz ca va curge ceva, nu o sa se infiltreze la vecini, si nici nu o sa apara larve.
sub cabina mea actuala nu este pusa gresie, si avea scapari. pana sa aflu eu ca e asa ceva...viermi am gasit dedesupt. se formau mici lacuri si....... bleah. deci neaparat pus gresie total+faianta..


am vazut azi in praktiker un model de cada, din...composit. nu stiu cum ar fi in timp dar la prima vedere mi-a placut tare. nu e foarte usoara, dar nici fonta nu e, e groasa cam de 15mm in carne, nu se misca nimic...

sper sa o pot pozitiona , in rest nu am indecizii. asa ca...nu are rost sa mai vorbim de fonta vs...
ca si cand bazinele vechi din fonta deasupra wc, ar fi vreodata mai bune...
in fine, chestie de gust. eu sunt anti-vintage. asta nu inseamna ca nu am respect fata de alte gusturi ale colegilor de-aici.

Edited by mellbo, 05 October 2017 - 15:48.


#50
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Mellbo - vad ca acea cada este zidita si in fata.
Ma gandesc ca la momentul inaugurarii, cada respectiva nu era incastrata cu marginile in perete. Posibil, cu timpul, proprietarii sa tot fi adaugat tencuiala care a ingrosat peretele pe partea de deasupra cazii.

Ca sa vezi exact cum stai - primul lucru de facut este spargerea inchiderii din partea frontala a cazii. Dupa ce o sa-ti treaca socul (cu ce-o sa gasesti pe acolo), te uiti pe sub marginile cazii - cel mai probabil sunt la nivelul peretelui. Asta inseamna ca se poate inlatura un strat consistent de tencuiala. Cu putin efort ar putea sa-ti incapa o cada de 1500mm dupa lucrari.

O alta varianta poate fi construirea unei cazi "custom". Practic o mini piscina in forma de cada si suprafata de uzura(adica unde sta apa) acoperita cu faianta mozaic(in poza). Si asa o faci exact cum ai nevoie.

Attached Files


Edited by florinel, 05 October 2017 - 17:24.


#51
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmellbo, on 05 octombrie 2017 - 15:44, said:

va multumesc tuturor ca imi sunteti alaturi si veniti cu idei.
imi pare rau sa dezamagesc pe unii din voi, dar niciodata nu voi pastra aceasta cada din fonta.
in primul rand nu s-ar putea incadra in decor.

in alta ordine de idei...dedesupt de vana trebuie neaparat sa fie pusa gresie. in caz ca va curge ceva, nu o sa se infiltreze la vecini, si nici nu o sa apara larve.
sub cabina mea actuala nu este pusa gresie, si avea scapari. pana sa aflu eu ca e asa ceva...viermi am gasit dedesupt. se formau mici lacuri si....... bleah. deci neaparat pus gresie total+faianta..


am vazut azi in praktiker un model de cada, din...composit. nu stiu cum ar fi in timp dar la prima vedere mi-a placut tare. nu e foarte usoara, dar nici fonta nu e, e groasa cam de 15mm in carne, nu se misca nimic...

sper sa o pot pozitiona , in rest nu am indecizii. asa ca...nu are rost sa mai vorbim de fonta vs...
ca si cand bazinele vechi din fonta deasupra wc, ar fi vreodata mai bune...
...
O decizie inteleapta in ton cu timpurile . Putem vedea o foto sau link la ce vana te-ai orientat ?

#52
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
mi s-a parut una din variante, cea expusa de d-na care a scris mai sus: https://www.romstal....2cm-p21772.html
o alta varianta, ramane sa mai caut ce e cu materialul acela composit pentru ca pareau foarte robuste.

inainte sa postez pe aici, ma gandisem si eu sa o construiesc eu, si s-o faiantez cu faianta marunta ornamentala... doar ca...probabil ar fi incomoda in interior, fiind totul cu colturi.. dar cu siguranta ar dura o gramada de timp chestia asta, iar ca Tonaj ar fi pe-aproape cu fonta :)

voi pune poze aici cand voi termina de genul before/after...

Edited by mellbo, 05 October 2017 - 19:00.


#53
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
eu am construit cabine de dus "personalizate". cu "faianta marunta ornamentala". sunt multi ani de atunci, dar iti pot spune ca nu e asa de simplu, iar la o cada nu m'as baga deloc.
la cabina de dush e simplu, ai linii drepte, cel mult bagi si o banca in constructie dar cam atat.
hidroizolatia e punctul slab. trebuie o membrana. o membrana neintrerupta, negaurita, netaiata etc. la o cabina e simplu ca nu mergi cu ea pana sus, e suficient sa te ridici 30-40cm si ii faci pliuri la colturi, dar mai dificil la o cada cu forme rotunde sa pui acea memebrana. nu stiu, poate se gaseste contur de'a gata.
sa faci fara membrana? cam riscant. risti sa'ti bata vecinul la usa
apoi vine cofragul si turnatul cazii. trebuie gandit, modelat etc
apoi, asezatul faiantei mici e destul de migaloasa si daca nu ai mai facut asa ceva e mai greu, cu atat mai mult sa o modelezi rotund. ea vine pe o plasa, plasele trebuiesc aliniate si asternute la acelasi nivel iar marginea aia rotunda probabil va trebui asezata patratica cu patratica si fiecare sa fie mai mult sau mai putin infundata in mortar ca sa ai linia ce iti trebuie.

nu cred ca e atat de simplu si sa ai si pretentia sa iasa lucru bun.

Edited by argentum, 05 October 2017 - 20:01.


#54
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
nu e chiar atat de complicat. daca folosesti beton preparat cu apa de sticla, nu o sa ai probleme de hidroizolatie.
mai degraba termice.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate