Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

tentatie sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
golgheteru

golgheteru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.05.2010
Nu prea am inteles prea bine cum este localizata, insa daca iti permite pozitionarea poti sa te gandesti si la o afacere cu stupi, mierea se vinde destul de bine in ziua de azi.

#20
smr77

smr77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.02.2012

View Postgolgheteru, on 02 octombrie 2017 - 19:01, said:

Nu prea am inteles prea bine cum este localizata, insa daca iti permite pozitionarea poti sa te gandesti si la o afacere cu stupi, mierea se vinde destul de bine in ziua de azi.


O idee tare buna....numai ca mi-e teama de albine...bunicul meu a avut stupi si cand umbla la ei fugeam mancand pamantul :)

View PostYourFan, on 02 octombrie 2017 - 16:09, said:

Stai sa vezi ce oboseai dupa 20 ani de sclavie la patron roman. Nu ti-ar mai fi trebuit nimic Posted Image


ohooo, sunt convins....stai linistit ca si asta tot un fel de sclavie este, numai ca esti sclav international....

View PostRockyy, on 02 octombrie 2017 - 16:32, said:

Apropo de fabrica de sucuri bio, e greu sa ajungi intr-un super/hypermarket sa iti vinzi produsul. Am un exemplu, berea Sara, facuta in Timisoara. E o bere de casa, ceva mai naturala decat alea facute de catre marii producatori. Costa 8 lei o sticla de bere blonda. Am vazut-o o singura data in Auchan, si am vazut si o reprezentanta care se chinuia pe acolo prin magazin si intreba de ce nu gaseste produsul la raft. (Probabil ca nu se vindea, ca era scumpa, si de aia au retras-o de la raft.)

O bere blonda de 8 lei sticla, cand avem beri romanesti de la 2,50 lei pana pe la vreo 3-4 lei sticla, nu prea se vinde. La fel si tu, daca faci un suc natural, greu il vinzi magazinelor, si apoi de ce ar da romanul 4-5-6-7 lei pe 1 litru de suc natural, cand se vinde Frutti Fresh la 3 lei litrul? Sau alte "sucuri" carbogazoase sau facute din concentrat care sunt de 2-3-4 ori mai ieftine.

Tinat mea nu este supermarketul...fabrica nu o sa fie atat de mare in prima faza sa poata sustine consumul unui supermarket, iar in supermarket sunt deja destui....eu am target de clienti...familii cu copii, corporatisti f ocupati si satui de chimicale, etc

Partea cu berea e tare sensibila....e destula pe piata, iar gusturile difera. In plus, targetul berarilor sunt barbatii, nu familia in ansamblu. Intamplator, am un bun prieten care lucreaza in industria asta ( a berii), in marketing..... Asa cum am spus, tinta mea sunt copiii, in special. Inclusiv ai mei.

#21
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postbusiness11, on 02 octombrie 2017 - 16:54, said:

Asa ceva se vinde in lumea bio, acolo unde oamenii dau un ban in plus pentru ca au impresia ca traiesc mai mult.
Inseamna ca traiesti mai mult daca crapi in fiecare mc hamburgei?Posted Image

Edited by YourFan, 02 October 2017 - 21:17.


#22
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
O mai fost o fosta corporatista, carele ne-o incintat si ne-o minunat cu jurnalul ei de bord si cu sperante. Carele pin la urma si-o bagat picioarele-n cele dulceti de nuci, gemuri, compoturi si sirop da mesteacan, cai, oratanii, si cite celea si mai celea ! Si s-o intors tot la un soi da corpoaratie mai mica, da a ei , proprie si personala. As redenumi jurnalul ei " jurnalul unui esec". Eu o trec pe Cristina in categoria " Ucigasilor de Mosi Craciun". Deo-i fi vreodata destul de beat va voi vorovi de secta asta mai aprofundat.

O mai fo' si Ferma Haiducului dar se pare c-o darimat-o vizigotii !!! Ori s-o-nmultit nemasurat mangalitele ori cele capre tinute-n beci si i-o halit de vii cu tot cu copchii ! Viseaza dar ramii corporatist ! Tre' sa ai bulan Karmic zdravan sa reusesti a materializa ceea ce visezi in pauza da lunch la multinationala.

Edited by omnitera, 02 October 2017 - 21:24.


#23
smr77

smr77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.02.2012

View Postmedelin992, on 02 octombrie 2017 - 17:12, said:

smr,
Daca ai un plan pus la cale, iti place, si asta iti doresti, eu cred vei avea succes.
Nu e rea ideea de sucuri. Cred ca ne-am saturat cu totii de European drinks.
Eu personal prefer oricand un suc facut din fructe.

Ciupercaria este cam problematica am inteles, pot aparea probleme respiratorii pentru personalul care lucreaza acolo.
Aveam un coleg care era parte la un proiect foarte mare pe ciuperci, avea vreo 15 hale daca nu ma insel, statie de ambalare, tot. Numai ca materia prima, substratul il aduceau din Ungaria, in Romania nu se gasea la momentul respectiv.
Partea nasoala era ca ungurii exportau ciuperci in Romania si o faceau mai ieftin ca baiatul nostru, care era cam omorat de transportul substratului. Accesase la un moment dat si fonduri...dar din ce stiu acum a inceput sa vanda din afacere. In sensul ca o cam lichideaza.

Acum am vazut ca este vorba despre localitatea Videle. Cu merele nu este cam greu sa le aduci de la mama lor? Suprafata nu e cam mica pentru ideea in care vrei sa-ti faci tu materia prima?
DAca astea dau gres, te poti orienta cum ai spus si tu catre sucul de rosii(cu materie prima din localitate), sau daca in zona nu exista, un depozit frigorific ce sa adune legumele din zona respectiva.

Si eu prefer sucurile naturale...si din fericire mai sunt multi altii....deh, educatia copiiilor :)....planul este destul de structurat (de altfel, o sa fie depus si pt fonduri la un moment dat).
Ciupercaria era ca un plus,,,nu neaparat un business in sine.
Este vorba de Vidra (IF), nu Videle (TR).  Merele deja le am in zona de deal, la parintii mei. Suprafata nu e neaparat pt livada (deja am o livada), ci pt rosii si orice altceva cu plus valoare.

View PostBaxon, on 02 octombrie 2017 - 17:55, said:

5000 mp pt afacere si trai decent nu prea se pupa doar daca nu dai de un zacamant de aur ( si nu zici la nimeni ) . Ca si domeniu locuinta si gospodarie merita cu conditia sa mai poti achizitiona teren in vecinatate pt livada etc .

terenul nu este pt livada...deja o am. Este pt rosii si orice altceva poate aduce plus valoare

View PostNOSZTALGIA, on 02 octombrie 2017 - 18:20, said:

Vidra e la doi pasi de Bucuresti,nu este nici o problema,ba ar fi una, la intrare in comuna este satul Sintesti, locuit de romulani traditionali,mari mesteri in facturi smechere,prietenii stiu despre ce e vorba.Atunci cand dai drumul la fabrica de suc de rosii, dai de stire ,ca sa iti livrez materie prima[tomate de industrializare] de inalta calitate.

Acum stii cum e...nu le poti avea pe toate:)....nu incurajam astfel de practici ....

View Postviotl, on 02 octombrie 2017 - 18:36, said:

Colegu', bravo, esti curajos, e prima calitate necesara sa izbindesti in visuri nebunesti.
+
-e o senzatie cind te uiti la teren si tot ce ai plantat acolo, flori, legume, copacei...iti umple inima
-e o senzatie cind vezi copiii alergind...sau cind nu-i gasesti sa-i pui la masa sau la culcare la prinz
-tigara de seara pe teråså intre greieri..priceless.

-
-ia-ti cortu' si 'ai la mine 3 zile, am doar 3000 la 15km de orasel...ziua vezi tu ce faci, iti gasesti singur fara sa-ti dau eu. doar cind vine nevasta la 5 sa dea mincare la catei sa stai sa o asculti un pic. vezi tu daca poti sau nu.

Deci, daca iti da mina sa iei terenul fara sa mori de foame, ia-l. Pretul va creste. si vezi tu dupa aia.
Multi ne-am facut planuri ca tine. Am facut cred 100 de litri de suc de rosii care ti-e mila sa-l strici cu vodca...

Vin cu mare drag...daca scap de condica, powerpoint, prezentari, colocvii, etc....ptiuuu, nu suna rau deloc :)....stai linistit, nu m-am nascut si trait tot timpul la oras.

View Postirimiaciprian1, on 02 octombrie 2017 - 18:43, said:

Nu trebuie sa vezi numai partea neagra a ideii , cu muritul de foame e mai greu , daca copii vor sa faca ceva fac .
Ha sa luam pe aia dreapta , tot cu meditatie in ziuacde azi se face ceva .
2 ...3 obiecte ajung sa faca ceva in viata la restu cultura generala ,.
Am un prieten pe care lo sat afara din facultate ca asi punea note de acasa si saitu facultatii era la mana lui , lau dat prostii afara , acu are salar de vreo 5 mii de eu si comanda vro 10 baieti ...

intr-un fel, de acord cu tine. Oricum, in cazul in care se intrevad sperante de trai decent din aceasta activitate, unul dintre noi (eu sau sotia) vom spune stop jobului si o sa fim taxiul personal...nu ca acum ar fi altfel

View Postomnitera, on 02 octombrie 2017 - 21:32, said:

O mai fost o fosta corporatista, carele ne-o incintat si ne-o minunat cu jurnalul ei de bord si cu sperante. Carele pin la urma si-o bagat picioarele-n cele dulceti de nuci, gemuri, compoturi si sirop da mesteacan, cai, oratanii, si cite celea si mai celea ! Si s-o intors tot la un soi da corpoaratie mai mica, da a ei , proprie si personala. As redenumi jurnalul ei " jurnalul unui esec". Eu o trec pe Cristina in categoria " Ucigasilor de Mosi Craciun". Deo-i fi vreodata destul de beat va voi vorovi de secta asta mai aprofundat.

O mai fo' si Ferma Haiducului dar se pare c-o darimat-o vizigotii !!! Ori s-o-nmultit nemasurat mangalitele ori cele capre tinute-n beci si i-o halit de vii cu tot cu copchii ! Viseaza dar ramii corporatist ! Tre' sa ai bulan Karmic zdravan sa reusesti a materializa ceea ce visezi in pauza da lunch la multinationala.

Am luat in calcul si esecul....de altfel, se spune ca un plan ca sa reuseasca trebuie sa treaca intai de etapa esecului (pe hartie). Tot din experienta de corporatist, pot spune ca trebuie sa te axezi / specializezi pe maxim 3 produse / servicii...ideal conexe si care sa se sustina una pe cealalta. Tocmai de aceea utilajul ales pt suc de mere poate face si suc de rosii si nu numai.
Ideea acestui post este tocmai sa cer mai multe sfaturi si pareri, nu numai visele mele si altor colegi corporatisti. Asta nu inseamna cu nu am contact si cu lumea reala....

#24
smr77

smr77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.02.2012

View Postrosix, on 02 octombrie 2017 - 16:41, said:


Nu stiu daca o sa poti obtine un venit confortabil (n-ar mai munci nici drk in multinationale daca s-ar putea face bani din sucuri de mere) dar macar iti poti intretine decent familia cu produse bio, obtinute cinstit si decent din gospodaria proprie. So... la pensie, probabil vei putea face acest pas... Nu poti face bani foarte multi din agricultura de subzistenta dar iti poti hrani decent familia.   Terenul mi se pare destul de mare... probabil ca are si un pret pe masura... Daca iti permiti, de ce nu?

In prima faza, acest business ar trebui sa acopere costurile anuale ale casei si producerii legumelor / fructelor pt familie. Eu nu vorbesc despre ceva ce fac acum si peste un an intorc banii cu lopata!!! As vrea eu, dar totusi sa ne pastram simtul realitatii. M-am gandit la mere ca detin materia prima si rosii pt ca in prima faza se poate exploata potentialul locatiei si,avand in vedere dimensiunea terenului, ulterior se pot produce rosii pe acel teren.
Tocmai dimensiunea mare a terenului ma sperie si pe mine si ceream pareri ce pot planta / cultiva pe el care sa aduca plus valoare si sa produca venituri ulterioare. Pretul nu este nici foarte mare, dar nici mic...este unul decent avand in vedere ca pe el exista si o casa in conditii bune.

View PostYourFan, on 02 octombrie 2017 - 21:13, said:

Inseamna ca traiesti mai mult daca crapi in fiecare mc hamburgei?Posted Image
Eu nu am spus ca ma certific bio...eu vreau sa fac un lucru corect in primul rand fata de familia mea...si da, vreau sa incerc altceva.

De curiozitate, incercati sa mergeti la un laborator acreditat cu produsle pe care le consumati (nu costa mult) si o sa va minunati....asta nu inseamna ca traiesti obligatoriu mai mult daca mananci cat mai sanatos, dar cu siguranta ai o sansa mai mare.

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Incet incet spui tot Posted Image deci ai livada , ai padurea , ai helesteul si-ti mai lipseste terenul de rosii cu casa langa ! No' pai asa ia terenul ala urgent si fa 2-3 sere pe el pt rosii .... casa o faci dupa primele recolte din livada si sere .

Edited by Baxon, 02 October 2017 - 23:00.


#26
smr77

smr77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.02.2012

View PostBaxon, on 02 octombrie 2017 - 22:59, said:

Incet incet spui tot Posted Image deci ai livada , ai padurea , ai helesteul si-ti mai lipseste terenul de rosii cu casa langa ! No' pai asa ia terenul ala urgent si fa 2-3 sere pe el pt rosii .... casa o faci dupa primele recolte din livada si sere .

Inca de la inceput am spus ca merele le am si le aduc din zona de deal.....problema mare era ce pot sa cultiv / plantez pe un teren asa mare si care sa aduca plus valoare.....

#27
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Tuberoze. E 5 lei firul si se gasesc greu. Crizanteme. Dovleci-astia cresc bine in iarba mare. Melci. Helesteu? pfoaaaa, giste!

#28
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Eu stau in Vidra de ~12 ani, nu iti recomand tranzitia, sant multe de spus, exista scolii, gradinite chiar si un liceu. Daca vrei sa cultivi legume pentru vanzare, uita de planul asta. Drumul pana la Bucuresti a devenit un cosmar, eu lucrez la Pta Sudului (19km) recordul este de 2 h. Daca vrei mai multe detalii despre viata la tara (Vidra) ne auzim la un telefon.

#29
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
La piata se merge dimineata foarte devreme, deci drumul pana acolo in teorie ar trebui sa fie mult mai liber.

#30
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
In teorie, practic toata zona aia IF+GR se ocupa de legumicultura iar pietele sant pline de samsari foarte putini producatori.

#31
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Ar trebui facute delimitari in piete pentru cei cu firme sau samsari si pentru producatori.

Productia se poate vinde si catre noile "aprozare" care incet incet isi fac aparitia, bineinteles foarte bine sortata marfa pentru a se prezenta numai cea aspectuoasa.
In acest fel se evita pietele si neajunsurile acestora in Romania.

#32
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Poate deschide si propriul sau "aprozar" = magazin care vinde legume - fructe eventual flori.

Ori avand cunostinte din multinationala poate livra direct catre consumatori dar este putin mai complicat.

#33
smr77

smr77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.02.2012

View Postpufarin, on 03 octombrie 2017 - 11:03, said:

Eu stau in Vidra de ~12 ani, nu iti recomand tranzitia, sant multe de spus, exista scolii, gradinite chiar si un liceu. Daca vrei sa cultivi legume pentru vanzare, uita de planul asta. Drumul pana la Bucuresti a devenit un cosmar, eu lucrez la Pta Sudului (19km) recordul este de 2 h. Daca vrei mai multe detalii despre viata la tara (Vidra) ne auzim la un telefon.

Super info...multam. Eu nu as vrea sa vand legumele; stiu de altfel ca acolo e o mare traditie. Eu as vinde un produs finit din ele...gen suc de rosii...sau orice altceva.
Daca poti sa-mi dai si nr de tel, ar fi super. Multam mult!

View Postpoadol, on 03 octombrie 2017 - 13:41, said:

Poate deschide si propriul sau "aprozar" = magazin care vinde legume - fructe eventual flori.

Ori avand cunostinte din multinationala poate livra direct catre consumatori dar este putin mai complicat.

Aprozarul este luat in calcul ca dezvoltare ulterioara...numai ca la acest proiect, care se doreste sa fie mai amplu, trebuie sa adere mai  multi. Parerea mea este ca trebuie sa produci f bine ceea ce produci si in cantitati suficiente sa ai fonduri mereu. Ori asta nu o poti face de unul singur si sa asiguri marfa permanent diversificata in aprozar.

View Postviotl, on 03 octombrie 2017 - 11:01, said:

Tuberoze. E 5 lei firul si se gasesc greu. Crizanteme. Dovleci-astia cresc bine in iarba mare. Melci. Helesteu? pfoaaaa, giste!

Si florile pot fi o solutie, de ce nu? Eu nu am spus neaparat ca vreau sa cultiv legume pe care sa le vand.
Ideea mea de business este sucul de mere (merele deja le am), suc de rosii (rosiile pot fi cultivate in gradina proprie), dar mai raman minim 3000 mp de teren pe care as mai vrea sa cultiv / plantez altceva, dar care sa aduca si un plus valoare.

#34
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postsmr77, on 02 octombrie 2017 - 12:46, said:

De ceva timp ma tot gandesc la achizitia unei case langa Bucuresti, iar acum s-a ivit o oportunitate pt o casa in com Vidra, Ilfov cu 5000 mp teren.
Daca investitia asta nu implica credite sau alte sacrificii pentru familie eu zic sa nu mai stai pe ganduri.

In 2-3- 5 ani te convingi tu daca merita sa va mutati sau nu, oricum in pierdere nu o sa iesi.
Nici cu legumele nu cred ca este atat de rau ...., uite aici:

View Postchiperr, on 03 octombrie 2017 - 10:23, said:

salutareeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!! sunt cu voi, chiar daca n am mai avut timp sa postez. am deja 4 solare, am pus si 1000 de mp in camp legume, mai cumpar 1000 de mp zilele astea si sper sa mai fac un solar acum sau in primavara. plus copiii si serviciul .
dar...daca exista pasiune , restul nu conteaza. asa spicuit de anul asta.
rosii : prekos, ardei kaptur, gras barbie si maradona, castraveti sv- slab calitativ, mirabelle super buni , vinete aragon , bune pana in august spre final , gogosari syngenta, red knite - sper sa fi scris binbe - gras rosu. fasole - ecaterina , super buna , rau cu rasarirea 30%. in rest p[utere de munca . daca sunt intrebari , raspund in privat sau la tel .
cultura a 2 a plantata tarziu la 23 iulie definitiv , rosii prekos, deja am recoltat putin , dar am sperante. castravetii plantati in 20 iulie , deja pe terminate.
va iubesc pe toti . multumita voua sunt aici |!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
vandute exculsiv pe facebook: legume de la tamadau  90% si in anglia prin cineva care duce acolo restul . la 2 saptamani. \\fara sosea Dn3 , fara piata, fara engross. \sper ca la anul sa fie si mai bine . merci voua !!!

Nu inseamna ca treaba asta este pentru toata lumea dar pana nu incerci nu o sa stii.

#35
smr77

smr77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.02.2012

View Postgabian22, on 03 octombrie 2017 - 15:35, said:

Daca investitia asta nu implica credite sau alte sacrificii pentru familie eu zic sa nu mai stai pe ganduri.

In 2-3- 5 ani te convingi tu daca merita sa va mutati sau nu, oricum in pierdere nu o sa iesi.
Nici cu legumele nu cred ca este atat de rau ...., uite aici:


Nu inseamna ca treaba asta este pentru toata lumea dar pana nu incerci nu o sa stii.

Eu in primul rand ma gandesc la casa si teren...apoi altele. Dar daca tot iau atat teren, nu e pacat de el sa stea parloaga? asta era ideea...ce as putea face cu el sa produca cate ceva? pana la urma orice investitie trebuie sa produca ceva, nu?

#36
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Era sa uit, depinde si unde in Vidra ca e plina de indieni.
L.E. Nu ca ceilalti ar fi mai breji.

Edited by pufarin, 03 October 2017 - 16:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate