Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

constructie incarcator frontal pe tractoras japonez

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Am achizitionat un tractoras japonez iseki , foarte mic, dar asta si cautam ca sa am acces si in spatii mai mici si vreau sa-i montez un incarcator frontal, pentru a ma ajuta de el prin gospodarie, in general la lucrari usoare. Am cautat fara succes un incarcator , dar nu se gasesc asa mici. Am inceput de azi de am adunat materiale si am inceput sa-l construiesc. Lucrez pe el in putinul timp liber care il am si sper sa nu abandonez. Folosesc materiale mai mult din recuperari si le am aproape pe toate. Am incercat macar cupa sa o cumpar gata facuta, dar nu se gasesc asa usoare. Cel mai greu imi este cu partea hidraulica unde sunt pe langa. Daca cineva se pricepe, eventual si de unde sa cumpar piese mai ieftine, m-as bucura sa-mi spuna. din ce am observat si piesele second sunt aproape la acelas pret ca si cele noi. Atasez cateva poze cu ce am lucrat vreo 3 ore dupa ce am adunat materialele.

Attached Files



#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ce vrei sa ridici? Ghivece de flori?
       Un piston hidraulic are forta mare dar cursa extrem de mica.
       Sa zicem ca ai un piston cu o cursa de 20 cm si vrei sa ridici o greutate de 100kg la inaltimea de 2m.
        Asta inseamna ca pistonul trebuie sa exercite 2 tone forta
        Revenind la poze si la ce ai sudat pana acum, cred ca ai nevoie de o structura mult mai solida.

#3
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Sa ridice 100 de kile cu tot cu greutatea cupei si a sistemului ? hmmm.

Sudura si improvizatia aia nu e un inceput bun .

Edited by Benderbut, 30 September 2017 - 07:41.


#4
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Nu e nimic sudat, doar punctat pt ca sudura finala o fac cu cadrul dat jos. E gandit sa fie demontabil. Da, vreau sa ridic aproximativ 100 kg, adica o roaba de nisip sau pamant. Cadrul pe care l-am facut e destul de solid mai ales dupa ce voi termina si consolidarile, am vazut cadru mai slab si tinea. Partea mobila cu cupa care vor fi actionate de cilindrii vor avea 50-70 kg. Pentru greutati mai mari detin 2 stivuitoare, dar cu acelea nu pot intra pe pamant, mai ales daca e si afanat. As fi cumparat un tractor de marimea 445 sau 650 dar acelea sunt prea mari, necesita suprafata prea mare de viraj lasa urme mai adanci in pamant si ridica mai mult decat am nevoie. Am vazut incarcatoare pe tractorase mai mici care isi faceau treaba. Ma intereaseaza partea hidraulica, ce cilindrii sa pun, ce diametru la tija si la cilindru. Vreau sa pun doi la brate si unul pt rasturnarea cupei. Nu m-as complica cu doi la cupa daca ar merge si cu unul, ca e mai ieftin si mai usor de montat. Presiunea in instalatia hidraulica este de 127,6 bari iar debitul de 10,2 litrii pe minut. Pe tiranti imi ridica 380 kg. Ma intereseaza ce diametre de cilindrii sa pun, ce grosime a tijei, ce putere, si ce diametre la furtunele de la distribuitor la cilindrii. Momentan am un distribuitor montat pe tractoras, dar cu o singura maneta pe care vreau sa-l inlocuiesc cu alt distribuitor cu doua manete, deci furtunele de alimentare a distribuitorului le am. Am gasit un site cu piese , poate ati luat de acolo sau stiti undeva mai ieftin.  http://www.comertekn...kn.com/  Inca ceva, am pe tractoras montat in partea din fata un cilindru cu un sens care a fost pt o lama de zapada. Are cursa de 20 cm , tija de 2 cm si diametru cilindrului de 5cm. Imi place cum se misca, doar ca are un singur sens. Stie cineva daca poate fi transformat in unul cu dublul sens prin sudara unui niplu sau e diferit in interior fata de cel cu dublu sens?

#5
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 ben80, on 30 septembrie 2017 - 12:20, said:

Stie cineva daca poate fi transformat in unul cu dublul sens prin sudara unui niplu sau e diferit in interior fata de cel cu dublu sens?
Nu poate fi transformat in dublu sens.

Pentru incarcator iti trebuie un distribuitor cu doua cai , doi cilindri dublu sens ,cursa cel putin 40 cm. cu diametrul camasii maxim de 6 cm si cu tija de 2,5cm . si un cilindru dublu sens pentru rasturnarea cupei cu cursa de 20 cm .Sistemul hidraulic te ajunge in mare la 1500 de lei cu tot cu furtune.

Poti sa te uiti la pozele cu incarcatoarele de pe net, pentru structura cadrului incarcatorului, trebuie facut bine ca soferul tractorului sta direct in bataia cupei si sitemului de incarcare , practic sistemul de incarcare trebuie sa reziste la forta 4x4 de impingere a tractorasului .

Edited by Benderbut, 30 September 2017 - 14:02.


#6
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
schema incarcatorului o am aici   https://l.facebook.c...rKI2fQEOldJKMfD ... cilindrii ma interesau, multumesc de raspuns benderbut. La furtunele de la distribuitor la cilindru sa merg pe 3/8 sau 1/4. ..momentam am furtun de 1/4 la cilindrul de care am zis mai sus ca era montat.

#7
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Trebuie furtun 3/8 la pompa cu debit 10 l/m , merge si cu 1/4 dar posibil sa iti gripeze pompa sau sa se opreasca motorul daca are putin cai in momentul actionarii manetei.

#8
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Ok, merg pe 3/8. Dupa ce termin cadrul cu bratele o sa masor sa vad ce lungime de cilindrii am nevoie ca sa nu-mi ridice prea putin, dar nici prea mult. Daca nu gasesc cilindrii second potriviti si la pret mic, atunci o sa merg pe nou.

#9
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Second costa cam la fel ca aia noi....

Furtun 1/4 merge la cilindrul cucursa mica care rastoarna cupa insa la aia cilindri mari merge 3/8

Edited by Benderbut, 30 September 2017 - 18:00.


#10
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Asta am cam observat si eu ca sunt scumpi second, dar au avantajul ca in acelas pret au si piesele sudate pentru bolturi. Cel de 1/4 care il am acum este pt cilindrul din fata care are 20 cm cursa.

#11
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cred ca sunt ceva diferente la rezistenta structurii...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UpiYuo2NrE4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cred ca sistemul asta este ceva mai simplu de construit...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DGYsAgIc2_4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gcom61, 30 September 2017 - 20:07.


#12
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Ala albastru e opera de arta!!

#13
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 ben80, on 30 septembrie 2017 - 19:15, said:

Asta am cam observat si eu ca sunt scumpi second, dar au avantajul ca in acelas pret au si piesele sudate pentru bolturi. Cel de 1/4 care il am acum este pt cilindrul din fata care are 20 cm cursa.
Daca sunt second nu poti sti sigur daca scapa sau nu ulei pe la garnituri....mai degraba comanda noi de pe site si daca nu iti permiti ochiuri de sudat poti sa ii sudezi tu niste ochiuri cu ce mai ai prin curte ...cu conditia ca tija cilindrului sa fie la cursa maxima si cilindrul bagat in galeata cu apa in momentul sudarii si in plus daca iti va scapa in viitor ulei pe la garnituri gasesti tot la ei pe site.

Edited by Benderbut, 30 September 2017 - 20:49.


#14
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Da, sunt mai ok noi si ochiuri cu bolturi as avea ceva. Din ce am calculat eu pe site iese undeva la 1800 lei doar cilindrii si distribuitorul , fara furtune si alte accesorii. |Cred ca totusi scap undeva pe la 500 euro cu toate , tinand cont ca profile pt incarcator le am din recuperari. Daca iese ce vreau eu, nu ma deranjeaza sa dau 500 euro, poate mai recuperz ceva din vanzarea distribuitorului cu o singura maneta si a cilindrului cu furtune.

#15
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Cred ca difera partea de prindere de sasiu ,la tine fata de prezentare . In prezentare placa care tine traversa de sub tractor si se prinde de sasiu,mi se pare mult mai rezistenta fata de sudura dintre cornier si traversa ,asa cum apare la tine !
  Ideea nu este rea !  Am si eu un YANMAR 2210D,4x4 si in urma cu cativa ani am postat o discutie legata de ideea de a construi un brat cu cupa,gen excavator,purtat in tiranti . Din pacate nu am avut timpul necesar sa continui,dar nu am renuntat in totalitate la idee !
  Varianta din videoclipul postat de @gcom61 (cupa doar pe partea din fata) mi se pare mai avantajoasa !
  Spor la treaba !

#16
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
In varianta a doua e mai ieftin si mai usor de facut, dar prima varianta e mai buna pentru ca atunci cand ridici nu se departeaza cupa asa tare de tractor si la greutate mai mare nu cazi in bot. Am ales alta varianta de prindere, pentru ca partea din spate care tine jugul la mine era facuta dinainte, a trebuit doar sa scurtez profilul si sa mai pun doua corniere de sustinere. Cele doua profile u care vin in sus vor mai fi ancorante inca din doua parti pe fiecare laterala, doar ca nu am ajuns inca acolo. Nu-mi fac griji de structura, hidraulica ma depasea, dar am inceput sa inteleg cum sta treaba si cu aceia. Nu m-am gandit ca e asa scumpa, dar nici nu e un capat de tara.Investesc in tractoras si cupa, nu ca sa-mi scot banii din munca cu el, ci doar de hobby, sa am un ajutor. Oricum banii care ii bag ii recuperez, daca ma razgandesc si vreau sa-l vand, pentru ca din cate am vazut , tractorasele cu incarcator sunt destul de scumpe si rare.

#17
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Am mai avansat putin....

Attached Files



#18
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Fain - frumos , asteptam sfarsitul .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate