Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

constructie incarcator frontal pe tractoras japonez

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Frumoasa treaba. O vopsea frumoasa si nu se mai prinde nimeni ca e facut acasa :)

#38
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Urmeaza si vopseaua dupa consolidari si ajustari

#39
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Azi l-am folosit din greu la nisip, sort, piatra sparta, am testat sa vad cum ridica si o greutate de 200kg si merge fara probleme. Face tot ce ma asteptam sa faca. Daca ar fi sa-l mai fac odata as pune si in lateral cilindrii cu interior de 40 cm pt ca au suficienta forta.

Attached Files



#40
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
vopsea

Attached Files



#41
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Ieri a fost o provocare pt tractoras. Am avut de astupat o fantana de pe un teren unde construiesc. Apa nu era potabila in ea. Am avut de bagat cam 6m cubi de pamant cu piatra, caramizi si ce moloz a mai ramas din o demolare. Ar fi fost treaba usoara ,daca nu ar fi plouat toata noaptea dinainte. A fost nevoie sa decopertez 10-20 cm de pamant in zona cu manevre ca sa nu patinez cand incarc cupa. Am inceput pe la 9 jumate si pe la 12 era gata munca si eu odihnit. Ma gandesc cat as fi transpirat daca dadeam la lopata. Sa ai tractor la casa  si sa nu-ti faci sau cumperi un incarcator frontal e ca si cum ti-ai bate joc de tine. Pe viitor vreau sa-i montez contragreutati pe rotile spate sau o contragreutate in tiranti. Desii schimbatorul merge f usor , ar fi fost mai placut sa am un inversor langa volan, asa cum am la stivuitor, ca as fi putut sa dau inainte -inapoi fara sa iau mana de pe volan sau distribuitor. In timp ce inotam in noroi cu el, iar rotile erau partial scufundate, am simtit nevoia servodirectiei, lucru la care nu m-as fi gandit pe teren uscat. Probabil o nuca pe volan ar rezolva problema in prima faza.

#42
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Hai ca mai pun o poza....

Attached Files



#43
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Cupa e maricica pentru tractoras. Cum se infige in gramada? Bine, e lucrata drept si asta ajuta sa se infiga usor.
Eu am cupa lata tot de 80cm, putin stramba, si trebuie sa intru cu viteza in gramada de nisip + pietris. Sau cu 4x4 lent.

La moloz e mult mai greu: 4x4, reductor la minim, si saltat-coborat cupa ca sa-si faca loc progresiv in gramada.

#44
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013

 til, on 10 noiembrie 2017 - 23:57, said:

Cupa e maricica pentru tractoras. Cum se infige in gramada? Bine, e lucrata drept si asta ajuta sa se infiga usor.
Eu am cupa lata tot de 80cm, putin stramba, si trebuie sa intru cu viteza in gramada de nisip + pietris. Sau cu 4x4 lent.

La moloz e mult mai greu: 4x4, reductor la minim, si saltat-coborat cupa ca sa-si faca loc progresiv in gramada.

Nu e mare,,, e perfecta, putea fi si mai mare. Am testat pe nisip, balastru, piatra sparta marunta si se umple toata fara 4x4. Am manevrat vreo 6 m cubi de moloz cu betoane caramizi si a mers bine. Cupa are 1m latime, am facut-o intentionat asa sa fie putin mai lata decat tractorul pt ca asa pe unde merg cu lama sa pot sa vin si cu rotile, fara sa am obstacole. Cand unplu cupa la maxim cu piatra, atunci daca nu am teren solid sub rotile spate, mai patinez, asa ca am montat freza ca si contragreutate. In general merge si fara contragreutatem dar mai are momentele lui.

#45
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Cateva poze cu tractorasul dinainte sa-l vand.  Era util ,dar stateau prea multi bani blocati in el, pt cat de putin il foloseam.

Attached Files



#46
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Poti sa ne spui cu cat l-ai vandut?

#47
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Da, nu e secret, 3800 euro

#48
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Multumesc! Sunt sigur ca noul proprietar o sa fie multumit.

#49
Misura37

Misura37

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.11.2019
Salut..mai ti minte ce cursa aveau cilindrii laterali?
Aveau mai mult de 40cm?

#50
KatalynPyk1980

KatalynPyk1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 18.11.2018
Salutare colegi. Am un miniexcavator cu motor ynmar și am văzut că are două bușoane de pus ulei și nu știu dacă ambele sunt pentru a pune ulei la motor sau sunt una pentru motor ș i cealaltă pentru altceva .Mulțumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate