Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandati-mi un creion/solutie etc de corectat zgarieturi de masina

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Un Renault Megane.
Am dus 30 lei la ei si am cerut si niste lamuriri. Care lamuriri au dus la cearta. Ia sa vedeti chestie. Am intrebat daca se rezolva cu polish si au spus ca exact cu asta se rezolva ca asa a venit evaluarea. de la service. Bun atunci le-am zis si eu ca se poate rezolva si cu spray/vopsea. Atunci m-au luat la 13-14 ca lor nu le convine cu vopsea sau spray ca lasa urme ca nu stiu ce si ca masca sa o inlocuiasca cu totul ar costa mai mult si ca sa faca cu polish. Ba chiar ma luat cum ca masina lor nu e jaf ca a noastra sa dea cu spray. Chestie care m-a enervat si am zis si eu atunci ca prefer sa vina politaiul sa faca constatarea , sa ma puna sa platesc amenda si sa fie si cu martori. Asa ca din partea mea nu mai vad mai mult de astia 30 lei ....daca masina noastra e jaf domne pe langa a lor. Mi se rupe ca sunt patroni si nu stiu ce....

Nici macar n-au stat sa asculte ca le explicam ca exista vopsea de calitate cum ziceati si voi si ca se gaseste exact culoarea masinii. A sarit fiica lor ca nu se gaseste vopsea de culoarea aia pe nicaieri.

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
1. Daca este o masina cat de cat noua, clar nu vor cu spray, daca vrei sa o vinzi o sa iti dai seama ca a fost "revopsita" si nici mie nu mi-ar conveni
2. Polish de 150 pentru o aripa este enorm, cu 400ron iti faci toata masina. Daca este vorba doar de o portiune partiala mica, in 5 - 10 minute un profi executa treaba ca noua. Si ii dai 30ron de bun simt.
3. Sa schimbi masca sau aripa sau ce e, costa normal mai mult. In general le cumperi fara culoare, trebuiesc vopsite si asa mai departe.

#21
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Hah...bine ca mi-ati zis...ia ca diseara cand ma intalnesc cu taicameo chiar o sa ne interesam la cineva care stie.

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
N-am inteles nici acum ce element al masinii ai zgariat. Am inteles doar ca este o zgarietura ADANCA. Asta nu are cum sa iasa la polish. Am inteles de asemenea ca este zgariat si metal si plastic. Cum sccoti zgarieturi din plastic la polish ? Si cu 30 de lei ?
Nu e vorba aici de valoarea masinii lor sau a ta. Ai stricat ceva, fa-l sa fie ca inainte. Nu as accepta nici eu sa vopsesc masina cu nu stiu ce spray.

#23
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Ba am zis mai inainte. Masca fata. Nu tin minte daca tipul asta de Renault Megane are si plastic , tocmai de aia am intrebat.
Iese la polish pentru ca tocmai respectivii mi-au zis ca iese

In plus masina nu e busita sau ceva. Doar o zgarietura. O linie cum ar veni. Am vazut chiar acum pe net polish la masina de 350 lei cu masina zgariata pe toata caroseria.

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ca idee:
https://www.pieseaut...renault/megane/

si preturi polish :  "45  – 90 RON – Reconditionare faruri(pret/buc)
50 – 150 RON – Reconditionare diverse elemente(pret/element). Ex: usa, aripa
Obs: pretul reconditionarii diverselor componente pleca de la 50 RON dar difera in functie de complexitatea lucrarii sau a retuSului facut pe elementul respectiv"
Un site la plezneala.
http://cosmetizare-auto.ro/tarife/

Daca e zgarietura fina iese la polish. Daca e adanca si deja se vede alta culoare in zgarietura la revedere.
Un om care face polish si are experienta iti va spune la prima vedere daca iese sau nu.
Mergi cu oamenii la unul care face si rezolvati.

#25
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Banuiesc ca 150 lei vine in caz de multiple zgarieturi. Perfect ....M-am lamurit.

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bafta

#27
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Posthigh_energy, on 28 septembrie 2017 - 13:04, said:

Am zgariat acum peste o saptamana o masina si acum am niste bani in plus.......
Suma maxima pe care o pot da este de 30-35 lei.
.....
Mai , tu faci misto de noi ?????

#28
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Nu nu face misto de nimeni; initiatorul este un om bolnav care din cauza bolii a ametit pe strada si a zgaraiat un rahat de Fluence. Proprietarul masinii, mare patron, vrea sa ii ia pensia omului asta sa isi repare minunata masina. D-aia am spus mai devreme ca ala e un jeg. Omul asta poate nu o sa manance o luna sa-i repare aluia o zgaraietura evaluata la 150 lei adica ceva care nu il incurca la nimic

#29
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostOctavian_SK, on 28 septembrie 2017 - 16:55, said:

Nu nu face misto de nimeni; initiatorul este un om bolnav care din cauza bolii a ametit pe strada si a zgaraiat un rahat de Fluence. ..........
Unde ai citit tu ca este un om bolnav care pe strada ....?
Si de ce rahat de masina ?

#30
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Aici

https://forum.softpe...a-masina-cuiva/

#31
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Pentru cei mai vechi pe forum eu sunt fostul user vyctoras1985 numai ca am schimbat numele (regulamentul permite banarea la cerere)

Am lamurit intrecut cine sunt si de ce sufar

#32
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Prietene nu conteaza ce ai. Daca esti liber sa te plimbi cu caruciorul cu bomba pe strada fii pregatit sa platesti ce strici. Daca scapai caruciorul si omorai vreun pensionar. Sau vreun copil ce se juca prin sant ?
Daca ai avut bani de StarCraft II: Legacy of the Void :) ai bani si de reparat bara omului.
Imi pare rau pentru boala ta.
Sper ca iti iei medicatia.

#33
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Accidentele uşoare trebuie declarate în cel mult 24 de ore de la producerea lor, acesta fiind termenul maxim prevăzut de lege. În caz contrar, şoferilor li se reţin permisele de conducere pentru 30 de zile, chiar dacă nu sunt vinovaţi de producerea accidentului. :) deci ?

View Postexceswater, on 29 septembrie 2017 - 08:14, said:

. Daca scapai..............
Da, daca ala nu era parcat regulamentar? Posted Image

#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Daca ala nu era parcat regulamentar chema politia. N-are nici o treaba cu lovitul masinii.
Din ce am inteles masina era in FATA CASEI PROPRIETARULUI.  Pe un podet. Cred ca e destul de regulamentar.
Accidentele de care zici sunt intre autovehicule. Amicul nostru de forum tragea sau impingea un carucior din ala de foloseste lumea pe la tara sa care diverse.
Nu cred ca are nici o treaba.

Plus... daca am masina parcata neregulamentar si vin sa mi-o ridice si mi-o zgarie ---- PLATESC.
Cu atat mai mult un nene care trece pe strada cu combina/tractor/caruta/OZN si imi LOVESTE MASINA ---- plateste si ala.

Attached Files



#35
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
daca vorbim dpdvd legal e de discutat si sunt multe variabile de luat in calcul, de la cum era parcat ala si pana la starea tehnica a masinii care venea din fata si posibil l-a orbit cu farurile dereglate, e o varianta nu o sa o stim niciodata;
daca vorbim dpdvd moral "patronu lu peste prajit" n-ar trebui sa se bucure la banii din pensia unui om bolnav; in cel mai rau caz daca nu putea trai cu "paguba" il chema la munca vre-o doua zile pe "infractor" cat sa acopere cheltuiala, facut curat prin chiosc, spalat masina, decarcat marfa etc cand esti om se gasesc solutii cand esti jeg executi pe cine prinzi fara a face vre-o diferenta Posted Image

#36
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ti se pare mai ok sa chemi un om cu SCHIZOFRENIE sa iti munceasca in firma fara acte legale decat sa vorbesti cu cel care II ADMINISTREAZA PENSIA sa iti plateasa paguba ?
E un om bolnav ce-i drept dar beneficiaza de un ajutor financiar din partea statului. Nu are job dar sta la PC si se joaca Star Craft si plimba carucioare pe la rude. Nu mai am comentarii.

Bine ca i-a lovit masina. Sunt convins ca e un patron JEG care da si pe caiet si are adaos mare. Si-o merita. Sunt convins ca nu da nici bon la toti. Sa aflam adresa sa ii lovim si noi masina.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate