Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Recomandati-mi un creion/solutie etc de corectat zgarieturi de masina

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Am zgariat acum peste o saptamana o masina si acum am niste bani in plus si ma intrebam cat ar costa un creion/solutie de corectat sau whatever in genul? Preferabil o marca buna de asa ceva pentru ca nu vreau sa imi bat joc de proprietari (n-ah mi-e rusine desi ei au cerut 150 lei pentru inlocuirea mastii) si care sa acopere inclusiv zgarieturi adanci. Culoare neagra.
Suma maxima pe care o pot da este de 30-35 lei.

Ps e posibil ca zgarietura sa se fi dus si pe chestia de plastic a mastii nu doar pe metal, nu mai stiu...functioneaza si pe asa ceva?

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Tin pana la primul spalat .
Cumpara un spray dedicat , da pe un nailon sa se aduna picatura , si cu un chibrit ascutit da cu rabdare pana acuperi santul .Nu da si pe margine, se va vedea si mai rau .

#3
golgheteru

golgheteru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.05.2010
Depinde cat de adanca e zgarietura, posibil sa nu ajunga nici creionul. Nu iese la polish?  mai exact pe unde e zgariata?

#4
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Pe masca fata , destul de zgariata, cu o manivela de zdrobitor de struguri.....

Nu stiu daca iese la polish ca n-am fost de fata la evaluarea zgarieturii , facuta de proprietar la un service auto.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011

 JurasikMan, on 28 septembrie 2017 - 13:13, said:

Tin pana la primul spalat .
Cumpara un spray dedicat , da pe un nailon sa se aduna picatura , si cu un chibrit ascutit da cu rabdare pana acuperi santul .Nu da si pe margine, se va vedea si mai rau .

asta as fi recomandat si eu, dar el a zgariat masina unui strain, daca il prinde ala la masina cred ca ii rupe si picioarele. Si daca buleste si mai rau buba mai bine nu se ocupa de treaba.

Daca zgarietura este adanca atunci nu o scoti nici cu polish, trebuie revopsit, daca nu este foarte adanc o scoti cu un polish, daca ai o cunostinta ceva in 5 minute e gata treaba si nici nu te costa nimic.

#6
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

 JurasikMan, on 28 septembrie 2017 - 13:13, said:

Tin pana la primul spalat .
Cumpara un spray dedicat , da pe un nailon sa se aduna picatura , si cu un chibrit ascutit da cu rabdare pana acuperi santul .Nu da si pe margine, se va vedea si mai rau .
Ce spray? O marca poti sa imi zici?

 business11, on 28 septembrie 2017 - 13:18, said:


asta as fi recomandat si eu, dar el a zgariat masina unui strain, daca il prinde ala la masina cred ca ii rupe si picioarele. Si daca buleste si mai rau buba mai bine nu se ocupa de treaba.

Daca zgarietura este adanca atunci nu o scoti nici cu polish, trebuie revopsit, daca nu este foarte adanc o scoti cu un polish, daca ai o cunostinta ceva in 5 minute e gata treaba si nici nu te costa nimic.
Aia ziceam si eu, basca ca nu ma pricep la mesterit.

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011

 high_energy, on 28 septembrie 2017 - 13:18, said:

Ce spray? O marca poti sa imi zici?

in cartea masinii sau in interiorul usiilor din fata, exista un cod al culorii aplicate pe masina. Cu codul respectiv te duci la un magazin auto de vopsele si ii intrebi daca au spray de culoarea respectiva si/sau putina culoare sa iti dea si tie.

Daca nu te pricepi mai bine te lasi pagubit ca ii strici si mai rau masina.

#8
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
As putea propune sa faca proprietarul chestia asta nu eu. Insa esti sigur ca merge? Ca sa nu prapadim banii

#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Daca nu iese cu un polis, nu rezolvi nici cu spray/creion sau alceva.

 business11, on 28 septembrie 2017 - 13:19, said:


in cartea masinii sau in interiorul usiilor din fata, exista un cod al culorii aplicate pe masina. Cu codul respectiv te duci la un magazin auto de vopsele si ii intrebi daca au spray de culoarea respectiva si/sau putina culoare sa iti dea si tie.

Daca nu te pricepi mai bine te lasi pagubit ca ii strici si mai rau masina.
Nu stiu daca iti face cineva vopsea de 30 de lei.Norlam, la magazinele mmai mari o fac si o imbuteliaza sub forma de spray, la cerere, dar nu stiu tariful, cred ca e mai scum decat bugetul existent.

#10
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Am inteles. O sa intreb proprietarul daca a intrebat de polish la serviceul auto. Si daca raspunsul e ca nu atunci o sa propun mai intai sa testeze chestia asta si propun sa ii dau banii pentru un spray.creion whatever.
Daca a intrebat atunci banii astia ar fi o parte din banii pe care i-as plati pe masca cu tot si gata. Ar mai ramane 120 lei de platit

 fqx, on 28 septembrie 2017 - 13:25, said:




Nu stiu daca iti face cineva vopsea de 30 de lei.Norlam, la magazinele mmai mari o fac si o imbuteliaza sub forma de spray, la cerere, dar nu stiu tariful, cred ca e mai scum decat bugetul existent.
Oricum daca e sub suma aia de 150 lei merita sa vad daca merge. Nici eu nici proprietarul nu suntem din Bucuresti suntem din Olt si maxim slatina/craiova poate sa mearga pentru ca pe acolo are drum.

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
daca are noroc gaseste spray de culoarea respectiva la 10-15€. Pune un ban in plus, dar mai bine 10-15€ decat 150ron.

Singura sansa (si cea mai usoara) este polish, dar intrebarea este cat de adanca este zgarietura

#12
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Bun ca sa ma lamuriti cu Norlam din asta iese chiar daca nu iese cu polish?

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da-i banii omului sa schimbe ce ai zgariat. Vei arunca banii pe polish/creion/vopsea si daca nu va merge tot aici vei ajunge.

Edited by exceswater, 28 September 2017 - 13:37.


#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

 high_energy, on 28 septembrie 2017 - 13:28, said:

Am inteles. O sa intreb proprietarul daca a intrebat de polish la serviceul auto. Si daca raspunsul e ca nu atunci o sa propun mai intai sa testeze chestia asta si propun sa ii dau banii pentru un spray.creion whatever.
Daca a intrebat atunci banii astia ar fi o parte din banii pe care i-as plati pe masca cu tot si gata. Ar mai ramane 120 lei de platit


Oricum daca e sub suma aia de 150 lei merita sa vad daca merge. Nici eu nici proprietarul nu suntem din Bucuresti suntem din Olt si maxim slatina/craiova poate sa mearga pentru ca pe acolo are drum.
Evalezi adancimea zgarieturii, eventual pune o poza.daca dai 50 lei pe spray si nu merge, ce faci? Mai dai 150 la proprietar?

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De rahat gestul sa iti ceara sa schimbi la masina lui ce i-ai stricat. SERIOS ?
Si Trabant sa fi fost ... e masina omului.
De ce e jeg ?
Mergi cu el la magazin si cumpara masca aia daca nu crezi ce iti spune.
Asuma-ti greseala.

#16
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

 exceswater, on 28 septembrie 2017 - 13:37, said:

Da-i banii omului sa schimbe ce ai zgariat. Vei arunca banii pe polish/creion/vopsea si daca nu va merge tot aici vei ajunge.
Asta ziceam si eu. Cel mai bine intreb daca a pus problema rezolvarii cu polish si daca da abia atunci aduc in discutie si chestia asta cu spary-uri. Sau ...pana la urma cat costa un polish? E mai ieftin ca schimbarea mastii? Ca asa zic direct "domne au zis aia daca se rezolva cu polish? Ca daca da dau cat face polish-ul"

 exceswater, on 28 septembrie 2017 - 13:43, said:

De rahat gestul sa iti ceara sa schimbi la masina lui ce i-ai stricat. SERIOS ?
Si Trabant sa fi fost ... e masina omului.
De ce e jeg ?
Mergi cu el la magazin si cumpara masca aia daca nu crezi ce iti spune.
Asuma-ti greseala.
Si daca dau mai mult decat face? Ca pana la urma n-am fost de fata la constatare..... posibil ca la service-ul auto sa fi zis "domne o masca noua ne scoate si noua niste bani".

#17
golgheteru

golgheteru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.05.2010

 high_energy, on 28 septembrie 2017 - 13:51, said:


Si daca dau mai mult decat face? Ca pana la urma n-am fost de fata la constatare..... posibil ca la service-ul auto sa fi zis "domne o masca noua ne scoate si noua niste bani".
decat sa stai pe drumuri sa cauti, apoi sa cumperi tu o masca, banii pe drum, tot acolo ajungi, mai bine dai aia 150 si scapi de belea, greseala se plateste pana la urma, oricine daca era in situatia lui nu cred ca ii convenea sa vina cu solutii din astea, pana la urma nu a fost vina lui

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce masina este ? Ce masca ai zgariat ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate