Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Motivele adevarate pentru care omul nu s-a mai intors pe Luna

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

#37
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,929
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttrabaho, on 27 septembrie 2017 - 10:14, said:

un invelis din material moale (cum era costumul astronauitilor) si care are ceva presiune in el, dus in vid, ar trebui sa se umfle.
Vezi ca nici costumele celor de pe ISS nu se umfla.
Sau si aia e hoax?

#38
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005

View Posttrabaho, on 27 septembrie 2017 - 10:14, said:

oricum ai zice-o, un invelis din material moale (cum era costumul astronauitilor) si care are ceva presiune in el, dus in vid, ar trebui sa se umfle.
ceea ce nu s-a petrecut.
Inchipuieti de exemplu un balon pe care il umfli, apoi dupa ce e umflat il izolezi cu vata si peste vata aia pui un strat textil. Nu-i asa ca stratul ala textil o sa aiba cute? Eh, e un soi de comparatie, si mai ales ca forma costumului nu e rotunda, ca un balon, deci va arata si mai cutat. Dar inauntru tot presurizat e.

Nu stiu daca asa e facut costumul, insa ti-am dat un exemplu.

Edited by Phobos, 27 September 2017 - 10:28.


#39
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005
Iaca, am facut o traducere aproximativa, cu ajutorul google translate:



Ansamblul are mai multe straturi de îmbrăcăminte subțiri, nu un costum mare pe care un astronaut îl imbraca si trage fermoarul. Partea portocalie pe care toată lumea o vede când astronauții ies la Astrovan pe drumul spre tamponul de lansare este pur și simplu stratul superior.


[ https://www.nasa.gov/images/content/234064main_spacesuitwalkout226.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Astronautul începe cu cămăși și șorturi ușoare și apoi pune pe o cămașă și pantaloni care arată ca lenjerie termică, cu o rețea extinsă de tuburi țesute în ele.
Pompeaza apă prin tuburi în timpul numărătoarii inverse pentru a menține astronautul rece. Un set de dopuri pliate într-un buzunar pe partea exterioară a costumului se conectează la fitinguri din interiorul navetei pentru a mișca apa prin costum.

Apoi vine stratul exterior portocaliu, care este de fapt două straturi separate. Stratul interior este un material asemănător cu cel al cauciucului, asemănător unui costum. Chhipwadia îl descrie ca pe partea "balon" a costumului deoarece este ceea ce ține aerul dacă costumul trebuie să se umfle. Partea exterioară a costumului este un material Nomex rezistent la flacără, care este mult mai puternic decât stratul interior și îi conferă costumului forma.

Cu casca, vizorul și mănușile blocate la locul lor, costumul acoperă complet astronautul într-o bula de aer umflat la aproximativ aceeași presiune a aerului ca o persoană care s-ar găsi la 30.000 de picioare deasupra Pământului (aprox. 9000m). Aceasta este puțin mai mică decât altitudinea de croazieră a multor avioane.

https://www.nasa.gov...cesuitdemo.html

Edited by Phobos, 27 September 2017 - 10:45.


#40
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostKarhu, on 27 septembrie 2017 - 09:40, said:

Asa as zice si eu, bani mai putini plus directionarea bugetului spre plasare sateliti, sonde, roboti etc.
Progresul tehnologic e urias, insa prioritatile sunt altele. De exemplu acum 40 de ani exista transport intercontinental supersonic (Concorde), acum nu mai exista...


Exact.  Sa nu uitam ca (chiar acum de curand) o sonda a ajuns la Saturn , unde a si ramas, transmitand pana in ultimul moment informatii esentiale despre atmosfera si aspectul planetei.

Vad ca unii inca continua sa se certe daca omul a ajuns sau nu pe luna, ceea ce nu face subiectul topicului. Dar ma rog ....

#41
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Imi este greu sa cred ca omul ca entitate cu o curiozitate nativa (de multe ori distructiva) ar da inapoi sa cerceteze mai indeaproape ceea ce se presupune in "teoria asta conspirationista" ca s-ar afla pe luna... Luna, in ziua de azi, este destul de apoape incat si amatorii pot vedea/observa destul de bine suprafata lunii si ar fi cam greu sa se ascunda ceva pe bolovanul asta care nu are nimic interesant... nici macar ceva material pretios...
Ca idee, in imaginea de mai jos e un infografic cam cu ce ne laudam in explorarea planetelor din sistemul nostrum solar... surprinzator, inca nu ne-am atins de Neptun si Uranus...
Attached File  Solar system probes.jpg   68.29K   42 downloads

Edited by Engineer_xxl, 27 September 2017 - 12:21.


#42
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016

View Postsamebo, on 27 septembrie 2017 - 09:31, said:

Cea mai mare dovada ca a fost o facatura e faptul ca 50 de ani mai tarziu timp in care lumea a avut un boom tehnologic urias nu e posibila ducerea pe luna a omului.
Ba mai mult, pana si navele goale trimise in recunoastere spre luna pica pe capete.
Dar ei vor sa credem ca acum 50 de ani le-a iesit din prima cu oameni cand in ultimii 10 ani orice nava goala trimiteau sfarsea in a deveni epava, si ca sa nu para un esec o ardeau ca asta era si planul, sa se prabuseasca Posted Image


Am eu o statistica:
1. Numarul de ani de scoala al celor care cred ca aselenizarea a fost un hoax e in medie cu 6 ani mai mic decit al celor care nu cred asta.
2. Aia care cred in extrateresttri au inca 5 ani de studiu in minus, pe medie.

Posted Image

Edited by vrajitoruldinoz, 27 September 2017 - 16:23.


#43
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 27 septembrie 2017 - 16:22, said:

Am eu o statistica:
Ia să vedem cine a făcut statistica aia, ai un link?

#44
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 27 septembrie 2017 - 16:22, said:

Am eu o statistica:
1. Numarul de ani de scoala al celor care cred ca aselenizarea a fost un hoax e in medie cu 6 ani mai mic decit al celor care nu cred asta.
Nu m-ai nimerit... eu am facut fortat ani de scoala in plus ca asa m-a obligat statul, cica fara diploma nu poti sa muncesti. Asa ca fortat am mai facut o facultate, sa fie la dosarel.
Dar bine ca esti tu mai scolit, ai cu 2 facultati (6 ani) mai mult ca mine... totusi nu iti pui intrebarea de ce nici dracu in 50 de ani nu se duce pe luna? Daca au fost asa capabili primitivii aia si au ajuns cu racheta imbracata in staniolul de la ciocolata, astia mai modernii de ce nu pot? Nu mai gasesc staniol de ciocolata ca nu se mai ambaleaza ciocolata in staniol?

#45
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsamebo, on 27 septembrie 2017 - 17:10, said:

Daca au fost asa capabili primitivii aia si au ajuns cu racheta imbracata in staniolul de la ciocolata, astia mai modernii de ce nu pot?
De ce zici că nu pot? Cine a vrut și n-a putut?

#46
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View Postsamebo, on 27 septembrie 2017 - 09:31, said:

Cea mai mare dovada ca a fost o facatura e faptul ca 50 de ani mai tarziu timp in care lumea a avut un boom tehnologic urias nu e posibila ducerea pe luna a omului.
Ba mai mult, pana si navele goale trimise in recunoastere spre luna pica pe capete.
Dar ei vor sa credem ca acum 50 de ani le-a iesit din prima cu oameni cand in ultimii 10 ani orice nava goala trimiteau sfarsea in a deveni epava, si ca sa nu para un esec o ardeau ca asta era si planul, sa se prabuseasca Posted Image
Da... asta era motivul. Pai prietene, astia trimit nave spatiale catre Marte, unde aterizeaza( sau cum se numeste aterizarea pe Marte) o masina, la propriu, si tu ne spui ca pe luna trimit epave?Posted Image

View PostPhobos, on 27 septembrie 2017 - 09:43, said:

Banuiesc ca si costumul ala are oleaca de izolatie pe el, niste vata bazaltica, polistiren, paie, ceva, nu e umflat ca un simplu balon. Totusi, e frig. Posted Image

Plus radiatii.

In plus, am impresia ca acele costume folosite nici macar nu erau presurizate decat in zona capului. Daca stam sa cautam despre costume spatiale, aflam ca pentru corpul uman nu e nevoie sa fie inconjurat de un strat de gaz presurizat la nivelul atmosferei terestre ca sa supravietuiasca in spatiu, ci e de ajuns o presurizare mecanica, un strat stramt si elastic care sa-l inconjoare.
Deh, poate erau, poate nu, dar chestia e ca exista si costume spatiale fara gaz presurizat in jurul corpului.

"The human body can briefly survive exposure to the hard vacuum of space unprotected,[2] despite contrary depictions in some popular science fiction. Human skin does not need to be protected from vacuum and is gas-tight by itself."

https://en.wikipedia...e_activity_suit
Vezi noul costum de la SpaceX, e foarte subtire.

Edited by tiestodj20, 27 September 2017 - 18:37.


#47
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postdoxan, on 27 septembrie 2017 - 02:47, said:

..argumentul suprem si incontestabil pentru care acele expeditii au fost legit, si anume : testul cu pana de strut si ciocanul de aluminiu efectuat de catre astronautul David Scott in timpul misiunii Apollo 15, atat pana cat si ciocanul au fost aruncate simultan si au cazut in acelasi timp & cu aceasi velocitate pe solul de regolith; acest lucru ar fi fost imposibil de simulat intr-o incapere presurizata deoarece nu s-ar fi putut recrea aceleasi conditii de pe Luna ...

suprem, pare un termen utilizat mai degraba pentru hiperbolizare
n-ai cum dovedi cat de "pana" era pana aia
ce sa ma spun de comportamentul unor substante organice (proteine gen cheratina) intr-un mediu cum este cel de pe Luna !
sa mai inteleg ca multi nu cunosc faza cu "imposibilitatea" ridicarii de pe solul lunar a unui amarat de ciocan
asta daca si ala o fi fost ciocan !

https://www.wimp.com...er-on-the-moon/

#48
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Postdoxan, on 27 septembrie 2017 - 02:47, said:

In acest thread voi incerca sa expun teoria alternativa la care adera multi conexori americani, a treia cale, asadar  o alta viziune  fata de teoria conspirationista mainstream cu moon hoax-ul, care eu unul cred ca e conintelpro, adica special lansata de diversionistii CIA si DoD pentru a abate atentia de la anomaliile lunare observate chiar in fotografiile oficiale NASA ( Apollo Photo Atlas).
Richard Hoagland explica foarte clar in cartea din link-ul de mai jos cum au aparut aceste teorii conspirationiste pro Moon hoax, in speta e vorba de dezinformari lansate de agenti guvernamentali pentru a se ascunde adevarul despre intalnirile avute de astronautii Apollo cu EBE - uri pe Luna ( care au fost cel putin de gradul II adica contact indirect).
Revenind acum la aberatia cu moon hoax-ul, voi da argumentul suprem si incontestabil pentru care acele expeditii au fost legit, si anume : testul cu pana de strut si ciocanul de aluminiu efectuat de catre astronautul David Scott in timpul misiunii Apollo 15, atat pana cat si ciocanul au fost aruncate simultan si au cazut in acelasi timp & cu aceasi velocitate pe solul de regolith; acest lucru ar fi fost imposibil de simulat intr-o incapere presurizata deoarece nu s-ar fi putut recrea aceleasi conditii de pe Luna ( ma refer la lipsa frecarii atmosferice care fac posibila caderea simultana a doua obiecte cu mase radical diferite in acelasi timp).
Dark Mission: The Secret History of NASA, Enlarged and Revised Edition: Richard C. Hoagland, Mike Bara: 9781932595482: Amazon.com: Books
Neaparat trebuie urmarit chiar daca e fake. De multe ori, elitele lasa o mica parte a informatiei sa ajunga la sheeple prin astfel de videoclipuri.
Celebrele inregistrari fake cu Mona Lisa/Apollo 20 nu au aparut intamplator, totul face parte dintr-o uriasa campanie de dezinformare menita sa bagaterizeze subiectul ET si sa favorizeze teoria aberanta cu Moon Hoax !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dUxNuQ6wWIY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici o chestie foarte interesanta despre experimentele militare clasificate facute de astronautii Apollo 17 pe Luna, acum inteleg de unde s-au inspirat producatorii filmului SF Apollo 18...
E clar ca a avut loc un coverup, dovada:
https://forum.cosmoq...-Bell-theories

De urmarit si aceste doua filme :
Moontrap, Beyond the Stars. Ca si in Apollo 18, cele doua filme ofera mici franturi ale adevarului. Moontrap e cel mai interesant deoarece se aseamana izbitor cu videoclipurile hoax referitoare la Apollo 20/Mona Lisa, e posibil ca producatorii sa fii stiut ceva, recomand de asemenea si un documentar intitulat Moon Rising.
In concluzie, este evident ca pe Luna exista activitate ET ( documentata stintific, prin deja faimoasele Transient Lunar Phenomenon ), peregrinarile mele de-a lungul anilor pe forumuri unde scriu conexori, ma fac sa cred ca cel putin ultima misiune Apollo 17 a avut rol de recunoastere militara, in speta o incercare esuata a lui Schmitt si Conrad de a ajunge la o structura artificiala situata la baza masivului Taurus Littrow.
Aici un link in care autorul analizeaza stintific teoria expusa de mine in ultimul paragraf:
http://www.keithlane...on/A17HMp1.html
Evident civilizatia/civilizatiile care au folosit satelitul Pamantului ca avanpost nu au origini selenare, fiind vorba de entitati capabile de zbor interstelar care au ales acest loc poate datorita lejeritati de a accede in parking orbits la punctele Lagrange si desigur proximitatea fata de singura planeta telurica din intreg sistemul solar capabila sa intretina forme de viata avansate, desigur aici intram in taramul supozitilor fiindca suntem mult prea inapoiati ca si tehnologie ca sa intelegem motivele unor entitati care poate ca sunt cu milioane de ani mai avansate ca specia umana.
Da tu crezi SINCER ca oamenii CHIAR au ajuns pe LUNA cu ADEVARAT?!? Eu am auzit ca e totul o inscenare a americanilor. Am vazut si un film despre cum s-a facut asta.

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsamebo, on 27 septembrie 2017 - 17:10, said:

Nu m-ai nimerit... eu am facut fortat ani de scoala in plus ca asa m-a obligat statul, cica fara diploma nu poti sa muncesti. Asa ca fortat am mai facut o facultate, sa fie la dosarel.
Dar bine ca esti tu mai scolit, ai cu 2 facultati (6 ani) mai mult ca mine... totusi nu iti pui intrebarea de ce nici dracu in 50 de ani nu se duce pe luna? Daca au fost asa capabili primitivii aia si au ajuns cu racheta imbracata in staniolul de la ciocolata, astia mai modernii de ce nu pot? Nu mai gasesc staniol de ciocolata ca nu se mai ambaleaza ciocolata in staniol?

Poate ca el o fi mai inteligent si si-o explica faptul ca drumul costa mult si nejustificat.
Altii care nu-si explica de ce au dureri de cap cand n-au nimic inauntru, nu pot concepe.
Ei cred si ca australienii stau cu capu-n jos pentru ca sunt pe dedesubtul Pamantului.
Ce sa faci? Nu pot fi toti destepti

#50
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostTsunnnami, on 27 septembrie 2017 - 19:20, said:

Ce sa faci? Nu pot fi toti destepti

apai, daca despre aselenizare o fi vorba, aia destepti pot fi foarte usor asimilati cu aia smecheri !
aia intelepti inca isi mai pun intrebari !

#51
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016

View Postalthea, on 27 septembrie 2017 - 16:26, said:

Ia să vedem cine a făcut statistica aia, ai un link?

Gaseste-mi tu un om competent care sa creada in conspirationism.
Cineva din industria aeropsatiala (partea tehnica), ca-s o multime in ziua de azi, astronom, fizician, d-astia cu doctorat la universitati din top 10 nu la stefan gheorghiu, profesor univresitar, proiectant de rachete etc
In schimb astia cu conspiratiile sint intre geniile forumului, d-alde Lorelyan si altii ca el.

View Postsamebo, on 27 septembrie 2017 - 17:10, said:

Nu m-ai nimerit... eu am facut fortat ani de scoala in plus

Pai "fortzat" nu se pune. Eu ma refer la aia cu un minim interes in scoala.
Asa si bivolii astia din clasa politica au cite 2 doctorate plagiate, dar nu insemna ca au scoala.

Quote

Dar bine ca esti tu mai scolit, ai cu 2 facultati (6 ani) mai mult ca mine... totusi nu iti pui intrebarea de ce nici dracu in 50 de ani nu se duce pe luna?

Raspunsul e destul de simplu: ca-i prea scump si nu mai sint motive. Si ca politica si ca generatiile noi gindesc cu burta.
Multe lucururi nu se mai fac, Concorde, SR-71, naveta spatiala etc cred ca nici statie orbitala nu aveam daca nu era facuta acum nu stiu citi ani. Nu vezi ca americanii nici pe orbita nu se mai suie, o fac rusii?

Edited by vrajitoruldinoz, 27 September 2017 - 23:57.


#52
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View PostHamdoulillah, on 27 septembrie 2017 - 19:07, said:


Da tu crezi SINCER ca oamenii CHIAR au ajuns pe LUNA cu ADEVARAT?!? Eu am auzit ca e totul o inscenare a americanilor. Am vazut si un film despre cum s-a facut asta.

Nu stiu cum naiba se face, dar majoritatea adeptilor 'inscenarii americane', sint simpatizanti ai ivanilor?
E foarte dificil sa iti dai seama de ce....

#53
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Postcris_ncs, on 28 septembrie 2017 - 07:11, said:

Nu stiu cum naiba se face, dar majoritatea adeptilor 'inscenarii americane', sint simpatizanti ai ivanilor?
E foarte dificil sa iti dai seama de ce....
e foarte dificil sa iti dai seama de ironie :D

#54
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostAdm, on 27 septembrie 2017 - 07:10, said:


3. Avand in vedere ce concurenta a fost atunci, (CCCP aproape a sucombat economic), credeti-ma ca ar fi facut orice sa dovedeasca ca americanii nu au ajuns pe luna.
Nimeni nu poate demonstra nimic....e ca si cum ai cauta un ac in oceanul Pacific...ca sa nu mai spun ca si rusii au ajuns pe luna dar nu recunosc acest lucru ...De ce sa te lauzi un un lucru atat de banal?....De fapt americanii I-au gasit pe rusi acolo....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate