Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

L-ati sfatui pe copil sa aleaga... ce cariera?

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#55
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Bunastarea economica e data doar de cum apreciaza altii rezultatele muncii tale. Talentul si munca nu te pot diferentia decat in propriul domeniu, dar daca domeniul ala e scrierea de carti istorice, atunci cel mai probabil vei trai mai prost decat fostul coleg de banca fara mare talent la informatica si care e, probabil, un programator cel mult decent. Sau inginer. Sau medic. Viziunea cu "fa ceea ce iti place si vei castiga multi bani" este f romantata si departe de realitate, mai corect e "fa ceea ce iti place intr-o tara puternica dpdv economic si vei fi fericit".

Dupa cum ziceam, pe un copil il ajuti sa isi descopere si dezvolte abilitatile (talent consider ca e oarecum impropriu spus, majoritatea meseriilor necesita multiple abilitati) si pe urma, cand e gata sa mearga spre o meserie (deci in apropierea admiterii la facultate), va fi suficient de matur sa inteleaga care sunt optiunile si ce perspective exista pentru fiecare.

#56
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

 Karhu, on 28 septembrie 2017 - 15:05, said:

Sunt carti bune cele de care am amintit, insa lumea nu prea mai citeste, are alte preocupari.

Dacă lumea nu ar citi, cărţile ar dispărea mâine. Dar, vedem că nu dispar, ci, cel mult intră în lumea virtuală.

Cei care au darul scrierii, întotdeauna îi vor găsi pe cei care au darul cititului.

Edited by lupini, 29 September 2017 - 13:24.


#57
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 figo1988, on 28 septembrie 2017 - 15:13, said:

Bunastarea economica e data doar de cum apreciaza altii rezultatele muncii tale. Talentul si munca nu te pot diferentia decat in propriul domeniu, dar daca domeniul ala e scrierea de carti istorice, atunci cel mai probabil vei trai mai prost decat fostul coleg de banca fara mare talent la informatica si care e, probabil, un programator cel mult decent. Sau inginer. Sau medic. Viziunea cu "fa ceea ce iti place si vei castiga multi bani" este f romantata si departe de realitate, mai corect e "fa ceea ce iti place intr-o tara puternica dpdv economic si vei fi fericit".

Dupa cum ziceam, pe un copil il ajuti sa isi descopere si dezvolte abilitatile (talent consider ca e oarecum impropriu spus, majoritatea meseriilor necesita multiple abilitati) si pe urma, cand e gata sa mearga spre o meserie (deci in apropierea admiterii la facultate), va fi suficient de matur sa inteleaga care sunt optiunile si ce perspective exista pentru fiecare.

Eu nu sunt convins ca un tanar la 18-19 ani cand e timpul sa aleaga o facultate, face aceasta alegere in plina cunostinta de cauza. Cei mai multi nu au lucrat nici o zi din viata lor, iar cei care au lucrat, nu au facut-o in domeniul in care vor urma facultatea.

In general cand nu ai in gand o meserie specifica pentru care trebuie sa faci o anumita facultate (medicina, drept, arhitectura), sau o meserie pentru care facultatea aleasa iti ofera un avantaj clar (daca vrei sa lucrezi in IT este de preferat sa urmezi poli/mate-info/cibernetica), atunci te duci la o facultate mai "generaliste" din cadrul ASE/universitate/snspa/poli.

Multi tineri, dupa ce termina facultatea nu vor lucra in domenii direct legate de domeniul de studiu. De acolo intervine "talentul" omului si abilitatea de a-si crea un drum propriu in viata.

#58
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Nu l-as sfatui ce sa aleaga, dar l-as ajuta cu intrebari, ca sa isi dea seama ce i s-ar potrivi lui mai bine. Dupa care l-as pune fata in fata cu unul care chiar lucreaza in domeniul ala, daca e posibil, ca sa vada si cum e in realitate, nu doar din carti. Si l-as incuraja sa aiba intotdeauna un plan de rezerva, in cazul in care descopera pe parcurs ca ce si-a dorit el nu e chiar asa senzational (de exemplu, studiezi dreptul si vezi ca nu te intelegi cu aparutul in instanta sau cu lucratul pana la 2 noaptea intr-o firma de avocatura. Unde te duci? Consilier juridic intr-o firma din alt domeniu, PFA, magistratura?).

#59
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

 black_dizzy, on 03 octombrie 2017 - 11:25, said:

Nu l-as sfatui ce sa aleaga, dar l-as ajuta cu intrebari, ca sa isi dea seama ce i s-ar potrivi lui mai bine. Dupa care l-as pune fata in fata cu unul care chiar lucreaza in domeniul ala, daca e posibil, ca sa vada si cum e in realitate, nu doar din carti. Si l-as incuraja sa aiba intotdeauna un plan de rezerva, in cazul in care descopera pe parcurs ca ce si-a dorit el nu e chiar asa senzational (de exemplu, studiezi dreptul si vezi ca nu te intelegi cu aparutul in instanta sau cu lucratul pana la 2 noaptea intr-o firma de avocatura. Unde te duci? Consilier juridic intr-o firma din alt domeniu, PFA, magistratura?).

<3

#60
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Eu am sfatuit-o pe fii-mea sa aleaga dintre stomatolog, notar, chirurg estetician, farmacist. (ordine aleatorie)
A ales veterinar :), deja este in al 2-lea an in care-si manifesta aceasta optiune, dar de la 11 ani pana mai incolo, vom vedea ce va mai fi.

Fi-miu, 9 ani, inca nu i-am gasit menirea, nu are predilectie catre ceva anume, ma tot intreaba in ce meserie se castiga mai multi bani, minte de copil, deh, banii nu sunt totdeauna mai presus decat linistea sufleteasca, va invata cand va mai creste.

Evident ca iti sfatuiesti copiii si le arati toate fetele vazute si nevazute ale diverselor profesii, insa trebuie tinut cont si de preferintele lor, de talentul lor.

Eu nu-s tipologia de mama care insista ca plodul sa faca balet, dans, pian sau mai stiu eu ce, i-am dus pe rand la diverse activitati, dar in principiu, la ce au dorit ei.

Acum fac amandoi teatru, nu neaparat pt ca sunt talentati excesiv, dar pentru ca ii place fii-mii ce se intampla la atelierele de teatru, ii plac profesorii de acolo si mediul.

Si pentru ca oricum bat un drum sambata pana acolo, l-am inscris si pe fi-miu.
Nu ma astept sa joace in filme, dar teatrul inseamna istorie, dictie, miscare, muzica, cultura, stapanirea emotiilor, gramatica, literatura, etc., mai exact, artă completa si le prinde bine per total.

#61
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 aaaa4567, on 25 septembrie 2017 - 16:52, said:

daca va intreaba un adolescent ce il sfatuiti, sa aleaga meseria de programator sau nu, sau ce altceva - voi ce ii spuneti? (Posted Image)
"Nu" ar fi raspunsul meu.
In 5 ani meseria asta va avea caderi majore, nu in 25 de ani. Deja exista fizic roboti care fac softuri...

Daca ii place si il duce mintea sa faca ceva creativ;  daca e muncitor, ceva in nanotehnologii, chimie.

#62
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,270
  • Înscris: 27.07.2006
Nu, o sa-l las sa faca ce-i place; oricum, are doar 9 ani, mai avem pana intelegem ce-i cu viata asta :)
In schimb, "lozinca" care i-o spun mereu cand se iveste ocazia este urmatoarea: "tati, indiferent ce vei ajunge, gunoier sau geniu in computere, pleaca de aici". Atat.

#63
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 21.04.2012
A mea e injectata deja, saptamana asta a trantit ceva de genul "as vrea sa merg sa traiesc intr-o tara mai curata ca asta", spre stupefactia audientei din tramvai...Posted Image

Ce naiba au toti cu veterinarii ?! Ma rog, a mea cocolosheste labradorul, sa zicem ca e explicabil....:)

#64
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 08.02.2013
Profesia şi partenerul de viaţă trebuie să le aleagă singur, în opinia mea. Are libertate deplină în alegerea lui şi trebuie să-nveţe şi responsabilitatea ce decurge din asta. Nu cred că există o profesie perfectă, fiecare are şi părţi bune dar şi aspecte mai puţin plăcute. E viaţa pruncului şi trebuie să-şi facă singur planurile de viitor privind cariera profesională. Reţin faptul că-l întrebam des în ultima clasă de liceu, dacă s-a gîndit bine şi este sigur de decizia lui. Treaba mea de tată e să am încredere în ce am crescut şi să-l sprijin să facă ce-şi doreşte, ce crede că este mai bine pentru el.

#65
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Programator e singura meserie care o sa se mentina pe pozitii si in care o sa poti intra fara pile si sa cistigi peste medie inca de la inceput. Tre doar o tira de creier. Sigur ca sint meserii mai banoase, notar, avocat, mult sugces in asa ceva fara pile. Apoi doctor, numai ca tre sa astepti vreo 10-15 de ani de piine cu margarina pina ajungi la bani.

Singura meserie la concurenta cu programarea e probabil instalatorul. Tevile nu vor disparea niciodata, un instalator bun face bani cu roaba. Pe aproape este timplar, 5000 de lei un dulap, jumate manopera, factura ioc, facem sa fie bine. :first:

Cind se vorbeste de IT si de disparitia lui se refera la aia care raspund la telefon cind suni sa spui ca nu-ti merge nus ce la internet. Aia sint tot "IT" si vor disparea, cel putin nivelurile de jos, ala care te duc manual printr-un check list, ca un troubleshooter din Windoze. "Futurologii" aia care viseaza inteligente artificiale care scriu singure programe complexe sint mai degraba "fututiincreierologi". Habar n-au ce inseamna soft si ce inseamna sa creezi soft. O fi existind si asa ceva cindva, da nici noi, nici urmasii urmasii urmasilor nostri n-o sa prindem. Fix cum desenam pe vremea lui Ceusescu, in clasa a 2-a, "noi in anul 2000", numai masini zburatoare, roboti si nave spatiale si cind colo anul 2000 a fost un cacat pe batz :w00t:

#66
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017
orice parinte isi sfatuieste copilul in legatura cu viitorul lui insa nu-i impune o cariera.

#67
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

 myceran, on 08 octombrie 2017 - 15:15, said:

orice parinte isi sfatuieste copilul in legatura cu viitorul lui insa nu-i impune o cariera.

Ar fi bine sa nu-i impuna ce sa faca si ceea ce sa nu faca.
Sa stea-n soarele lui sa-si traiasca viata lui

#68
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017

 Tsunnnami, on 08 octombrie 2017 - 15:54, said:


Ar fi bine sa nu-i impuna ce sa faca si ceea ce sa nu faca.
Sa stea-n soarele lui sa-si traiasca viata lui
pomul dacă nu-l îngrijești, nu da roade bune.

#69
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 myceran, on 08 octombrie 2017 - 18:04, said:

pomul dacă nu-l îngrijești, nu da roade bune.
Pomul îl îngrijești, nu încerci să controlezi pe unde să crească și ce întorsături să ia.

#70
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 AL_DRAGON, on 08 octombrie 2017 - 18:31, said:

Pomul îl îngrijești, nu încerci să controlezi pe unde să crească și ce întorsături să ia.
Asta s-ar putea sa fie o greseala... riscand rezultatul final:

-dintr-un baiat promitator sa iasa: un barbat care la 40 de ani inca joaca jocuri toata noaptea, sau un "pizdificat" (expresie de pe forum), sau un lenes cronic care nu face ceva, un distrus, sau pur-si-simplu un prost.
- similar pentru o fata promitatoare care ajunge doar o femeie natantoala, sau o bleaga cu vocatia permanenta a ratarii.

Calea adevarata e greu de gasit printre copacii inalti.

#71
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Astea cu jucatul jocurilor si mototalele la 40 de ani nu au nici o treaba cu educatia, e pur genetica.

#72
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Eu am fix 40 de ani, ma "joc jocuri", citeodata toata noaptea, si sint undeva in top 2% salarii pe cartea de munca. What's your point, trebuia sa fiu cosmonaut? :w00t:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate