Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

L-ati sfatui pe copil sa aleaga... ce cariera?

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#19
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostBaxon, on 25 septembrie 2017 - 17:24, said:

Casa are deja , venituri va avea din alte business-uri ( ale mele )
Pai simplu, il faci patron la business-urile tale. :)

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Daca salariile raman tot in plaja de 1600-2000 lei, adica la limita de jos care era si acu 10 ani.. e posibil sa nu mai vrea nimeni sa se bage. La banii astia nu-ti scoti investitia in educatie, nu mai vorbesc ca nu-ti ajung pentru traiul zilnic.

Eu as zice ca mai degraba copiii trebuie educati in spirit antreprenorial, sa-si faca firma lor, sa se lupte pentru contracte si sa nu se mai bage la stapan... Binenteles ca un copil nu are suficient discernamant pentru a hotari singur iar aici intervine rolul parintelui.. cu mai multe sau mai putine prejudecati la baza.

#21
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Eu zic că ar trebui să aștepți până devii părinte,și apoi să încerci să urmezi ce zici aici/acum că vei face.
De ce?
Pentru că,tu ca părinte ești adult,trecut oarecum prin viață,adică ai o anumită experiență de viață,ceea ce îți permite să cunoști oamenii.
Fapt pentru care,tu,fiind părintele lui,îl vei cunoaște mai bine decât se cunoaște el,deci vei ști în mare măsură,ce i s-ar potrivi.
Așa că,s-ar putea ca el să zică vreau să mă fac fizician-fotbalist,iar tu să zici că nu,fă-te matematician-schior(pe schiuri).(exemple aiurea).
Plus că atunci vei ști (din experiență),că tinerii se orientează către meserii după cum e "alfa"(sau acel role-model pe care ei și l-au ales) al găștii lui(poate să fie alt "alfa",uneori chiar personaj din filme),că ăla e cool.Adică,dacă ăla își taie un picior și se face cerșetor în gară,cei din gașcă îl vor imita,ca să fie și ei cool!

De asemenea,fiind copilul tău,va avea o parte de la tine.care parte va fi și cu bune și cu rele.
Deci vei vede și atuurile tale(o parte),dar și defectele tale(deasemenea,o parte din ele).

#22
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 25 septembrie 2017 - 19:45, said:



Problema care nu se inteleg deloc la noi e ca o slujba nu e pe viata. E important sa stii lucruri si sa fii fexibil ca sa treci dintr-o parte in alta usor.


Nici nu ai idee cati la 50+ ani inca au impresia asta !
Ba mai mult, daca ai de munca au impresia ca iti permiti masina, casa in proprietate prorie si un concediu la munte si la mare vara.

Din 2500 de lei eventual !

Da, siguuuur ! Nici cu 4000 de lei NET nu stiu daca te baga in seama vreo banca ptr Prima Casa.
Si garsoniera. 2 camere? Viseeee, taica...vise !
In ziua de azi poti avea 4000 de lei acum -mai ales cei care lucreaza pe posturi gen cacat manager si maine sa-i vad pe la somaj.
Nimic nu mai e sigur, ptr majoritatea.

#23
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postaaaa4567, on 25 septembrie 2017 - 16:52, said:

Vad chestia asta la unii parinti (de peste tot) - isi sfatuiesc copiii sa devina [insert meserie la moda here]. Acum este vorba de dezvoltare software, probabil ca acum 30 de ani ar fi fost vorba de medicina, sau acum 100 de ani, de balet etc.



Pustiul meu vrea sa se faca gunoier....pana acum 1 an ii placea meseria de vidanjor....Ce crezi, ar trebui sa-l incurajez in directia asta?

Edited by Clovis, 25 September 2017 - 20:17.


#24
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postrosix, on 25 septembrie 2017 - 20:05, said:

Eu as zice ca mai degraba copiii trebuie educati in spirit antreprenorial, sa-si faca firma lor, sa se lupte pentru contracte si sa nu se mai bage la stapan..
Nimic gresit, doar ca..... nu toti au 100-200.000€ ca sa-si deschida o firma Posted Image

Edited by YourFan, 25 September 2017 - 20:17.


#25
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postrosix, on 25 septembrie 2017 - 20:05, said:

Daca salariile raman tot in plaja de 1600-2000 lei, adica la limita de jos care era si acu 10 ani.. e posibil sa nu mai vrea nimeni sa se bage. La banii astia nu-ti scoti investitia in educatie, nu mai vorbesc ca nu-ti ajung pentru traiul zilnic.



Clar generatia noastra e una din ultimile care a acceptat astfel de salarii.

Cei sub 30 de ani, deja iau calea strainatatii.
Ba sunt chiar oameni ajunsi la 40+, au fost manageri pe aici cu salarii de 1500/ 2000 de euro/ luna. Dar...ce sa vezi.... BurnOut !

Prefera sa isi ia catel, purcel, ce mai au...si sa se duca la banda prin UK pe aceeasi bani
Dar adio telefoane la 12 noaptea, mail-uri la 2 noaptea si dupa sa te ia la p*** stiu eu ce shift manager ca... de ce nu ai ajuns la ora 9 prin traficul INFECT din Bucuresti ?!

Practic suntem cam ultimii mohicani.

Si aici ajungem la alt topic, cam pe aceeasi teme

https://forum.softpe...gasesc-angajai/

sau ala cu

"Tu muncesti tinere?" care nu stiu dc a fost ingropat.

Ca idee Romania e tara cu cei mai multi emigranti, dupa Siria.
Dar la noi nu a fost nici un razboi.

https://www.realitat...ei_2092967.html

Peste 5 milioane de romani din forta activa de munca deja sunt pe afara.
Si nu au de gand sa se intoarca. Decat in vacanta. Poate...poate la pensie.

Dar dupac e ai muncit o viata intreaga pe meleaguri straine si sa zicem ca apuci pensie de UK, Germania, Spania ori Italia...
Dc sa te mai intorci cand...devine deja mai usor ?!
Dc te-ai intoarce intr-o tare de lumea a 3-a ?

Edited by M4V3RiCk_, 25 September 2017 - 20:23.


#26
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostClovis, on 25 septembrie 2017 - 20:16, said:

Pustiul meu vrea sa se faca gunoier....
Wtf, de ce ar vrea asta?

P.S. Daca vrea firma lui este altceva :D

#27
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostM4V3RiCk_, on 25 septembrie 2017 - 20:18, said:

"Tu muncesti tinere?" care nu stiu dc a fost ingropat.

Pai de stupid ce era....Nu am inteles de ce trebuie sa te intereseze pe tine daca "x" sau "y"  lucreaza....cat timp nu da in cap la oameni pe strada e problema lui daca munceste sau nu.

View PostYourFan, on 25 septembrie 2017 - 20:19, said:

Wtf, de ce ar vrea asta?

P.S. Daca vrea firma lui este altceva Posted Image
Nu. Vrea sa fie cacanar, Vrea sa lucreze direct cu materia. Cica ii plac meseriile parfumate. Era groaznic cand prindeam un loc in pole position in spatele unei vidanje de se imputea toata masina cu arome ....tragea puternic aer in piept si zicea: Ce aroma....Mmmm....ce aroma....Mie mi se intorceau matele pe dos....

Edited by Clovis, 25 September 2017 - 20:27.


#28
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postrosix, on 25 septembrie 2017 - 20:05, said:

Eu as zice ca mai degraba copiii trebuie educati in spirit antreprenorial, sa-si faca firma lor, sa se lupte pentru contracte si sa nu se mai bage la stapan... Binenteles ca un copil nu are suficient discernamant pentru a hotari singur iar aici intervine rolul parintelui.. cu mai multe sau mai putine prejudecati la baza.

Am incercat si eu cu antreprenoriatul. Pur si simplu in Romania NU MERGE, daca nu ai PCR sau babac cu bani in spate care sa te sustina.
Pana la 30 de ani eu nu am muncit la patron. M-am descurcat cum am putut, daaaar ... repet: Multinationalele, ANAF-ul si PCR_ul te fac sa iti bagi picioarele.

Firmele mici in ziua de azi pur si simplu sunt devorate de cei 3 factori de mai sus.
Si mai ales firmele romanesti.

Cand ma intrebau pe la interviuri ce dracu am lucrat...trebuia sa infloresc una alta prin CV.
Ce era sa zic: am fost patron ?!

In Romania nu e incurajat atrenprenoriatul si oamenii care apuca pe calea asta nu sunt vazuti bine.
Multi patroni mioritici au impresia ca le furi afacerea, clientii, stiu eu ce rahat daca angajeaza un om din asta si ca ii lasi in curu` gol.

In Romania esti vazut bine daca esti..sau cel putin pari SCLAV.
Atunci e cel mai bine !

Si niciodata sa pari mai destept/ sa arati ca ai IQ mai mare ca cel care te angajeaza.
Ca atunci iara are impresia ca il sfidezi, ca ii iei painea de la gura sau mai stiu eu ce.

Sa incercati sa faceti afaceri in Romania ?!
Incercati in alta tara ! Va faceti un bine la portofel si la neuroni.

Edited by M4V3RiCk_, 25 September 2017 - 20:43.


#29
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostM4V3RiCk_, on 25 septembrie 2017 - 20:18, said:

Firmele care se plâng că nu găsesc sclaveti* Asa-i mai bine.

#30
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016
Uau uau o forum de bebelusi plingaciosi... vai ce greu e, vai ce sclavie...

#31
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006
Sunt 3 meserii care au fost, sunt si vor fi multa vreme : medic, avocat, preot.
Trebuie doar sa faci performanta

#32
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Posthobbysat, on 25 septembrie 2017 - 20:34, said:

Sunt 3 meserii care au fost, sunt si vor fi multa vreme : medic, avocat, preot.
Trebuie doar sa faci performanta

Preot ?

Mah, nu stiu din cei nascuti dupa anul 2000 cati mai cred in cele sfinte.

Iar aia care cred, ori sunt someri, ori pe afara.

"Meseria" asta intr-un orizont de 20-30 de ani nu o vad prea bine

... Avand in vedere ca e o biserica la 500-700 de locuitori la nivel de Romanica... and rising...
Si aici concurenta e foarte mare ptr "clienti"

Edited by M4V3RiCk_, 25 September 2017 - 20:39.


#33
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Posthobbysat, on 25 septembrie 2017 - 20:34, said:

Sunt 3 meserii care au fost, sunt si vor fi multa vreme : medic, avocat, preot.
Trebuie doar sa faci performanta
Eu zic ca cea mai sigura afacere in ziua de azi e cea cu Pompe Funebre.....tot timpul vor exista clienti... Iar la cat s-a dezvoltat productia de medicamente si de junk food cred ca se va inmulti clientela.

#34
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View PostClovis, on 25 septembrie 2017 - 20:47, said:

Eu zic ca cea mai sigura afacere in ziua de azi e cea cu Pompe Funebre.....tot timpul vor exista clienti... Iar la cat s-a dezvoltat productia de medicamente si de junk food cred ca se va inmulti clientela.

Si eu ma gandisem la asa ceva Posted Image

La cati am ingropat in ultimii ani...No stress.

Dar mi se pare un pic aiurea, ziua imbalsamezi raposatul...si noaptea cu prietena/iubita/nevasta in pat. "Ce ai facut azi iubi ?"  ... "Pai stii..."

Si aici concurenta e destul de mare.

Pe strada am asa: 2-3 sali de pacanele, 2-3 banci, 2-3 case de amanet, 2 farmacii, 2 cabinete notariale...siiii...2 firme de pompe funebre !
Servicii complete, ce puii mei! pe o distanta de 500 de M Posted Image

Ah, uitasem de shaormerie.

Edited by M4V3RiCk_, 25 September 2017 - 20:57.


#35
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 25 septembrie 2017 - 19:45, said:

"Pe vremea mea" parintii habar nu aveau ce e cu ei.. nu exista internet sau cel putin era greu de gasit, isi traiesera viata in comunism, nu si-ar fi inchipuit nimeni la ora aia ce se va intimpla cu UE si ITul si multele lucruri foarte diferite. Unele chestii pe care le stiau ei au functionat oarecum (medicina), altele nu ("sa te faci sef de abator/alimentara/restaurant mama ca cine are mincare traieste bine").
Acum insa pentru un parinte care are ceva in cap e o idiotenie sa nu-si indrume copilul.

Problema care nu se inteleg deloc la noi e ca o slujba nu e pe viata. E important sa stii lucruri si sa fii fexibil ca sa treci dintr-o parte in alta usor.

Cultura anti-munca nu va face nici un favor nici voua si nici copiilor vostri. Munca si ceva inteligenta misca muntii.

Exact! ce viata nasoala au dus parintii nostri fara sa stie ce-i ala net! ieseau ca prostii in natura in loc sa butoneze facebook-ul....copiii trebuie indrumati/canalizati catre ceea ce le place (subtil). Copii trebuie sa aiba contact cu cat mai multe lucruri pentru a avea din ce alege iar parintii trebuie sa observe si sa inteleaga. Inainte sa am copil ma gandeam ca o sa-l fac Einstein pe la 3 ani :) dupa ce l-am avut mi-am dat seama ca merita sa fie fericit, sa-si traiasca copilaria jucandu-se si cand va veni momentul sa aleaga sa creada ca a fost alegerea lui....
Eu n-am fost fortat niciodata de parinti sa aleg ceva anume si in nici un caz nu voi face acest lucru cu copil meu....

#36
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Exact! ce viata nasoala au dus parintii nostri fara sa stie ce-i ala net! ieseau ca prostii in natura in loc sa butoneze facebook-ul....

Netul e dupa cum te duce capul. Unii il folosesc sa se faca mai destepti, altii la facebook. Aia inteligenti si din facebook face o chestie de valoare, prostii si din wikipedia fac un cacat.
Ralitatea e ca parintii nostri au fost in general foarte dezorentati si rupti de vremurile de dupa 2000, ma refer la cei pe care i-a prins revolutia la 50 de ani. Noi nu avem nici o scuza pentru astia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate