Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Creste ROBOR

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#73
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
nu ce este, de ce creste de ex? Ce genereaza cresterea?

#74
zadros

zadros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 01.06.2008
Am vazut 2 variante: Roborul pt creditele date populatiei se calculeaza trimestrial ca find media pe ultimele 3 luni sau ca se ia valoarea de referinta din ultima zi a trimestrului .

Care varianta e corecta?

#75
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View PostStef_Stef, on 29 septembrie 2017 - 15:27, said:

nu ce este, de ce creste de ex? Ce genereaza cresterea?

Sunt o multime de factori care genereaza inflatie sau deflatie, adica crestere sau scadere de preturi.

O varianta: guvern face promisiun electorale nefezabile de cresteri de pensii si salarii, genereaza deficit bugetar si ca sa-l finanteze are doua variante:
1. creste taxele si impozitele > automat firmele trebuie sa acopere cheltuielile (salariul e un cost pentru ei) > cresc pretul produselor (vezi benzina) si serviciilor > inflatie;
2. se imprumuta > creste cererea de creditare > cresc dobanzile (apropos si dobanda e un cost) > inflatie

Alte variante: cresterea consumului prin creditare sau neacoreperit dpdv economic, miscari la nivel macroeconomic (de exemplu china cand a avut crestere economica a devenit un principalul importator de fier si petrol la nivel mondial > cresterea pretului la fier vechi si a barilului de petrol si au revenit cand china s-a mai domolit din avant),

o productie slaba dintr-un anumit produs determina la fel cresteri de preturi. La noi, de exemplu, daca anul agricol e slab > preturi mari la produsele agricole ca sunt putine si nu acopera cererea.

Responsabil de mentinerea inflatiei in parametrii acceptabil este BNR prin politica monetara. Singurul instrument pe care il are la dispozitei este rata dobanzii de referinta care este direct corelata cu inflatia. De exemplu, daca crest preturile, BNR creste rata de referinta a dobanzii. In cazul in care pe fondul unei cereri slabe sau regres economic, scad preturile, atunci BNR scade rata de referinta a dobanzii ca sa stimuleze investitiile. De exemplu, daca dobanda e mica, colegu samebo nu ui-ar mai conveni sa-si tina banii in contul de economii ca nu castiga mult din asta si ar cauta sa investeasca in ceva cu randament mai mare, deci i-ar pune in circulatie, i-ar investii si ar stimula crestere economica.

pe lanaga asta, inflatia mai e corelata si cu PIB, rata inflatiei si cursul de schimb, simplu nu? Posted Image nu zicea Tudose ca nu-ti trebuie sa ai studii economice ca sa fi ministrul economiei?

Ce trebuie retinut este ca orice dezechilibru sau derapaj are pe undeva un contraefect benefic, poate nu pentru tine direct, dar el exista. Sa-ti dau un exemplu: crestere economica suna bine, zici ca e de bine, dar duce la cresterea cererii si implicit a preturilor.

Criza e nasoala, dar a condus la scaderea preturilor imobiliarelor (mai tineti minte garsonierele cu €90K?)

Creste cursul zici ca e de rau insa are efect pozitiv pentru exporturi.

Le: alt exemplu elocvent: cresc dobanzile: nasol pentru debitori, dar se bucura colegul semedo care are depozite.
Creste dobanda, creste si inflatia, si colegu semedo s-ar putea sa se bucure pe jumate ca o sa constate ca banii lui din depozitul de lei o sa valorize mai putin. Asa-i in tenis

Edited by un_dac, 29 September 2017 - 16:06.


#76
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postun_dac, on 29 septembrie 2017 - 15:26, said:

Mai trebuie luat in calcul si experimente pesedistico-socio-balbaieli, de genul mutarii contributiilor sociale de la angajat la angajator. N-am mai urmarit subiectul dar daca de la 01.01.18 se trezesc ambii soti cu -22% la salariu coroborat cu cresterea robor si inflatie, atunci ma astept sa vad iar piata inundata imobiliara de anunturi de executari silite de la banci.
Priveste partea buna: cumparam iar ieftin si o sa vindem scump Posted Image

View Postun_dac, on 29 septembrie 2017 - 15:26, said:

LE: apropos legat de scumpirile carburantului, Ciuvica, un mare intelect al vremurilor noastre (not), a zis ca romanii nu au resimtit scumpirea benzinei ca tot de 100 de lei puneau si luna trecuta
Normal ca n-au simtit, doar tot banii aia ii cheltuie... cati crezi ca se uita pe bon sa vada ca inainte cu 100 lei luai 21,50 litri si acum cu 100 lei iei 20,30 litri? Posted Image
Coboara omul, ii spune baiatului ca vrea de 100, baga baiatul de 100 si plateste la casa.

#77
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Postsamebo, on 29 septembrie 2017 - 16:16, said:

cati crezi ca se uita pe bon sa vada ca inainte cu 100 lei luai 21,50 litri si acum cu 100 lei iei 20,30 litri? Posted Image.

Aia care fac plinul si vad ca dau cu 50 de lei mai mult, ca rezervorul nu stie sa se contracte sau sa se dilate in functie de pretul la pompa

Edited by un_dac, 29 September 2017 - 16:24.


#78
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007

View Postun_dac, on 29 septembrie 2017 - 15:26, said:

Mai trebuie luat in calcul si experimente pesedistico-socio-balbaieli, de genul mutarii contributiilor sociale de la angajat la angajator. N-am mai urmarit subiectul dar daca de la 01.01.18 se trezesc ambii soti cu -22% la salariu coroborat cu cresterea robor si inflatie, atunci ma astept sa vad iar piata inundata imobiliara de anunturi de executari silite de la banci.
Si asta cu scaderea salariilor din cauza mutarii contributiilor sociale mi se pare un subiect abordat pompieristic ... daca o luam asa e la fel de probabil ca angajatorii sa micsoreze de maine salariile angajatilor din Romania pentru ca asa au chef. E asta un scenariu plauzibil sau relevant la nivel macro? Nu. Chiar daca vor fi cateva cazuri cand salariile chiar vor scadea pentru ca unii nu vor updata contractele de munca la timp ...

#79
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Aia care fac plinul observa si mai putin, in mare parte pentru ca niciodata un plin nu a costat la fel, pentru ca nu alimenteaza cand se aprinde becul.
Iti spun asta ca si eu fac plinul des... niciodata nu s-a nimerit sa bag acelasi numar de litri, pentru ca fac plinul in functie de necestate, nu astept pana se aprinde beculetul.
Uneori fac plinul de 50 lei, alte ori de 100, alte ori de 150 alteori de 200... intelegi ideea. In principiu rar am ajuns sau trecut de 200 lei la un plin.

View Postun_dac, on 29 septembrie 2017 - 16:23, said:

Aia care fac plinul si vad ca dau cu 50 de lei mai mult, ca rezervorul nu stie sa se contracte sau sa se dilate in functie de pretul la pompa


#80
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

View Postutopium, on 29 septembrie 2017 - 13:16, said:

Pai acum exista un interes al bancilor sa fie sus luni ... apoi nu ii mai intereseaza asa tare pana la urmatorul termen (1-2-3 ianuarie).
In opinia mea...

Interesul exista mereu, de fapt e un scop în sine, ținând cont ca dobânzile sunt parte componenta în profit.

Legat de inflație, inflația este un dezechilibru macroeconomic iar creșterea preturilor este o consecință.


#81
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Postutopium, on 29 septembrie 2017 - 16:43, said:

Si asta cu scaderea salariilor din cauza mutarii contributiilor sociale mi se pare un subiect abordat pompieristic ... daca o luam asa e la fel de probabil ca angajatorii sa micsoreze de maine salariile angajatilor din Romania pentru ca asa au chef. E asta un scenariu plauzibil sau relevant la nivel macro? Nu. Chiar daca vor fi cateva cazuri cand salariile chiar vor scadea pentru ca unii nu vor updata contractele de munca la timp ...

Aici cred ca gresesti. Cand ai un contract stabilit intre parti prin care angajatorul se obliga sa plateasca X suma bruta angajatului, atunci nu poti sa scazi unilateral salariul angajatului ca asa vrei tu. In schimb, cand se muta contributile, obligatia contractuala ramane in continuare sa platesti suma X bruta prin care te-ai angajat prin contract. Chiar daca angajatul o sa ia mai putin, tu incontinuare iti respecti obligatiile contractuale.

Cu rezerva ca nu-s jurist, dar in momentul in care statul intervine intr-un acord intre parti, atunci nu mai avem economie de piata. Tind sa le dau dreptate alora care sustin ca nu e constitutional ca statul sa oblige angajatorii din mediul privat sa mareasca lefurile.

IMHO, poza e clara: promis +25% la votanti > castigat alegeri > n-avem de unde sa dam 25% asa ca mutam contributii de colo colo ca sa contra-balansam > putem sa zicem ca ne-am respectat promisiunile electorale si nici nu facem bugetul zob (pentru moment) > pai stai ca la privat s-ar putea sa nu mareasca toti lefurile > plm, asta e... oricum aia nu ne prea voteaza

View Postsamebo, on 29 septembrie 2017 - 16:44, said:

Aia care fac plinul observa si mai putin, in mare parte pentru ca niciodata un plin nu a costat la fel, pentru ca nu alimenteaza cand se aprinde becul.
Iti spun asta ca si eu fac plinul des... niciodata nu s-a nimerit sa bag acelasi numar de litri, pentru ca fac plinul in functie de necestate, nu astept pana se aprinde beculetul.
Uneori fac plinul de 50 lei, alte ori de 100, alte ori de 150 alteori de 200... intelegi ideea. In principiu rar am ajuns sau trecut de 200 lei la un plin.

oricine care e in facultatile mintale observa ca a crescut pretul carburantului. Si ala care face plinul si ala care baga de 100 lei chit ca o sa constate ca nu mai ajunge pana la destinatie ca inainte. Singurii care nu observa ca a crescut pretul carburantului sunt biciclistii sau aia cu masini electrice.

#82
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

View Postun_dac, on 29 septembrie 2017 - 19:55, said:


Singurii care nu observa ca a crescut pretul carburantului sunt biciclistii sau aia cu masini electrice.

Ba observam și noi, ca prețul carburantului antrenează creșteri de preturi în lanț.

#83
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Interesant de urmarit. Pentru cultura mea ...monetara :)
Afecteaza/ajuta pe cineva palierele dintre datele la care se iau in calcul valori de referinta pentru ROBOR 1, 3, 6M?
As vrea sa inteleg mecanismul. Spre exemplu, in data de 12 Septembrie ROBOR 1M a fost 0.68. Cine se raporteaza la aceasta valoare?

View Postpaco rabanne, on 29 septembrie 2017 - 11:23, said:

Luni este.


Vineri a fost ultima valoare a lunii incheiate. Nu cred ca se ia in calcul valoarea din luna imediat urmatoare.
Corectati-ma daca gresesc.

#84
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Se ia valoarea din ultima zi lucratoare, odata la 3 luni, la 6 luni, depinde de timpul de credit.

#85
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Deci Vineri 29 pentru Septembrie. Asa am inteles si eu.

Edited by Sara_28, 02 October 2017 - 12:50.


#86
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007

View Postaris86, on 02 octombrie 2017 - 12:46, said:

Se ia valoarea din ultima zi lucratoare, odata la 3 luni, la 6 luni, depinde de timpul de credit.
Din ce am observat exista banci care iau ultima zi lucratoare din trimestru ca referinta, altele care iau prima zi lucratoare din trimestru, depinde de contract ... stiu ca am colegi care aveau diferit de mine data de referinta.

#87
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
1.71% este astazi.

#88
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007
Interesant ca CEC mi-a stabilit ROBOR-ul pentru urmatorul trimestru la cursul de joi ... 1.46%.

#89
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Vezi cum ai in contract. De regula se specifica un roll-over date si se actualizeaza rata dobanzii la 3 luni in functie de ROBOR din data respectiva.

#90
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
1.80% fara numar Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate