Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Google Pixel 2 XL "Taimen" (LG)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3474 replies to this topic

#3277
bbcalin

bbcalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2015
Bună dimineața,
Vă funcționează blink light pe android 10 la primirea mesajelor și a apelurilor necitite/nepreluate?La mine se aprinde doar o dată când apare un SMS și gata.
In schimb pe WhatsApp funcționează.
În setări e activat.
Mulțumesc.

#3278
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Notificarea prin led pt apeluri pierdute nu functiona nici cu Android 9, cel putin la mine...
Pt mesaje mergea daca dezinstalezi actualizarile aplicatiei.
Pe 10 nu stiu daca mai merge, n-am incercat. M-am obisnuit fara... Posted Image

#3279
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 27.02.2007
salut,

am trecut din nou la pixel 1, de la pixel 2.
diferenta este foarte mare,sesizabila si deranjanta. am instalat aceleasi aplicatii, cu toate update-urile la zi.
aplicatiile se deschid mai greu. cand fac scroll prin aplicatii acestea agata, nu toate, dar agata, mai ales cand le deschid pentru prima data (facebook, google drive, google chrome, google maps cand deschid meniul din stanga de la  cele 3 linii agata, da in geu - astea care cred eu ca cer resurse mai multe). de unde sa fie problema? de la procesor? pixel 1 are quad si pixel 2 are octa. ram tot 4 sunt la ambele. as fi curios ce credeti voi, ce-l face sa mearga mai prost? Gpu? desi nu cred ca gpu-ul 530 e atat de slab inca sa nu-mi dea fluiditate. nu am nici un joc instalat pe telefon.

#3280
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Si la mine merge Maps cateodata foarte, foarte greu pe 2 XL. O mai ia razna din cand in cand, ii dau restart si merge mai bine.

#3281
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostLucian_x, on 18 septembrie 2019 - 10:01, said:

salut,

am trecut din nou la pixel 1, de la pixel 2.
diferenta este foarte mare,sesizabila si deranjanta. am instalat aceleasi aplicatii, cu toate update-urile la zi.
aplicatiile se deschid mai greu. cand fac scroll prin aplicatii acestea agata, nu toate, dar agata, mai ales cand le deschid pentru prima data (facebook, google drive, google chrome, google maps cand deschid meniul din stanga de la  cele 3 linii agata, da in geu - astea care cred eu ca cer resurse mai multe). de unde sa fie problema? de la procesor? pixel 1 are quad si pixel 2 are octa. ram tot 4 sunt la ambele. as fi curios ce credeti voi, ce-l face sa mearga mai prost? Gpu? desi nu cred ca gpu-ul 530 e atat de slab inca sa nu-mi dea fluiditate. nu am nici un joc instalat pe telefon.
cpu si viteza de scriere citere a spatiului de stocare.

#3282
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

View PostLucian_x, on 18 septembrie 2019 - 10:01, said:

salut,

am trecut din nou la pixel 1, de la pixel 2.
diferenta este foarte mare,sesizabila si deranjanta. am instalat aceleasi aplicatii, cu toate update-urile la zi.
aplicatiile se deschid mai greu. cand fac scroll prin aplicatii acestea agata, nu toate, dar agata, mai ales cand le deschid pentru prima data (facebook, google drive, google chrome, google maps cand deschid meniul din stanga de la  cele 3 linii agata, da in geu - astea care cred eu ca cer resurse mai multe). de unde sa fie problema? de la procesor? pixel 1 are quad si pixel 2 are octa. ram tot 4 sunt la ambele. as fi curios ce credeti voi, ce-l face sa mearga mai prost? Gpu? desi nu cred ca gpu-ul 530 e atat de slab inca sa nu-mi dea fluiditate. nu am nici un joc instalat pe telefon.

Telefonul meu de rezervă este un Pixel 1. Am observat și eu aceste agățări și sacadări, dar la câteva zile după ce s-a așezat update-ul au început să fie mult mai rare și puțin vizibile. Evident că mai există, dar chiar acum l-am butonat vreo jumătate de oră și a fost o plăcere să văd cum se mișcă ținând cont că deja poate fi considerat vechi

La Google Maps e cea mai evidentă schimbare după câteva secunde. Când intru în aplicație sacadează uneori, dar după ce îmi găsește ruta și fac scroll pe ecran de câteva ori merge foarte cursiv

#3283
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,399
  • Înscris: 04.05.2017
AM tot citit pe aici, dar nu m-am lamurit in legatura cu pixel  2, bateria tine mai bine acum dupa finalizarea versiunii Q 10? , observam ca la android 9 scazuse autonomia putin fata de A.8 Oreo.
As trece cand renunt la xz2 compact la pixel 2, si totusi la xz2c sony am andreno 630 fata de 540 la pixel 2, in rest aceeasi mancare de peste zic.
Mizez pe o mai buna optimizare si updateuri mai reale fata de ce primesc acum la sony, care momentan inca este pe PIE 9.

#3284
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Eu nu simt nici o diferenta de consum intre Pie si Q. Nici mai bine, nici mai rau, incarc telefonul la acelasi interval de timp.

Te uiti la GPU doar daca esti pasionat de jocuri cu "pretentioase". In rest, n-o sa simti diferenta...
Intre procesoare, o sa fie o diferenta, dar nu cred ca se simte in utilizare zilnica (eu n-am simtit nimic in plus fata de 2 XL atunci cand am butonat un 3 XL). In teste sintetice clar o sa castige procesorul din generatia mai noua.

De update-uri o sa te saturi, vin lunar si se intind pana dupa Android R (toamna lui 2020). N-am butonat Sony, dar as alege oricand optimizarea de la Google. Cu cat mai simplu, cu cat mai curat, cu atat mai bine! ;)

#3285
vibecatalin

vibecatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 05.07.2006
De astăzi nu mai funcționează aplicația Homebank de la ING, am încercat cu Magisk Hide dar tot primesc mesajul ca telefonul are root. Ce as putea sa fac? Vreo sugestie?

#3286
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 27.02.2007
Aplicația funcționează la mine însă nu mai pot adăuga cardul virtual, pentru a putea plăti cu telefonul.

#3287
vibecatalin

vibecatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 05.07.2006
Exista vreo alta metoda de a "păcăli" aplicația sa creadă ca nu am root?

#3288
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 27.02.2007
dupa update-ul care l-a facut de dimineata, aplicatia ing, acum este 100% functionala. am reusit sa  adaug cardul virtual.
@vibecatalin poti incerca dupa ce-i faci update, poate-ti merge.

Edited by Lucian_x, 28 September 2019 - 07:28.


#3289
vibecatalin

vibecatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 05.07.2006
Poti sa imi spui te rog ce versiune de HomeBank ai? Eu am 6.7

Am incercat toate variantele, pur si simplu nu pot sa scap de mesajul asta :

Attached Files


Edited by vibecatalin, 28 September 2019 - 08:50.


#3290
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 27.02.2007
Și eu tot 6.7 am, dar până să-și facă update nu știu cât a fost.

#3291
vibecatalin

vibecatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 05.07.2006
Ai root la telefon?

#3292
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 27.02.2007
Nu, nu am, acum am văzut și attach-ul cu mesajul.
Problema mea era că nu puteam sa mai adaug card virtual.

#3293
vibecatalin

vibecatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 05.07.2006
E vorba ca am root, cum am scris in mesajul original si aplicația de la ING detectează acest lucru și deobicei funcționa Magisk Hide, dar acum nu știu ce sa ii fac

#3294
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
John Wu a descoperit ca aplicatiile "se vad" intre ele si degeaba folosesti Magisk Hide. Daca la scanare prin ce ai instalat pe telefon gasesc ceva dubios, iti iei reject direct orice ai face.
Renunta la aplicatii care folosesc root, incearca sa treci Magisk-ul pe Canary Channel (poate a reusit vreo minune pe ultima versiune), asteapta o rezolvare a problemei de catre G printr-un update, sau renunta la root (daca aplicatia de la banca este atat de importanta).

Sursa: https://twitter.com/...761639461015552

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate