Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Google Pixel 2 XL "Taimen" (LG)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3474 replies to this topic

#1
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Attached File  Pixel 2 XL.jpg   45.56K   280 downloads

Detalii (conform zvonurilor):

Producator: LG
Sistem de operare: Android 8.0.1 sau 8.1
Procesor: Snapdragon 835
Display: 6 inch, 2880 x 1440, format 18:9, OLED
Memorie RAM: 4GB
Stocare: 64 sau 128GB
Camera principala: probabil tot de 12MP (single camera), EIS
Rezistenta praf/apa: IP67/68?
Capacitate baterie: necunoscuta
Pret: intre 849 si 949$
Altele: fara port jack de 3.5 mm, posibil - senzori de presiune pe lateralele telefonului (gen Edge Sense), AOD

Va fi anuntat oficial pe 4 Octombrie 2017.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/etmUU1bs41s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Posted Image

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Extraordinar (daca zvonul este real): specificatii de 2016, pret de 2018. Dar hei, bine cu Android 8!

#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Uhh, primul hater! :lol:
Nu te obliga nimeni sa il cumperi...

#4
mar1uscal1n

mar1uscal1n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 13.04.2011
Fix specificații de 2016...common man, chiar sunt de 2016?

#5
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Fata de ala made by HTC asta e lux... ala arata oribil

Au ceva in comun: ambele sunt overpriced.

Edited by samebo, 24 September 2017 - 21:32.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View Postmar1uscal1n, on 24 septembrie 2017 - 21:29, said:

Fix specificații de 2016...common man, chiar sunt de 2016?
Nu te supara, dar depinde ce ai acum.

Hater? Eu stiu?! Chiar va rog sa-l cumparati. Toti.

#7
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Cam tot ce s-a lansat in ultima vreme are pretul "umflat". N-ai scris nici o noutate...
Pretul va fi mare, da. Cui ii place si si-l permite, il cumpara. Cine nu, se uita! :P

#8
mar1uscal1n

mar1uscal1n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 13.04.2011
Samsung j5 2016... Cu speculații 2017 :D

#9
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View PostYOUR_GOD, on 24 septembrie 2017 - 21:32, said:

Chiar va rog sa-l cumparati.
Daca o sa am buget (desi's mici sansele), il cumpar. Daca nu, nu si n-o sa fie nici o suparare. N-am facut topicul asta ca sa te fortez sa il admiri sau sa il cumperi. Nu iti place, mergi mai departe!
Si in nici un caz n-o sa vin pe topicul de Samsung sa rad de tine ca primesti upgrade/update tocmai la anu', sau daca o sa ai probleme cu display-ul...

Desi n-as fi vrut, na ca m-ai fortat sa fiu si eu hater! Posted Image

#10
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Daca arata asa si nu va fi peste 4000 o sa-l iau.

#11
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Nu dati 4000 de lei pe el ca-i prea scump nu? Atunci asteptati sa dati 6500 lei pe iPhone X.

Edited by YourFan, 24 September 2017 - 22:08.


#12
mar1uscal1n

mar1uscal1n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 13.04.2011
Care 75oo la precomanda (iPhone X)? https://m.evomag.ro/...ay-3596782.html

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View PostLesbianu, on 24 septembrie 2017 - 21:48, said:

Grozav!
Atunci, poate nu ar strica sa urmărești postările mele de pe Nokia/Symbian, HTC, Sony și acum, Samsung. Astfel vei observa doua lucruri:
1. Când vine vorba de telefoane, cam știu ce spun și acest Pixel va fi, as usual, prea scump fata de ce va oferi;
2. Nu sunt fanul niciunei mărci, poate doar al buzunarului și al propriilor gusturi.

Legat de actualizari, inca o data, citeste-mi postarile. Doar actualizarile de siguranta ma intereseaza sa fie la zi. Altfel, vreau doar sa-mi funcționeze telefonul. Deci, ca va veni 8 la anul sau peste doi, nu-mi pasa, se poate ca intre timp, sa schimb cateva telefoane, desi se poate si sa ma opresc.

PS: Imi place cand oamenii devin hateri. Este nostim.

View Postmar1uscal1n, on 24 septembrie 2017 - 22:10, said:

Care 75oo la precomanda (iPhone X)? https://m.evomag.ro/...ay-3596782.html
La mai mare! Doar...da, vine cu 8 ;)

Uitati ca si Google stie sa vanda. Super directia pe care o urmeaza, toata stima. Cred ca-si rod unghiile cei de la Apple. Li s-a furat strategia. Bine, sper ca acesta nu va avea ecran cu decupare.

#14
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Toate telefoanele noi lansate au pret nesimtit. Pret pe care il platesc doar fanii "inflacarati". Restul, se uita si se reorienteaza in functie de buget sau asteapta ca pretul sa scada la nivelul pe care si-l permit.

Quote

PS: Imi place cand oamenii devin hateri. Este nostim.
Mie nu mi se pare nostim deloc. Este ca si cum m-as duce maine la munca si as spune glume cu moldoveni, cat timp majoritatea oamenilor de acolo sunt din zona asta. Sau, as face misto de Samsung si iPhone, cand 80% dintre colegi folosesc aceste modele.
Ahh, daca esti in cerc "de cunoscuti", merge. Dar doar asa!

#15
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postmar1uscal1n, on 24 septembrie 2017 - 22:10, said:

Care 75oo la precomanda (iPhone X)? https://m.evomag.ro/...ay-3596782.html
Acum am observat, ar fi culmea.

#16
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Relax! Nu vreau sa pun gaz pe foc, desi noi astia cu vechime in ale Nexus-urilor suntem caliti in ce priveste discutii de genul asta. Da, Pixel este supraevaluat (iar prima versiune m-a dezamagit dupa ce am folosit in ultimii ani ecrane mari), si da, nu prea l-am cumparat nici noi ) deocamdata).  Nu cred insa ca poate spune cineva ca in ce priveste dotarile linia Pixel 2 ar fi la nivelul 2016 - poate doar daca ne referim la design, dar si aici sunt opinii si opinii :) . Nu prea imi pasa de design (ba chiar as prefera telefoane putin mai groase dar cu baterie mai mare). Folosesc intotdeauna holstere iBlason - din punctul asta de vedere toate telefoanele (Nexus-urile) mele arata la fel, indiferent de generatie.
In ce priveste o posibila noua achizitie... (pentru ca preferintele sunt personale) pastrez Nexus 6P-ul pana in primavara si atunci ma uit sa vad ce si cum. daca gasesc un Pixel 2 XL SH in conditii bune si cu pret rezonabil, il iau. Daca nu.... mai raman cu 6P-ul (si cu regretul ca nu voi putea testa noile DP-uri de P). Oricum, in utilizarea normala, tot ce este peste Nexus 6 face fata bine (am dat deoparte fratii mai mici - Nexus 4 si Nexus 5 pentru ca desi se mai descurca inca... sunt practic entry level - le-am pasat de mult in familie si lumea e multumita de ele - mai putin bateria desigur).
Cat despre Samsung, iPhone si altele.... nu mi se potrivesc. Eu caut un telefon pe care sa il pot customiza cum am eu chef (si asta fara sa pierd garantia) si care sa primeasca update-uri constant. In cazul asta defuncta linie Nexus (si acum linia Pixel) sunt de nebatut" 2 ani update software plus inca unul cu update-uri de securitate - lunare!. Sorry... dar Samsung, LG, HTC etc nu ofera asa ceva (Apple e in ciorba lui cu cei 4 ani de udate-uri, dar de exemplu nu voi pune iOS 11 pe 5S-ul sotiei pentru ca .... am vazut cum se misca. In schimb... pot pune Android 8-ul pe Nexus 4 - custom ROM e drept si... merge fara probleme).
Fiecare e liber sa aleaga ce i se potriveste. In ce ma priveste voi continua cu linia Pixel, in lipsa de alternative. Mi se potriveste mai bine (mai ales ca pana acum nu am lasat inca vreun telefon cu softul original; fie el cu Symbian sau Android (la iOS nu m-am bagat decat la update-uri pentru ca personal nu vad de ce mi-as lua iPhone - pur si simplu nu ne potrivim). Dar.... nu vad de ce as da vreodata 4000 de lei pe un telefon.... Mai ales ca ii dau din buzunarul meu - le pot gasi utilizari mai bune.

One last thing (ca sa citez din clasici :) ) : In ce priveste Android-ul 8.... m-am cam plictisit de el deja - din martie pana acum au trecut deja 6 luni. Astept custom-urile bazate pe el (deocamdata nu m-am impacat cu Nitrogen-ul, dar mai am sperate de la PureNexus, Paranoid Android, etc...

Edited by danmerezeanu, 25 September 2017 - 06:49.


#17
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Decat sa dai 4000 lei pe in Pixel ca sa ai updateuri 3 ani mai degraba iei un telefon mai ieftin (poate chiar de 2000 lei) si il schimbi in fiecare an :D

#18
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Hmmm. Nu. Pentru că aproape imediat ce scot teflonul din cutie incep să-l meșteresc. Custom Recovery, root, etc. Plus că nu stau in acele update-uri. Sunt perioade când am și 3-4 ROM-uri diferite pe el într-o lună (m-am mai potolit odată cu vârsta, au fost timpuri când erau 3-4 pe săptămână :) ).
De fapt cadența mea este de un telefon la cam un an - un an și jumătate. Dar, odată cumpărat, telefonul rămâne în familie - pentru că inca merge bine (no lag :) ) .... Așa că pot studia evoluția în paralel, pot testa Custom ROM-uri, etc).
Deci sunt oarecum închis în nișa mea - in ultimii 5 ani a fost linia Nexus, de la anul... Probabil Pixel 2 XL și urmașii. In ce mă privește mi-am pus banii pe Google (la telefoane).

Insa ceva, in plaja 2000 de lei nu găsesc nimic interesant. Eu vreau ecran mare, difuzoare stereo, etc). - telefonul perfect pentru mine ar fi Nexus 6 (apropo, ultimul Nexus cu wireless charging - asta in 2014)  cu hardware-ul de azi din Pixel XL.
Reminder: Între Androizi, linia Nexus a avut wireless charging pe Nexus 4, 5 si 6 (2012 - 2014). Nu sunt primii dar au avut consistenta ... O vreme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate