Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cabluri deasupra curtii si stalp pe proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
mai poti face si altfel
daca cablurile sunt prea jos, poti face o sesizare la politia locala cum ca exista riscul de electrocutare...

#56
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Cu stalpul nu ai dreptul legal sa decizi. Posted Image
Nu decizi tu cum sa isi foloseasca ei bunurile Posted Image

#57
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016

 arg, on 19 septembrie 2017 - 09:05, said:

mai poti face si altfel
daca cablurile sunt prea jos, poti face o sesizare la politia locala cum ca exista riscul de electrocutare...
De erau prea jos le taiam de la inceput.

 samebo, on 19 septembrie 2017 - 09:08, said:

Cu stalpul nu ai dreptul legal sa decizi. Posted Image
Nu decizi tu cum sa isi foloseasca ei bunurile Posted Image
Dar decid cine intra in curte si cainele decide cu mine

#58
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Decizi doar pe moment... ulterior decide judecatorul. Si va obtine cu usurinta dreptul de a patrunde si a avea acces la bunul lor.
Si vezi ca daca se enerveaza s-ar putea sa iti faca si alte probleme... cum ar fi sa verifice daca nu cumva tu te-ai improprietarit de la sine putere pe acel spatiu... si e foarte posibil sa fi facut asta iar bunicii sa nu fi intrat niciodata in legalitate cu asta, ca asa sunt batranii... merg pe principiul am pus gardul, deci e al meu sau eu am furat terenul asta din 97, vine el dupa 20 de ani sa imi spuna ca nu e al meu? Posted Image

Edited by samebo, 19 September 2017 - 09:14.


#59
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016

 samebo, on 19 septembrie 2017 - 09:12, said:

Decizi doar pe moment... ulterior decide judecatorul. Si va obtine cu usurinta dreptul de a patrunde si a avea acces la bunul lor.
Si vezi ca daca se enerveaza s-ar putea sa iti faca si alte probleme... cum ar fi sa verifice daca nu cumva tu te-ai improprietarit de la sine putere pe acel spatiu... si e foarte posibil sa fi facut asta iar bunicii sa nu fi intrat niciodata in legalitate cu asta, ca asa sunt batranii... merg pe principiul am pus gardul, deci e al meu sau eu am furat terenul asta din 97, vine el dupa 20 de ani sa imi spuna ca nu e al meu? Posted Image
Apoi nu stiu,cred ca ar trebui sa le zic sa mai puna un stalp in mijlocul curtii si sa imi vad de treaba

#60
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 samebo, on 19 septembrie 2017 - 09:12, said:

si e foarte posibil sa fi facut asta iar bunicii sa nu fi intrat niciodata in legalitate cu asta, ca asa sunt batranii... merg pe principiul am pus gardul, deci e al meu sau eu am furat terenul asta din 97, vine el dupa 20 de ani sa imi spuna ca nu e al meu? Posted Image
samebo, în ce ghicești? cafea, frunze de ceai, sau în ce?

Cam mult offtopic aici.

#61
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 althea, on 19 septembrie 2017 - 09:22, said:

Cam mult offtopic aici.
corect, problema e ca initiatorul trebuie sa se lamureasca in privinta dreptului de proprietate al terenului pe care este situat acel stalp, de acolo incepe discutia...
pana atunci "ne jucam si noi in curtea scolii"

#62
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
acu de la furtunile astea nema noroc?

#63
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Despre de vorbiti mai oameni buni? Ati auzit de proprietate? Ati auzit de drept de servitute? Toate alea sunt pe proprietatea omului. Daca nu au acord scris de utilizare si acces atunci pa, nu poate comenta nici mama judecatorului. Daca era macar medie tensiune era altceva. Am patit asa ceva pe stalpii pusi de mine pe drum de servitute. Instant am dat jos tot ce a aparut fara acordul meu. Nu a emis nimeni nici o pretentie.

#64
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
da, aia erau stalpii tai pe "propietatea ta", aici nu stim al cui e stalpul si terenul, stim ca doar gardul (vechi) e al bunicilor...

#65
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Daca e la mine in curte el al meu cu exceptia situatiei in care exista un document ce spune altceva. Documentul respectiv trebuie sa fie in 2 exemplare, cate unul la fiecare parte implicata.

#66
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
ei uite ca stiu un caz in care au blocat o straduta, si-au facut gard si au pus cartofi, printre stapii de curent.

#67
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 samebo, on 18 septembrie 2017 - 23:43, said:

Sunt curios, e stalp din ala banal de aproximativ 10 metri, sau din ala de inalta tensiune (care e mai gros si mai inalt?

N-ai de ce sa fii curios pentru ca stalpii de inalta tensiune NU se monteaza in localitati.

#68
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008

 arg, on 19 septembrie 2017 - 11:12, said:

ei uite ca stiu un caz in care au blocat o straduta, si-au facut gard si au pus cartofi, printre stapii de curent.
Cum spuneam, in situatia aia exista documente cadastrale care clarifica la nevoie limitele proprietatilor.

#69
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 arg, on 19 septembrie 2017 - 11:12, said:

ei uite ca stiu un caz in care au blocat o straduta, si-au facut gard si au pus cartofi, printre stapii de curent.
In tara sunt cu zecile de mii asfel de cazuri cu extinderi peste limita stalpilor, sunt convins. In majoritatea lor in mediul rural sau la periferia oraselor.

 adisz, on 19 septembrie 2017 - 11:31, said:

N-ai de ce sa fii curios pentru ca stalpii de inalta tensiune NU se monteaza in localitati.
Initiatorul nu a spus unde e curtea, am presupus ca in mediul rural pentru ca acolo s-a practicat cel mai mult extinderea curtilor peste limita stalpilor.

Edited by samebo, 19 September 2017 - 11:51.


#70
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 camsonat, on 19 septembrie 2017 - 10:56, said:

Daca e la mine in curte el al meu cu exceptia situatiei in care exista un document ce spune altceva. Documentul respectiv trebuie sa fie in 2 exemplare, cate unul la fiecare parte implicata.
Cineva are stalpul in evidenta contabila, nu cred ca stalpii erau plantati precum morcovii, fara nici-un fel de documentatie/avize. Ca nu ai si tu un exemplar, este problema ta, iar daca pui toporul/barosul pe el in numele dreptului de proprietate (devenit sfant dupa '89) posibil sa platesti mai mult decat face. Necunoasterea reglementarii care a stat la baza plantarii stalpului acolo nu te absolva de consecinte.
Probabil ca stalpul este dinainte de '89 acolo, de pe vremea cand casa era proprietate, curtea nu, avea doar drept de folosinta. Si tot la fel de probabil ca nu tot ce este agatat de stalp are si o justificare, dateaza din perioada de dezvoltare salbatica a retelelor de cabluri de prin anii 90'.

#71
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016
Electrica a dat un raspuns,
Citez

Rețeaua electrică de distribuție la care faceți referire, a fost construită înaintea intrării în vigoare a Legii Energiei nr. 123/2012.
Conform Legii Energiei nr. 123/2012, art. 44:
-alin. (4): „Terenurile pe care se situează reţelele electrice de distribuţie existente la intrarea în vigoare a prezentei legi sunt şi rămân în proprietatea publică a statului."
    -alin. (7): „Cheltuielile  pentru modificarea instalaţiilor de distribuţie a energiei electrice, ca urmare a racordării de noi utilizatori sau a schimbării caracteristicilor energetice iniţiale ale utilizatoriilor existenţi, inclusiv pentru eliberarea unor amplasamente, sunt suportate conform reglementărilor emise de autoritatea competentă, în baza unor criterii obiective.”
-alin. (9): „Până la data intrării în vigoare a reglementărilor emise de autoritatea competentă, suportarea cheltuielilor de modificare a instalațiilor se află în sarcina celui care a generat modificarea”.
Dacă doriţi eliberarea amplasamentului prin devierea rețelei, este necesar să solicitați societății noastre întocmirea unui studiu (proiect) privind eliberarea de amplasament. Studiul va stabili soluţia tehnică pentru devierea reţelei, precum şi un deviz estimativ privind costul lucrării, urmând să suportați cheltuielile.
    Lucrarea o puteţi executa cu o firmă atestată A.N.R.E. pentru executarea acestor tip de lucrări.
    Pentru mai multe informaţii privind eliberarea de amplasament, vă puteți adresa Serviciului Energetic Acces la Rețea din cadrul Sucursalei Baia Mare, str. Victoriei, nr.64.
De asemenea, vă comunicăm faptul că, societatea noastră, în calitate de prestatoare a unui serviciu de utilitate publică, are anumite drepturi stabilite de legea specială care reglementează domeniul distribuţiei energiei electrice. În considerarea importanţei activităţilor de distribuţie a energiei electrice către populaţie, pentru asigurarea cadrului necesar realizării acestora, pentru protecţia instalaţiilor care asigură funcţionarea optimă a acestor activităţi şi pentru protecţia terţilor, legea, în speţă, Legea nr.123/2012 a energiei electrice şi a gazelor naturale, stabileşte o serie de drepturi şi obligaţii în favoarea societăţii noastre şi în mod corelativ, obligaţii în sarcina terţilor. Astfel, în art. 12 şi art.14, legiuitorul stabileşte în favoarea societăţii noastre, un drept de uz şi servitute legală de trecere, precum şi dreptul de acces la utilităţile publice, pe terenurile şi bunurile proprietatea publică sau privată a altor persoane, pentru lucrările de realizare, retehnologizare şi de asigurare a funcţionării normale a capacităţii energetice, precum şi a celor de reparaţie, revizie şi de intervenţie în caz de avarie. Aceste drepturi au caracter legal şi se exercită pe toată durata de existenţă a capacităţii energetice, cu titlu gratuit.
    În conformitate cu Legea Energiei nr. 123/2012, la art. 49, se stipulează următoarele interdicţii:
“Pentru protejarea reţelelor electrice de distribuţie, se interzice persoanelor fizice şi juridice:
    f) să limiteze sau să îngrădească, prin execuţia de împrejmuire, prin construcţii ori prin orice alt mod, accesul la instalaţii al operatorului de distribuţie.
    ART. 93 Contravenţii
(1) Constituie contravenţii următoarele fapte:
    30. interzicerea/împiedicarea de către persoane fizice sau juridice a exercitării drepturilor prevăzute de prezenta lege, de acces, uz şi servitute ori de restrângere a unor activităţi, cu ocazia efectuării lucrărilor de retehnologizare, reparaţii, revizii, intervenţii la avarii, investiţii, mentenanţă şi/sau racordare de noi utilizatori şi pentru defrişare sau a tăierilor de modelare, pentru crearea şi menţinerea distanţei regulamentare faţă de reţelele electrice.
(…)
(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează astfel:
   1. în cazul persoanelor fizice, după cum urmează:
a) cu amendă de la 1.000 lei până la 2.000 lei, pentru cele prevăzute la pct. 2, 11, 13, pct. 26-31;”
    Având în vedere cele prezentate mai sus, prin prezenta, vă informăm că sunteți obligat să permiteți accesul la capacitatea energetică sus menționată, în condițiile prevăzute de lege, ori de câte ori este nevoie, în caz contrar, veți suporta rigorile legii.
    Referitor la propunerea dvs., de a fi despăgubit pentru terenul ocupat de rețeaua electrică de distribuție, nu putem da curs acesteia, nefiind reglementată o astfel de procedură și nefiind alocate fonduri în acest sens.



Deci trebuie sa platesc sa mute cablurile inutile,legile ii ajuta pe ei nu pe mine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate