Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cabluri deasupra curtii si stalp pe proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016
In curte se afla un stalp de beton unde se afla si niste cutii ale firmelor de telecomunicatii/curent.
De la acest stalp  se duc cabluri catre un stalp de langa drum si alte cabluri catre un stalp din spatele curtii de la care se duc cabluri catre alt stalp care duce cabluri la alte case .

Stalpul din spatele curtii nu este foarte important,daca dispare casele afectate se pot conecta direct la stalpii de langa drum,asta in cazul in care nu sunt deja conectate.
Problema mea este ca datorita cablurilor ce sunt deasupra curtii nu pot sa descarc materiale in curte,nu pot sa construiesc in spatele curtii.
Am contactat rds/telekom/electrica in scopul de a elimina cablurile.Cei de la RDS au venit si au confirmat ca nu sunt cablurile lor.Ceilalti au zis ca o sa verifice dar a trecut mai bine de un an si am depus cereri si nu am primit un raspuns.

Ar fi corect sa chem pe cineva sa deconecteze cablurile si sa nu le mai dau voie celor de la telekom/electrica sa intre in curte pe viitor?Imi permite legea asa ceva?
Nu vreau ca stalpul din spate sa fie mutat,vreau doar sa dispara cablurile.

#2
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Erau acolo cand ai cumparat proprietatea?

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Le "rupi" din gresala cand descarci materialele. Vor veni singuri sa te caute si sa-ti ceara daune eventual. Le poti prezenta hartiile facute (fara raspuns primit) . E riscant, dar "accidente" se mai intampla.... Vezi sa nu fie conductori (fire)  de curent ....

Edited by keta, 18 September 2017 - 23:38.


#4
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016

 Wotan, on 18 septembrie 2017 - 23:35, said:

Erau acolo cand ai cumparat proprietatea?

Nu am cumparat proprietatea, sunt de veci acolo.A aparut problema asta cand am vazut ca nu pot sa construiesc datorita cablurilor

#5
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Bagi si tu tractorul pe "camp", si gata. Daca au fost atat de idioti incat sa le puna atat de jos.
Sunt curios, e stalp din ala banal de aproximativ 10 metri, sau din ala de inalta tensiune (care e mai gros si mai inalt?

#6
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Cel mai fara probleme ar fi daca s-ar desprinde sau rupe cu ocazia unei ploi torentiale, furtuni... Si cand vin sa instaleze ii intrebi de unde sunt si ce autorizari sau accept au de la fostul proprietar sa utilizeze zona. Cu ani in urma tragerea cablurilor se facea haotic, posibil sa nu aiba nimic oficial. Sau te intelegi chiar cu reparatorii sa-l mute, cand vin.

#7
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Da, se mai practica si tragerea cablurilor cand proprietarii nu erau acasa si se obtinea pe repede inainte semnaturi de la copii, batrani, si femei naïve ce se gaseau prin curte :D

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 tester111, on 18 septembrie 2017 - 23:39, said:


Nu am cumparat proprietatea, sunt de veci acolo.A aparut problema asta cand am vazut ca nu pot sa construiesc datorita cablurilor
Eu nu am inteles, Tu esti acolo de veci, ori cablurile ?
Daca e proprietatea ta  dintotdeuna, inseamna ca stii ce e cu acele cabluri. Daca nu e proprietatea ta, poti sa intrebi proprietarul care e treaba cu acele cabluiri.

#9
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016

 samebo, on 18 septembrie 2017 - 23:43, said:

Bagi si tu tractorul pe "camp", si gata. Daca au fost atat de idioti incat sa le puna atat de jos.
Sunt curios, e stalp din ala banal de aproximativ 10 metri, sau din ala de inalta tensiune (care e mai gros si mai inalt?
E normal dar are multe cabluri si cutii pe el.

#10
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu e chiar asa, nu inseamna ca stie ale cui sunt... eu cunosc pe cineva care s-a trezit cu cabluri peste proprietatea lui (care erau puse atat de prost incat la jumatatea traseului/curtii daca te urcai pe un scaun le faceai ce doresti.
Cum s-a trezit... in timp ce el era la locul de munca, au venit perversii, au batut la poarta si a raspuns pensionara senila si generoasa ce locuia si ea in curtea aia (dar nu e proprietara)...

Edited by samebo, 18 September 2017 - 23:53.


#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Fa si tu ceva poze, nu doar pentru forum, vei avea nevoie de ele oricum, sa vada si ochiul nostru ce ai pe acolo.

#12
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016

 pasilla, on 18 septembrie 2017 - 23:48, said:


Eu nu am inteles, Tu esti acolo de veci, ori cablurile ?
Daca e proprietatea ta  dintotdeuna, inseamna ca stii ce e cu acele cabluri. Daca nu e proprietatea ta, poti sa intrebi proprietarul care e treaba cu acele cabluiri.
Sunt cablurile de dinainte sa ma nasc eu.Când era comunism nu isi punea lumea problema cablurilor.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 samebo, on 18 septembrie 2017 - 23:52, said:

Nu e chiar asa, nu inseamna ca stie ale cui sunt... eu cunosc pe cineva care s-a trezit cu cabluri peste proprietatea lui (care erau puse atat de prost incat la jumatatea traseului/curtii daca te urcai pe un scaun le faceai ce doresti.
Cum s-a trezit... in timp ce el era la locul de munca, au venit perversii, au batut la poarta si a raspuns pensionara senila si generoasa ce locuia si ea in curtea aia (dar nu e proprietara)...
In cazul descris de tine, tai cablurile si faci si plangere penala.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
inainte de acele "veci" acolo era drum si acel stalp era in drum, "cineva" si-a facut crute pe acel drum si iata cum stalpul a rasarit in curte, plin de cabluri....

#15
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Atunci e clar ca sunt ale Telekom :D
RDS nu a preluat decat infrastructura facuta pentru ei cu dedicatie din bani publici dupa 89 :D

#16
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016
Deci am voie sa dau cu mingea sa le dau jos cutiile si sa ii astept sa vina la poarta sa le aduc aminte de cabluri?Ma pot da in judecata daca nu ii mai las in curte?

#17
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 arg, on 18 septembrie 2017 - 23:55, said:

inainte de acele "veci" acolo era drum si acel stalp era in drum, "cineva" si-a facut crute pe acel drum si iata cum stalpul a rasarit in curte, plin de cabluri....
Asa cred si eu, dar sa stii ca e posibil ca acea curte sa fie facuta legal. Cunosc un caz concret (extindere 2-3 metri) si care mi-a spus ca si vecinul lui a facut acelasi lucru, doar ca prin preluarea drumului integral (aproape), a lasat doar o alee pietonala de 1m.

Edited by samebo, 19 September 2017 - 00:02.


#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 tester111, on 18 septembrie 2017 - 23:57, said:

Deci am voie sa dau cu mingea sa le dau jos cutiile si sa ii astept sa vina la poarta sa le aduc aminte de cabluri?Ma pot da in judecata daca nu ii mai las in curte?
Mie mi se pare aproape imposibil sa nu stii ce e cu acele cabluri. Doar daca esti foarte "nou" pe acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate