Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cabluri deasupra curtii si stalp pe proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016

 stlk, on 19 septembrie 2017 - 00:24, said:


Propietari doar cu vorba ? sau propietari cu acte ?
Cu acte,ce legatura are întrebarea asta? Crezi ca m-am mutat pe teren luat de la camatari?

#38
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

 keta, on 19 septembrie 2017 - 00:22, said:

Adica ai cutia respectiva agatata pe peretele tau si nu poti da din casa o gaura de vreo 50 - 60 mm  ca sa o perforezi un pic ..... ? Ca doreai sa montezi un tablou.....

Era prinsă în perete, dar am obținut mutarea sa... pe ancora cablurilor electrice. I-am găsit un loc pe unul garduri. Este posibilitate suspendată de a trage cablurile pentru ambii proprietari, electrică și semnalizare optică.

#39
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
bine ca ai scapat de belea.

#40
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
Daca sunt stalpi de inalta tensiune  prin preajma nici nu e bine sa construiesti vreo casa ca te trezesti cu tot feul de boli : leucemie etc

Edited by stlk, 19 September 2017 - 00:34.


#41
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ma gandesc ca e un rahat de stalp de ala vechi ca la sate cu goluri prin el , ce tinea un cablu de curent si eventual un iliuminat public ce era deja mort de cand s-a nascut.

Am uitat de cuibul de barza , daca are locatia potrivita.

Cum tehnologia ne-a invadat BRUSC si pe NEPREGATITE... reteaua veche a devenit publica si toate "firmele" de cartier au tras cabluri peste tot... considerand ca proprietatea omului este si a lor ...

Edited by keta, 19 September 2017 - 00:39.


#42
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016

 claz, on 19 septembrie 2017 - 00:28, said:

Daca tot vrei sa construiesti, o sa ai nevoie de mai multe acte, printre care si un extras CF.
Scoate-l si vezi ce mentiuni ai. Acolo ar trebui sa gasesti prevederile legate de stalp si suprataversari (cabluri).
Daca nu exista mentiunile, poti incepe sa "agati din greseala" cate un cablu si vezi cine apare sa-l repare. Afli ce firma e, dupa care le faci o notificare ca doresti sa primesti o chirie ca le gazduiesti stalpul si permiti supratraversarea. Vezi mai departe ce urmeaza.

Ce am scris, este din experienta proprie. In timp ce am construit am schimbat un pic planurile si au rezultat doua ferestre mici la casa scarii. In proiect era prevazut perete Nevada, pentru care nu era necesar acordul vecinilor. Cand a venit omul de la urbanism sa vada constructia la finalizarea lucrarilor, mi-a solicitat acordul scris al vecinilor, autentificat la notar. Notarul a operat in CF a terenului vecinului ca am ferestre spre el, asa incat cine ar vrea sa cumpere sa stie de treaba asta.
Legat de stalp pe teren, cand am vrut sa aduc curent, am cerut un ATR de la electrica. Mi l-au emis (a fost o bataie de joc, in fine) si au specificat ca trebuie sa pun un stalp pe teren, cu platforma pentru transformator, cu scara pentru acces direct direct din strada pe platforma. Mi-au spus de asemenea ca va trebui sa le dau un acord scris (se pare ca exista un formular standard pentru asta) ca le permit accesul pe proprietate in zona stalpului oricand au nevoie, fara sa ma instiinteze dinainte, si sa le dau si o cheie de la poarta. Am renuntat la varianta asta, am gasit alta solutie.
Multumesc de sfat,o sa mă uit.Sa iti ceara cheia de la poarta e bătaie de joc.Ce ai facut in final?

 stlk, on 19 septembrie 2017 - 00:33, said:

Daca sunt stalpi de inalta tensiune  prin preajma nici nu e bine sa construiesti vreo casa ca te trezesti cu tot feul de boli : leucemie etc
Nu ii de înaltă tensiune.Constructia e in spatele curtii la 5m de stâlpul de lemn.Vreau sa fac un garaj nu o casa .

#43
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 tester111, on 19 septembrie 2017 - 00:30, said:

Cu acte,ce legatura are întrebarea asta? Crezi ca m-am mutat pe teren luat de la camatari?
Daca nu ai acte nu poti sa comentezi ! daca ai acte poti sa-i pui sa mute stalpii, sa ocoleasca cu firele etc. sau poti sa-i lasi dar sa-ti ofere servicii gratis sau cu reduceri !
Daca nu ai acte e posibil sa-ti puna bete-n roate in caz ca vrei sa construiesti si prin apropiere ai un stalp de inalta tensiune (legea te obliga sa-ti faci casa la o anumita distanta,depinde ce tensiune trece prin cablurile de electricitate etc)
Apropo, exista posibilitatea sa traga cablurile alea prin pamant chiar si cablurile electrice !

Edited by stlk, 19 September 2017 - 00:53.


#44
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 samebo, on 18 septembrie 2017 - 23:56, said:

Atunci e clar ca sunt ale Telekom Posted Image
RDS nu a preluat decat infrastructura facuta pentru ei cu dedicatie din bani publici dupa 89 Posted Image
ca de obicei esti paralel cu subiectul si nu ratezi nici o ocazie sa te afirmi! rds nu a preluat nimic de la rtc, never si niciodata!

 keta, on 19 septembrie 2017 - 00:36, said:

Ma gandesc ca e un rahat de stalp de ala vechi ca la sate cu goluri prin el , ce tinea un cablu de curent si eventual un iliuminat public ce era deja mort de cand s-a nascut.

Am uitat de cuibul de barza , daca are locatia potrivita.

Cum tehnologia ne-a invadat BRUSC si pe NEPREGATITE... reteaua veche a devenit publica si toate "firmele" de cartier au tras cabluri peste tot... considerand ca proprietatea omului este si a lor ...
firmele de distributie a energiei electrice taxeaza la nesimtire pe cei care le folosesc infrastructura. prin Olteni, angajatii lor inventariaza trimestrial stilpii utilizati de cablisti fara sa ierte nimic. nu crred ca in alte zone e gratis, au fost mereu discutii despre chiriile imense percepute!

 arg, on 19 septembrie 2017 - 00:09, said:

pe vremuri doar casa e a omului, terenul era al statului...
adica niciodata!

#45
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Taie direct cablurile, nu patesti nimic.
In secunda doi vin cei ce le foloseau si isi cauta alta alternativa.
Orice cablu care trece neautorizat pe proprietatea ta il poti elimina fara acceptul cuiva.

#46
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
E si greu sa intre in cuurte unul cu bena de la bascula uitata basculata. La noi s-a procedat asa cu crengile pomilor unui vecin ce veneau pana la mijlocul drumului si circulam greu. Cand a adus unul nisip l-am rugat sa plece cu masina basculata pana trece de pomi. Ups, a uitat sa o lase jos si a tras dupa ea tot ce  a prins pana la 6m inaltime.
Cand vin aia sa repare cablurile nu ii lasi sa intre pe proprietatea ta decat cu hotarare judecatoreasca. Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 19 September 2017 - 06:18.


#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
E simplu: legi cainele langa stalp, daca nu ai un caine suficient de mare imprumuti de la vecini.
De obicei cand legi cainele de stalp cablurile incep sa "lesine" singure!

#48
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 samebo, on 18 septembrie 2017 - 23:43, said:

Sunt curios, e stalp din ala banal de aproximativ 10 metri, sau din ala de inalta tensiune (care e mai gros si mai inalt?
Pentru tine medie tensiune si inalta tensiune e tot una, e clar ca esti pe langa.

on. Nu prea exista cabluri de internet/CATV pe stalpii de medie tensiune, cu atat mai putin pe cei de inalta tensiune.
Trebuie sa ai bani multi/pile puternice pentru ca cei de la Enel/EON/Electrica sa mute un stalp de medie tensiune de pe proprietatea ta, de unul de inalta tensiune nici nu poate fi vorba de o mutare.

#49
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 arg, on 18 septembrie 2017 - 23:55, said:

inainte de acele "veci" acolo era drum si acel stalp era in drum, "cineva" si-a facut crute pe acel drum si iata cum stalpul a rasarit in curte, plin de cabluri....
Subscriu! Sunt multe astfel de cazuri, inclusiv eu am un stalp din acela mare de la electrica in curte. El era in drum dar cand am refacut gardul, l-am luat si pe el in curte ca imi era mila de el Posted Image . Sunt vreo 15 ani de atunci.

#50
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 tester111, on 19 septembrie 2017 - 00:40, said:

Multumesc de sfat,o sa mă uit.Sa iti ceara cheia de la poarta e bătaie de joc.Ce ai facut in final?

Am cerut audienta la directorul general. A trimis doi oameni pe teren sa evalueze situatia, au facut un dosar cu mai multe solutii si intr-un final am discutat pe marginea lor, alegand varianta care sa fie acceptabila pentru toti. Adica am redus costurile estimative de la 200.000 lei la 20.000 lei. Tot m-au pus sa modernizez o bucata destul de lunga de retea... Asta e.

Incearca sa decantezi ce scriu unii pe-aici, sunt multi viteji si multi neinformati care posteaza numai pentru numarul de posturi.
Nu poti rupe pur si simplu cablurile, te pui in mare pericol! Chemi un electrician care stie cum se face asta.
Nu accepta subtraversarea, asa cum scria cineva. Ai probleme mai mari cu subtraversarea decat cu supratraversarea in cazul in care vrei sa construiesti.

A mai fost un caz asemanator acum ceva timp, si dau acelasi sfat: epuizeaza caile diplomatice inainte sa treci la vitejii. Dupa ce identifici proprietarii cablurilor si echipamentelor, fa-le o nota, eventual emisa de un cabinet de avocatura (costa, stiu), prin care-i informezi ca pretinzi chirie pentru dreptul de folosire al spatiului tau. Da-le un termen sa raspunda, nu prea scurt dar nici prea lung, mentionand ca de la termenul dat vor decurge si daune. Justifici asta cu ce ai zis, ca vrei sa construiesti si nu poti din cauza lor.

Succes!

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
caile legale, puff, nene pe aia nu-i intereseaza problema decat daca nu merge sandramaua,
solutia cea mai simpla e sa incui poarta si sa pui canelele langa stalp, sa le tai accesul.

 tytysor, on 19 septembrie 2017 - 03:21, said:

adica niciodata!
de colectivizari nu aia auzit?
politica partidului era ca totul e al statului si tovarasii au doar drept de folosire,
totusi unii tovarasi mai aveau si propietatii....

dar hai sa fim seriosi ca la tara multi nu aveau/au nici un fel de acte pe casa sau/si teren.

#52
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Nu te lua dupa tot felul de parerologi, mai bine citeste legea si vezi ca distrugerea este o fapta penala, care se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă - art. 253, alin. (1) din NCP. Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a părţii vătămate - alin. (6).
Practic nu poti sa dai jos stalpul sau sa tai niste fire care nu-ti apartin, chiar daca au rasarit candva pe acel teren, dar tu nu stii imprejurarile. Fie ajungi la o solutie amiabila cu proprietarii, fie mergi in instanta. Nu mai zic ca in caz de distrugere proprietarii iti pot cere despagubiri pentru beneficiile neincasate si lucrarile de reparatii (materiale+manopera).
Daca vrei s-o faci pe haiducul nu ai decat, cazul majoritatii sfaturilor de mai inainte, exemplu @kiario, dar eu zic ca este mai bine sa mergi cu legea in mana, cum a scris si @claz.
Asta nu inseamna ca trebuie sa accepti ceva care nu-ti convine, o poti da si tu pe tulburare de posesie. Dar, cum-necum, ajungi tot la mana justitiei.

Edited by claudiu1, 19 September 2017 - 08:02.


#53
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 tytysor, on 19 septembrie 2017 - 03:21, said:

ca de obicei esti paralel cu subiectul si nu ratezi nici o ocazie sa te afirmi! rds nu a preluat nimic de la rtc, never si niciodata!
Ce am spus eu ce ai inteles tu.
Am spus eu undeva ca a preluat RDS infrastructura de la RTC?
Am spus ca a preluat infrastructura facuta cu bani publici, de la ce structuri/companii de stat sau finantate de stat nu am spus ;)

#54
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016
Le-am trimis un email in care le-am precizat ca daca pana joi nu ajungem la o intelgere nu mai au ce cauta in curte si ca decid eu ce se intampla cu stalpul.Nu e ca si cum nu m-ar interesa daca vecinii au curent si net dar cablurile astea se pot trage direct  de la stalpii de langa drum,nu sa traverseze 3 pamanturi sa se lege la alt stalp de langa drum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate