Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cabluri deasupra curtii si stalp pe proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016

 arg, on 18 septembrie 2017 - 23:55, said:

inainte de acele "veci" acolo era drum si acel stalp era in drum, "cineva" si-a facut crute pe acel drum si iata cum stalpul a rasarit in curte, plin de cabluri....
Ma cam indoiesc,gardul e mai vechi ca stâlpul.Alt vecin are un stâlp la 5m de gard

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@tester111
ce acte ai pe terenul respectiv?

#21
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016

 arg, on 19 septembrie 2017 - 00:01, said:

@tester111
ce acte ai pe terenul respectiv?
E terenul bunicilor care sunt proprietari .Nu a fost cumpărat terenul.


#22
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Adica tu spui ca desi ai trait acolo nu iti aduci aminte daca si cand s-a montat stalpul in curte? Presupunand ca stalpul a fost montat in curte desi nu cred, eu cred ca stalpul a fost acolo si s-a exins curtea in fata lui, si intre timp poate ca stalpul a fost inlocuit, dar e dreptul lor sa faca asta.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 tester111, on 19 septembrie 2017 - 00:04, said:

E terenul bunicilor care sunt proprietari .Nu a fost cumpărat terenul.
Si bunicii habar nu au care e treaba cu acele cabluri ?

Dai informatii cu taraita, nu te astepta la raspunsuri la subiect !

Edited by pasilla, 19 September 2017 - 00:09.


#24
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Nu prea ai ce să faci în acest caz. La mine RDS a instalat cutia cu acordul proprietarului de la etaj pe peretele meu, iar acum mă chinui să-i găsesc un loc stabil. Poate le poți deplasa în cazul în care nu necesită și alimentare separată.

#25
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016

 samebo, on 19 septembrie 2017 - 00:05, said:

Adica tu spui ca desi ai trait acolo nu iti aduci aminte daca si cand s-a montat stalpul in curte? Presupunand ca stalpul a fost montat in curte desi nu cred, eu cred ca stalpul a fost acolo si s-a exins curtea in fata lui, si intre timp poate ca stalpul a fost inlocuit, dar e dreptul lor sa faca asta.
E terenul bunicilor.Curtea nu s-a extins.

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
pe vremuri doar casa e a omului, terenul era al statului...

#27
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016

 pasilla, on 19 septembrie 2017 - 00:08, said:


Si bunicii habar nu au care e treaba cu acele cabluri ?

Dai informatii cu taraita, nu te astepta la raspunsuri la subiect !
Pe vremuri nu erau atatia stâlpi si daca au tras prin spatele curtii au iesit mai bine la calcule.Acum nu mai e cazul.Acele cabluri cred ca nici nu sunt conectate la alte case ci doar stau degeaba ,asta au presupus si cei de la rds.Eu vreau sa primesc confirmarea asta si de la celelalte firme .

 KyKyKyKy, on 19 septembrie 2017 - 00:09, said:

Nu prea ai ce să faci Ă®n acest caz. La mine RDS a instalat cutia cu acordul proprietarului de la etaj pe peretele meu, iar acum mă chinui să-i găsesc un loc stabil. Poate le poți deplasa Ă®n cazul Ă®n care nu necesită și alimentare separată.
Ai vreun beneficiu ca e troaca pe peretele tau?

#28
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Da, am internetul de la ei, cam la doi ani de la instalarea sa.

#29
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016

 KyKyKyKy, on 19 septembrie 2017 - 00:16, said:

Da, am internetul de la ei, cam la doi ani de la instalarea sa.
Ma refer daca ai un bonus de la ei.Eu nu am .

#30
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Adica ai cutia respectiva agatata pe peretele tau si nu poti da din casa o gaura de vreo 50 - 60 mm  ca sa o perforezi un pic ..... ? Ca doreai sa montezi un tablou.....

Edited by keta, 19 September 2017 - 00:24.


#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
cutia ca cutia, interesant e cablul de curent....

#32
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 tester111, on 19 septembrie 2017 - 00:04, said:

E terenul bunicilor care sunt proprietari .Nu a fost cumpărat terenul.
Propietari doar cu vorba ? sau propietari cu acte ?

#33
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Da, vise. Nimic.
Asta explicam și în aria RDS, dar fără vreun răspuns serios. I-am găsit un loc unde nu mă încurcă și unde nici nu poate cauza probleme. Acum sper să vrea boss-ul ăla.

Dacă se pot ancora în altă parte cablurile e bine. Tatăl meu a tăiat în 2007 și în 2012 cablurile RDS care au apărut pe teritoriul curții noastre peste zi și nu a zis nimeni nimic. Posted Image
Cu Telekom am rezolvat-o cu o bere și 10 lei pentru toaletarea casei. Mă gândesc că fiind pe proprietatea cuiva, fără ceva la mână acele instalații sunt ilegale.

#34
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016

 keta, on 19 septembrie 2017 - 00:22, said:

Adica ai cutia respectiva agatata pe peretele tau si nu poti da din casa o gaura de vreo 50 - 60 mm  ca sa o perforezi un pic ..... ? Ca doreai sa montezi un tablou.....
Când trebuie sa repare ceva pe cel cu cutia îl deranjează.Ii când vin la 2 săptămâni si stau 5 minute sau vin de trei ori pe zi si stau 2 ore

#35
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Asta e o intrebare buna, ca de obicei se cam lasa de pe unul pe altul si cand te trezesti cu o "mostenire" , mai bine FUGI si o lasi parasita.

 stlk, on 19 septembrie 2017 - 00:24, said:

Propietari doar cu vorba ? sau propietari cu acte ?


#36
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Daca tot vrei sa construiesti, o sa ai nevoie de mai multe acte, printre care si un extras CF.
Scoate-l si vezi ce mentiuni ai. Acolo ar trebui sa gasesti prevederile legate de stalp si suprataversari (cabluri).
Daca nu exista mentiunile, poti incepe sa "agati din greseala" cate un cablu si vezi cine apare sa-l repare. Afli ce firma e, dupa care le faci o notificare ca doresti sa primesti o chirie ca le gazduiesti stalpul si permiti supratraversarea. Vezi mai departe ce urmeaza.

Ce am scris, este din experienta proprie. In timp ce am construit am schimbat un pic planurile si au rezultat doua ferestre mici la casa scarii. In proiect era prevazut perete Nevada, pentru care nu era necesar acordul vecinilor. Cand a venit omul de la urbanism sa vada constructia la finalizarea lucrarilor, mi-a solicitat acordul scris al vecinilor, autentificat la notar. Notarul a operat in CF a terenului vecinului ca am ferestre spre el, asa incat cine ar vrea sa cumpere sa stie de treaba asta.
Legat de stalp pe teren, cand am vrut sa aduc curent, am cerut un ATR de la electrica. Mi l-au emis (a fost o bataie de joc, in fine) si au specificat ca trebuie sa pun un stalp pe teren, cu platforma pentru transformator, cu scara pentru acces direct direct din strada pe platforma. Mi-au spus de asemenea ca va trebui sa le dau un acord scris (se pare ca exista un formular standard pentru asta) ca le permit accesul pe proprietate in zona stalpului oricand au nevoie, fara sa ma instiinteze dinainte, si sa le dau si o cheie de la poarta. Am renuntat la varianta asta, am gasit alta solutie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate