Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dovada biblica Dumnezei plural

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#1
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016
In biblie exista anumite dovezi ca exista mai multi Dumnezei, si aici nu ma refer la termenul Elohim ci la alte dovezi, precum versetul urmator ( atentie la majuscula ):
Isaia 13:12: cum ai cazut din cer, Luceafar stralucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborat la pamant, tu, biruitorul neamurilor!
Tu ziceai in inima ta: Ma voi sui in cer, imi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu, VOI SEDEA PE MUNTELE ADUNARII DUMNEZEILOR, LA CAPATUL MIAZANOAPTEI.

Care ar fi concluzia? Ca exista o asemblee sau un loc unde se intalnesc mai multi Dumnezei. Si asta dovedeste ca acele credinte orientale in mai multi Zei nu sunt gresite ci fiecare religie are dreptate.

Astept cu dragoste parerile voastre :)

#2
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Biblia nu o intelege oricine...numai persoanele care IL cauta cu adevarat pe Domnul !!!

#3
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
da, Destini, ai dreptate.
teremenul Dumnezeu are un înțeles mai larg, îngerii fiind numiți de Biblie  - Dumnezei. La fel, și oamenii sunt numiti, Dumnezei, în sensul de Judecători.

#4
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
În alte versiuni biblice nu apare ”muntele adunării dumnezeilor”:

GBV2001

13 Şi tu ziceai în inima ta: «Mă voi înălţa în ceruri, îmi voi înălţa tronul mai presus de stelele lui Dumnezeu şi voi şedea pe muntele adunării în adâncimile nordului;


Este vorba despre muntele Sionului care era în partea de miazănoapte a Ierusalimului. Acolo se aduna poporul de trei ori pe an pentru a se întâlni cu Dumnezeu.

New International Version
You said in your heart, "I will ascend to the heavens; I will raise my throne above the stars of God; I will sit enthroned on the mount of assembly, on the utmost heights of Mount Zaphon.


E o figură de stil ca aceea făcută de Eminescu în Scrisoarea a III-a: ”Din pristolul de la Roma să dau calului ovăs”. Împăratul Babilonului visa să cucerească Sionul care era inima, centrul împărăției lui Iuda - locul templului și tronului lui Dumnezeu.

Ierusalimul era la o altitudine de 900 de metri și trebuia urcat pentru a-l cuceri. Pentru că Dumnezeu ”locuia” acolo în templu, era considerat un loc ”ceresc”.
”Stelele lui Dumnezeu” este o metaforă pentru regii din Iuda care domneau de acolo din ”cer”. Împăratul Babilonului dorea să se ridice deasupra acestor stele, adică să-i facă vasali, ceea ce a și reușit pentru un timp de 10 ani. Apoi i-a detronat de tot, și prin ei pe Dumnezeu, atunci când a dărâmat templul și Ierusalimul în 587/6 BC..

Edited by logic1, 16 September 2017 - 18:16.


#5
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Nu contează, logic1, putem aduce alte exemple:

Caci Domnul Dumnezeul vostru este Dumnezeul dumnezeilor, Domnul domnilor, Dumnezeul cel mare, puternic si infricosat, care nu cauta la fata oamenilor si nu primeste daruri; (Deut.10:17)

#6
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016
Textul original in ebraica vorbeste de Dumnezei la plural ר נִגְדַּ֣עְתָּ לָאָ֔רֶץ חוֹלֵ֖שׁ עַל־גּוֹ13 וְאַתָּ֞ה אָמַ֤רְתָּ בִֽלְבָבְךָ֙ הַשָּׁמַ֣יִם אֶֽעֱלֶ֔ה מִמַּ֥עַל לְכֽוֹכְבֵי־אֵ֖ל אָרִ֣ים כִּסְאִ֑י וְאֵשֵׁ֥ב בְּהַר־מוֹעֵ֖ד בְּיַרְכְּתֵ֥י צָפֽוֹן׃ 14 אֶעֱלֶ֖ה עַל־בָּ֣מֳתֵי עָ֑ב אֶדַּמֶּ֖ה

#7
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 Destini, on 16 septembrie 2017 - 17:53, said:

In biblie exista anumite dovezi ca exista mai multi Dumnezei, si aici nu ma refer la termenul Elohim ci la alte dovezi, precum versetul urmator ( atentie la majuscula ):
Isaia 13:12: cum ai cazut din cer, Luceafar stralucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborat la pamant, tu, biruitorul neamurilor!
Tu ziceai in inima ta: Ma voi sui in cer, imi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu, VOI SEDEA PE MUNTELE ADUNARII DUMNEZEILOR, LA CAPATUL MIAZANOAPTEI.

Care ar fi concluzia? Ca exista o asemblee sau un loc unde se intalnesc mai multi Dumnezei. Si asta dovedeste ca acele credinte orientale in mai multi Zei nu sunt gresite ci fiecare religie are dreptate.
Atata l-a dus capul pe cel ce a scris ceea ce ai citat tu acuma.

#8
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
Nu scrie în textul tău altceva decât ”pe muntele întâlnirii” be.har-moed בְּהַר־מוֹעֵ֖ד (penultimul cuvânt care este compus).

#9
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Tu realizezi ca dai ca dovada un text scris cateva sute de ani dupa evenimentele presupuse, timp in care a circulat in forma orala?

Daca incerci sa citezi acum un text spus de tatal tau (nu de bunic, nu mai zic) acum patruzeci de ani, vei avea o mare surpriza...

#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Destini, on 16 septembrie 2017 - 17:53, said:

...Isaia 13:12: cum ai cazut din cer, Luceafar stralucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborat la pamant, tu, biruitorul neamurilor!
Tu ziceai in inima ta: Ma voi sui in cer, imi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu, VOI SEDEA PE MUNTELE ADUNARII DUMNEZEILOR, LA CAPATUL MIAZANOAPTEI...

Poate ne spui si din ce Biblie ai luat versetele, ca in cea Ortodoxa este altceva:
Isaia,Capitolul 13,

Quote

12.  Voi face ca oamenii să fie mai rari decât aurul cel mai scump, mai căutaţi decât aurul de Ofir.
13.  Pentru aceasta voi prăbuşi cerurile; şi pământul se va clătina din locul lui, din pricina mâniei Domnului Savaot, în ziua iuţimii mâniei Lui


Sursa



Da, in Biblia Ortodoxa scrie si la plural, care e problema ? asta inseamna mai multi dumnezei ?  de Persoanele Sfintei Treimi ai auzit ? Afla ca este un singur Dumnezeu !

Quote

Facerea
Cap. 3
22. Şi a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele şi răul. Şi acum nu cumva să-şi întindă mâna şi să ia roade din pomul vieţii, să mănânce şi să trăiască în veci!..."
Facerea

Quote

Cap. 1
26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
etc

dar eu tot vreau sa stiu din ce Biblie ai scos tu versetele alea ?

Edited by stlk, 16 September 2017 - 19:49.


#11
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Eu astept mistocarii si ateii sa isi tarasca testicolele pe acest post. Nu ca ar fi prima data cand scapa basma curata si moderatorii se fac ca ploua.

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Kevlar111, on 16 septembrie 2017 - 19:46, said:

Eu astept mistocarii si ateii sa isi tarasca testicolele pe acest post. Nu ca ar fi prima data cand scapa basma curata si moderatorii se fac ca ploua.
Initiatorul a deschis un subiect cu niste versete "furgasite pe net" si cred ca habar nu are din ce Biblie le-a luat Posted Image

Edited by stlk, 16 September 2017 - 19:59.


#13
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
La concluzia ca-s mai multi a ajuns si copila mea cand avea 5 ani. Tot a auzit ca Dumnezeu e in toate, a concluzionat : "sunt mai multi, unul nu ar face fata". QED.

Edited by kesarion111, 16 September 2017 - 20:07.


#14
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016
Am scris 3 in loc de 4, eu ma refer la capitolul 14 versetul 12 din isaia

Edited by Destini, 16 September 2017 - 20:28.


#15
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 stlk, on 16 septembrie 2017 - 19:29, said:

Afla ca este un singur Dumnezeu !
Ala e Tatăl, Dumnezeul tuturor Dumnezeilor - Efeseni 4:6.

#16
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Destini, on 16 septembrie 2017 - 20:06, said:

Am scris in loc de 3 in loc de 4 eu ma refer la capitolul 14 versetul 12 din isaia
Eu vad ca ai scris Isaia 13:12 !
la Isaia capitolul 14 verset 12 scrie asa:

Quote

12.  Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineţii! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri şi mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi aşeza jilţul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălaşul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.Sui-mă-voi deasupra norilor şi asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
Sursa
Oricum ti-am explicat mai sus de ce exista pluralul (am dat si alte exemple)

Edited by stlk, 16 September 2017 - 20:14.


#17
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 16 septembrie 2017 - 18:01, said:

da, Destini, ai dreptate.
teremenul Dumnezeu are un înțeles mai larg, îngerii fiind numiți de Biblie  - Dumnezei. La fel, și oamenii sunt numiti, Dumnezei, în sensul de Judecători.

E atât de larg sensul încât Biblia zice că există un singur Dumnezeu și Isus că există un singur Dumnezeu adevărat (Ioan 17:3). Restul fiind neadevărați. Iar când cineva a încercat să se închine unui înger, răspunsul îngerului a fost ”Lui Dumnezeu închină-te (=nu mie)”. Concluzia este că îngerii nu sunt dumnezei, decât metaforic, ca oamenii și banul.

Apocalipsa 22

9 Dar el mi-a zis: „Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, prorocii, şi cu cei ce păzesc cuvintele din cartea aceasta. Închină-te lui Dumnezeu.”


Edited by logic1, 16 September 2017 - 20:17.


#18
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Logic, Isus a vrut să spună că Șeful tuturor Dumnezeilor este unul singur. Nu că alți Dumnezei ar fi falși. Dar dacă un alt Dumnezeu consideră că el e șeful, atunci e fals din perspectiva asta! Ți-a explicat și colegul Grateful !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate