Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

AUTOSTRADA A 8 IASI-TG MURES

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1738 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 lupini, on 15 septembrie 2017 - 12:32, said:

...........
Numai că sărăcia asta a românilor, e de sute de ani, de pe vremea turcilor.

Sad but true.

Cum zice si poetul: "eu? imi apar saracia si nevoile si neamul..."
Parca suntem blestemati.

Edited by ericmario, 15 September 2017 - 12:38.


#20
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

 lupini, on 15 septembrie 2017 - 12:32, said:

Voinţă există. Bani nu sunt !

Sigur, românii sunt îndoctrinaţă că nu sunt bani deoarece îi fură politicienii. La fel de sigur e că da, se fură, şi la noi, şi la germani, şi la americani, ba chiar şi la finlandezi, dacă ne luăm de acuzele aduse prim-ministrului lor, anul trecut.

Realitatea e că România e o ţară săracă. E pe locul doi ca sărăcie în Uniunea Europeană, după Bulgaria. Şi în acest caz, oamenii îndoctrinaţi ne vor spune că "daaaa dom'le, suntem săraci din cauza politicienilor care ne fură !". Numai că sărăcia asta a românilor, e de sute de ani, de pe vremea turcilor.

Din cauză sărăciei, nouă românilor ne trebuie un timp mult mai lung, pentru a face ceva.
vai saracii pesedei cum administreaza ei o tara foarte saraca :(  oare cum se face ca pana acuma de bine de rau,s-au mai construit autostrazi, da de cand is pesedeii au ajuns la putere (si ca uslam) se construieste in general multimea vida?

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
La ce îți trebuie autostrada? Parca nu îți plăceau ungurii :))

#22
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

 vanitty, on 15 septembrie 2017 - 12:39, said:

vai saracii pesedei cum administreaza ei o tara foarte saraca

După 1989, au fost la conducere PNL, CDR, PDSR (PSD), PDL, UDMR...şi alte...R-uri...dar România tot săracă e. Carevasăzică, nu contează cine conduce, dacă maşina condusă e...Dacia 1300.

#23
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 vanitty, on 15 septembrie 2017 - 12:39, said:

vai saracii pesedei cum administreaza ei o tara foarte saraca Posted Image  oare cum se face ca pana acuma de bine de rau,s-au mai construit autostrazi, da de cand is pesedeii au ajuns la putere (si ca uslam) se construieste in general multimea vida?

iar incepi cu propaganda? Romania este o tara MAI  saraca decat altele din europa.  psd-ul nu are nici o treaba cu autostrazile, e bvorba de intreaga clasa politica si, pana la urma, e vorba si de popor. ca nu am vazut nici un protest din partea poporului ca ar vrea autostrazi. daca macar 10k de oameni ar iesi in strada, fii sigur ca maine s-ar apuca de ele.

#24
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 lupini, on 15 septembrie 2017 - 12:32, said:

Voinţă există. Bani nu sunt !

Sigur, românii sunt îndoctrinaţă că nu sunt bani deoarece îi fură politicienii. La fel de sigur e că da, se fură, şi la noi, şi la germani, şi la americani, ba chiar şi la finlandezi, dacă ne luăm de acuzele aduse prim-ministrului lor, anul trecut.

Realitatea e că România e o ţară săracă. E pe locul doi ca sărăcie în Uniunea Europeană, după Bulgaria. Şi în acest caz, oamenii îndoctrinaţi ne vor spune că "daaaa dom'le, suntem săraci din cauza politicienilor care ne fură !". Numai că sărăcia asta a românilor, e de sute de ani, de pe vremea turcilor.

Din cauză sărăciei, nouă românilor ne trebuie un timp mult mai lung, pentru a face ceva.

nu mia sunt bani?
pai ce-ati facut cu aia 41 de miliarde de la UE?
statisticile zic ca avema absorbtie zero.

deci, daca avem absorbtie zero si bani nu mai sunt, inseamna ca i-ati cheltuit pe curve si pe droguri. alta explicatie nu exista, ca banii nu se vaporizeaza...

#25
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 rich1974, on 15 septembrie 2017 - 12:46, said:

iar incepi cu propaganda? Romania este o tara MAI  saraca decat altele din europa.  psd-ul nu are nici o treaba cu autostrazile, e bvorba de intreaga clasa politica si, pana la urma, e vorba si de popor. ca nu am vazut nici un protest din partea poporului ca ar vrea autostrazi. daca macar 10k de oameni ar iesi in strada, fii sigur ca maine s-ar apuca de ele.
Tu crezi 1% din ce ai scris acolo?

#26
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
Din păcate se pare că nu avem oameni în stare să gestioneze asemenea proiecte. Noi încă nu am terminat o magistrală de cale ferată cap - coadă, la care se lucrează de 20 de ani, iar la capitolul rutier, fugim de tuneluri ca dracu de tămîie.
Un asemenea proiect are o valoare de miliarde, e de o complexitate uriașă și e nevoie de specialiști care să îl urmărească. Gîndiți-vă la ce înseamnă un șantier pentru construirea unei case cu un buget de 100.000 euro și înmulțiți bătaia de cap cu 1000.

#27
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

 ericmario, on 15 septembrie 2017 - 12:38, said:

Parca suntem blestemati.

Nu suntem blestemaţi, ci dimpotrivă, binecuvântaţi ! A se citi cartea marelui Gheorghe I. Brătianu, O enigmă şi un miracol istoric: poporul român.

Noi românii spunea Brătianu, am fost la porţile Eurasiei, de unde veneau toate popoarele barbare şi flămânde, şi totuşi n-am dispărut, cum ar fi vrut mulţi, ba chiar şi concetăţeni de-ai noştri...români.

Edited by lupini, 15 September 2017 - 12:58.


#28
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 abancor, on 15 septembrie 2017 - 12:51, said:

Din păcate se pare că nu avem oameni în stare să gestioneze asemenea proiecte. Noi încă nu am terminat o magistrală de cale ferată cap - coadă, la care se lucrează de 20 de ani, iar la capitolul rutier, fugim de tuneluri ca dracu de tămîie.
Un asemenea proiect are o valoare de miliarde, e de o complexitate uriașă și e nevoie de specialiști care să îl urmărească. Gîndiți-vă la ce înseamnă un șantier pentru construirea unei case cu un buget de 100.000 euro și înmulțiți bătaia de cap cu 1000.

excelenta observatie! :worthy:

#29
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 Lex404, on 15 septembrie 2017 - 12:45, said:

La ce îți trebuie autostrada? Parca nu îți plăceau ungurii Posted Image)

O fi din cauza ca de la Tg Mures exista conexiune cu urmatoarea autostrada care duce spre vestul Euopei ??

Export productie, ,alea alea ??

P.S.
Nu imi plac extremistii unguri , nu imi plac ungurii care se cred destepti si pe romani prosti ,nu imi plac ungurii care jignesc romanii si Romania . Tie iti plac ?

#30
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Daco_Get, on 15 septembrie 2017 - 12:52, said:


O fi din cauza ca de la Tg Mures exista conexiune cu urmatoarea autostrada care duce spre vestul Euopei ??

Export productie, ,alea alea ??

P.S.
Nu imi plac extremistii unguri , nu imi plac ungurii care se cred destepti si pe romani prosti ,nu imi plac ungurii care jignesc romanii si Romania . Tie iti plac ?

pai si in vestul europei ce sunt, nu tot unguri? :huh:

#31
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 Pollux, on 15 septembrie 2017 - 12:54, said:

pai si in vestul europei ce sunt, nu tot unguri? Posted Image

Au ocupat vestul Europei  ?? Deja ??

Edited by Daco_Get, 15 September 2017 - 12:55.


#32
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

 Pollux, on 15 septembrie 2017 - 12:47, said:

pai ce-ati facut cu aia 41 de miliarde de la UE?

Eu n-am făcut nimic, că nu mi-a dat Uniunea nimica. :)

Am o remarcă: nu sunt implicat în politică !

Ăia 41 de miliarde, vin la noi doar dacă angajăm companii din Uniune care să ne facă una alta. Că dacă nu apelăm la astfel de companii care să atragă fondurile, şi apoi să le ducă înapoi la ei, degeaba. Şi mai mult, nici nu suntem primiţi în Schengen dacă nu ne milogim.

#33
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 lupini, on 15 septembrie 2017 - 12:32, said:

Voinţă există. Bani nu sunt !

Sigur, românii sunt îndoctrinaţă că nu sunt bani deoarece îi fură politicienii. La fel de sigur e că da, se fură, şi la noi, şi la germani, şi la americani, ba chiar şi la finlandezi, dacă ne luăm de acuzele aduse prim-ministrului lor, anul trecut.

Realitatea e că România e o ţară săracă. E pe locul doi ca sărăcie în Uniunea Europeană, după Bulgaria. Şi în acest caz, oamenii îndoctrinaţi ne vor spune că "daaaa dom'le, suntem săraci din cauza politicienilor care ne fură !". Numai că sărăcia asta a românilor, e de sute de ani, de pe vremea turcilor.

Din cauză sărăciei, nouă românilor ne trebuie un timp mult mai lung, pentru a face ceva.
Ce fumezi? Ca pare de calitate.
Cum sa zici ca exista vointa si bani nu?!
Vointa pentru furat banii europeni, poate...si banii europeni nu sunt de furat asa usor
Aici nu e vorba de saracie, e vorba de interesul alesilor de a atrage fondurile UE.

#34
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

 abancor, on 15 septembrie 2017 - 12:51, said:

Din păcate se pare că nu avem oameni în stare să gestioneze asemenea proiecte.

Nu pe naiba. Noi românii nu suntem nici mai proşti nici mai deştepţi decât alţii, însă ne-am săturat să ni se tot ia banii pe motiv că firmele străine au închis şantierele şi au plecat, şi vinovaţi tot noi românii suntem.

#35
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 lupini, on 15 septembrie 2017 - 12:55, said:

Ăia 41 de miliarde, vin la noi doar dacă angajăm companii din Uniune care să ne facă una alta. Că dacă nu apelăm la astfel de companii care să atragă fondurile, şi apoi să le ducă înapoi la ei, degeaba. Şi mai mult, nici nu suntem primiţi în Schengen dacă nu ne milogim.
Normal ca faci asemenea afirmatie cand licitatiile cu statul sunt facute cu dedicatie pentru o anumita firma!
Dar cand e vorba de licitatii pe banii UE, licitatia trebuie facuta pe bune...

#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 lupini, on 15 septembrie 2017 - 12:51, said:


Nu suntem belstemaţi, ci dimpotrivă, binecuvântaţi ! A se citi cartea marelui Gheorghe I. Brătianu, O enigmă şi un miracol istoric: poporul român.

Noi românii spunea Brătianu, am fost la porţile Eurasiei, de unde veneau toate popoarele barbare şi flămânde, şi totuşi n-am dispărut, cum ar fi vrut mulţi, ba chiar şi concetăţeni de-ai noştri...români.
Pfuuu... ne-am scos!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate