Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

baba novac residence

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#55
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
Pe site-ul lor zic ei ca ar fi redus de la 120000 + tva la 112 + tva. Din ce am calculat eu, cu loc de parcare afara ajunge undeva la 142000 de euro cu tot cu tva. Cu un -9% discount s-ar ajunge spre 129500 spre exemplu.

#56
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postfigo1988, on 24 iunie 2018 - 06:05, said:

135000 cu tva e sub prețul la care s-ar fi vândut și acum 3 ani, nu mai zic de 2018, când e nebunie peste tot. Care-i prețul de lista pentru combinația apartamentul respectiv?

PS: Dacă dai toți banii avans, da, ma aștept sa iti dea un discount, dar maxim costurile de finanțare. Deci sub 10% as zice.

Anul trecut în octombrie discutasem cu un agent care mi-a oferit 3 camere la 71 mp + parcare la 122000 cu tva inclus.

#57
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
Din punctul meu de vedere un pret super si la banii astia l-as lua si acum :))

#58
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005
Depinde și la ce etaj, la BNR prețurile cresc cu înălțimea. Etaj 1 mai ieftin fata de etaj 5

#59
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postae_aex, on 24 iunie 2018 - 17:24, said:

Din punctul meu de vedere un pret super si la banii astia l-as lua si acum :))

Eu nu. E mult pentru 71mp. 1600 euro/mp. Zona nu e chiar ok, ieșirea o sa fie o problema.

Edited by mihaigerard, 24 June 2018 - 17:33.


#60
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005
Metroul e aproape 😂

#61
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
Acum stau in floreasca, sunt constient ca zona aia nu este ca aici, dar nici aici nu imi permite bugetul sa iau ceva pentru ca sunt extrem de umflate preturile. Pentru ajuns la munca voi folosi metroul pana la aurel vlaicu, fata de mers pe jos acum. Ma incanta baba novac pt ca e parcul aproape, de asemenea metroul, magazine, gradinita pt ca in aprox 2 ani vom ocupa 2 locuri :)

#62
schumy83

schumy83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 06.11.2007
Ieri mai aveau un ap cu 3 cam tip c7 la etajul 2 SV. S-a eliberat pentru ca cei care au rezervat n-au putut da avansul de 34k euro. Pretul pe care l-am primit eu a fost de 130k euro cu TVA (loc de parcare inclus), avans cerut 34k euro

#63
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
130 fix? La mine a iesit cu inca 2000 de euro in plus la pret si inca vreo 3000 la avans

#64
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005
Cine stie cate apartamente mai au, e atat de des intalnita strategia asta cu ultimul apartament, incat nici nu mai stii cand sa crezi daca e adevarat sau nu. Oricum, nu conteaza... important e sa-ti placa tie, fara sa te lasi influentat de ce spun ei, pentru ca interesul lor e sa vanda tot la pret cat mai mare.

#65
schumy83

schumy83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 06.11.2007

View Postae_aex, on 26 iunie 2018 - 22:45, said:

130 fix? La mine a iesit cu inca 2000 de euro in plus la pret si inca vreo 3000 la avans
si eu am fost surprins pentru ca pe site scrie 112k euro fara tva si fara loc de parcare
oricum scrie si avans 15% dar .....

Exact cum a zis danut_ps, conteaza sa-ti placa tie, apartamente apar imediat cand le zici de cash ;) Mie unul nu-mi place ca are orientare SV, te bate soarele toata ziua

#66
criss129

criss129

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.03.2018
Interesant.  Avansul minim e 15%.  Sa inteleg ca ofera reduceri la avans mai mare?

#67
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
Cu etajul si orientarea sunt ok. Oricum va fi ceva umbra facuta de celelalte blocuri pentru ca nu sunt chiar cele mai rasfirate. Urmeaza sa ma hotarasc zilele urmatoare. Legat de reduceri la avans mare .. procedura nu prevede asta .. probabil trebuie sa ai ceva abilitati de negociator ca sa se miste ceva la pret in jos, dar ei lucrand cu asta zi de zi .. mai greu sa ii misti

#68
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postcriss129, on 27 iunie 2018 - 14:02, said:

Interesant.  Avansul minim e 15%.  Sa inteleg ca ofera reduceri la avans mai mare?

Eu am incercat sa negociez pretul final la un apartament de 2 camere la ultimul etaj (fara loc parcare), cat si cursul sa il fixez. Raspunsul a fost simplu si sec - nu conteaza ce/cum/cat dai, n-am negociat la 200+ apartamente, nu o sa negociez acum. Deasemenea imi spunea ca mai are pe cineva interesat cu vreo luna inainte si sa ma grabesc sa iau ca "nu vrea sa il vanda lui, ca nu ii place de el" - ma lasi cu faze din astea ?

Aceasta rigiditate, faze de 2 bani in discutie cu ei, cat si incertitudinea la cat de ok va fi facut (chit ca sunt firme mari implicate), m-au facut sa zic pas.

#69
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008

View Postgreywolfact, on 27 iunie 2018 - 14:30, said:

Aceasta rigiditate, faze de 2 bani in discutie cu ei, cat si incertitudinea la cat de ok va fi facut (chit ca sunt firme mari implicate), m-au facut sa zic pas.
Incertitudine ca nu va fi ok facut bazandu-se pe ce concret?
Rigiditatea lor in a negocia e data de volumul mare de apartamente vandute raportate la numarul total intr-un timp scurt.

Edited by barbat, 27 June 2018 - 15:22.


#70
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005
Eu am fost printre primii, la fel de rigizi au fost. Chiar și după ce am dat avansul, la bai Primești 3 modele, pe car nu poți sa le îmbini (sa schimbi culoarea de la gresie de la modelul 3 cu alta de la alt model). Dar pe mine asta nu ma deranjează, mi ar fi plăcut un preț mai mic. Atât

#71
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postbarbat, on 27 iunie 2018 - 15:21, said:

Incertitudine ca nu va fi ok facut bazandu-se pe ce concret?

Pe simplul fapt ca nu e nimic facut inca, e faza 1 abia si e o mica loterie ce potentiale probleme ar avea.

View Postbarbat, on 27 iunie 2018 - 15:21, said:

Rigiditatea lor in a negocia e data de volumul mare de apartamente vandute raportate la numarul total intr-un timp scurt.

Uite ce nu mi-a placut fata de alte complexe, strict legat de dept de vanzari/contract:
- nu se negociaza pret/curs indiferent de avans (desi blocul mai avea 8-9 luni pana sa fie gata)
- un cunoscut al unuia din cei care vand a rezervat ca apoi sa vanda la suprapret
- apartamentul la care ma uitam statea de 2 luni minim nevandut + fazele ca tot are cumparator si sa ma grabesc
- nici o clauza nu se negociaza + antecontractul e practic luat din engleza si tradus cuvant cu cuvant
- faza 3 se termina mijloc de anul viitor maxim (nu mai stiu daca nu cumva chiar Aprilie) si nici nu era pusa in vanzare inca - ptr ca nu au vandut inca destule in faza2 (asta acu 1 luna cel putin)

#72
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005
Faza1 e prevazut sa s termine pe 15 Decembrie 2018, faza doi in Aprilie 2019 și faza 3 nu mai țin minte când, poate chiar Septembrie. Te întreb: ce contează cum e cel ce vinde? E reprezentantul unei agenții imobiliar angajata de dezvoltator sa le vanda proiectul. Cel mai important e sa îți placa ție, așa cum am mai zis. Dacă îți iei in apta parte cu 2000 de euro mai ieftin și nu ți place ce ai făcut?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate